Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de pharaoh » 20 Mar 2011, 23:47

eliberati in tigaie :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de craparulsef » 21 Mar 2011, 00:10

Ceva de genul ... am gasit pe net ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de pharaoh » 21 Mar 2011, 00:13

=P~
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
gigi72
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 18 Mar 2011, 00:07

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de gigi72 » 21 Mar 2011, 00:32

mda...
am prins ironia!
trebuia sa am la mine un ziar ce apare duminica

Avatar utilizator
jvlad
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 23 Iun 2010, 21:05
Localitate: Piatra Neamt/Cluj-Napoca
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de jvlad » 21 Mar 2011, 13:10

nu.mai degraba aveai la tine o saltea si un antiseptic. le foloseai si eliberai. din pacate mentalitatea de cratitzar, greu poate fi schimbata in patria muma. cat despre prietenul tau.. educa`l! daca zici ca esti in masura.

numai bine!
Membru C&R Fishing Club
Un om destept stie a iesi dintr-o situatie in care un om intelept stie sa nu intre.
www.crfishingclub.ro

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 21 Mar 2011, 14:59

Daca nu ati aflat inca dupa mii de ani, pestele se mai si mananca... >:)

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Stanescu Mircea » 21 Mar 2011, 16:05

ati gasit vinovatu...el este cel care goleste baltile dar de cei din dunare care braconeaza pestele la greu cu buteli curent ETC...ce sa le mai zicem? acolo este marea problema nu ca nu a pus el 5 ciortani pe o saltea.
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
jvlad
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 23 Iun 2010, 21:05
Localitate: Piatra Neamt/Cluj-Napoca
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de jvlad » 21 Mar 2011, 18:32

din pacate pe acei braconieri nu ii mai intoarce nimeni pe calea cea dreapta si nu le poti baga pescuitul sportiv in cap nici cu amenda si nici cu inchisoarea; braconajul trebuie prevenit in fazele incipiente. Nu e braconier cel care a fost la pescuit si a luat cativa pesti acasa (asta daca balta ii permite) sau s-a purtat urat cu pestele; dar nici nu e mult mai prejos. aceste gesturi nu trebuiesc sustinute de VOI, domnilor pescari sportivi. Daca pescarul roman ar putea fi indreptat,ajutat si deprins in tainele acestui pescuit sportiv de cei care sunt deja "convinsi" de acest fenomen, poate ca nu am mai avea discutia asta acum. Pasul de la Cratitza la C&R nu e foarte mare si nu necesita decat putina educatie si bunavointa. Dar avand in vedere ca traim intr-o tara total dezorientata, nu sunt surprins de afirmatii de genu` "pestele se si mananca" , cand discutia era cu totul alta.

Numai bine!
Membru C&R Fishing Club
Un om destept stie a iesi dintr-o situatie in care un om intelept stie sa nu intre.
www.crfishingclub.ro

Avatar utilizator
jvlad
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 23 Iun 2010, 21:05
Localitate: Piatra Neamt/Cluj-Napoca
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de jvlad » 21 Mar 2011, 18:36

Laurentiu scrie:Daca nu ati aflat inca dupa mii de ani, pestele se mai si mananca... >:)
Magazinele sunt pline, preturile nu sunt mai ridicate decat costurile unei partide de pescuit. Vrei sa mananci peste? mergi la magazin , nu pe balta! Buna referirea la trecutul indepartat, intradevar atunci mergeai pe balta pentru ca puteai trai din ce prindeai, dar totodata sper ca acum nu e cazul, altfel ar fi tragic si v-as compatimi.
Membru C&R Fishing Club
Un om destept stie a iesi dintr-o situatie in care un om intelept stie sa nu intre.
www.crfishingclub.ro

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Stanescu Mircea » 21 Mar 2011, 20:15

Stai linistit eu unul nici nu mananc peste nu se pune problema sa iau peste acasa sau ETC. Am inteles perfect ce ai vrut tu sa zici dar cred ca romania este o tara saraca iar asta nu o pot intelege toti pescarii uni din asta traiesc din cauza salarilor sau pensilor am auzit pe cineva care sta la dunare si face 180 de mil pe saptamana din peste are locul lui si nu da cu plasa sau ETc...doar la scule. Nu vreau sa ma intelegi gresit practic pescuitul C&R si o fac din placere dar parerea mea este putin diferita. FIR INTINS
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
gigi72
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 18 Mar 2011, 00:07

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de gigi72 » 21 Mar 2011, 20:32

n-am stiut ca vor aparea atatea discutii de la cateva fotografii . am vazut emisiuni ,,pescuit fara frontiere" a celor de la Energofish dar si altele la pv tv, in care cel care face reportajul pescuieste si la sfarsit scoate pestii din juvelnic si-i rastoarna de regula in galeata in care a preparat nada, dupa care îi elibereaza. n-am vazut sa se fi declarat cineva oripilat de faptul ca pestii respectivi nu au fost tratati cu antiseptic si saltea de primire.
L.E. balta nu este si nu va fi deschisa pescuitului sportiv, pestele din balta respectiva de regula ajunge in restaurante ori in galantar la vanzare , este afacerea proprietarului ,iar atunci cand a fost infiintata si populata ,in urma cu 3 ani , pentru consultanta oferita gratuit, proprietarul mi-a promis ca voi avea peste proaspat cand doresc . eu prefer sa-l prind singur si rar retin 1-2 pesti, mai repede îi opreste proprietarul pentru el sau diverse obligatii.
ar fi culmea sa-l eliberez si apoi sa merg sa-l cumpar tot de la el dar prins cu navodul.
interesanta abordare !

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 20:53

Prea mare tapajul pe acest subiect oftopic. Lasati lumea sa manance frate ca de-aia da o gramada de bani pe scule, accesorii si iesiri. Atata timp cat nu dau in cap, nu braconez si nu fur ( vorbesc de peste ) ce ar trebui sa ma duc cu peste de la Metro pe malul garlii sa mananc un bors, saramura sau ce ma mai pricep eu sa gatesc? E criza Nene si pe vremea asta toti se imbogatesc din micile achizitii pe care le facem noi, iar noi ne trezim mai nou ca nu ne permitem nici macar un kil de peste. Nu mai vorbesc ca-i arhi, supra si mega plin de te miri ce nade. Nu mai ai nevoie de nici un ingredient la cate boilesuri baga unul de balta in el si-i gata condimentat inainte de tigaie.
Corb la corb nu-si scoate ochii. In tarile civilizate ai dreptul sa reti de o prajeala si se incurajeaza consumul pestelui mic in detrimentul celui mare care poate intra in categoria "obiectul muncii" deoarece nu aduna toti parazitii si bolile maturitatii.
Stiu ca postarea mea va atrage destule replici insa de-a lungul experientei mele de sportiv am fost nu de putine ori socat de ce pot face asa zisii release-ri.
Sa aveti fir intins.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de pharaoh » 21 Mar 2011, 21:10

Ce sa zic? Domnul care a postat pozele n-a fost tot off-topic? Ca nu ne-a zis unde a pescuit. "pe o balta"....asta puteam sa ghicim si noi. Dar a tinut neaparat sa ne arate capturile dansului. Si nu e nimeni absurd pe-aici sa nu inteleaga ca lumea retine si peste pentru consum. Dar pur si simplu pozele cu ciortani morti aruncati in iarba nu dau bine pe forum, s-a vazut asta si in alte cazuri. S-a mai pozat lumea si cu crapii in sufragerie. Parca nu-i sta bine unui pescar sportiv. Mai bine pui poze cu el in tigaie, sincer, eventual dai si reteta.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 23:03

pharaoh scrie:Ce sa zic? Domnul care a postat pozele n-a fost tot off-topic? Ca nu ne-a zis unde a pescuit. "pe o balta"....asta puteam sa ghicim si noi. Dar a tinut neaparat sa ne arate capturile dansului. Si nu e nimeni absurd pe-aici sa nu inteleaga ca lumea retine si peste pentru consum. Dar pur si simplu pozele cu ciortani morti aruncati in iarba nu dau bine pe forum, s-a vazut asta si in alte cazuri. S-a mai pozat lumea si cu crapii in sufragerie. Parca nu-i sta bine unui pescar sportiv. Mai bine pui poze cu el in tigaie, sincer, eventual dai si reteta.
Acum si tu ai absoluta dreptate. Nici eu nu voi "milita" pentru asemenea idei si deasta am si folosit termenul de oftopic deoarece, tot din experientele anterioare am vazut cum se pot denatura topicurile. Ma gandesc ca in astfel de cazuri o apostrofare colectiva ferma urmata de directionarea catre un topic adecvat ar fi mai indicata. Si inca se mai poate discuta pe acelasi subiect. Toti, inclusiv eu, suferim de sindromul "celor 15 minute de publicitate" invocat chipurile de niste cercetatori din tarile astea care cica sunt mai civilizate, insa bunul simt ma obliga atunci cand dialoghez, ma bag in seama cu cineva sau solicit o informatie sa vin si eu la randu-mi cu reciproca. Altfel unii sunt baieti destepti si ceilalti sunt cei care-i fac pe baietii destepti. Am vazut o atitudine frumoasa la pescarii de rapitori si tind sa mi-o insusesc si eu.
Imi cer scuze daca am fost inoportunist si daca am deranjat convingerile cuiva. Am vrut numai sa punem capat unui fals subiect de discutie.
Inca odata fir intins.
p.s. a inceput sa manance pestele si s-au prins si exemplare frumoase. Peste tot pe unde am vazut s-a insistat mult in malurile sau pragurile mici unde apa se incalzeste mai repede ( ciprinidele ), iar salaii sunt maraiti si stau in curenti. Inca n-am vazut somn. Joi plec la Cazane si sper sa vin si eu de-acolo cu ceva "marfa" :) .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Laurentiu » 21 Mar 2011, 23:25

jvlad, pescarul care nu mananca un peste prins de mana lui, nu e pescar adevarat, este un surogat de pescar, un *****, mai pe jargonul romanesc.
Nu mai veni tu sa-mi faci teoria c&r ca sunt satul de acest fel de oameni. Jura-te cu mana pe biblie ca nu ai mancat peste prins de tine si apoi vino sa propovaduiesti c&r.
Amin.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”