Stilul de pescuit Sheffild (match)

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 24 Apr 2016, 15:08

la primul sunt client fidel de ani buni, le stiu portofoliul,la waglere nu pot sa zic ca stau f bine ,ei.
de la pandy, comand cam de 3 ori pe an, are plute extraordinare, dar pt match, waglere cu talere , numai un model parca...
altceva :D

Cum reusiti sa scufundati firul de 0.20 , si waglerele cam de la ce gramaj le folositi pt aceasta grosime a firului, ca eu destul de mult trebuie sa mulinez sa-l scufund,iar din prima sau a doua zmucitura nu-l bag sub apa ~x( ?
Multumesc,
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de nagy victor » 24 Apr 2016, 20:32

Eu folosesc fir de 0,14 - 0,16 foarte rar 0,18mm
Walglerele sunt de la 6gr pana la max 16gr
Inainte de a cadea montura in apa (1 - 2m) incet franez plecarea firului de pe tambur , in momentul in care pluta a atins apa opresc firul scufund varful lansetei in apa (15 - 20cm) mulinez de cateva ori trag energic in lateral de lanseta (cu atentie ca varful sa ramana tot timpul sub apa) daca nu se scufunda mai mulinez de cateva ori dar tot cu varful in apa . Nu veti reusi din prima dar cu putin antrenament o sa va obisnuiti . Cand sunt valuri firul se scufunda mult mai usor . Din cand in cand curatati firul pe lungimea care de obicei ia contact cu apa pentru ca se aduna mizerie pe fir si acesta se scufunda mai greu , eu pentru degresare folosesc pur (lichid pentru spalat vase) si o bucata de material textil moate ca sa nu se distruga firul .
Fir intins si sarbatori fericite ! :)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tooni
senior
senior
Mesaje: 397
Membru din: 02 Mar 2011, 21:10

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de tooni » 30 Apr 2016, 20:44

Fir de 0.14 nu am sa folosesc , pentru ca rezistenta acestor fire este mai slaba ca a celor normale, nu am incredere in cele de 0.14 , mai ales la waglere de 12-16 gr, la aruncari, smancituri, intepari bruste.
De regula 0.18 folosesc, si am ceva ambitii cu ceva crapi mai mari, insa un fir de 0.20 cred ca ma ajuta cel mai bine, problema este ca nu reusesc sa-l scufund ~x( .
Celelelate am deprins tehnica in ultimii 2 ani, de cand am inceput, nu-i bai :)
Cel de 0.20 este buba ... :-SS
Sarbatori Fericite va doresc si eu .

Marius Popa
Suntem in stare sa taiem copacul vecinului, pentru a ne face un gratar!
Sa cautam sa ne pazim nu prin strasnicia legilor, ci prin corectitudinea faptelor noastre(Tucidide)

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de ianoscatalin » 24 Iun 2018, 17:13

Buna! Pana plec pe Dunarea Veche pe 4 august 2018 sper sa ma ajutati un pic! Vreau sa pescuiesc la sheffield pe Dunarea Veche unde sunt adancimi de peste 5,6m iar batul meu are 3.90. Stapanesc destul de bine tehnica match dar pana acum nu am avut nevoie de monturi culisante pentru ca adancimea permite monturi fixe. Am prins peste la montura fixa si ape relativ putin adanci, pana in 2m.Acum situatia se schimba si mi-ar fi de folos o montura pentru apa de 6m de exemplu. Bun , am inteles ca trebuie o montura culisanta cu opritor textil si margica iar pluta sa fie pe vartej cu inel de ceramica. Am tot ce imi trebuie, foloseam mai demult aceste opritoare textile pentru bolgneza pentru plumbii culisanti dar intrebarea este: nu se blocheaza intre inele, opritoarele, atunci cand arunc? Plutele pe care le am au maxim 6g, 6+2g, etc. Trebuie o pluta mai grea? Vizez in special carasul. Cateva safturi mi-ar fi de folos!
Multumesc!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de florentiniuga » 02 Iul 2018, 14:25

Cred ca poti folosi mai degraba plute ceva mai grele, pana in 16g dar asta depinde de curentul apei si in special distanta la care vrei sa arunci. Chiar daca pe Dunarea Veche nu e un curent semnificativ, apa totusi curge si cu cat arunci mai departe, cu atat ai o linie mai lunga in apa, care va fi ca o panza de barca si va trage montura. De aceea, o pluta cu flotabilitate mai mare, cu lestul propriu detasat, si care sa suporte un plumbaj de peste 10g, ar putea sta mai bine pe loc, chiar aruncata mai departe de mal. Teoretic. Practic, doar la fata locului vei putea sa apreciezi daca poti sau nu sa dai la match. Depinde mult de nivelul si viteza curentului Dunarii in urma ploilor.
In privinta nodului textil opritor, nu ai de ce sa-ti faci griji, va trece usor prin inele. Poate totusi te razgandesti si dai la feeder. E mult mai potrivit, atat pentru caras, cat si pentru eventualele surprize de la... 6m. ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de ianoscatalin » 02 Iul 2018, 17:58

Multumesc pentru sfat si indraznesc sa mai cer anumite sfaturi. In primul rand nu am plute asa grele dar merg la cumparaturi. Un10g zici ca ar fi suficient. Dar nu-l deranjeaza pe caras, platica sau ce-o fi? Voi cumpara si una de 8g, acum ma poti sfatui cu un link asupra unui model? E prima data cand incerc sa ajung pe Dunarea Veche. Nu stiu cum vor fi apele atunci, am vorbit azi la Crisan si inca nu au crescut apele. Daca vor fi crescute voi incerca pe canale, oricum proiectez o iesire in ape necunoscute total.Voi avea la mine 2 bete de feeder si 2 de crap. Dar sunt impatimit de match, miscarea plutei ma fascineaza total, este lait-motivul unei expeditii in delta. Din acest motiv ma multumesc si cu caras.Nu exagerez dar as pescui la match si in timpul somnului. Cum va arata linia cu cele 10g? Pluta lestata putin si plumbul principal pe linie sau invers...Multumesc inca odata.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de florentiniuga » 03 Iul 2018, 04:25

Ai inteles exact. Scoti lestul plutei (daca e cu talere detasabile) si maresti greutate plumbului. Poti folosi o oliveta culisanta si o alica de contact. Acum despre dimensiune plutei. Daca e bine echilibrata, nu deranjeaza nici cel mai sensibil peste, pentru ca se va scufunda la cea mai fina trasatura.
Dar... am recitit mai atent si am vazut ca e vorba de Dunarea veche, banuiesc ca intre Mila 23 si Crisan, doar acolo gasesti carasi. Ma gandisem initial la Intinsura, unde nu e curent dar pe Dunarea Veche e exclus sa poti pescui cu match-ul. E curentul prea puternic. O sa-ti falfaie cele 10g ca steagul in vant, nici nu atinge plumbul fundul. Sau... daca te gandesti intr-adevar la Intinsura, atunci ia-ti gandul de la carasi. Rosioare din belsug si cu noroc, ceva crapi daca nadesti corespunzator.
Si inca un sfat din proprie experienta, daca va fi apa crescuta si tulbure, baga rama neagra si da la somn. E tot ce vei putea prinde. Sper insa sa ai cele mai bune conditii de pescuit si fire intinse! Tine-ne la curent (in topicul despre pescuitul in Delta).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ianoscatalin
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 10 Mai 2009, 22:43

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de ianoscatalin » 03 Iul 2018, 23:24

Dar nu este nici un canal in zona unde pot prinde la sheffild (Cazanel, Ingusta,desi habar nu am pe unde este, canalele din spatele satului...? Pensiunea unde poposesc are in spate multe canale care par frumoase. La feeder prind pe Siret din august si pana in noiembrie apoi din martie iarasi... Nu ma incanta sa dau la feeder in Delta! Citesc despre aceasta Intinsura dar nu am niste coordonate exacte dar oricum baietii de acolo ma vor duce. Voi prefera atunci rosioara si poate crapul dar nu inteleg de ce acolo nu este si platica, caras, lin(am prins mult lin la porumb in anii trecuti pe un canal la Dunavatul de Jos). Mai este o luna pana plec si trebuie sa ma informez iar apoi voi reveni cu fotografii si impresii, desigur. Multumesc mult pentru ajutor!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stilul de pescuit Sheffild (match)

Mesaj de florentiniuga » 14 Iul 2018, 23:41

Informeaza-te de la cei care au fost recent dar revazand intamplator, ieri pe infopescar, o emisiune mai veche de pe Intinsura, mi-am adus aminte ca, desi acolo pare apa mai linistita decat pe canale, abia m-am putut ancora langa mal. Parerea mea (dar eu nu sunt specualist in match), este ca stilul acesta nu e pentru Delta si aproape sigur, nu pentru zona Crisan. In plus, cred ca o sa fie si crescuta apa dupa atatea ploi si viituri.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”