Recensamant pentru spinning-ari !

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 30 Sep 2010, 21:03

vampyru_a1 scrie:putem sa ne auzim pe mess : vampyru_a1 sau la tel 0743945113\
cand vrei tu !
Ok!Merci mult. Eu plec sambata noapte la un pescuit de o saptamana in afara tarii ,dar dupa aceea putem povesti ca ...iarna e lunga! **==

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 08 Oct 2010, 10:11

Salutare tuturor ,

Desi nu am truse cu cateva sute de jig`uri sau zeci de voblere , asa cum s-ar lauda un spinn`er autentic ,
pot spune ca in ultimul an m-am axat f tare pe acest stil de pescuit . Incepand de la scrumbie , pana la stiuca , salau , biban , clean , prin toate am trecut anul asta , cu rezultate frumusele ( pentru mine ) .
Faptul ca baltile sunt din ce in ce mai slabe in zona Severinului si Dunarea nu prea mai ofera crapii de alta data , m-a facut sa trec spre acest stil , desi cu ceva vreme in urma mi se parea si mie destul de ciudat . Faptul ca in ultimele 6 luni am investit undeva la 2000 ron in bete , fire , molinete si tot felul de artificiale , cred ca ma poate aduce in randurile spinneri`lor .
Daca cineva doreste info legate de spinning din zona DrTrSeverin , as putea sa ajut cu info cat de cat proaspete .

Numai Bine .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de old_radu » 09 Oct 2010, 19:32

@ coool_marius
...salutam prezenta ta aici
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 13 Oct 2010, 01:51

old_radu scrie:@ coool_marius
...salutam prezenta ta aici

Pentru spinn`erii din zona Severin - vineri , sambata ... s-a prins salau intr-un mod impresionant pe Dunare , in zona Dubova , din barca , la twistere . A tras ca turbatu , la aproape orice culori . Au fost persoane care au luat si 40 kg .
Acelasi salau a inceput sa manance seara , intre orele 20.....21.30 , in zona anvelope-laminor. Cautat la 2..3 m de mal, cu twistere de culori f stridente , sau voblere se prind si 10 bucati pe ora ( 1,5 kg cel mai mare ) .
In aceeasi zona, peste zi ,sare avatul intr-una . Duminica am luat 2 buc la vreo 2 kg bucata , pe oscilanta , la cativa m de mal . Animalele de 7..8 kg sar si alea , dar la dist de peste 50 m de mal. Am incercat pe pilker de 45g cu textil de 0,12 dar nu a intrat niciunul . Se mai da sila crap in zona, cand e apa scazuta , insa rezultatelenu sunt f satisfacatoare .
Undeva langa un vapor pe langa iarba am reusit si am scapat si vreo 2 stiuci destul de frumusele .
La Gura Vaii , inspatele motelului , se prind bucati frumoase de biban - fie pe echipament UL cu voblere sil iguri mici , fie la fund la pestisor viu - moioaga ( un fel de pui de mreana ) .

Asa ca ... doritorii .. go 4 spin .

Astept noutati si de pe la alti pescari de Dunare ,din zona .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 13 Oct 2010, 01:53

coool_marius scrie:
old_radu scrie:@ coool_marius
...salutam prezenta ta aici

Pentru spinn`erii din zona Severin - vineri , sambata ... s-a prins salau intr-un mod impresionant pe Dunare , in zona Dubova , din barca , la twistere . A tras ca turbatu , la aproape orice culori . Au fost persoane care au luat si 40 kg .
Acelasi salau a inceput sa manance seara , intre orele 20.....21.30 , in zona anvelope-laminor. Cautat la 2..3 m de mal, cu twistere de culori f stridente , sau voblere se prind si 10 bucati pe ora ( 1,5 kg cel mai mare ) .
In aceeasi zona, peste zi ,sare avatul intr-una . Duminica am luat 2 buc la vreo 2 kg bucata , pe oscilanta , la cativa m de mal . Animalele de 7..8 kg sar si alea , dar la dist de peste 50 m de mal. Am incercat pe pilker de 45g cu textil de 0,12 dar nu a intrat niciunul . Se mai da sila crap in zona, cand e apa scazuta , insa rezultatele nu sunt f satisfacatoare .
Undeva langa un vapor pe langa iarba am reusit si am scapat si vreo 2 stiuci destul de frumusele .
La Gura Vaii , inspatele motelului , se prind bucati frumoase de biban - fie pe echipament UL cu voblere si liguri mici , fie la fund la pestisor viu - moioaga ( un fel de pui de mreana ) .

Asa ca ... doritorii .. go 4 spin .

Astept noutati si de pe la alti pescari de Dunare ,din zona .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
elias
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 22 Oct 2010, 21:25

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de elias » 22 Oct 2010, 21:27

Salut baietzi.Bine v-am gasit si sa povestim numai de bine. >:D<

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de old_radu » 22 Oct 2010, 22:02

@ elias...bun venit ! >:D<
...poate reusim sa "miscam" cate ceva la capitolul spinn , ca e mare "plictiseala"...
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 29 Oct 2010, 11:27

old_radu scrie:@ elias...bun venit ! >:D<
...poate reusim sa "miscam" cate ceva la capitolul spinn , ca e mare "plictiseala"...

O foto frumoasa , de acum cateva zile , de la o partida de clean , pe un rau de multe de langa DrTrSeverin ...
Batz : ET Spin Blade 0-10 g , molineta Shimano catana 1000 FA , Fir monofilament 0,12 mm , lingurite rotative Mapps - marimea 00 ; 0 , cu ancore de 16 ( schimbate de mine ) .

Am prins 94 de cleni , unul mai frumos ca altul , in vreo 3..4 ore insa niciunul trecut de 500 g ( nici nu am vazut exemplare mai mari ) .

Duminica merg la o partida de stiuca pe o balta de aici , de unde sper sa ma intorc cu rezultate considerabile , data fiind densitatea stiucii de acolo .

Numai bine .
Fişiere ataşate
Clan pe raul Tololnita - Schitul Topolnitei --- MEHEDINTI
Clan pe raul Tololnita - Schitul Topolnitei --- MEHEDINTI
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
haiduc
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2010, 21:12
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de haiduc » 29 Oct 2010, 21:29

+ 1 spinningar... :-h
unii ne stim de pe "rapitori" >:D<

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 30 Oct 2010, 18:11

haiduc scrie:+ 1 spinningar... :-h
unii ne stim de pe "rapitori" >:D<
Mi se pare normal... :)) Bun venit si ...aici! **==

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 30 Oct 2010, 18:12

old_radu scrie:@ elias...bun venit ! >:D<
...poate reusim sa "miscam" cate ceva la capitolul spinn , ca e mare "plictiseala"...
Asa ca asa! :D Maine =tentativa de a prinde stiuca pe Tarnava!Sport greu ,dar nu imposibil ...Sper.

Ps: le sparg! =))

Avatar utilizator
haiduc
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2010, 21:12
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de haiduc » 31 Oct 2010, 16:16

astazi... canci :-<
apa in scadere, limpede limpede... nici macar o incercare. si-am dat cu de toate.
nici baietii "stationari" n-au avut decat vreo 2-3 obleti.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 01 Noi 2010, 18:16

haiduc scrie:astazi... canci :-<
apa in scadere, limpede limpede... nici macar o incercare. si-am dat cu de toate.
nici baietii "stationari" n-au avut decat vreo 2-3 obleti.

Am fost si eu ieri la stiuca , pe niste balti din zona , balti foarte bogate in stiuca .
Rezultatul ... o marlita de nici un kil .... dupa zeci de linguri , voblere , shaduri , twistere incercate si sute de lansari.
Niste baieti din Craiova au luat vreo 3 bucati ... si alea cine stie cum .

De ce ? Doamna e la "ciclu" :)) ...daca pot spune asa .... e bolnava fratilor ... isi schimba dintii , asa ca foarte slaba activitate arata .. nu mananca nimic ... insa in maxim 1..2 sapt dupa ce-si revine din perioada asta .. nu vreau sa-mi imaginez cat va fi de activa si va ataca orice misca .

Sanatate tuturor .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 01 Noi 2010, 20:12

Domne' ...eu le-am spart! :D Asa de tare ca s-au scufundat ,au ramas in apa care va sa zica si eu nu le-am (mai) gasit... :))

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de coool_marius » 02 Dec 2010, 15:42

Nu mai scrie nimeni ... nimic pe aici ?
Hai baieti , cu info ...
Sa incep eu ... in zona Severinului , la Dunare , a inceput sa manance salaul .. s-a tulburat apa , si in zonele cu adancimi mari si eventual acumulari de pietre , se prinde binisor ...

O intrebare ... Din experienta voastra , in aceasta perioada ... si in cea care urmeaza..2..3 saptamani .. la ce mananca stiuca mai bine pe balti ? Artificiale sau carasei vii ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”