Marea provocare...reloaded !

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihaiberes
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 01 Noi 2009, 11:38
Localitate: Cluj Napoca

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de mihaiberes » 16 Oct 2010, 21:49

@LN care a reprezentat Romania la CM de pescuit la crap
Ca si o analogie ,pe vremea Impuscatului banii si recompensele din sport erau infime fata de cele de acum,dar
rezultatele erau mult mai bune.Nu cred ca din acel buget nelimitat Africanii au cheltuit mai mult decat voi,dar au cheltuit cu folos.Cred totusi ca asta este rezultatul echipelor propulsate de catre cei care fac jocurile in sportul Romanesc.Inca mai cred ca echipa plasata pe locul 2 in CN ar fi facut o figura mai buna.Nu aveti nici cea mai mica scuza pentru locul obtinut (a-ti fost chiar de rasul curcilor ca a-ti primit felicitari pentru locul obtinut).Din toate lucrurile care v-au lipsit cel mai mult cred ca v-a lipsit DARUIREA.
Cred ca pe viitor lectia este clara :nu un club trebuie sa reprezinte o tara ci cei mai buni din cele mai bune cluburi ale momentului.
Multi indivizi din societatea moderna sunt ca barcagiii: trag la vasle dar stau cu spatele la viitor. (Henry Coanda)

Avatar utilizator
gabisandu
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 24 Noi 2007, 13:23

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gabisandu » 17 Oct 2010, 09:34

mihaiberes scrie:Cred totusi ca asta este rezultatul echipelor propulsate de catre cei care fac jocurile in sportul Romanesc.
Va trebui sa explici mai clar ca nu inteleg.
mihaiberes scrie:Inca mai cred ca echipa plasata pe locul 2 in CN ar fi facut o figura mai buna.
Este posibil ca oricare alt lot sa fi facut o figura mai buna dar pentru asta trebuia sa ne bata in CN. Ca si statistica, ne-am intalnit de 4 ori cu baietii care au terminat pe 2 si am castigat de 3 ori in fata lor.
mihaiberes scrie:Din toate lucrurile care v-au lipsit cel mai mult cred ca v-a lipsit DARUIREA.
Tu nu ai de unde sa stii ce ne-a lipsit ca nu ai fost acolo. Crezi ca vine cineva la CM si nu vrea sa-l castige. Te asigur ca nu exista pescar de la orice tara sa nu se DARUIASCA. In schimb doar cu DARUIRE nu ajungi nici CN si nici CM.
mihaiberes scrie:Cred ca pe viitor lectia este clara :nu un club trebuie sa reprezinte o tara ci cei mai buni din cele mai bune cluburi ale momentului.
Nu stiu cat de clara este. Anul trecut asa a fost si nici atunci nu am obtinut podiumul. Cele mai bune rezultate obtinute de Romania a fost tot pe loturi.
Clubul Sportiv PLANET CARP
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
gabisandu
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 24 Noi 2007, 13:23

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gabisandu » 17 Oct 2010, 09:38

mihaiberes scrie:Nu aveti nici cea mai mica scuza pentru locul obtinut (a-ti fost chiar de rasul curcilor ca a-ti primit felicitari pentru locul obtinut).
Nu-mi aduc aminte sa fi cerut felicitari si nici nu am clamat rezultatul ca fiind bun. Si da este un rezultat foarte prost stim cu totii asta. Cu toate ca am declarat toate astea cu cateva posturi mai inainte nu inteleg sensul frazei de mai sus.
Clubul Sportiv PLANET CARP
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 17 Oct 2010, 12:58

mihaiberes scrie: Cred ca pe viitor lectia este clara :nu un club trebuie sa reprezinte o tara ci cei mai buni din cele mai bune cluburi ale momentului.
Asa este. Asa se face un lot national in majoritatea sporturilor.Sau pentru a scoate o echipa campioana nationala se face un "sistem campionat" cu zeci de etape ,dublu ca numar fata de echipele participante.

Cum incercam noi sa scoatem cele mai bune 3 echipe in fata din 60 participante in doar 5 etape este o jignire a matematicii.

Problema de unde apare ...?
Majoritari sunt cei care constientizeaza ca nu au sansa reala de a fi selectionati intr-un lot national si prefera sa arunce totul sub semnul norocului ...

Incercati sa intelegeti ca nu fac referire directa la persoane. Judec sistemul fiind ferm convins ca in acest fel nu o sa obtinem niciodata rezultate la nivel mondial.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 17 Oct 2010, 13:52

Dane ,nici daca aduni toate concursurile dintr-un an pe post de etape de campionat , nu-ti ies atat de multe incat sa impaci si matematica ,si norocul si performanta ! Ca idee , daca in practica nu se poate aplica sistemul de campionat cu multe etape (dublu fata de numarul de participanti) selectia s-ar putea face in 2 moduri folosindu-va de concursurile private (si nu numai) :
-sa fie desemnat un capitan care sa-si aleaga lotul din cei care participa la concursurile private, urmarindu-i pe o perioada de 1 an .
-sa se acorde puncte la aceste concursuri private (gen turneul mondial de tenis cu puncte ATP) si cei care ies pe primele 4 locuri sa desemneze lotul national !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pescar orhei
senior
senior
Mesaje: 273
Membru din: 21 Apr 2010, 09:10

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de pescar orhei » 22 Oct 2010, 11:41

[quote=" Dau un exemplu pur intamplator:
Daca la un concurs regulamentul prevede numai folosirea monturii zig-rig sau pestele in balta respectiva mananca numai la aceasta montura eu ma retrag pentru ca nu stiu sa o folosesc si nici nu pot sa concep aceasta absurditate ca se poate prinde crap intre ape ( aici ma refer la castigarea unui concurs nu la cazuri izolate ). In plus un procedeu de pescuit nu se invata in cateva zile. Prefer sa-mi trimit prieteni de la spinning la acest gen de concurs ...[/quote]


Dane, stiu eu cum se pescuieste la aceasta montura, un pescar de mare valoare mondiala mi-a explicat.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Champion Challenge-Two Lakes Cup-Tancabesti

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Oct 2010, 11:58

pescar orhei scrie:[quote=" Dau un exemplu pur intamplator:
Daca la un concurs regulamentul prevede numai folosirea monturii zig-rig sau pestele in balta respectiva mananca numai la aceasta montura eu ma retrag pentru ca nu stiu sa o folosesc si nici nu pot sa concep aceasta absurditate ca se poate prinde crap intre ape ( aici ma refer la castigarea unui concurs nu la cazuri izolate ). In plus un procedeu de pescuit nu se invata in cateva zile. Prefer sa-mi trimit prieteni de la spinning la acest gen de concurs ...

Dane, stiu eu cum se pescuieste la aceasta montura, un pescar de mare valoare mondiala mi-a explicat.[/quote]


valoare ... are acel pescar , dar in situatia de fata a vorbit din auzite , iar daca nu accepta ideea ca nu se poate castiga un concurs cu o asemenea montura avea o valoare si mai mare .

Cum spuneam este un exemplu pur intamplator si cum nimeni din tara nu a sesizat ca se poate da nu vreau sa stricam acest topic cu balivernele mele. Trebuie mutat intr-un loc mai restrans ... Poate , tot intamplator , pe la discutii despre CM ...

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 29 Noi 2010, 20:49

africa de sud

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 29 Noi 2010, 20:55

Scuze, voiam sa atases niste poze sa le comentam. Dar nu reusesc. Scuze.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de stefan_kwr » 30 Noi 2010, 13:19

Adrian Onisoru scrie:Scuze, voiam sa atases niste poze sa le comentam. Dar nu reusesc. Scuze.
Uite aici adrian: http://www.infopescar.tv/forum/citeste- ... t3622.html

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 30 Noi 2010, 17:12

D-le Stefan va multumesc pentru ajutor.
Legat de problema cu zig-rigul am intrat si eu pe forumul bulgar si am gasit pozele de mai jos. In primele doua se vede plumbul destul de clar. In prima poza se vede plumbul undeva deasupra galetii de culoare rosie putin in stanga. Se vede si pestele. Deci eu aproximez distanta de la peste la plumb undeva la 1,5-2 m. In poza a doua de asemenea se vede plumbul deasupra capului individului cu minciogul. Si in acest caz tot aceeasi distanta o aproximez (oricum e aceeasi faza la scoaterea pestelui din apa).
Poza a treia a fost foarte mult comentata de forumistii bulgari. Se vede plumbul si carligul cu ceva galben (se crede ca e silicon galben). In acest caz e vorba de distanta clasica 10-20cm.
Primele doua poze le puteti gasi in "original" aici http://www.carpbg.com/forum/viewtopic.p ... &start=270
Iar poza a treia aici http://www.carpbg.com/forum/viewtopic.p ... &start=300 cu toate comentariile bulgarilor.
Ii rog pe cei cu experienta la pescuit de crap sa-si spuna parerile.
Apropos: in poze sunt membrii echipei Africa de Sud.
Eu zic ca africanii au pescuit si cu montura clasica si cu acel zig-rig.

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 30 Noi 2010, 17:27

Scuze, pozele incarcate de mine nu au aparut. Sigur ceva am gresit. Dar le puteti vedea la la cele 2 URL-uri astfel:
- poza 1 si 2 in primul URL: sunt pozele 6 si 7 de sus in jos postate de "Goro"
- poza 3 este postata tot de "Goro" si este singura pe acel URL.
Scuze!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de stefan_kwr » 30 Noi 2010, 17:58

Adrian Onisoru scrie:Scuze, pozele incarcate de mine nu au aparut. Sigur ceva am gresit. Dar le puteti vedea la la cele 2 URL-uri astfel:
- poza 1 si 2 in primul URL: sunt pozele 6 si 7 de sus in jos postate de "Goro"
- poza 3 este postata tot de "Goro" si este singura pe acel URL.
Scuze!!!
Nu prea se distinge exact, dar oricum...
Sa inteleg ca la astfel de montura, intr-o apa de 1-1,5m lasam forfacul atat de lung???
Macar de-am sti ce au pe firul de par...
Fişiere ataşate
image_4cb15189e2602.jpg.jpg
album_pic1.jpg.jpeg
album_pic.jpg.jpeg

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 30 Noi 2010, 18:14

stefan_kwr scrie:
Nu prea se distinge exact, dar oricum...
Sa inteleg ca la astfel de montura, intr-o apa de 1-1,5m lasam forfacul atat de lung???
Macar de-am sti ce au pe firul de par...
Pai in prima poza forfacul e scurt...si se distinge ceva mic galben la carlig !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de stefan_kwr » 30 Noi 2010, 18:39

gor965 scrie: Pai in prima poza forfacul e scurt...si se distinge ceva mic galben la carlig !
Acum am dat zoom la poza si am observat si eu. Referitor la celelalte si la montura de care se vorbeste, nu cred ca este una stralucita, rateuri parerea mea vor fi mai multe, iar autointeparea nu mai este ca atunci cand montura este pe substrat cu un forfac normal.

Scrie răspuns

Înapoi la “Turnee de pescuit”