Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Avatar utilizator
sebas
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 03:20

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de sebas » 09 Oct 2010, 15:44

iorgu scrie:Referitor la acest campionat doresc (si cred ca si altii) sa aflu mai multe date despre el.
- Care este taxa de participare , de transport ,de cazare ? Se achita individual sau pe lot ? Si de cine ?
- Cate echipe dintr-o tara au voie sa participe la concurs ?
- Exista etape de calificare la acest campionat, sau se poate participa direct ? Pe ce criterii si de cine este format lotul care ne reprezinta ?
- Exista reguli mai deosebite (stricte) in privinta pescuitului, fata de alte concursuri ?
- Care sunt regulile de punctare ?
- Captura cea mai mare se puncteaza separat sau la cantitatea totala ?
- Care este suprafata, adancimea si substratul si cam ce marime (greutate) predomina in cele trei sectoare ? Daca se poate individual.
- Care este atmosfera generala la acest campionat ?
- Si nu in ultimul rand care este valoarea premiilor acordate ?
In speranta ca vom afla raspunsurile solicitate va multumim .
Un raspuns, partial, la intrebarile tale il gasesti aici, in mod special costurile aferente.
http://www.fips-ed.com/cutenews/data/fi ... nglish.pdf

Avatar utilizator
sebas
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 03:20

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de sebas » 09 Oct 2010, 15:47

FIPS-CIPS au o inertie cam mare, nici pana azi nu au actualizat mai nimik in pagina lor.
Datele din PDF de mai sus corespund anului trecut, Franta.
Preturile sunt exacte si organizarea a fost pe masura, cred ca banii au fost cheltuiti cu folos.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de gor965 » 09 Oct 2010, 15:49

sebas scrie:FIPS-CIPS au o inertie cam mare, nici pana azi nu au actualizat mai nimik in pagina lor.
Datele din PDF de mai sus corespund anului trecut, Franta.
Preturile sunt exacte si organizarea a fost pe masura, cred ca banii au fost cheltuiti cu folos.
Ideea e ca pe langa taxele alea apar cheltuieli mai mari cu deplasarea lotului si a echipamentului ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sebas
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 03:20

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de sebas » 09 Oct 2010, 16:24

Corect, George...dar alea nu se pun :D
nu mai vorbim de eventuale deplasari de proba, mai multi bani.
Spre ex. Spania e un fel de zgarie traista, merg cei 6 plus doi delegati de la federatie care sunt si manageri, capitani, rezerve si pe deasupra nu au nicio idee de carp fishing.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de iorgu » 09 Oct 2010, 16:52

George, multumesc frumos pentru raspunsurile date. Foarte interesante si ne ajuta sa aflam raspuns la multe alte intrebari pe care cu siguranta multi le aveam de pus. Din link-urile postate de tine am aflat aproape tot ce doream si nu banuiam ca sunt atatea reguli stricte care trebuiesc respectate. Dar la un asemenea nivel de competitie numai ordinea si disciplina concurentilor contribuie la o cat mai buna desfasurare. Am citit tot si am ajuns la concluzia ca este aproape imposibil sa fie neclaritati in privinta Campionatului Mondial de Crap.
Referitor la premierea castigatorilor cu medalii, cupe si diplome, sunt sigur ca cei care le obtin fac davada faptului ca sunt ,,meseriasi'' in ale pescuitului de crap, avand recunoastere mondiala in domeniu si asta face mai mult decat banii.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alte discutii legate de Campionatul Mondial de Crap

Mesaj de cristian505ro » 10 Oct 2010, 00:51

vali003 scrie:Pe linga faptul ca noi punem prea mare accent pe acest campionat mondial , sintem foarte patimasi si competitie inseamna orice mijloace de a cistiga , la ei pescuitul de competitie este foarte bine organizat , nu exista rivalitatile de la noi , iar mentalitatea pescarului englez este foarte departe de a noastra .
E normal sa punem mare accent pe acest nobil sport in cadrul unui campionat mondial, dar te asigur eu Vali ca la noi asta se pune doar pe acest forum si pe inca unul si....atat.
La englezi,francezi,italieni,austrieci,unguri si la cat de multi altii,vei vedea ca este pomenit si in presa si tv.
Sunt de acord cu tine ca noi stricam ca suntem prea patimasi si asta degenereaza de multe ori in rivalitate, in loc sa fim uniti si aproape.....suntem abroad!
La ora actuala,avem balti de crap foarte bune,pescari exceptionali si de aceea suntem la mondiale ca sa aratam ce putem!
Hai Romania!
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Turnee de pescuit”