Marea provocare...reloaded !

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de cristian505ro » 09 Oct 2010, 13:36

iorgu scrie:
Mai traditie in chimie organica si anorgamica, ca romanii nu cred sincer sa aiba decat nemtii. Dar...no comment.

P.S. Oare (fara nici o promovare sau publicitate) ,,mamaliga lui Mitranescu'' ar face legea aici ?
Nene Iorgu e scoala puternica de chimie in Africa de Sud,crede-ma pe cuvant! Revenind la pescuit eu suspectez ca africanii cel albi, folosesc Talin.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gadjo » 09 Oct 2010, 14:06

baietii au mai luat 2 buc tot pe A (un septar si un cinciar).Speram sa inceapa sa puncteze si pe celalate 2 sectoare :)]
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de iorgu » 09 Oct 2010, 15:25

cristian505ro scrie:
iorgu scrie:
Mai traditie in chimie organica si anorgamica, ca romanii nu cred sincer sa aiba decat nemtii. Dar...no comment.

P.S. Oare (fara nici o promovare sau publicitate) ,,mamaliga lui Mitranescu'' ar face legea aici ?
Nene Iorgu e scoala puternica de chimie in Africa de Sud,crede-ma pe cuvant! Revenind la pescuit eu suspectez ca africanii cel albi, folosesc Talin.

Buna, Cristiane. Pana anul acesta Iorgu era foarte refractar la retetele, mixurile, antractii si celelalte multe substante folosite (banuiesc, ca sunt legale). Am observat ca acestea fac,,legea'' numai pe anumite balti. Vara aceasta la 2(doua) partide de pescuit la crap, pe durata a 3(trei) zile fiecare , la care am fost cu un prieten participant la concursuri, ,,legea'' am facut-o eu cu traditionalul porumb folosit atat ca masa cat si pe carlig. Cred ca in acest fel se comfirma folosirea retetelor de nadire numai si numai in anumite locatii de pescuit.
Referitor la ,,Talin" prin pregatirea pe care tu o ai, te rog spune-mi si mie ce este acesta? Cum se foloseste? este legala folosirea lui? Celelalte echipe nu cunosc acest lucru? Si daca au informatii despre el de ce nu il au in dotare? Sunt sigur ca ma vei edifica si pe mine cu aceste aspecte .

P.S. Am tot cautat pe net sa aflu ceva despre Talin. In afara de capitala Estoniei nu am gasit nimic, asa ca la tine imi este speranta. Tot respectul si toate cele bune de la Iorgu :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Marian Constantin » 09 Oct 2010, 15:40

iorgu scrie:
cristian505ro scrie:
P.S. Am tot cautat pe net sa aflu ceva despre Talin.......

http://www.bigfish.ro/nade/indulcitori/talin.html

Avatar utilizator
sebas
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 03:20

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de sebas » 09 Oct 2010, 15:40

salutari
posibil sa fie vorba de Talin (Taumatina), o proteina naturala aproape 3000 de ori mai dulce decat zaharul si care imbunatateste aroma.

Avatar utilizator
sebas
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 03:20

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de sebas » 09 Oct 2010, 15:41

:)) :)) ce faza..amandoi la 14:40

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de iorgu » 09 Oct 2010, 17:42

Da, Sebas si tu si Marian amandoi la 14:40 si amandoi pe subiect ! Va multumesc, bun ca indulcitor dar si pretul de 1440 de roni litrul este cred justificat fata de ce ,,stie" sa faca =D> Cine crede ca pescuitul de performanta are costuri reduse se afla intr-o foarte mare dezimformare #:-S
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 09 Oct 2010, 17:53

Un membru observator al lotului Bulgariei declara pe carpbg.com :
Aici nu se respecta nimic din Regulament ! Ne-au spus ca aici e Anglia si ei sunt cei care fac regulamentele !Organizarea este sub orice critica ! Din punctul nostru de vedere este cea mai perfecta parodie de Campionat Mondial !

foto ,tot de la Bulgari :
Fişiere ataşate
blg1.jpeg
blg2.jpeg
blg3.jpeg
blg4.jpeg
blg5.jpeg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de iorgu » 09 Oct 2010, 18:02

Moamaaa si eu care credeam ca englezii au cea mai aleasa educatie ! Acum cateva minute faceam aprecieri de bine referitoare la locul si maniera desfasurarii campionatului prin litera si spiritul regulamentului. Daca nici englezii nu mai dau dovada de fair- play (se crede ca ei l-au enuntat ca termen), nu stiu sincer ce sa mai cred de lumea asta rea in care traim. Asteptam alte vesti despre desfasurare si atmosfera. Sunt sigur ca cei mai ,,navigatori'' pe net le vor gasi si le vor posta.
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 09 Oct 2010, 22:18

team2d.jpg
Fişiere ataşate
sector A.jpg
sector B.jpg
sector C.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 09 Oct 2010, 22:24

Strategia sau scenarita a inceput ! :D
Nu stiu cat este de adevarat dar observatorii bulgari spun ca Africa de Sud a lasat-o cam moale pe sectorul A ptr. ca echipele vecine (Letonia de pe standul 11 si Romania de pe 13) sa urce in clasament ca sa-i coboare pe greci ! :-$
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de vioril » 09 Oct 2010, 22:58

**== **== **==

Hai Romania !!! de trei ori , si fire intinse ---<>< ---<>< ---<>< .

Mai fratilor ( de suferinta ) da sunt slabe rau de tot capturile ,si putin peste prins , cred ca arbitrii aia fumeaza ,aparg puricii pe burta si servesc ceaiuri ( englezesti ) , sa se orgenizeze frate CM la noi pe tancabesti iar Romania sa participe cu o singura echipa ( Mitranescu ,Tata Nitu ) si sa vedeti ce o sa le mai dea de munca la arbitrii =)) . =)) =))

Baieti va tinem pumnii !!! :-h ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de cristian505ro » 09 Oct 2010, 23:00

iorgu scrie:
Buna, Cristiane. Pana anul acesta Iorgu era foarte refractar la retetele, mixurile, antractii si celelalte multe substante folosite (banuiesc, ca sunt legale). Am observat ca acestea fac,,legea'' numai pe anumite balti. Vara aceasta la 2(doua) partide de pescuit la crap, pe durata a 3(trei) zile fiecare , la care am fost cu un prieten participant la concursuri, ,,legea'' am facut-o eu cu traditionalul porumb folosit atat ca masa cat si pe carlig. Cred ca in acest fel se comfirma folosirea retetelor de nadire numai si numai in anumite locatii de pescuit.
Referitor la ,,Talin" prin pregatirea pe care tu o ai, te rog spune-mi si mie ce este acesta? Cum se foloseste? este legala folosirea lui? Celelalte echipe nu cunosc acest lucru? Si daca au informatii despre el de ce nu il au in dotare? Sunt sigur ca ma vei edifica si pe mine cu aceste aspecte .

P.S. Am tot cautat pe net sa aflu ceva despre Talin. In afara de capitala Estoniei nu am gasit nimic, asa ca la tine imi este speranta. Tot respectul si toate cele bune de la Iorgu :-h
Hai noroc bre nene Iorgule! Si eu cred foarte mult in porumb, dar nu fii refrectar bre!
Intai despre Talin ( ce as mai vrea si eu sa calc prin Estonia) :

Talin este un indulcitor complet natural care se extrage dintr-un fruct African. Da o dulceata foarte ridicata fara a lasa un gust amarui dupa ce este gustat.

Se deosebeste de indulcitorii sintetici care confera o indulcire brusca ceea ce face ca pestii sa fie timizi si chiar sa ocoleasca asemenea nade.

Datorita faptului ca este foarte concentrat se adauga in cantitati foarte mici peletelor, diverselor amestecuri de seminte, nadei din spod sau nadei pentru momitoare tip method ca si amestecului lichid pentru boilies. Se poate utiliza la fel de bine si in dipuri.

Pentru boilies, spod si amestecuri de seminte se adauga pana la 2 ml/ kg.

Pentru pelete,mixuri si naditoare method se adauga pana la 4 ml/kg.

Si as spune mai multe, da, ...dau referinte pe acilea de se mai supara webmasterii, moderatorii...
Doar un lucru vreau sa adaug : am avut 3 flacoane originale de 50 ml. de la o firma mare englezeasca, ziceam si eu sa pastrez unul pentru mine, n-a fost chip sa tin nici macar flaconul din care am adaugat cateva picaturi intr-un mix facut de mine pentru mine, m-am trezit cu omu' la poarta ( = pescar de competitie) si deh..am dat si ...ultima picatura.
Vreau sa-ti spun ca e criminal produsul,daca asta e si africanii fac treaba datorita lui, bravo lor.
Eu ca si tine,cred in Romanii Nostrii , le tin pumnii si sper intr-o intoarcere de situatie !
Hai Romania!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de cristea radu » 09 Oct 2010, 23:03

-----------------------------------------
Post Editat -> Gor965

Clasamentul a fost atasat de mine ceva mai devreme (acum 1 ora) ...ceva mai sus ! :)

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de cristian505ro » 09 Oct 2010, 23:24

cristea radu scrie:-----------------------------------------
Post Editat -> Gor965

Clasamentul a fost atasat de mine ceva mai devreme ...ceva mai sus ! :)
Pai si de ce nu mai e ?
Adineauri era, dar nu l-am aprofundat si cat m-am dus sa mai iau un gat de Talin vad ca a disparut......
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Turnee de pescuit”