MARIMEA BILELOR

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

MARIMEA BILELOR

Mesaj de bujor marius » 09 Mar 2009, 18:41

Am si eu o nelamurire, referitor la bilele astea....MARIMEA LOR.....ma gandesc eu ca depinde de marimea crapilor, insa as vre sa stiu cam pentru un crap intre 3-5 kg ce marime e preferabila?....dar si pt ceilalti mai mari chiar si peste 10 kg?....sunt incapator si vreau sa imi iau o masa de rulat, pt a ma apuca de facut primele mele bile(solubile bineinteles) si nu stiu ce marime?....apropo daca aveti careva?.....numai bine si fire cat mai intinse...!!!

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de Dan Andrei » 09 Mar 2009, 18:53

Iti pot da o masa mare de 20mm daca te intereseaza pt ca am doua.
Numai bine!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de george-alexandru » 09 Mar 2009, 18:57

ehe sunt multe de spus,depinde de perioada anului primavara mai micute,daca vrei distanta la cobra iti trebuie 20-24 ca marime.daca vrei sa selectezi pestele mare unde este densitate mare de ciortan acolo poti pescui si cu 30.de obicei la pescuitul izolat pestii mari ai prinzi la bile micute 12-14.iar mai conteaza daca sunt solubile sau tari si tot asa sunt multe aspecte.eu personal 95% din bile le fac de 20.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de bujor marius » 09 Mar 2009, 19:45

george-alexandru scrie:ehe sunt multe de spus,depinde de perioada anului primavara mai micute,daca vrei distanta la cobra iti trebuie 20-24 ca marime.daca vrei sa selectezi pestele mare unde este densitate mare de ciortan acolo poti pescui si cu 30.de obicei la pescuitul izolat pestii mari ai prinzi la bile micute 12-14.iar mai conteaza daca sunt solubile sau tari si tot asa sunt multe aspecte.eu personal 95% din bile le fac de 20.

poi cum am mai spus prefer sa le fac solubile si sa le folosesc pe o balta pe care nu sa mai pescuit cu boilesuri....dimensiunea crapilor e variabila intre 1-4Kg cei mai multi ...dar sunt si mai mari chiar si peste 10 kg?.....timpul din aprilie incolo pt ca acum nu am toate componentele...

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de bujor marius » 09 Mar 2009, 19:48

Dan Andrei scrie:Iti pot da o masa mare de 20mm daca te intereseaza pt ca am doua.
de unde esti si un pret?

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de bug » 09 Mar 2009, 21:24

e destul de interesanta intrebarea asta si la fel ar putea fi si raspunsul.teoretic o bila mare ar fi selectiva...!eu pot sa-ti spun ce am patit de doua ori pe aceeasi balta!am pesc pe o balta cu peste mare,dens buna,prin luna oct.in primavara acelui an ,proprietarul a populat cu crap de 300-600gr cred ca vreo tona,deci nu exagerat.balta o si hraneste cu griu...in fine...am pesc cu bile de 24 si 28 si am prins in 2 zile cred ca 100 de crapusori d'astia!pur si simplu nu le intra bila in gura!!!!deci.....??!!.eu stiu o vorba dupa care ma ghidez:IN PESCUIT UN SINGUR LUCRU E SIGUR:NIMIC NU E SIGUR!

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de Alexandru » 09 Mar 2009, 22:04

Anul trecut am luat la boilies de capsuna, de 20mm si in Delta si pe un lac din judet, rosioara( nu aveau mai mult de 200gr, cred ca erau actrite de filme xxx, altfel nu-miexplic)

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: MARIMEA BILELOR

Mesaj de bujor marius » 10 Mar 2009, 00:02

si eu cam tot la 20 m-am gandit atata timp cat vreau sa le fac solubile si pt marime pestilor care sunt in lac, nu cred k trebuie mai mari.....

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”