Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de timer » 22 Mar 2008, 21:54

Azi am bagat coada-n balta..Am fost la Bistret(Dj) in zona canalelor(Statia 3)Lume multa,cam frig de dimineatza..Am prins caras si doua rosioare..Prajini (doua de 6m)...tragea mai bine in ...larg.Momeli,de sezon:rame si viermusi..La mamaliga are inca ..gretzuri...Fir intins...!
ps/Am vazut pescari si pe canalul Malaini...

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Pescar Brailean » 22 Mar 2008, 23:50

Astazi,22 Martie 2008 am ieshit pe Dunare shi am prins 2 avatzi unu la 600 de gr shi unu la 1kg, amandoi la rotativa nr 1 cu peshtishor in coada.Cu o zi innainte am prins la unditza catziva avatzei ,dand la obletz!Sa shtitzi ca a inceput sa atace avatul mai la suprafatza ceea ce insesamna ca primavara e in toi :!: :) Fir intins!

Avatar utilizator
arsinel
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 05 Ian 2008, 19:11
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de arsinel » 23 Mar 2008, 18:05

Azi 23.03.2008 am fost iar la Tancabesti 2 si cu toate ca a fost cam frig si inorat pana la ora 11-12 ,am prin un crap de 4kg si 6 ciortani insumand 5kg .Cine vrea sa se duca Fir intins ! P.S. Azi a mers doar la viermus cu pufulete si bomba.
yyyuuuuhhhuuu trage la aia din dreapta

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 31 Mar 2008, 12:17

Am fost si eu la Rusanesti pe Olt .Dezamagire totala ,apa crescuta foarte mult si rece ca ghiata....(poate mai tariiiuuuu) :(

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 31 Mar 2008, 13:28

[quote="Margescu Romeo"]Am fost si eu la Rusanesti pe Olt .Dezamagire totala ,apa crescuta foarte mult si rece ca ghiata....(poate mai tariiiuuuu) :([/quote]

Salut, ai incercat in baraj sau mai jos, la insula? Banuiesc ca la salau ai incercat, nu?

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 02 Apr 2008, 12:44

Nu am incercat dar ma duc iar pe 12 si 13

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Pescar Brailean » 03 Apr 2008, 21:01

Astazi 3 Aprilie 2008 am fost la o partida de caras pe dunare.Rezultatul a fost unul satisfacator in jur de 4 kg de caras la rama!Anul acesta este foarte multa caras pe dunare si toata lumea prinde shi la o banala varca de 3m cu un carlig!Cred ca astazi era tot orashul la peshte shi toata lumea avea in sacosha macar 1kg de caras.Lucrul pe care l-am observat shi care nu mi-a picat prea bine era acela ca NU SE IERTA NIMIC!Chiar daca avea carasul 2 cm tot in bagau in sacosha,mai ales cei care dadeau la unditza shi nu prindeau mai mare de 10 cm.Erau vreo 5 pecari care aveau de la audi in sus shi opreau tot!Asta nu mai e pecuit de foame e doar needucatie si prostie!In ritmul asta nu numai ca nu o sa mai fie caras anul asta in Dunare dar peste 10 ani acest fluviu o sa fie pustiu!Eu tot nu inteleg de ce AJVPSul nu isi face treaba shi nu face razii deloc!Se terzesc si domniile lor sa faca controale tocmai atunci cand ploua sau sunt 0 grade afara!Dintre pescarii de astazi nu shtiu daca aveau 4 permis!Iar cand este prohibitie nu mai zic,ca este la fel ca shi acum,nici picior de AJVPS!Imi cer scuze daca am deviat putin de la subiectul topicului dar am simtit nevoia sa spun ce am pe suflet pescarilor adevarati :!: P.S. Imi venea sa ma duc shi sa le iau peshtele din sacosha shi sa ii dau drumul ,si retineti ca erau 10 pescari pe metru patrat :!:

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 03 Apr 2008, 21:08

Chestia cu "nu se iarta nimic" e valabila cred in toata tarisoara asta...indiferent unde pescuiesti: pe Dunare, pe Olt, in Delta sau in balti, aceleasi obiceiuri au 99% dintre pescari - rad tot ce misca - basca, daca te vad ca arunci in apa un somotel, ciortanel sau strapazan, au subiect de susoteala toata ziua pe seama ta!
Trist!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Apr 2008, 17:33

Shopy spunemi si mie la Rusanesti la care insula te referi? Pe coada in cel de la Izbiceni? Ma duc sambata si vreau sa merg unde zici tu ca ie mai bine.

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 09 Apr 2008, 17:45

[quote="Margescu Romeo"]Shopy spunemi si mie la Rusanesti la care insula te referi? Pe coada in cel de la Izbiceni? Ma duc sambata si vreau sa merg unde zici tu ca ie mai bine.[/quote]

In aval de barajul Rusanesti, cam 4-500 metri, pe malul stang cum te uiti in sensul in care curge apa, se face un drum in jos, practic stai pe o peninsula mare, in fata e insula, insa iti spun din start, pe vremea asta trebuie cautat pestele, n-are nici o legatura cu capturile din vara-toamna - iti recomand sa ai barca la tine, si sa cauti pestele in zone cu apa mica... Asta toamna in doua zile am avut destule capturi de salau 1-3 kg la nisiparnita, prinsa chiar acolo, la tarboc.
Daca cumva ajungi, sa-mi spui te rog ce-ai facut...insa nu-ti face mari sperante...la vremea asta doar guvidele e omniprezent acolo :lol:

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Apr 2008, 18:02

Spunemi ce e ala tarboc ca nu am auzit,si nu mai cobii cu guvidele ala ca ma dispera :roll:

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de shopy » 09 Apr 2008, 18:24

Tarbocul e o unealta de genul unui cadru de vreo 40-60 cm, cu baza dreapta (latura cu care il tragi pe fundul apei) in spate e legata o plasa cu ochiul mic si de cadrul respectiv e pus un maner de cativa metri. Stiu ca probabil n-o sa intelegi mare lucru din descriere, e o unealta care am vazut-o si eu la pescarii din satele de la Olt, eu ma chinuiam cu halaul iar ei faceau rost de nisiparnite foarte repede...de-atunci am pus pe cineva sa-mi faca unul, si e perfect acum, il am deja de cativa ani si-si face treaba in fiecare an :D .
Recomand nisiparnitele mari, daca dai dupa salau, le agati de pielea de pe ceafa - rezista perfect si la lansari si raman vii in apa si 24 de ore.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Apr 2008, 18:32

Aha ,stiu acum am vazut si eu la Izbiceni ii ziceau scartac am prins si eu cu el carasei. Multumesc mult, te tin la curent

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de timer » 10 Apr 2008, 16:59

De pe la Bistret,cetire...
Bai ce-nseamna omu' impatimit...Nu-i trebe nici mancare ,nici beutura...Cand e pluta pe lat sau bambina sus sau jos,uita de toate...Si de zilele ce-si poarta...Pai ia auziti icisa...Tragea bine,spre bucuria sufletzelului meu...Oups!!!Se-ncurca firu' in cracane...Ca o paranteza,pot sa scap un peste de doua cifre,sa fie iubit ..Si el are sansa lui...Da' mi se pune pata,la incurcaturi de fire...Incurca-m-as sa ma-ncurc,ca aci voiam s-ajung...Bei fratzi pescari,,io stiam ca pusesem cracanele echipat la cizma, da' intre timp le dadusem jos si trecusem la ghete,ca era al dreac de frig...Buunnn...Si cu gandul ca am cizme,ma puse necuratu' si intrai in apa cu piciorul drept sa-mi recuperez firu'..Asa,la stolvers...Finalul il banuiti,desigur..Stobalc,apa la ..gheata.Acum,voi stiti cand e iufa ,cand trage...Am lasat cizma la mal si mi-am tras gheata a uscata(cu ciorapu' uscat,of course)...Ati vazut un pescar cu cizma-n stangu' si gheata-n dreptu'?Daca nu,io eram ala... :oops: Ptiuuu...!Fir intins!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de timer » 10 Apr 2008, 19:13

timer scrie:De pe la Bistret,cetire...
Bai ce-nseamna omu' impatimit...Nu-i trebe nici mancare ,nici beutura...Cand e pluta pe lat sau bambina sus sau jos,uita de toate...Si de zilele ce-si poarta...Pai ia auziti icisa...Tragea bine,spre bucuria sufletzelului meu...Oups!!!Se-ncurca firu' in cracane...Ca o paranteza,pot sa scap un peste de doua cifre,sa fie iubit ..Si el are sansa lui...Da' mi se pune pata,la incurcaturi de fire...Incurca-m-as sa ma-ncurc,ca aci voiam s-ajung...Bei fratzi pescari,,io stiam ca pusesem cracanele echipat la cizma, da' intre timp le dadusem jos si trecusem la ghete,ca era al dreac de frig...Buunnn...Si cu gandul ca am cizme,ma puse necuratu' si intrai in apa cu piciorul drept sa-mi recuperez firu'..Asa,la stolvers...Finalul il banuiti,desigur..Stobalc,apa la ..gheata.Acum,voi stiti cand e iufa ,cand trage...Am lasat cizma la mal si mi-am tras gheata a uscata(cu ciorapu' uscat,of course)...Ati vazut un pescar cu cizma-n stangu' si gheata-n dreptu'?Daca nu,io eram ala... :oops: Ptiuuu...!Fir intins!
Scuze,cititorule...!Am incurcat din nou cizma cu gheata...Las' ca deduceti voi,..Stanga gheata ,dreapta cizma... :oops:

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”