Problema frana Okuma PL 860

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 18:32

Astazi am comandat doua noi mulinete Okuma PL 860, la una dintre ele am fortat putin frana baiterunerului ( am umplut tamburul de rezerva cu fir si umplutura si apoi l-am transferat pe tamburul de aluminiu) iar acum cand ridic piedica baiterunerului frana functioneaza perfect, insa, nu se mai aud acei "catei". Nu ca m-ar deranja, dar mi-e teama ca din cauza asta sa nu existe pe parcurs alte uzuri premature.
Astept parerile voastre :) .
Va multumesc anticipat !

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de mausse26 » 09 Feb 2011, 19:28

Stai linistit ca nu se intampla nimic.daca scoti tamburul si te uiti la interiorul lui vei vedea o mica parghie de tabla legata de un arculet.Acea parghie creaza zgomotul,si de multe ori cedeaza materialul,dar nu te incurca cu nimic.fir intins si sa le stapainesti sanatos

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Siledoctorul » 09 Feb 2011, 19:32

E o problema curenta la pl860-865 si nu afecteaza in niciun fel functionabilitatea mulinetei.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 20:25

mausse26 scrie:Stai linistit ca nu se intampla nimic.daca scoti tamburul si te uiti la interiorul lui vei vedea o mica parghie de tabla legata de un arculet.Acea parghie creaza zgomotul,si de multe ori cedeaza materialul,dar nu te incurca cu nimic.fir intins si sa le stapainesti sanatos
Nu la sunetul tamburului ma refeream, acela se aude, sunetul baitrunerul nu se aude.
Oricum ms pt raspuns si fir intins si tie

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 20:26

Siledoctorul scrie:E o problema curenta la pl860-865 si nu afecteaza in niciun fel functionabilitatea mulinetei.
Aha....multam

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de gor965 » 09 Feb 2011, 21:16

N-am inteles exact care clema s-a rupt...cea ptr. reglajul baitrunner-ului sau cea ptr. sunetul baitrunner-ului cand e activat si pestele ia fir?...ca-s 2 cleme diferit orientate si prinse in centru de acelasi surub ! Cea care deserveste reglajul franei la baitrunner daca se rupe, cade de obicei in interiorul mecanismului de baitrunner si-l blocheaza !
E oarecum surprinzator ca s-a rupt clema aia la o mulineta noua ! Faptul ca si mie mi-i s-a rupt clema aia in perioada de iarna cand o luasem la gresat, ma face sa cred ca respectiva clema e sensibila la temperaturi mai mici si la perioade mai lungi de inactivitate !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vioreld2008
senior
senior
Mesaje: 214
Membru din: 24 Sep 2008, 21:10

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de vioreld2008 » 09 Feb 2011, 21:35

Si eu am avut aceiasi problema si m-am dus la a_ _ _ w si mi-a schimbat piesa[se afla in spate la bairunner si este ceva otelit care ii da zgomotul ala specific]
Dinu Viorel

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 22:10

vioreld2008 scrie:Si eu am avut aceiasi problema si m-am dus la a_ _ _ w si mi-a schimbat piesa[se afla in spate la bairunner si este ceva otelit care ii da zgomotul ala specific]
Dar pana sa o schimbi ai avut ceva probleme? La tine functiona baitrunner-ul sau era blocat?
Ultima oară modificat 09 Feb 2011, 22:18 de către Jogo, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 22:16

gor965 scrie:N-am inteles exact care clema s-a rupt...cea ptr. reglajul baitrunner-ului sau cea ptr. sunetul baitrunner-ului cand e activat si pestele ia fir?...ca-s 2 cleme diferit orientate si prinse in centru de acelasi surub ! Cea care deserveste reglajul franei la baitrunner daca se rupe, cade de obicei in interiorul mecanismului de baitrunner si-l blocheaza !
E oarecum surprinzator ca s-a rupt clema aia la o mulineta noua ! Faptul ca si mie mi-i s-a rupt clema aia in perioada de iarna cand o luasem la gresat, ma face sa cred ca respectiva clema e sensibila la temperaturi mai mici si la perioade mai lungi de inactivitate !
Nu stiu daca s-a rupt vre o clema. Reglajul baitrunner-ului functioneaza, toate functiile mulinetei functioneaza perfect, chestia este ca atunci cand este baitrunner-ul "activat" si pestele ia fir nu se mai aude zumzaitul acela specific.

Avatar utilizator
vioreld2008
senior
senior
Mesaje: 214
Membru din: 24 Sep 2008, 21:10

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de vioreld2008 » 09 Feb 2011, 22:31

Jogo scrie:
vioreld2008 scrie:Si eu am avut aceiasi problema si m-am dus la a_ _ _ w si mi-a schimbat piesa[se afla in spate la bairunner si este ceva otelit care ii da zgomotul ala specific]
Dar pana sa o schimbi ai avut ceva probleme? La tine functiona baitrunner-ul sau era blocat?
Mulineta functiona la fel ,dar nu mai avea acel zgomot.[piesa aceea este un gen de saiba si are o terminatie lata cam 2mm si lunga cam 4-6mm,aceasta terminatie se rupe si nu-ti mai da zgomotul acela]
Dinu Viorel

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 22:40

Este ok atunci, oricum eu nu am de gand sa o schimb (piesa), imi place asa silentioasa, daca as sti sigur ca se produce nici o uzura prematura lea-as face pe toate asa :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de gor965 » 09 Feb 2011, 22:48

Jogo scrie:
Nu stiu daca s-a rupt vre o clema. Reglajul baitrunner-ului functioneaza, toate functiile mulinetei functioneaza perfect, chestia este ca atunci cand este baitrunner-ul "activat" si pestele ia fir nu se mai aude zumzaitul acela specific.
...deci...s-a rupt clema de pe ax ! Cealalta clema de care zic eu, e inspre spate si atinge marginile zimtate ale butonului de reglaj !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 22:59

gor965 scrie:
Jogo scrie:
Nu stiu daca s-a rupt vre o clema. Reglajul baitrunner-ului functioneaza, toate functiile mulinetei functioneaza perfect, chestia este ca atunci cand este baitrunner-ul "activat" si pestele ia fir nu se mai aude zumzaitul acela specific.
...deci...s-a rupt clema de pe ax ! Cealalta clema de care zic eu, e inspre spate si atinge marginile zimtate ale butonului de reglaj !
Butonul de reglaj tacane, nu este defect. Era importanta clema de pe ax? O sa am probleme cu ea?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de gor965 » 09 Feb 2011, 23:12

Jogo scrie:
gor965 scrie:
Jogo scrie:
Nu stiu daca s-a rupt vre o clema. Reglajul baitrunner-ului functioneaza, toate functiile mulinetei functioneaza perfect, chestia este ca atunci cand este baitrunner-ul "activat" si pestele ia fir nu se mai aude zumzaitul acela specific.
...deci...s-a rupt clema de pe ax ! Cealalta clema de care zic eu, e inspre spate si atinge marginile zimtate ale butonului de reglaj !
Butonul de reglaj tacane, nu este defect. Era importanta clema de pe ax? O sa am probleme cu ea?
Era importanta ptr. ca auzeai cand iti ia fir si daca nu aveai avertizor ! Alte probleme n-o sa ai cu ea...decat daca, prin absurd, resturile clemei rupte ajung intre piesele in miscare din corpul mulinetei !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema frana Okuma PL 860

Mesaj de Jogo » 09 Feb 2011, 23:35

M-am linistit :D .
Ms pt sfaturi **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”