Stilul de pescuit Sheffild (match)

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ctinvv
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mar 2011, 22:05

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de ctinvv » 20 Mar 2011, 21:34

Eu_Tatalor scrie:... cam ciudat sa anticipezi curentii la o astfel de adancime...
Adevarat.
In apele curgatoare (lente sau nu) viteza de curgere a apei este diferita pe diversele adancimi. Problema devine si mai complicata cand vantul bate in senul curgerii sau contrar. Iar daca mai adaugam situatiile de scurta durata in care apa "curge" spre amonte (asa numita lovitura de berbec) atunci lucrurile devin "dramatice"...

In cartea lui Secosan sunt detaliate varii monturi pentru astfel de situatii; mai putin pentru lacurile de acumulare: cu adancimi mari si curenti.

Avatar utilizator
ctinvv
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 12 Mar 2011, 22:05

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de ctinvv » 23 Mar 2011, 23:53

Eu_Tatalor scrie:...Cel mai important accesoriu este un inel pentru lansetele de fly fishing. ... Te intereseaza sa folosesti doar ceramica acelui inel ( ai griga cum o "produci" din inel fara sa o ciobesti ). ...Odata ce ai obtinut ceramica, vei folosi o agrafa tip snap (cele medii) , vei renunta la vartej si vei monta ceramica in locul lui. Astfel, ai confectionat o agrafa de match corespunzatoare. ...
Am incercat sa procur cele de mai sus. Nu am reusit. Dar am aflat o alta varianta: un inel SIC cu picior si bifurcatie plus o carabina. Combinatie insotita de doua bilute de plastic de 4 mm.

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de Radu Dascalescu » 02 Apr 2011, 19:00

ok. vezi ce si cum.
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 09 Apr 2014, 22:11

Pfff, a murit topicul...
Intrebare:ce colorit se preteaza cel mai bine (a se intelege cel mai vizibil) , indiferent de vreme...dupa experienta voastra, la waggglere?
Stiu eu, rosu pe varf, cu alb in jos sau negru, sau galben cu alb...care sunt cele mai VIZIBILE si va semanlizeaza cel mai bine trasaturile ?
Multumesc,
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de Bogdan Melu » 10 Apr 2014, 11:08

tooni scrie:Pfff, a murit topicul...
Intrebare:ce colorit se preteaza cel mai bine (a se intelege cel mai vizibil) , indiferent de vreme...dupa experienta voastra, la waggglere?
Stiu eu, rosu pe varf, cu alb in jos sau negru, sau galben cu alb...care sunt cele mai VIZIBILE si va semanlizeaza cel mai bine trasaturile ?
Multumesc,
Din pacate nu exista o culoare ca sa fie foarte vizibila indiferent de conditiile atmosferice.
Este foarte probalbil ca pe o vreme cu nor si cer inchis o antena galbena sa o vezi fara probleme insa ea sa devina dificil de reperat pe un cer senin cu soare puternic.
Cea mai buna varinata este de a testa direct la fata locului pe conditiile de moment.
Sa nu mai vorbim ca primordiala este vederea pescarului.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 10 Apr 2014, 11:23

Cam asa este, o sa vad mai bine la fata locului:)
Apropo, este adevarat ca firul Carp Expert Match Sinking este atestat Eftta?
Insa, nu pe toate rolele am vazut ca scrie Eftta...?

Este bine sa detinem mai multe plute de culori diferite pe acelasi gramaj, si in functie de vreme sa le interschimbam, sau si mai bine, plutele cu mai multe antene...ce ziceti?
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de nagy victor » 10 Apr 2014, 12:06

Eu cumpar plute de match cu antene detasabile (nu vreau sa dau nume de firma ca sa nu se considere reclama) , in general deja foarte multe firme comercializeaza plutele cu antene detasabile in 3 culori (rosu , galben si negru) . Aceste plute sint foarte utile deoarece pe parcursul unei zile de pescuit putem avea nevoie de cele 3 culori , nu va fi nevoie sa schimbam pluta cind se innoreaza sau cind iese soarele , este suficient sa se puna antena care se vede mai bine .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 10 Apr 2014, 12:19

Da-mi te rog pe privat (sau oricare dintre voi) exact ce modele folosesti, daca nu-s secrete :), cu antene detasabile !
Merci,
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de nagy victor » 10 Apr 2014, 12:36

ok , o sa trimit cu poze .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 11 Apr 2014, 20:01

Sunt wagglere care au inscriptonat pe fiecare taler gramajul...as dorii pt viitoare achizitii, ce am, nu au asa ceva?!
Multumesc,
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de florentiniuga » 12 Apr 2014, 05:15

nagy victor scrie:Eu cumpar plute de match cu antene detasabile (nu vreau sa dau nume de firma ca sa nu se considere reclama) ...
Se pot da nume de firme, nu e nicio problema, doar link-urile catre site-urile comerciale romanesti au regim restrictiv (daca nu sunt partenere infopescar.tv).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de nagy victor » 14 Apr 2014, 12:20

Montura o echilibrez din talere sau cu alice de plumb prinse pe fir . Daca vrei ca montura sa coboare repede (la apa adinca sau daca vrei sa scapi de albitura de la suprafata) atunci pui mai mult plumb pe fir , daca apa este mica sau vrei sa pescuiesti intre ape (la caras) atunci pluta sa ramina mai grea si pe fir sa ai mai putin plumb .
Pentru ca firul sa se scufunde mai usor , este indicat ca in timp ce il pui de tambur sa fie sters cu un servetel sau un tifon imbibat in putin PUR ca sa-l degresezi , asta e bine sa o faci de 2 - 3 ori pe an ca sa cureti firul . Pentru aceasta operatie nu trebuie sa dai jos tot firul de pe tambur , ete suficient sa derulezi doar atit cit folosesti de obicei , pina in 35 - 40 m (cit lansezi maxim) .

Plute de match cu antene detasabile sint de la cralusso , benzar , plutepandy , maros , valter si altele (cautati pe google) .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 24 Apr 2014, 19:53

Vizualizati firul in momentul scufundarii, sa fiti sigur ca este sub apa? Ce faceti cand sunt valuri si nu se vede firul, cum procedati?
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
Krpone
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 07 Apr 2014, 20:20

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de Krpone » 25 Apr 2014, 13:55

Cand sunt valuri se scufunda mai repede atunci cand executi corect aruncarea (lasi vf in apa, mulinezi repede dupa aruncare 2-3 ture si scoti brusc vf din apa 10-20 cm). Mai atent trebuie sa fii sa nu faca burta mare la aruncare, la franarea inainte sa cada pluta ....

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 26 Apr 2014, 13:08

Am inteles, chestia este ca sunt momente cand nu se vede firul, de multe ori il vad, cum se scufunda dintr-o parte si din alta si se intalnesc la mijloc :) (ca si cum ai pune praf de pusca si incepe sa arda cat ai pus cordonu :) )
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”