Spinning in sezonul rece...

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de Adrian Butuza » 04 Dec 2008, 20:47

Salut Albert ce stii despre Sacalaia cum merge stiuca acolo in perioada asta si daca stii conditiile de pescuit.Bine inteles catch&release.mersi si fir intins
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de diamonddog » 05 Dec 2008, 23:01

salut,si pe mine m-ar interesa niste locuri de pescuit de prin zona clujului.daca cineva poate sa ne ajute... (:|
sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de Alberto » 05 Dec 2008, 23:36

Deci pe Sacalaia se prinde bina in perioada asta , ai nevoie de permis de la cj ( daca nu te descurci cu banuti la nenea deacolo) Se pescuieste din barca cu orce fel de artificiala ( asta credca stii ) Sa facut foisor cu aragaz gratar etc. si cabane ;) figuri chesti trestii . Cate bete ai voie si oraru nu-l stiu dar o sa aflu si iti spun!

Balti pe langa Cluj hai ca le iau in ordine
Sacalaia
Gheaca
Tau Popii
Catina
TZAGA ( dar se da ca-m mult cu plasa ) ( braconieri tampiti muriouar toti)

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de Qnyx » 06 Dec 2008, 01:06

Fratilor..............am fost dupa stiuca :lol:

Stiu ca o sa va uitati chioras la mine, dar chiar am fost si va voi descrie pe larg "operatiunea monstrul" =)) !!!


Totul a inceput vineri seara cand discutam cu un prieten (de acvaristica) despre acvaristica, posibil si despre femei :D (nu imi aduc aminte precis :-SS ), cand acesta m-a anuntat ca doreste sa plece a doua zi la pescuit de .....nimic altceva decat stiuca. Pentru o clipa am stat si m-am gandit ca merita sa ies un pic la aer si sa ma descongestionez de stresul de zi cu zi, asa ca zis si facut m-am autoinvitat la partida in cauza. Dragos (are numele de utilizator pe acest forum - grammy a dat dovada de un tact desavarsit si mi-a spus ca sunt binevenit alaturi de el si prietenii lui. Zis si facut, in urma discutiei avuta prin intermediul clientului de mesaje rapide yahoo messenger, am stat, m-am gandit, am analizat situatia si am pregatit "arsenalul". Nevrand sa ma fac de cacao fata de ceilalti, mai ales ca nici nu ii cunosteam si care pana la urma s-au dovedit a fi niste baieti deosebiti =D> , am rascolit prin toata casa incercand sa gasesc solutia perfecta pentru aceasta partida. Acum sincer de gasit nu stiu daca am gasito, dar "Artileria grea" a fost reprezentata prin: un bat de 2,70 carb-o-star cu actiune fast-medium (era pt. salau dar restul sculelor sunt pe la soacra'mea si am un chef s-o vad....... :"> ) in fine..... o mulineta Okuma Epixor, fir Whiplash Pro de 0,18 (parca) o trusa plina de voblere (numai Rapala :P ), o tona de oscilante asezonate cu traditionalele rotative (normal ca Mepps) si ca sa fie tacamul complet am mai bagat si vreo tona de twistere de diverse culori cu jigurile aferente (sa fie !!!!!!!). In orice caz ma simteam pregatit sa o infrunt pe EA :lol: tanti dintoasa !

La ora 6.40 ma suna Dragos (grammy) si imi spune ca totul e pregatit si se indreapta spre mine. In jur de ora 7 au ajuns la mine, ne-am urcat in masina si directia -> balta. Ne-am indreptat spre unul din canalele ce fac parte dintr-o balta mai mare, respectiv complexul lagunar Razelm-Sinoe, undeva in dreptul capului Dolosman, la Jurilovca. Acolo am zis noi ca il paralizam pe domnul peste azi.

Dupa ce Dragos tot drumul a cautat sa imi dezmorteasca spiritul cu guri repetate de bere (si chiar a fost super) am ajuns la locul faptei. Un canal cu o lungime de vreo 1 km, latimea cuprinsa intre 5 si 20 metri si adancimea intre 20 cm si 2 metri. Vreau sa va spun ca majoritatea canalului era cuprins de vegetatie submersa din abundenta de ziceai ca vine vara nicidecum iarna (sau culmea - chiar este iarna !). In momentele alea ma gandeam eu sa scot un popper din trusa cu minunatii si sa incerc marea cu degetul, dar ma gandeam ca o sa zica lumea ca ma uit la prea multe filme ero(t)ice. Ai mei prieteni imi spusesera mai devreme ca mai vizitasera locul in prealabil cu ocazia altor peripluri pescaresti asa ca zona era "fumata". Domle' - Aici se prinde, aici nu se prinde, aici merge la lingura X si Y si nu merge la aia. Arunc eu un ochi spre compatriotii mei si vad ca trantesc niste blinkere cam de vreo 10gr. si ii dau bataie la treaba fara nici un menajament. Ma gandesc eu in sinea mea: "Doml'e astia cunosc manevra aici asa ca nu ma apuc eu sa reinventez apa calda si mersul pe jos si merg pe o solutie consacrata". Zis si facut trantesc si eu o lingura de vreo 16 grame si .........la treaba !

Arunc stanga, arunc dreapta, mai arunc o data si inca o data si inca de vreo 30 de ori..........kix total ! Deodata aud ca prin ceata "am luato baaaaaa !!!!!!!" Ma duc sa vad "monstrul" si intrezaresc o chestie de vreo 40 de cm cu dinti mari. Dragos ma asigura: "Domle' aici sunt stiuci serioase.....asta e prapadita rau". In urma evenimentului, brusc toata suflarea se mobilizeaza mai ceva ca pe front. Brusc doua lucruri devin clare: 1- exista stiuca mare, 2-a inceput sa manance. Ne mobilizam cu totii mai ceva ca pe front si stam cu ochii in apa mai ceva ca pe butelie, atenti la cea mai mica tentativa de trasatura. Incepem sistematic sa aruncam in evantai, in cruce, in linie dreapta, in fine.........in toate formele geometrice.......si nimic !! Schimbam locurile de pescuit ca pe ciorapi asigurandu-ne ca nu a ramas nici un petic de apa nedescoperit. Inaintam in lungul canalului, schimbam linguri, voblere, ce sa mai.........ziceai ca esti la expozitie de articole de pescuit acolo...........si totusi nimic.

Actiunea asta continua la foc automat timp de 3 ore cand la un moment dat, cel mai inteligent cedeaza.......adica EU :P Motivul ? Simplu.........aveam mainile de gelatina deja. La cate aruncari facusem, deja corpul meu chinuit de nesomn (ma culcasem la 3 - ma sculasem la 6 jumate') incepe sa cedeze. Ma las pagubas, strang sculele si arunc o pastila: "mai stam baieti ?" Pana la urma urmei eu eram acolo prin amabilitatea lui Dragos, asa ca daca oamenii stateau pana seara, ma conformam din respect. Mai stam la taclalele traditionale pescaresti (domle' eu am prins unu cu capu cat casa poporului...domle' eu am luat 4 pesti o data la juma de carlig si alte "discutii normale" si intr-un sfarsit eu zic ca am ramas prieteni. Intr-un sfarsit baietii terminati dupa atata peste prins, se hotarasc si ei ca e cazul sa ne ocupam timpul cu ceva mai bun si tragem concluziile la fel de "normale": apa era prea calda, vegetatia prea multa, daca mergeam in alta parte prindeam, au bagat astia plase si l-au luat pe tot, nu am folosit lingurita corespunzatoare........si lista ar putea continua la infinit.

Concluzie finala:

A fost o sambata placuta (cel putin jumatate din ea cand am fost la pescuit, ca cealalta jumatate mi-am petrecuto intr-un mod mai putin placut cand am ajuns acasa si am aflat ca azi nu primesc "nimic" :"> ) si sincer acum scriind aceste randuri ma gandesc ca va exista candva un moment cand imi voi aduce aminte cu placere de expeditiile mele la pescuit, printre care si aceasta.
Caci pana la urma, candva ne vom rezuma doar la amintiri..........

P.S. Le multumesc tuturor celor implicati in acest context (Dragos, Serban si Catalin).
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
grammy
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 30 Mar 2008, 11:54
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de grammy » 06 Dec 2008, 01:47

Domnilor ce spune omu mai sus este chiar adevarat de la cap a coada...de prins in 4 insi nu am reusit decat o stiuca insa faptul ca am iesit in aer curat (deh la munca numa cu fundurile prin birouri si masini), ca am facut putina miscare pe o vreme superba, conteaza mai mult decat toate stiucile pe care le-am prins acolo...si nu au fost putine iar pt a dobvedi asta in curand am sa postez poze cu ce am prins pe acolo(tre sa le iau de pe hardul laptopului stricat). Si pt ca, Cosmin ne-a catalogat drept baieti ok trebuie sa recunosc ca si el este exact la fel ca noi...ne cunoastem de cateva zile de vb pe net si astazi parca ne stiam si eram prieteni de ani buni...
Salut Man si poate mai facem si alte iesiri!!!

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de diamonddog » 08 Dec 2008, 12:26

Alberto scrie:Deci pe Sacalaia se prinde bina in perioada asta , ai nevoie de permis de la cj ( daca nu te descurci cu banuti la nenea deacolo) Se pescuieste din barca cu orce fel de artificiala ( asta credca stii ) Sa facut foisor cu aragaz gratar etc. si cabane ;) figuri chesti trestii . Cate bete ai voie si oraru nu-l stiu dar o sa aflu si iti spun!

Balti pe langa Cluj hai ca le iau in ordine
Sacalaia
Gheaca
Tau Popii
Catina
TZAGA ( dar se da ca-m mult cu plasa ) ( braconieri tampiti muriouar toti)
scuze ca nu m-am exprimat corect,dar eu intrebam defapt de lacuri unde este peste iar lacurile enumerate mai sus nicidecum nu se pot numi lacuri,poate sa nu generalizez lacul Sacalaia face o exceptie dar restul lacurilor lasa de dorit. :( fire intinse ;)
sus in deal in un minimal...

Avatar utilizator
bebe13
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2008, 11:47
Localitate: Bucuresti

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de bebe13 » 14 Dec 2008, 12:41

se prinde biban la taparina daca va vine sa credeti pe Lacul Morii in Bucuresti ieri am vazut un cetatean mai in virsta care dadea la taparina dupa biban cred ca avea vreo 2 kile la ora 15 nu stiu de cand era la pescuit dar facea servici la 5 aruncari

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de vampir » 14 Dec 2008, 20:01

Frumoasa povestire ONYX .Dar pare mai degraba o acoperire a ta .Ca nu cumva baietii sa creada ca tu esti mai baftos asa de felul tau. =)) .nu te supara gandesc si cu voce tare.fir intins data viitoare.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de Qnyx » 14 Dec 2008, 22:06

vampir scrie:Frumoasa povestire ONYX .Dar pare mai degraba o acoperire a ta .Ca nu cumva baietii sa creada ca tu esti mai baftos asa de felul tau. =)) .nu te supara gandesc si cu voce tare.fir intins data viitoare.

Multumesc, esti un dragut ! Posibil ca am avut eu "bafta" ......cine stie !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de vampir » 16 Dec 2008, 20:53

daca ne-ar place numai pestele si nu am iubii natura si aventura nu am mai da fuga pe ploaie pe vant pe la 6 dimineata duminica la balta atunci cand toti nepescarii trag din plin la aghioase si se gandesc cum sa rupa mai bine patul pana seara ci am merge linistiti mai pe seara in super,mega magazine am lua minciogul de coada si hopa tzopa un crapcean pe cantar ieftin si lejer achizitionat.ce altceva iubim noi mai mult decat partida in sine ?cati dintre noi au stat acasa la indemnurile altor confrati care ne spuneau din suflet ca nu merita sa plecam de acasa pt ca nu se prinde inca peste??a ascultat careva dintre noi asta??niciodata.

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de tudorabr » 02 Feb 2009, 10:07

old_radu scrie:...eu locuiesc in Nordul tarii si se pare ca la mine in zona ,acest sezon a inceput.
Daca aveti ceva cunostinte in sensul cautarii pestelui in ape mai reci,eventuale naluci folosite in aceasta perioada...da-ti un sfat ,o recomandare...promit ca o sa citesc cu foarte multa atentie :D

Fir intins ! tuturor. :wink:
ii super pescuitul pe rauri , eu pescuiesc la trei stiluri: wobler , muste si mai rar la pluta si fund .Am 12 ani si pescuiesc de trei ani cel mai des pe belis sau tarnita (a da scuze am uitat sa mentionez ca sunt din cluj) ma duc cu tatal si fratele la pescuit de primavara pana toamna , recunosc ca nu este asa placut ca vara , dar cu cizme se poate . Acum sa revenim la oile (pestii) noastre/nostrii . O data am prin trei pastravi mari as putea spune la lingurita , am stat deasupra unei cascade , am folosit o lingurita argintie mica (care se foloseste in zonele de umbra sau cand esti intr-o zona insorita folosesti o lingurita aurie) nu iti recomand sa folosesti woblere pe rauri deoarece risti sa se agate pe sub apa asa am patit la tarnita cand apa era foarte mica la baraj , iar in portiunea din spate a barajului unde iese apa din belis , deci mai bine folosesti lingurite care sunt cam 3 lei una decat woblere ca sunt de la 8lei in sus ale mele costa cam de la 12lei in sus (salmo ,rapala ,.....) Daca mai ai nevoie de ajutor contacteaza-ma la tudorabr@yahoo.com

Avatar utilizator
pestele
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Feb 2009, 20:59

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de pestele » 28 Feb 2009, 19:19

[-x

Avatar utilizator
pestele
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Feb 2009, 20:59

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de pestele » 28 Feb 2009, 19:23

radu, daca esti di bm , de ce nu vi si tu la baraj la firiza la un spinning adevarat? eu am luat ceva ceva anul trecut, abia astept sa se dezghete sa le rup gura.... =P~

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de old_radu » 01 Mar 2009, 00:19

@ pestele...
Chiar sunt din BM si am fost pe baraj,Dar pentru ca am avut cateva partide fara capturi , am evitat sa mai urc acolo.
In vara am fost si cu barca de cateva ori si inafara de cativa clenuti...canci.Am incercat la salau , in toamna tarziu si acelasi...canci.
Imi plac mai mult partidele pe rauri si in special cele dedicate avatului... ;)

Scuze de off-topic !
Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Spinning in sezonul rece...

Mesaj de old_radu » 28 Ian 2010, 00:26

...a trecut aproape un an de la ultima postare in acest topic.
...tinand cont de sezonul in care ne aflam , sunt "on-topic" si m-ar interesa ce fac spinnerii in aceasta perioada .
...hai vara , hai !... ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”