sfat alegere varga 7-8 m

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Tibi30 » 31 Aug 2011, 08:18

Asa e..echipamentul complet,costa..

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Radu Dascalescu » 17 Sep 2011, 06:50

daca vrei varga iti recomand urmatoarele modele ;
trabucco sygnum de 7 m cca 350 ron
maver grizzly cca 1000 ron
maver spring mx cca 850 ron.

Normal ar fi sa iti cumperi o bologneza. Mult mai multe avantaje.O mulineta mica fir subtre si ai varga ideala.
daca vrei mai multe detalii discutam pe privat cu mare placere. Iti voi argumenta de ce e mai bine sa optezi pentru bolo decat varga. :)

toate bune
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de intef » 19 Sep 2011, 18:04

In aceeasi situatie sunt si eu.Am o varga de 7m cumparata de la chinezi din Dragon cu 70 de lei(ei vand 10 lei metrul ca pe sfoara),dar este cam grea.Nu-i vorba,e carbon,dar totusi grea.Cand am cumparat-o am zis ca e usoara,dar la prima partida pe Sandulita facusem antebratul cat gamba!!! =)) Mi-am zis ca gata,trebuie sa imi cumpar una ca lumea si m-am uitat prin diferite site-uri,am cerut diferite pareri.Toata lumea imi recomanda Maver sau Sert,numai ca saptamana trecuta,la targul din piata constitutiei,am ramas blocat.Sert este prea groasa la cotor,prea grea si prea rigida,intocmai ca una de 8m din Obor.Maver(aici era blocajul)...este un fel de miss top models,arata ca o gagica de 18 ani coapta atat cat trebuie,dar costa pe masura(800-1000 ron).In schimb,surpriza a venit de la Energo.Stand la "coada" sa-l intreb ceva pe dl Mateescu(nu ceva anume,despre nade,linii,carlige,ma rog,ai ce intreba un campion),am vazut standul cu vergi si m-am dus acolo.Si constat o situatie mai degraba amuzanta.Am fost la targ joi si sambata.Joi nu aveau vergi de 7m,iar sambata se terminasera.Deci pe bune,erau de la 3 la 9 m,dar la 7 m locul era gol.Ma rog,iau cate una in mana,cu un ochi la dl Mateescu,unul la varga.Romanii,ca romanii,iau ceva dar nu-l pun la locul lui,asa ca trebuia sa fiu atent de cati metri era varga,pt ca la 8m am gasit una de 9,la 6 una de 5 si tot asa.Vad doua etichete,si cum dl Mateescu terminase de vorbit,apuc doar sa notez pe telefon ET Blade Pole 8m,si fug la vedeta,dar vedeta...ca vedetele,intrase in alta "sedinta".Mi-au luat ochii altele si nu am mai apucat nici sa vorbesc cu Mateescu,nici sa vad de vergi(in naivitatea mea,am crezut ca Energo au si magazine,nu ma gandeam ca doar parteneri).Scriind pe google varga ET Blade Pole 8 m,am vazut ca este tot 4-500 ron,iar eu parca am vazut pe eticheta 130 ron.Na...se pare ca m-am inselat.Deci...daca cineva stie vreo varga la 7-8 m mai usurica si la vreo 7-8m,ii multumesc anticipat.Nu aveti(sau poate aveti) idee ce inseamna o varga grea pe Sandulita,Darvari sau Nu mai spun Radu Voda3. Eu_Tatalor,m-ar interesa si pe mine cateva argumente pro Bolo,asa ca va rog frumos,nu mai bine le postati aici,in vazul tuturor?Poate mai sunt interesati.Am evitat Bolo pentru ca nu stau prea bine cu vederea,dar daca ma convingeti dvs...Iarna este lunga,avem timp de discutii si de economisit bani,nu?

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Radu Dascalescu » 21 Sep 2011, 21:00

Prin definitie varga= pescuit limitat din toate punctele de vedere :.
Dezavantaje : distanta fixa, atentie sporita, efort fizic ridicat , control slab, lansari imprecise pe vant.
Avantaje : viteza, finete (limitata)

Bolo : undita " prelungita " .
Avantaje : distanta de pescuit, finete mai mare, control bun, precizie pe vad , control al monturii pe vad, zona de sondare mai mare, paturi de nada multiple la varii distante..... si lista este mai lunga.
Dezavantaje : cost ridicat achizitie , atentie si mai sporita , lipsa vitezei.

Atat pe acumulari cat si pe curgatoare bolo este net superioara pentru pescuitul pestilor de talie mica pana la mare. Acest pescuit nu poate fi abordat in aceeasi maniera si cu varga, fiind limitat de dezavantajele expuse mai sus.

Un inlocuitor al unditei ramane rubeziana ( nu stau sa mai scriu corect acest cuvant) . Aparent greoi, in realitate foarte precis si usor.Net superior al controlului pe vad , nadire la punct fix si ELASTIC.

Bolo inlocuieste elasticul cu o mulineta pe care se pot rula 100 m fir cel putin. Este mare pestele ?? Bun, asa si ??? Dam drumul la frana si am rezolvat problema. Nobletea si senzitivitatea imprumutate de la varga clasica fac acest "hibrid" versatil si aplicabil pe toate tipurile de apa. Mai mult, permite folosirea plutelor blocate la adancimi de peste 4m ( discutam de o bolo de minim 5 m) , avantaj ce lipseste in tehnica match ( aici folosim plute culisante).

desi iarna este lunga cum ati precizat, sper ca cele de mai sus sa fie suficiente pentru a aduce cativa factori decisivi in ceea ce va priveste.Restul este practica.

Toate bune !
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
tigy
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Sep 2011, 20:32

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de tigy » 24 Sep 2011, 20:35

salut, eu am luat din dragonul rosu, 2 vergi una de 6 si una de 7 m, marca hakuyo, f bune dupa parerea mea, am scos si crap mare cu ele sunt mai rigide si au actiune mai puternica de varf, se indoaie doar primele tronsoane de la varf, am petrecut acolo o ora si le-am testat pe toate la 7 m, astea erau cele mai bune, stiu ca nu or fi originale dar la pretul de 140 lei cea de 7m si 120 cea de 6 m sunt ideale
pt alte informatii va stau la dispozitie

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de intef » 27 Sep 2011, 08:17

Pai si cat de usoare erau? Sau cat de grele...

Avatar utilizator
tigy
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 24 Sep 2011, 20:32

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de tigy » 28 Sep 2011, 22:07

eu zic ca sunt suficient de usoara sa stai cu ea in mana la pescuit, mai ales cea de 6 la aia de 7 ar merge ceva sa o sprijini dar nu ef greu, acu depinde ce ai mai incercat, nu scrie greutatea pe ea daca asta te interesa

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de robert048 » 23 Ian 2012, 19:12

intef,pt sandulita trebuie sa ai o teava de cel mult 300 gr ca sa mai poti sa faci ceva cu mana aia in urmatoarele zile si asta inseamna o varga cu pretul in jur la 100 euro minim.

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de arinlupascu » 24 Ian 2012, 17:49

gogu steriade scrie:da crapu ala ie cam lesinat ! :-? la noi pa Prut unu da 7 kile te trage in apa cu tot cu cortu ! :-B ceva nu ie in regula cu filmarea asta ! :-w si fibra da sticla ie sfanta ca nu sa sparge cum sa spage carboanele ;) si nu plangi dupa iel in caz da necaz ! [-(

gogule....exista o diferenta mare intre crapul de rau si crapul de balta...mie mi s-a parut ca respectivul pescuia intro balta...deci crapul e mai lenes de fel datorita lipsei de curenti din balta,,,,pe cand intr-un rau cum e prutul oltul jiu sau chiar dunarea unde exista curenti si unde peste e mereu intr-o continua miscare pai ala nenica e deja gladiator cu tine...pe cand asta e ca bou trage ce trage si oboseste imediat
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de arinlupascu » 24 Ian 2012, 18:10

tibi ... eu am pescuit vara trecuta pe olt dupa ciortani si carasi mari...era acolo un domn care avea o varga de 6m cu fir de 0.30 pe ea si cand scotea ciortanii sau carasii* astia erau mai mari app de 1kg,cam asta era limita) ii tragea de tot din apa deci nu ii lua in dril pana la mal si de la mal sa ii ridice frumos cu mana sau minciogul...direct a tras , a intepat l-a si scos! varga mosului era una de compozit zic eu...era o chinezarie , m-am uitat la ea am si dat cu ea....si-a luat chiar un prieten de-al meu una de 6m cu 90 ron....ceea ce imi spusese mosu , cand l-am intrebat daca nu cumva se rupe vf sau tronsonul 2 de la vf mi-a zis ca e modificata la varf....nu mi-a zis in ce consta modificarea dar banuiesc eu ca a scos vf lui original de compozit si a bagat unul din fibra...altfel nu imi explic...si daca mai vrei o solutie ia-ti o varga de 6-7m usoara cum vrei tu
chiar 8 m si scoatei vf si incearca sa ii pui un elastic ca la rubensiana...poate o-i avea noroc...ma bate gandul asta sa incerc eu asta dar nu am varga potrivita....ca si tine ma uit fff mult la greutqatea in sine...frate meu are o varga de 5m de la lineaeffe cu o greutate de 250gr(aprox) ,,,,,este bijuterie....eu am gasit anu trecut una tot de la firma aia de 5 m cu o greutate de 225 g e super fnuta...asta e numai de caras rosiaora....acum vezi tu romanul e inventiv...ia o foaie si baga pe ea desene idei scheme...gasesti tu o solutie pana la urma

cat despre boloneze sunt nou dar sa zic ca si tentat...poate de dati mai multe detalii si tehinci de pescuit...mai ales daca in zona respectiva ai multi plauri si treb sa pescuiesti printre ei
;)Arin

Avatar utilizator
jean1pericol
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2013, 19:20

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de jean1pericol » 15 Feb 2013, 20:13

va salut in primul rind imi cer scz pt limbajul folosit in acest videoclip,oricum nu cred ca voi nu folositi la pescuit asemenea vocabular ; ma num JAN si sint baiatul din videoclipul acesta postat de colegul nostru,tin sa va anunt ca acest bat se numeste SELLA Carbon IMB700 si o iubesc fff mult desi o am de vreo 5 ani sint multumit de ea in toate posturile are o duritate si o elasticitate aproape perfecta,cit si despre greutate nu mai zic (si apropo nu vreau sa contrazic dar am vazut niste discutii ca atunci cind pescuiesti la undita trebuie pusa pe suport )ii las pe colegi nostri mai avansati sa lamureasca acest subiect de care eu sint curios si tot odata sa mai invatam cite ceva va salut

Avatar utilizator
Radu Bacau
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 12 Ian 2010, 22:07

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Radu Bacau » 16 Feb 2013, 11:04

Varga din filmulet e SIWEIDA Sella de 7 m si costa 355 lei.Cautati pe google,nu pot sa pun linkul aici.

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 20 Feb 2013, 02:45

va salut domnilor.nu mai deschid alt topic pt ca ce vreau sa postez e la subiect.am gasit pe okazii o varga draguta de 7 m la un pret super super bun in comparatie cu ET Blade Pole de 7 m care voiam sa o cumpar..mai exact e o diferenta de vreo 350 de lei :lol: si culmea e si mai usoara ca ET-ul.acum vine intrebarea de baraj:poate cineva sa-mi dea detalii despre varga asta?o firma producatoare?un site oficial?nu gasesc absolut nimic...aveti linkul mai jos.va multumesc!

http://www.okazii.ro/pescuit/undite/var ... a123136170

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de razvy » 20 Feb 2013, 03:13

Salut ...dupa cum se vede in poze firma producatoare este wind blade

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de dita » 20 Feb 2013, 09:02

Recomand sa cumperi la fata locului, sa tii batul in mana, sa vezi ceea ce vrei sa cumperi.
Niciodata sa nu cumperi pe nevazute.
Stima

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”