Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Aug 2010, 01:32

Cand am inceput prima data sa merg la pescuit pe balti private, mergeam cu o ruda de familie. Persoana respectiva mereu prindea pesti mai mari ca mine si de cele mai multe ori, de 2 ori mai multi. Facusem din asta un obicei, deci mi se parea ceva normal sa prinda pesti mai mari. Mereu ma lua cu dansul, il mai ajutam cu minciogul, ii mai tineam companie,etc si am inceput sa invat despre pescuit. Imi imprumuta mereu monturile si plumbi si tot ansamblu, mai putin lansetele. Chiar ma gandeam ce incomod ar fi pt mine sa lansez cu ditamai lanseta si ditamai mulineta de mare.Mai bine ale mele cobra cu 1bb si usoare ca fulgu,chiar daca nu aveau frana buna.
Abia acum dupa cativa ani mi-am dat seama ca de fapt, ca eu aruncam prea putin cu lansetele mele si nu atingeam niciodata zona momita, oricat am incercat nu aveam cum.
Da, am crescut si pot arunca cu mai multa forta dar acum arunc mai departe din cauza betelor mai lungi care suporta o greutate mai mare.
O fi la moda sa ai lansetele de 3,60 dar moda asta este si benefica.Coada aia lunga te ajuta mult cand lansezi.

Hai ca deja am iritat prea multa lume :D

ps: si eu am telescopice de 3m,si-mi plac mult.Dar le folosesc acolo unde e cazul.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Aug 2010, 18:17

Ca intotdeauna, adevarul e pe la mijloc si fiecare are dreptate in felul lui. Ca s-a pescuit la crap zeci de ani cu lansete scurte e foarte adevarat, ca evoluam e iar adevarat, si in final ca-si mai baga putin coada si "comercialul" e la fel de adevarat.
Dupa parerea mea, asa cum spun alinuu si stefanflorin, depinde pe ce balti mergem sa pescuim, si cum ne-am obisniut sa pescuim. Avantaje si dezavantaje sunt in absolut toate variantele.
Revenind la "problema" mea, voi incerca la urmatoarea iesire un batz de la lineaeffe adica http://www.ok-shop.ro/articole_sportive ... /id/25562/ , si inca 2 buc. Sert Djinn tot de 2,40 dar cu actiune mai mica, pe care mi le-a adus un bun amic acum vreo ora.
Inca o asa-zisa problema o am cu mulinetele ( LB60 ), in sensul ca mi se par prea mari/grele pentru betzele mele. Adevarul e ca atunci cind am cerut sfaturi, nu cred sa se fi gindit careva ca nu voi lua betze de minim 3,60m.
Daca nu va mai fi asa cald, voi iesi in we cu toate si mai trag niste concluzii.
Repet, nu exclud posibilitatea ca in final tot la betze lungi sa ajung. Insa, pentru asta va trebui in mod obligatoriu sa ma conving ca-mi plac mai mult decit cele "scurte".

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Aug 2010, 21:41

Cam asa arata betele mele. Pozele sunt facute la ultima iesire acum 1 saptamina la Cornesti
Fişiere ataşate
balta2.JPG
balta1.JPG

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 22:00

Aurele, pai in balta aia normal ca n-ai ce face cu bete lungi :)

Apropo` de discutia asta, in ultimul numar "Aventuri la pescuit" puteti citi un articol pe tema lungimii betelor de crap. Autorul (e drept, reprezentant al unui producator cunoscut; ne si prezinta de fapt una din creatiile lor) considera lungimea de 3 m una potrivita pescuitului de proximitate, unde o lanseta mai lunga e imposibil sau foarte dificil de aruncat sau de controlat.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Aug 2010, 22:08

Unde gasim revista asta ?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 22:17

La chioscurile de ziare.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Aug 2010, 22:22

Am intrat la ei pe site si miine cred ca-mi fac abonament pe 1 an.
http://www.aventurilapescuit.ro/abonamente.html
Oricum miine caut si numarul asta de care zici la chiosc.
Merci !

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 02 Aug 2010, 22:27

Jucaria asta era exemplu in articol: http://www.chronocarpe.com/canne-prowes ... -3725.html
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Aug 2010, 22:42

Mda, nu-i prea ieftina, 350 lei ... :(

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 03 Aug 2010, 14:43

Am facut abonament, si am luat separat numarul din August. Interesant articolul si revista in ansamblul ei. Oricum ma bucur ca mai e cineva de acord cu mine, si ca in final, toti avem dreptate :D

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mivardi

Mesaj de stefanflorin » 03 Aug 2010, 20:10

Vezi Chub Outkast Stalker de 9' sau de 10' (2.70 respectiv 3m) sunt cam pana in 250 de lei/buc si iti garantez ca o sa ai lanseuri de vis cu ele cu toate ca sunt scurte. Eu detin varianta de 9' (2.7) si dau 50-60 de m lejer cu ele.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 04 Aug 2010, 02:25

Poate doar daca-i trimiti tu una "de-afara" :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 04 Aug 2010, 06:26

Credeam ca nu stiu eu sa caut .... :-?? Mai scurte de 3,60 n-am gasit nicaieri.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 07 Aug 2010, 02:17

Cum banuiam, am ajuns la concluzia ca ( cel putin o perioada ) voi ramine pe bete scurte. In concluzie, va trebui sa renunt la mulinetele LB60 care mi se par mult prea mari si grele pentru betele mele. Pacat ca sunt noi, si voi pierde ceva bani la ele.....
Asta seara am luat 2 mulinete Cormoran Corcast Super Match 4PiF care, cel putin ca si greutate/dimensiuni, se "pupa" excelent cu betele pe care le am acum, si la care voi ramine o buna perioada. Habar n-am cit de bune sunt mulinetele astea, dar la cit de des ies eu la peste, sper sa ma tina macar 2 sezoane.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 09 Aug 2010, 13:48

Si cum am prieteni, m-au convins sa pastrez primele bete cu LB-urile pe ele ca sa dau la crap cu ele, urmatoarele 2 pentru caras sau ce o mai pica, si cea mica de joaca .... :-w

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”