CE PARERE AVETI DE ???

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de bosfor » 29 Ian 2012, 16:45

Dan Mitranescu scrie:
aero scrie:pun pariu ca daca am avea salariul minim din vest nimeni nu ar mai vorbi de HAKUYO MTX sau despre alte chinezerisme care au invadat romania ... DAM-ul e DAM de cand l-a facut ma-sa :)) sunt totusi sunt pescari care si-au sacrificat bugetul familiei pt. niste bete de top, altii le-au obtinut din contracte supraevaluate... =)) concluzia : suntem prea saraci pt . scule adevarate ! ramanem la mtx-uri & co !
Eu zic ca suntem prea destepti pentru "scule adevarate" .

Pe cat facem pariu ca tot ce face DAM vine din China ? ( a nu se vedea ca este un lucru rau )
Pe cat facem pariu ca nu gasesti o singura lanseta DAM in competitii ? Nu au bani concurentii ? ... nu au discernamant ? ... nu au acces la informatie ? ( a nu se vedea ca DAM face scule proaste , doar ca au alte destinatii in pescuit ... )
Pe cat facem pariu ca nu se prezinta nimeni la concursurile de casting cu lansete DAM ? ( a nu se vedea ca un defect deoarece producatorul a ales "placerea in drill " nu aruncatul la distanta )
De MTX ce se poate spune in aceste situatii ?
Ce are "o lanseta adevarata " si nu are MTX-ul ?

P.S. Pe cat facem pariu ca ai un magazin preferat ? ;)

=)) =)) Pe cat punem pariu ca o sa pierzi pariul cu Mitranescu ? :)) :))
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 29 Ian 2012, 20:37

cred ca de 10 -12 ani nu de mai fabrica in germania ,dar nu inseamna ca sunt proaste ! nici SHIMANO & DAIWA nu se mai produc de mult "made in japan",au patentat alte firme sa le "reproduca" ... ei au ramas doar cu "brandul" & tehnologia ! la concursurile de crap e si normal sa "nu vad" pescari cu dam ,atat timp cat dam-ul oferea si ofera exclusiv scule pt . rapitori... acum 10-12 ani lumea folosea lansete din 2 de 3 m pt crap inclusiv dumeata domnule DAN :)) pe mihailesti si deaia nu prindeai peste.... :D firmele mari si-au pastrat staff-ul,ingineri care la proiecteaza ,testeaza ,etc orientandusi productia in china ,e si normal ca pretul la vanzare sa fie mai piperat...
pana la urma e si betele de crap un moft trecator :) totul e trecator...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Ian 2012, 21:34

aero scrie:cred ca de 10 -12 ani nu de mai fabrica in germania ,dar nu inseamna ca sunt proaste ! nici SHIMANO & DAIWA nu se mai produc de mult "made in japan",au patentat alte firme sa le "reproduca" ... ei au ramas doar cu "brandul" & tehnologia ! la concursurile de crap e si normal sa "nu vad" pescari cu dam ,atat timp cat dam-ul oferea si ofera exclusiv scule pt . rapitori... acum 10-12 ani lumea folosea lansete din 2 de 3 m pt crap inclusiv dumeata domnule DAN :)) pe mihailesti si deaia nu prindeai peste.... :D firmele mari si-au pastrat staff-ul,ingineri care la proiecteaza ,testeaza ,etc orientandusi productia in china ,e si normal ca pretul la vanzare sa fie mai piperat...
pana la urma e si betele de crap un moft trecator :) totul e trecator...
Am folosit lansete de 3m acum 10 ani foarte putin ... , dar pana atunci ,cam inca 20 de ani , am "rupt" Germinele de 2,10 m :D
Nu erau din doua bucati pentru ca oxidasera mufele si nu se mai desfaceau ! :D
Prindeau de 100 de ori mai mult peste ca cele pe care le am acum care sunt de o suta de ori mai scumpe . ;)

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 29 Ian 2012, 22:06

misto... eu acum 10 ani inca mai foloseam la peste mare lansete Tokoz de 2,40 ! ! ! asta cu toate ca aveam carboane ,chinezerisme ,germine,etc dar cea mai mare incredere aveam in betele acelea ! singura modificare era ca nu mai aveau inlelele originale ,le am schimbat cu ceramice ,asta se intampla ante 89 !
inlelele mi-lea schimbat "batranul" lui dida dragan,era meserias pt. acele vremuri!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Driscu Radu » 31 Ian 2012, 00:07

Salut adyman ca idee generala gama de crap de DAM-MAD sa zic asa se compune din 3 tipuri de lansete si auxiliar a aparut ceea de-a patra lanseta(exclusiv pentru dril, lacuri mici si sa zic asa "nostalgici" ma refer aici exclusiv la manerul de pluta 2,75-3lbs oldskool).Cele 3 ar fii:
1.Defender o lanseta cu actiune parabolica cu actiuni cuprinse intre 1,75-3,5lbs, si o varianta de lanseta teoretic destinata pietei din anglia de 3,5lbs si 3,9m lungime cu inel de plecare de 50.
2.Gama vanguard are actiune semiparabolica varianta de 3 lbs se incarca foarte bine cu plumb de 92gr.(85 gr. mi sa parut aproape incarcata).varianta de 3,9/3,25 nu am avut si nu stiu nimic despre ea.
3.Gama de varf a celor de la DAM-MAD pana anu trecut era formata de new dimension o lanseta cu actiune semirapida si rezerva mare de putere.Personal am avut pe mana varianta de3,6m/3,25lbs se incarca optim cu 95-100gr. Astept cu nerabdare gama f.. sa vad cat e de diferita fata de new dimension ca la pret sunt o leaca mai accesibile, desi sunt teoretic mai performante decat new dimension.
P.S. Neamtule daca tu spui ca vechile new dimension erau facute pe blank free spirit , sunt interesat poate stii pe ce blank sunt facute actualele f.. chiar sunt curios.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Neamtul » 31 Ian 2012, 23:50

Astea noi nu stiu pe ce blanc sunt dar de New Dimension iti spun sigur ca e vorba de E Class. Toata Germania stia asta.
Stiu ca era si ceva scandal intre DAM si Free Spirit pentru drepturile de a folosi blancul, asta e si motivul pentru care nu se mai produce New Dimension.
O alta lanseta cu blanc de E Class e Ehmanns Aircut, care nici ea nu prea se mai gaseste. Se pare ca nu mai vor sa imparta blancurile cu alte firme.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de vali003 » 01 Feb 2012, 15:03

aero scrie:pun pariu ca daca am avea salariul minim din vest nimeni nu ar mai vorbi de HAKUYO MTX sau despre alte chinezerisme care au invadat romania ... DAM-ul e DAM de cand l-a facut ma-sa :)) sunt totusi sunt pescari care si-au sacrificat bugetul familiei pt. niste bete de top, altii le-au obtinut din contracte supraevaluate... =)) concluzia : suntem prea saraci pt . scule adevarate ! ramanem la mtx-uri & co !
Daca nu ai folosit MTX, mai bine nu i-ti dai cu parerea , pentru pescuit cu momitoare sint cele mai bune bete pe care le-am folosit ,am si free spirit ,harrison . In ultimii ani am schimbat ceva bete si pot sa vad diferenta .In afara de 3-4 firme de virf , restul toata lumea lucreaza in China .

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 01 Feb 2012, 23:52

da... avand in vedere ca varful de gama costa la vanzare 320 de ron ,adica un fel de "the best can't buy" sunt ok ,pt cine le doreste! acum din cate stiu finetea la pescuit e mult mai importanta decat "parii",iti da senzatii cea ce "grossierul" nu iti ofera...
daca stau sa analizez bine sunt mii de firme care ofera scule de pescuit ,poate si mai mult , acum ca nu avem noi importatori la ele e alta mancare de "peste"! nu iti ajunge o viata de om sa faci comparatii intre scule la cat de vasta e piata!
e doar un simplu bat rebranduit ,rebotezat cum faceau cei de la gipo cu multi ani de zile in urma! mi se pare ca aveau si fabrica pe la pitesti! poate cine stie D.M. din micul lui magazin maine poimane face o mini fabrica "HAKUYO",fonduri europene sunt, pescari care sa fie actionari ,se mai gasesc pe ici pe colo. asta nu inseamna ca poti compara brandul DAM cu produsul MTX!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2012, 01:07

aero scrie:da... avand in vedere ca varful de gama costa la vanzare 320 de ron ,adica un fel de "the best can't buy" sunt ok ,pt cine le doreste! acum din cate stiu finetea la pescuit e mult mai importanta decat "parii",iti da senzatii cea ce "grossierul" nu iti ofera...
De ce o lanseta se numeste asa ?
Trebuia sa fie lansete , drillete , orgasmete ... :D
aero scrie: e doar un simplu bat rebranduit ,rebotezat cum faceau cei de la gipo cu multi ani de zile in urma! mi se pare ca aveau si fabrica pe la pitesti! poate cine stie D.M. din micul lui magazin maine poimane face o mini fabrica "HAKUYO",fonduri europene sunt, pescari care sa fie actionari ,se mai gasesc pe ici pe colo. asta nu inseamna ca poti compara brandul DAM cu produsul MTX!
MTX 14 nu este "un bat rebrenduit" ... ca la asta cred ca ne referim . Este un bat modificat total si adus in cea mai buna varianta de pana acum.
Daca la DM este ceva de vazut nu micul lui magazin este de luat in calcul ci faptul ca un ROMAN a conceput un produs care bate in categoria sa TOATE produsele unor mari branduri.
Brandurile sa ramana cu suporterii lor :D ca PESCARII ROMANI stiu ce sa aleaga !
P.S. Pe bune ce magazin preferati ? ;) Cred ca este "mare" ... ;)

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 01:34

m-am laumurit :)) matale ai reinventat mertanul ... eu nu am zis ca e un bat prost ,e la fel ca restul din categoria sa ,un fel de "germina" prezentului ! dar trebuie sa recunoasteti ca tot o chinezerie ramane ... dam-urile de cativa zeci de lei,ma refer la acele bete vandute pe tarabe, nu o sa le vedeti in magazinele din UK,DE,etc ,asa nici astea! am cautat cu" goagalul" chinezesc Baidu.com dupa bete .... ce am gasit te ia durerea de cap :)) cu un pumn de $ cumperi un magazin intreg,vorba vine.. .
daca am avea salariul minim a celor din UE,fac pariu ca romanii {ma repet} ar uita de MTX-uri !

sanatate si fir intins ...la copca !

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Desideiu Bogdan » 02 Feb 2012, 02:43

aero scrie: daca am avea salariul minim a celor din UE,fac pariu ca romanii {ma repet} ar uita de MTX-uri !
Nu stiu daca ai observat , ori daca ai bagat de seama , dar majoritatea concurentilor care participa la concursuri sunt oameni relativ potenti finaciar...adica sunt patroni ori ocupa tot felul de posturi care vin cu un salariu peste limita medie din UE , au tot feluri de "combinatii" care le permit atat din punct de vedere al timpului (media unui concurs este de 3 zile) , cat si din punct de vedere financiar sa faca fata unor asemenea "provocari".De aici rezulta ca acesti concurenti , isi pot permite un arsenal de lansete , mulinete , senzori , camping , nada samd. DE TOP , problema banilor situandu-se pe planul 2 , 3 sau 4...fapt pentru care , te invit sa arunci o privire la ce branduri , ce modele se folosesc de catre acesti pescari de concurs si trage o concluzie...sunt sigur ca MTX-urile daca nu predomina , sunt acolo in primele locuri...ori daca situatia se prezinta in felul asta , oare de ce sunt unii care schimba un FMJ sau un Hi-S pe un 14 sau 12?
Ideea care am vrut s-o scot in evidenta mai sus nu este o lipsa crasa de modestie , ci doar o statistica care se poate dovedi foarte usor prin numarul de lansete vandute sau prin faptul ca la garantie inca nu stiu sa fi venit alte bete decat cele prinse la usa masinii , lovite de pamant , etc.

P.S. Nu a reinventat mertanul ... a reinventat Skoda , o masina fiabila la un pret bun...daca nu ma insel Skoda e numarul unu in vanzari la masini straine in Romania. Cam ce a facut grupul Volkswagen cu Skoda , asta a facut DM cu MTX-urile ;)

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 02 Feb 2012, 11:16

aero scrie:m-am laumurit :)) matale ai reinventat mertanul ... eu nu am zis ca e un bat prost ,e la fel ca restul din categoria sa ,un fel de "germina" prezentului ! dar trebuie sa recunoasteti ca tot o chinezerie ramane ... dam-urile de cativa zeci de lei,ma refer la acele bete vandute pe tarabe, nu o sa le vedeti in magazinele din UK,DE,etc ,asa nici astea! am cautat cu" goagalul" chinezesc Baidu.com dupa bete .... ce am gasit te ia durerea de cap :)) cu un pumn de $ cumperi un magazin intreg,vorba vine.. .
daca am avea salariul minim a celor din UE,fac pariu ca romanii {ma repet} ar uita de MTX-uri !

sanatate si fir intins ...la copca !

Vorbesti sa te aflii in treaba.Privesti pescuitul probabil la fel cum privesc eu minunile pe care le face vali in bucatarie.
**==

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 11:38

Desideiu Bogdan,eu nu ma refer la aia care o "ard" pe la concursuri :)) aia sunt nici macar 10% din pescarii din tara,toata lumea stie ca cei care presteaza la concursuri {cele renumerate balsoi} e doar o clica de patroni,combinatori, in frunte cu argatii lor , asta cu exceptiile de rigoare :D eu ma refer la oamenii,pescarii normali care ies cu prieteni,familia, amantele la un pescuit de placere,la aia ma refeream ! daca romanii ar avea banii alora din vest restul de 90% din pescari ar uita de chinezerisme!
asa ca fapt divers cunosc cateva persoane care au scule {le cunoste si D.M.} ca valoare per persoana de minim 100 de mii $,aia care aveau carboane la inceputul anilor 80 ,omaneni care nu "presteaza in concursuri".... dar sunt cu 10 clase peste ei ! problema e ca nici ei nu au in "dotare" mtx-uri !

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de pharaoh » 02 Feb 2012, 12:02

aero scrie:persoane care au scule {le cunoste si D.M.} ca valoare per persoana de minim 100 de mii $
Hai, mai taie..da-o naibii... Si daca ar fi asa, cati sunt? 5? 10? 20? Normal ca cine are atatia bani nu se uita la raportul calitate pret.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 12:58

nu am ce sa tai... :)) e pura realitate ... si sunt mult mai multi oameni din cei enumerati de tine ! chinezerismele, turcismele,etc apar pe fondul saraciei,deh omul ia ce e mai ieftin,nu se mai uita la caliatate!
romanul cand are bani nu mai cumpara loganul,sunt in stare sa ia "mertanul" :)) asta e mentalitatea romaneasca! in momentul cand salariul minim va ajunge la 1000 de euroi calitatea vietii va fi alta ,pretentiile la fel! la asta m-am referit! desi stiu ca momentan e utopie ! cred ca intelegi...

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”