sfat alegere varga 7-8 m

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 20 Feb 2013, 10:13

multumesc baieti..mosule ai dreptate cu netul..dar toate sculele pe care le am le-am cumparat pe net..nu am alta posibilitate..omuletul are numai calificative pozitive si are si o gama supet mare de produse vandute pe okaxii..totusi pare prea frumos sa fie adevarat...

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 21 Feb 2013, 11:24

nu stie nimeni nimic despre varga asta? :((

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 26 Feb 2013, 17:34

am cumparat varga.e super ok si are doar 278 de gr.o recomand cu placere **==

Avatar utilizator
Radu Bacau
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 12 Ian 2010, 22:07

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Radu Bacau » 27 Feb 2013, 23:27

ai riscat si ai castigat!
Cum se simte la mana?

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de shahjaban » 24 Mar 2013, 13:45

fara sa cunosc batul , doar dupa caracteristicile ce le-ai dat , iti recomand sa nu dai cu ea dupa crap ...:D
este o regula totusi ...vergile de 7 m sub 300 gr sunt ptr maruntis......asta iti pot spune sigur deoarece am probat mai multe...
( asta nu inseamna ca nu poti prinde si pesti mai mari ...dar relativ accidental ..)

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 24 Mar 2013, 14:00

ms

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de intef » 24 Mar 2013, 21:41

Cunosc varga,o are un amic de-al meu pe cea de 7m.Este tot ce ti-ai putea dori in gama asta de pret(mult mai buna decat "sora" ei Hakuyo sau cum se numeste),este usoara,sa nu zic foarte usoara.In Dragonul Rosu la chinezi,o gasesti cu 150 ron daca iti alegi bine chinezul.Am scos peste mult cu ea la Sandulita(14-18kg/partida) in 3 partide,cred ca imi voi lua si eu una pana la urma.Eu as vrea Tubertini Area Pro 7m dar cm nu are nimeni(sa pot pescui cu ea),nu au niciodata la bigfish(cand am eu bani),cred ca o voi lua pe asta.Nu scrie pe ea Tubertini,Trabucco,Energo,Maver sau mai stiu eu ce,dar este usoara,iti da si blector la ea...Apropos de peste mare,merge si la ciortan(1-3kg),eu nu am scos dar amicul meu l-a rupt toata vara la Crevedia.Miercuri o iau de la el si o cantaresc,o sa fac poze sa va arat,nu imi vine sa cred ca are 278g,dar nici nu contrazic pe nimeni. **==

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 25 Mar 2013, 17:31

salut intef(mesajul e si pt radu din bacaucu scuzele de rigoare pt intarziere)deci..sa va spun eu pt meu de vedere.sunt perfect constient ca nu am ce cauta cu varga asta la peste mare de peste 3.5 kg.DAR atata timp cat iti faci treaba cu ea cum scrie la carte NU MA INTERESEAZA DE CINE E FACUTA SCULA.aaaa dak ma dau banii afara din casa imi cumpar direct de la MAVER sau Trabucco.e o varga super tare.omuletul de pe okazii e f prompt si serios.stiu sigur ca o gasesc si in Dragonul rosu...dar eu sunt din Botosani :)) nu ma duc in nici un caz pana in bucuresti pt o varga de stationar :D primele concluzii(varga fara capacul ala din capatul manerului pe unde vin scoase tronsoanele are 280 de gr.dak i s-ar fi putut scoate si filetul cu siguranta ar fi avut 278.ideea e ca producatorul dupa cum bn stiti cantareste doar blancul fara dopul de neopren din varf si cel de la maner.ce poate ceda la varga asta este varful.eu i-am facut testul de anduranta(are o actiune progresiva)cand am testat varga intinsa varful nu a avut nici o problema.cand am testat doar varful si varga stransa a cedat(mai greu dar a cedat) am vrut sa vad cat poate duce un carbon "no name" recomand varga cu caldura tuturor celor care vor o varga lunga si usoara.nu scrie pe ea "blade pole" dar va asigur ca bate blade-ul la funduletz ;)

Avatar utilizator
robert048
senior
senior
Mesaje: 418
Membru din: 22 Mar 2011, 00:10
Localitate: bucuresti

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de robert048 » 01 Apr 2013, 19:52

Salut,vreau sa vin cu un sfat ajutator sper eu,la o varga nu conteaza atat de mult greutatea cat conteaza cum este echilibrata varga adica eu am o trabucco energhia xps de 7m si are in jur de 420 de g si credetima ca o simti in mana mult mai usoara decat o varga de 250 de g care nu este echilibrata corect si mai este o chestie,ca varga sa fie mai usoara elementii trebuie sa fie mai subtiri adica mai putin rezistent.Deci dupa parerea mea o varga echilibrata corect este net superioara unei vergi mult mai usoare dar care nu este echilibrata.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de shahjaban » 01 Apr 2013, 22:05

corect ...ai dreptate Robert......de aceea i-am spus eu sa nu prea dea cu ea la peste mare....si mai are un minus varga usoara care are grosimea elementului mai subtire NU POTI PESCUI CU EA PE VANT MAI PUTERNIC ai mari sanse sa o rupi cand vrei sa lansezi daca vantul este din fata.....intreaba-i pe baietii de la stationar cate vergi si rubesiene s-au rupt pe vant ...

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 01 Apr 2013, 22:21

eu sunt constient ca se rup...dar decat sa se rupa o varga scumpa mai bine sa se rupa o varga super ieftina..dupa parerea mea nu se justifica preturile extrem de piperate ale sculelor de pescuit de firma..intreaba-l pe ala care si-a rupt rubeziana de 2000 de lei sa iti spuna cam ce a simtit cand a rupt-o..iti spun eu ca nu-si mai cumpara scule scumpe cat traieste(asta desigur dak il dau banii afara din casa) nu spun ca nu sunt de calitate..si eu sunt de-acord ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine DAR prefer sa se rupa o varga de 150 de lei si nu una de 700 de lei ~x(

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de shahjaban » 01 Apr 2013, 22:28

daca iti iei un Maver Grizly , iti spun eu ca nu se rupe ...la fel nici Energhia lui Robert , decat daca le lovesti..dar asta este alta discutie......
ai cerut un sfat , ti l-am dat ...nu trebuie sa te superi....daca nu mergi in concursuri de stationar e normal sa nu iti iei vergi de 800-1000 lei....si aia care ti-ai luat-o este foarte buna ...atat doar, trebuie sa ai putin mai multa grija de ea sa nu o fortezi...in rest e super ok....
pescuitul la varga la caras sau platica, ptr mine cel putin , este o placere....

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de ingerasdefoc » 01 Apr 2013, 22:59

nu s-a suparat nimeni [-x si eu ador tipul asta de pescuit

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de intef » 07 Apr 2013, 09:18

Grizly...isi merita numele. Nu inteleg de ce o varga atat de scumpa este atat de grea. Poate e facuta pentru pesti de peste 5 kg,dar chiar si asa...cati pescari ati vazut care sa pescuiasca la varga crapi de 5 kg sau mai mult?! Este grea ca naiba si costa de te rupe...

Avatar utilizator
Catalin_288
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2014, 17:16

Re: sfat alegere varga 7-8 m

Mesaj de Catalin_288 » 15 Mai 2014, 21:20

De varga New Hunter ce ziceti? Ca si calitate, ca si firma?
Eu am vazut una si mi s-a parut foarte usoara si subtire si destul de ok.
Link: http://olx.ro/oferta/undite-carbon-new- ... D9ENt.html

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”