Horgesti Bacau

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
nica jr.
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 19 Feb 2011, 09:17
Localitate: Focsani

Re: Horgesti Bacau

Mesaj de nica jr. » 09 Sep 2012, 21:12

A fost cineva anul acesta la Horgesti , se poate pescui pe toata suprafata lacului ?

Avatar utilizator
jordansens
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 12 Dec 2012, 15:01

Re: Horgesti Bacau

Mesaj de jordansens » 22 Feb 2013, 11:09

Se poate pescui peste tot insa pe malul de la sosea te costa 100 lei si e „catch and release” iar pe malul opus unde pescuiesc majoritatea pescarilor taxa e de 50 de lei si poti retine pana la 5 kg de caras si crapi pana in 4,5 kg (dar nu va faceti griji intra foarte rar apa fiind mai mica pe acest mal). Nimeni nu iti garanteaza ca pe malul de la sosea daca dai 100 de lei/zi o sa si prinzi, am vazut destule exemple in care s-a stat si peste noapte si tot fara captura. Pe malul opus adica cel cu 50 de lei se mai prinde caras mai „rasarit” si extrem de rar intra cate un crap. Anul trecut am fost de 4 ori si mereu am plecat cu 3-5 kg. de caras la feeder si nici un crap, lansetele de crap ramanand neatinse de peste. Un prieten de-al meu a prins o singura data un crap de vreo 3-4 kg la pelete si cam atat. Din pacate am vazut si multi pescari dezamagiti care dupa o zi de pescuit plecau acasa cu 1-2-3 carasi..... O alta problema au constituito racii care erau prezenti pe o portiune de 40-50 m de la mal. Nu de putine ori momelile sunt atacate de raci iar la recuperare iti sare inima ca a intrat ceva mare si cand colo ditamai racul :(( Oricum e mai bine decat acum 4-5 ani cand se prindea numai caras marunt si foarte marunt. Nu zic nici ca e buna balta dar nici foarte rea, o data de doua ori pe an merge incercata, macar ai activitate la caras. Dupa ce mi-a trecut febra cu Horgestiul si cu lacurile private in general, o surpriza frumoasa am avut-o pe lacul public de acumulare Siret (com. Racaciuni Bacau) unde dupa o zi de pescuit am prins aproximativ aceeasi cantitate de caras (platica, tiganca etc.) ca la Horgesti dar mi-au intrat si mustaciosi salbatici intre 1 si 3,5 kg. Atunci am realizat ca poti prinde aproximativ la fel si pe lacurile publice si cu satisfactia ca nu platesti nici o taxa. In speranta ca nu am batut campii foarte mult sper ca am fost de ajutor cu informatii utile despre balta de la Horgesti. Multumesc !

Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: Horgesti Bacau

Mesaj de xeno13 » 23 Feb 2013, 21:52

nica jr. scrie:A fost cineva anul acesta la Horgesti , se poate pescui pe toata suprafata lacului ?
Daca Te plictisesti si vrei sa faci un gratar poti sa mergi
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”