Pareri sonare wireless pt navomodele....

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 23 Ian 2011, 18:54

Doresc sa stiu de la cei care folosec aceste sonare pe barcutele de nadit daca datele afisate de ele sunt ok si in timp util fara intarziere daca sunt in stare sa afiseze date corecte despre felul substratului si cam pana la ce distanta fata de mal functioneaza.Ma intereseaza modelele de sonar cu care vin dotate barcutele in general adica Caronizer,Viper etc.Multumesc :)
Numai bine!

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 23 Ian 2011, 20:51

Modele sunt mai multe,unele scumpe de firma altele chinezesti mai ieftine si no name dar problema este daca isi fac treaba asa cum trebuie si nu sunt doar simple accesorii doar de fite asa.... :-?? Poate intra si ne lumineaza vre un posesor de navo cu sonar pt ca este imposibil sa nu existe unul prin multimea de useri ai acestui forum,asa ca mai astepam......
Numai bine!

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 24 Ian 2011, 07:08

Nici cea mai vaga informatie?? :-??
Numai bine!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de vali003 » 26 Ian 2011, 03:11

Am un model care seamana cu carponizer , difera doar numele, facut in China , l-am luat special pentru sonar , pe zonele unde pescuiesc ma descurc cu lanseuri din mina , sonarul merge brici , arata tot ce este in apa , distanta max. la care l-am incercat , 200-250m. , il am de anul trecut , si nu am avut probleme .

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 26 Ian 2011, 07:39

vali003 scrie:Am un model care seamana cu carponizer , difera doar numele, facut in China , l-am luat special pentru sonar , pe zonele unde pescuiesc ma descurc cu lanseuri din mina , sonarul merge brici , arata tot ce este in apa , distanta max. la care l-am incercat , 200-250m. , il am de anul trecut , si nu am avut probleme .
Multumesc mult Vali,chiar vroiam sa apelez la tine pt ca am vazut intr-un topic mai vechi ca erai interesat de cumpararea unui navo cu sonar :) Substratul il arata diferentiat in functie de felul lui adica fundul malos sa-l arate diferit fata de un fund tare argilos?Cum diferentiaza un substrat argilos de unul cu pietris?
Numai bine!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de vali003 » 26 Ian 2011, 15:13

Diferentele de substrat nu prea are cum sa le indice , are niste setari care te ajuta , dar doar experienta celui care il foloseste va fi hotaritoare , marele avantaj al sonarelor , este ca stii daca ai agataturi , bradis , diferente de adincime , locuri care tin in general crap , plus ca vei nadi exact unde pescuiesti , din primavara am sa incerc sa folosesc navomodelul si la balizarea locului de pescuit .

Avatar utilizator
Macinic
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 18 Mar 2008, 21:57

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Macinic » 07 Feb 2011, 19:00

Referitor la sonare montate pe navomodele, aduc si eu unele completari,sper sa foloseasca .
Tipul 1 :montat de navomodel: sonar + camera + receptor pe mal( adica laptop, ecran,sau altceva), se monteaza numai de o anumita persoana din Crangasi si numai pe un anumit navomodel;
(cica ar fi cel mai bun, nu stiu sigur,dar cica nu are erori la citire).
Tipul 2:sonar american sau chinezesc parca( RF15, etc.) cu frecventa libera si modificata distanta de transmisie ;Dar , nu stiu ce se intampla cand aveti pe langa balta si aceasta frecventa ?(adica este posibil sa aveti erori si aparatul sa nu citeasca). Pe frecventa libera de 433 Mhz,merg si alarmele auto,statii de emisie receptie,etc.Sunt persoane care le pot modifica ,eu recomand numai cele din Buc. sau se cumpara ,dupa buget.
Dupa oarecare practica (daca este unul mai performant) se invata ce afiseaza el.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 07 Feb 2011, 19:11

Multumesc pt sfaturi.Deja l-am instalat si probat nu pe distanta f.mare(cca.80m) ca nu am avut unde datorita ghetii :) si a functionat ok .
Numai bine!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de gor965 » 07 Feb 2011, 19:48

Dan Andrei scrie:Multumesc pt sfaturi.Deja l-am instalat si probat nu pe distanta f.mare(cca.80m) ca nu am avut unde datorita ghetii :) si a functionat ok .
Intreb ptr. un prieten...ce fel de sonar ai instalat: marca, pret, etc ? Merci !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 07 Feb 2011, 20:42

FC 90 de la Yahting China acelasi sonar folosit de cei de la Anatec....Pret 850lei.
Numai bine!

Avatar utilizator
99gyo
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 04 Dec 2010, 10:54
Localitate: de prin baruri
Contact:

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de 99gyo » 18 Feb 2011, 03:27

Salut sunt nou in sportul asta, am reusit sa-mi cumpar un navomodel COLIBRI 2 si doresc sa cumpar si un sonar, si nu am nici cea mai vaga idee ce fel de model sa cumpar. Va rog sa ma ajutati cu cateva idei despre sonare, am gsit pe net mai multe modele dar nu stiu ce sa cumpar, unul pe care l-am gasit este http://www.navomodele-sonare.ro/sonare/ ... nizer.html dar nu stiu daca este potrivit pentru acest model de navomodel. Daca stie cineva si la folosit poate sa-mi spuna cat de bun este, sau daca stie un alt model si daca este potrivit pentru navomodel, sa nu-l cumpar degeaba si sa nu-l pot folosi, sper sa nu fie aceiasi chinezarie. ---<><

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pareri sonare wireless pt navomodele....

Mesaj de Dan Andrei » 18 Feb 2011, 07:57

Cel pe care l-ai indicat tu isi face treaba.
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”