Spinning pe balta?

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Spinning pe balta?

Mesaj de Qnyx » 17 Mar 2008, 22:34

Exact Lacul Siutghiol. Asa cum spuneam intr-un alt post, facand un pic de off-topic, in acest lac cred ca exista cele mai mari exemplare din speciile de pesti existente in tara noastra. Cand spun asta ma refer la platici de 12 kg, bibani de 5 kg si somn de 315 kg, toate exemplarele fiind prinse in acest lac.
Eu stau la 3 minute de lacul asta si pescuiesc aici de cand aveam 6 ani si va spun ca pestii de aici sunt uriasi. Din batrani se spun tot felul de povesti despre monstrii de aici si chiar cunosc personal cativa oameni care au prins asemenea pesti, unul fiind chiar un unchi de al meu cu un salau de 14,2 kg.
Stiu ca exista o carte, poate chiar aceea specificata mai sus, unde sunt toate aceste recorduri din Siutghiol. O sa ma interesez mai mult.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Spinning pe balta?

Mesaj de Pescar Brailean » 17 Mar 2008, 22:59

Somn de 315 kg :shock: :shock: :shock: :shock: :?: :?: :?: Imi shi imaginez cum arata,cred ca era cat o limuzina :shock: Shi la ce o fi fost prins :?: :?: :?: La vitzel cu feromoni :?:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Spinning pe balta?

Mesaj de mini_mic » 17 Mar 2008, 23:00

Chiar vreau si eu sa vad unde sunt atestate asemenea exemplare, nu de alta dar si eu am sustinut candva ca somnul poate atinge 300 kg si am fost contrazis de un forum intreg (nu al nostru).

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Spinning pe balta?

Mesaj de Qnyx » 17 Mar 2008, 23:08

Pescar Brailean scrie:Somn de 315 kg :shock: :shock: :shock: :shock: :?: :?: :?: Imi shi imaginez cum arata,cred ca era cat o limuzina :shock: Shi la ce o fi fost prins :?: :?: :?: La vitzel cu feromoni :?:
Apreciez glumele, dar eu ma refer aici la carti scrise de niste oameni care si-au petrecut toata viata cercetand astfel de aspecte ale naturii. Si topicul are alt subiect, asa ca va rog sa rameneti la subiect.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Spinning pe balta?

Mesaj de mircea13 » 22 Mar 2008, 09:44

Salut .Eu am cărtile mentionate mai sus. Am verificat si ambele confirmă că somnul poate trăi şi 1oo de ani şi poate
depăşi 3oo kg ajungând la o lungine de 4-5 ml.Aceşti peşti uriaşi au fost prinşi de pescarii profesionişti la năvoade sau cu cârlige foarte mari legate cu funii speciale. In cârlige se opune bucăti mari de carne putrezită care prin miros il atrage pe somn.La acest tip de pescuit participă mai multi pescari cu bărci furci,topoare,căngi etc.Se dă o luptă crâncenă. Bărcile pot fi răsturnate.Cel mai tare şi mai inteligent câştigă lupta. Au fost şi cazuri in care pestele nu a putut fi prins. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”