CE PARERE AVETI DE ???

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Desideiu Bogdan » 02 Feb 2012, 13:53

aero scrie: daca romanii ar avea banii alora din vest restul de 90% din pescari ar uita de chinezerisme!
America iti pare o tara cu o economie medie ori dezvoltata? Raspunsul este economie dezvoltata. Cum se face ca America este clientul numarul 1 al Chinei cand vine vorba de piata de desfacere.
Chinezisme?...esti inconjurat de ele. Vezi ceasul de la mana ta , calculatorul cu ajutorul caruia intri pe forum , telefonul la care vorbesti , hainele pe care le porti ba chiar si mancarea care o consumi (azi chiar am aflat ca mananc usturoi din China :)) ).

Cred ca deja suntem mult off topic fata de subiect , fapt pentru care propun sa mergem pe forumul guvernului Romaniei si sa dezbatem acolo filozofia nivelului de trai in aceasta minunata tara.

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 02 Feb 2012, 14:06

aero scrie:Desideiu Bogdan,eu nu ma refer la aia care o "ard" pe la concursuri :)) aia sunt nici macar 10% din pescarii din tara,toata lumea stie ca cei care presteaza la concursuri {cele renumerate balsoi} e doar o clica de patroni,combinatori, in frunte cu argatii lor , asta cu exceptiile de rigoare :D eu ma refer la oamenii,pescarii normali care ies cu prieteni,familia, amantele la un pescuit de placere,la aia ma refeream ! daca romanii ar avea banii alora din vest restul de 90% din pescari ar uita de chinezerisme!
asa ca fapt divers cunosc cateva persoane care au scule {le cunoste si D.M.} ca valoare per persoana de minim 100 de mii $,aia care aveau carboane la inceputul anilor 80 ,omaneni care nu "presteaza in concursuri".... dar sunt cu 10 clase peste ei ! problema e ca nici ei nu au in "dotare" mtx-uri !

Cu cei care participa la concursuri ai dreptate.Ai atins si tu un punct sensibil.Vad anunturi cu concurs nu stiu unde..cupa lu Ilie Stan..concursul Pasarea Cu trei Picioare..taxa...200..600 euro..e prea de tot.Ma gandesc ca acum nici doua luni ..concurs de pescuit aici la crap ..Ebru..Mquinenza... 50 euro ...cazare..masa... (mai vb de vest si est?)Ce competitie sportiva e asta?Fac pariu ca sunt aceleasi ,,fete,,..(tu vb de o lanseta ca e chinezerie?)
Sa vezi la preturi mici cum vine unul dotat cu e chinezeria....Aici e ,,buba,, mare in Romania..dar nimeni nu vb ..nici macar Gogu [-x
Eu am mtx..si trag de ele de naiba il ia.De cand le am, am zis sa incerc sa rup unul :D
Acum vreau sa te rog ceva..da-mi un motiv sa cumpar alte lansete ,si sa nu sfarseasca ca celelalte in husa din portabagajul masinii ca lansete de schimb... pana cand se rupe mttxºul.
:D
ps: Nu te mai uita tu in curtea celor cu cai albi ..daca e veselie si voie mare.. stii tu ...No brain..no pain.
sanatate si numai bine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2012, 14:48

aero scrie:nu am ce sa tai... :)) e pura realitate ... si sunt mult mai multi oameni din cei enumerati de tine ! chinezerismele, turcismele,etc apar pe fondul saraciei,deh omul ia ce e mai ieftin,nu se mai uita la caliatate!
romanul cand are bani nu mai cumpara loganul,sunt in stare sa ia "mertanul" :)) asta e mentalitatea romaneasca! in momentul cand salariul minim va ajunge la 1000 de euroi calitatea vietii va fi alta ,pretentiile la fel! la asta m-am referit! desi stiu ca momentan e utopie ! cred ca intelegi...
"Chinezarisme" sunt majoritatea si aici nu ma refer numai la pescuit.
Ca tinem in mana aceleasi doua lucruri ,unul branduit si altul fara nume si alegem (cu)"brandu" :D se numeste snobism.

In situatia in care cel branduit este si mai slab functional atunci se numeste ... :D .
Ca sunt snob este problema mea si nu are dreptul sa ma judece nimeni , dar sa nu il fac pe altul "sarac" atunci cand este mai calculat ...

Daca lumea alege "chinezarisme" nu o face datorita saraciei , o face in primul rand datorita accesului la informatie , in special forumurilor unde oamenii cu interese comerciale pot fi combatuti sau nu cu argumente de catre clienti.
Ca si in acest topic pescarii citesc si aleg ... nu este ca atunci cand intra intr-un magazin si normal ca vanzatorul le scoate ochii cu cel mai scump produs ( 100% brand ) pentru ca acolo are adaosul cel mai mare ...

P.S. Pana una alta ...unii raman cu brandul si altii cu vanzarile ! :D

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 14:59

1. Desideiu Bogdan , da marii producatori produc in china,pt mana de lucru ieftina dar una e apple iphone produs in RPC alta e replica tot produsa in RPC! un brand care se respecta are sait propiu ,macar taiwanezi de la pokee au asa ceva!
2.AnAcKoNdA,in proportie de 90% betele se rup din vina utilizatorului! mtx-ul14 la cat de rigid e ,e cam greu sa il distrugi...
3 . nea dane e vorba de replici bree... :lol:

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2012, 15:22

aero scrie:1. Desideiu Bogdan , da marii producatori produc in china,pt mana de lucru ieftina dar una e apple iphone produs in RPC alta e replica tot produsa in RPC! un brand care se respecta are sait propiu ,macar taiwanezi de la pokee au asa ceva!
2.AnAcKoNdA,in proportie de 90% betele se rup din vina utilizatorului! mtx-ul14 la cat de rigid e ,e cam greu sa il distrugi...
3 . nea dane e vorba de replici bree... :lol:
MTX 14 este rigid pentru ca trebuie sa arunce ,ca majoritatea lansetelor de top ( rigide TOATE ) , iar faptul ca nu se rupe este o calitate suplimentara.
Ca este usor si are numai 420g o vad ca pe un defect . Asta nu este sport ! Cei care vor "brand" nu au ce face cu ea ! :D

P.S. Pai de replici am eu nevoie ! :D

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 02 Feb 2012, 16:59

aero scrie:1. Desideiu Bogdan , da marii producatori produc in china,pt mana de lucru ieftina dar una e apple iphone produs in RPC alta e replica tot produsa in RPC! un brand care se respecta are sait propiu ,macar taiwanezi de la pokee au asa ceva!
2.AnAcKoNdA,in proportie de 90% betele se rup din vina utilizatorului! mtx-ul14 la cat de rigid e ,e cam greu sa il distrugi...
3 . nea dane e vorba de replici bree... :lol:
Am scos crap cu mtx-ul made Dan Mitranescu si colegul meu la luat in minciog made en england..fibra de Irod..sa rupt minciogu.(MA COSTAT MINCIOGUL NOU MAI MULT DECAT LANSETA.. =)) ).Tu cu ce stii de pe ,,sait,,(daca tot ne postam la ,,replici,,)..eu cu ce vad la pescuit.Am mtx 12..nici macar 14..dar promit ca imi iau unul :D (asta in cazul in care face d-nu Dan un efort si imi pune unul la pacheterie :P)
Depinde unde si ce pescuiesti.Eu prind peste tu prinzi oferte ..in cel mai fericit caz. ...no ofense :D
Ma a drequ de grea e si shimano ala bblc..de ce il tine atata lume pe lansete??Fiabilitate..mai sa fie...capacitate bobina..mai sa fie...
Acum ai sa ma intrebi de ce fac asemenea comparatii..iti raspund dinainte:
IS BUNE NENE!! A DREQU DE BUNE
FIR INTINS SI VANT LA PUPA
unii mai prind pesti ..si nu la copcâ **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2012, 17:29

AnAcKoNdA scrie:........=
Vad ca scrii de pe un cont nou ...ai MP legat de vechiul cont ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 18:38

da bre nea dane :)) daia nu se mai fac concursuri cu "romanasi" pe sarulesti de cand cu MTX-urile astea ! ultima data,pe sarulesti, astia "granzii" pe care ii gasesti la fiecare concurs de ligheane.... au dat cu jula la" mtx-urile" alora din afara =)) daca sunt bune !

AnAcKoNdA, gogule la anii mei am prins peste cat pt. 2 vieti,mai nasol ca nu mananc ....

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2012, 19:29

aero scrie:da bre nea dane :)) daia nu se mai fac concursuri cu "romanasi" pe sarulesti de cand cu MTX-urile astea ! ultima data,pe sarulesti, astia "granzii" pe care ii gasesti la fiecare concurs de ligheane.... au dat cu jula la" mtx-urile" alora din afara =)) daca sunt bune !

AnAcKoNdA, gogule la anii mei am prins peste cat pt. 2 vieti,mai nasol ca nu mananc ....
Problema este ca "granzii" merg NUMAI pe Sarulesti pentru ca pe "lighiane" gen Tancabesti , Moara , Doripesco , Magura , Greaca ...le zboara fulgii in sus ! :D
Pe asta cu "jula" nu o prea inteleg ...Au furat romanii scule de la straini ? ... sau ce ?

P.S. Cam cat peste ati prins si care a fost destinatia ? Macar aici sa ne intelegem ! :D

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Desideiu Bogdan » 02 Feb 2012, 20:21

aero scrie:1. Desideiu Bogdan , da marii producatori produc in china,pt mana de lucru ieftina dar una e apple iphone produs in RPC alta e replica tot produsa in RPC! un brand care se respecta are sait propiu ,macar taiwanezi de la pokee au asa ceva!
Asta este contraargumentul tau? Ca Hakuyo nu are un site? Patetic contraargument , imi pare rau sa spun...desi pe site-ul lui DM gasesti foarte multe produse marca Hakuyo cu poze , descrieri si date tehnice.
Mare atentie ... o sa fie concursul de casting pe 04.03.2012 si o sa se vada negru pe alb care sunt diferentele intre o lanseta de 15-20 de milioane si una de 3 milioane.

Avatar utilizator
aero
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 27 Sep 2011, 10:18

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de aero » 02 Feb 2012, 20:35

nea dane... stai matale sanatos ca si pe moara si pe tancabesti dau cu jula rumanii ... iti garantez!

da ,pe sarulesti s-a dat cu jula ,deaia nu se mai fac concursuri pt. romanasi ! sandulita si barajul de la gurbanesti e de ajuns!

ca fapt divers , pe mv nu trebuie sa fi super pescar ca sa prinzi peste,avand in vedere ca densitatea e mare in acel lighean,pe mihailesti da!

in 35 de ani de pescuit efectiv {adica din 1977} am prins peste cat sa mai mananc intr-o viata, asta daca as mai avea !
sanatate...


Desideiu Bogdan,pt mine concursurile de casting , inclusiv alea care se fac tot timpul anului pe diferite balti ,sunt irelevante ! aceiasi oameni peste tot... mai se fac si manevre la concursurile cu pot mare... =))
2. ma refer la saitul producatorului,DM e un dealer de scule, omul nu cred le fabrica in bucatarie :))

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Desideiu Bogdan » 02 Feb 2012, 20:59

aero scrie: ma refer la saitul producatorului,DM e un dealer de scule, omul nu cred le fabrica in bucatarie :))
Deci in continuare contraargumentul tau este ca Hakuyo nu are un site :)) .
Ce faci tu acum se numeste cautatul nodului in papura , exact ca replica doamnei din reclama de mai jos.
HAKUYO MTX? E PREA IEFTINA....LA VALOAREA NOSTRA :))

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 02 Feb 2012, 21:01

Aero..nu ma jicni ca nu e cazul. Eu ma refeream la nenea Gogu ala cu ochelari si dinti de aur ..in nici un caz la tine.Sincer putin ma intereseaza cat si cum prinzi tu.(DIN CE SCRIE GOGU ...PARIU CA NU PRINZI NIMICA :) )
Un sfat prietenesc...inceteaza cu jula..sait.....pana nu vede Gogu.
NUMA BINE

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2012, 21:54

Desideiu Bogdan scrie:[

Deci in continuare contraargumentul tau este ca Hakuyo nu are un site :)) .
Ce faci tu acum se numeste cautatul nodului in papura , exact ca replica doamnei din reclama de mai jos.
HAKUYO MTX? E PREA IEFTINA....LA VALOAREA NOSTRA :))
Mi-ai dat o idee !

MTX BAROSAN CLASS
Lungime 3,99m -
Actiune : pe aruncare "par" , in drill "fleasca" :^O
Inele : ceramica XPT 342 Alcainosicoidale :-@
Material : IM 777 , kevlar ramforsat pe sapte directii dupa un proiect ninja, acoperit cu graphit diamantat . @-)
Husa : identic piele de sarpe. ;;)

Pret : 1000E

Pe cat facem pariu ca gasim clienti ?! :D

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: CE PARERE AVETI DE ???

Mesaj de Desideiu Bogdan » 02 Feb 2012, 22:09

Dan Mitranescu scrie:
Desideiu Bogdan scrie:[

Deci in continuare contraargumentul tau este ca Hakuyo nu are un site :)) .
Ce faci tu acum se numeste cautatul nodului in papura , exact ca replica doamnei din reclama de mai jos.
HAKUYO MTX? E PREA IEFTINA....LA VALOAREA NOSTRA :))
Mi-ai dat o idee !

MTX BAROSAN CLASS
Lungime 3,99m -
Actiune : pe aruncare "par" , in drill "fleasca" :^O
Inele : ceramica XPT 342 Alcainosicoidale :-@
Material : IM 777 , kevlar ramforsat pe sapte directii dupa un proiect ninja, acoperit cu graphit diamantat . @-)
Husa : identic piele de sarpe. ;;)

Pret : 1000E

Pe cat facem pariu ca gasim clienti ?! :D

Exact ca mulineta de 20 de milioane despre care am vorbit azi ;) .

Hakuyo MTX DeLuxe Class. Preturi de la 400 euro pana la 800 euro.
Problema este ca trebuie sa schimbam una , alta. Am si un nume de site pentru noul magazin destinat exclusiv celor cu venituri lunare de peste 2 mii de euro ... hugefish.ro ;)...poti oferii tot felul de promotii , de exemplu la 3 lansete de 800 euro bucata , cea de a 4 a este gratuita......la o cumparatura ce depaseste suma de 5 mii de euro se ofera o cana termoizolanta personalizata la alegerea clientului (dau eu fuga in carrefour , stiu un stand unde imprima tricouri , cani si multe altele)...samd.


Pe cat facem pariu ca Romania e plina de snobi si gasim clienti ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”