Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 13 Aug 2010, 19:02

Caldura mare, numa buna sa ma gindesc ce sa mai iau pina trec caldurile.
Acum 2 zile mi-m luat 2 mulinete Daiwa pentru betele de caras ( crossfire 3000x ), si azi am primit un super scaun, de departe cel mai solid scaun pe care am pus mina http://www.profishing.ro/camping/scaune ... -4138.html . Cel care l-am avut http://www.bigfish.ro/camping/scaune/tr ... -1676.html e pistol cu apa pe linga cel luat azi. Basca MULT mai ieftin !
Ce nu gasesc e o masuta pentru momeli, pe care sa o tin linga scaun. Ori sunt stoc zero, ori sar de suta de lei. M-am socat vazind cum acelasi produs care costa 60 lei ( dar nu e pe stoc ) intr-un magazin, in cele care le au costa peste suta de lei, adica minim dublu. Si sunt ACELEASI produse !!
Daca stie cineva o sursa la pret corect pentru o asemenea masuta, il rog sa-mi zica si mie.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 13 Aug 2010, 19:55

Reluaurel scrie:Si cum am prieteni, m-au convins sa pastrez primele bete cu LB-urile pe ele ca sa dau la crap cu ele, urmatoarele 2 pentru caras sau ce o mai pica, si cea mica de joaca .... :-w
nu le-ai mai schimbat pe cele de 60?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 13 Aug 2010, 20:29

Pai nu le-am mai schimbat ca au tabarit indienii ( prietenii mei pescari ) pe mine sa le tin. M-au facut tzaran ca nu stiu ce-i ala pescuit la crap, si ca voi regreta mai tirziu daca le dau. Si i-am crezut .... :">

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 13 Aug 2010, 20:33

aham...buni prieteni =D>
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 13 Aug 2010, 20:40

Sa le dea "Domnu" sanatate, si lor dar si voua, ca ma ajutati >:D<

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 15 Aug 2010, 08:54

Am mai primit 2 lansete sa ma "joc" cu ele.
http://www.piscatus.de/ANGELRUTEN/Allro ... :2311.html Sunt modelul 40-80 gr.
Par foarte bine lucrate, dar mult mai moi decit carbomaxurile mele de 2,75. O sa le incerc data viitoare pe balta, si daca-mi plac le pastrez pentru caras + .
S-a jucat cineva cu asa ceva ?
Merci

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 15 Aug 2010, 12:33

Sunt de 3m ? Sunt niste bete bune, puteti pescui cu ele si la crap,la modul ca rezista la un peste mai mare. Cormoran face lucruri bune in general, eu personal am incredere in firma asta.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 15 Aug 2010, 16:16

Exact, sunt de 3 metri. Cum arata, sunt bijuterii ca si lucratura. Acum sa vad cum se echilibreaza cu daiwele de 3000.

l.e.
Am fost azi la Decathlon si mi-am luat sac de cintarit. Am vrut sa iau si saltea de receptie dar era mica si scumpa.
Spuneti-mi si mie ( n-am gasit info pe forum ), daca salteaua trebuie sa fie neaparat specializata, sau pot face una din material de copertina ceva. Ma gindeam la un material care-l folosesc baietii la cursele auto la standuri, adica un material solid si impermeabil. Din ala pot face cu 10-15 lei ce dimensiune vreau.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 18 Aug 2010, 22:05

Reluaurel scrie:Pai nu le-am mai schimbat ca au tabarit indienii ( prietenii mei pescari ) pe mine sa le tin. M-au facut tzaran ca nu stiu ce-i ala pescuit la crap, si ca voi regreta mai tirziu daca le dau....
Trebuie sa recunosc ca sunt totusi "tzaran"... Mia-m luat azi 2 mulinete Mitchell Avorunner 3500.
Si mai trebuie sa recunosc ca se echilibreaza incomparabil mai bine dpdv greutate cu betele mele de 2,75.
Simbata, daca va fi cum se anunta mai racoare, vreau sa ies la o balta ( inca nu stiu unde ), si voi incerca telescopicele de 3 metri. Ma indoiesc ca-mi vor place mai mult decit carbomaxurile, dar cine stie ...

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 24 Aug 2010, 18:24

La peste n-am mai fost din cauza caldurii. In schimb am avut o "experienta" azi. Un amic a trecut pe la mine si avea sculele de crap la el. M-am "jucat" cu un batz Maver de 3,90 pe care statea o mulineta Avorunner 7500 ( parca ).
Mai oameni buni, cu riscul de a-mi sari in cap 98% dintre forumisti, pe onoarea mea daca inteleg cum sau ce naiba intelege cineva din combinatia asta. La dimensiunile si greutatea asta, consider se poate numi fara nicio rezerva "unealta" de scos pestele din apa....
Sa-mi fie cu iertare, dar nu vad cum ai putea simti ceva daca agati un amarit de 2 kile, sau asa in general la gabaritul asta de scule !
Personal vad in pescuit o pasiune, placere, senzatii, si va garantez ca nu voi putea pescui vreodata cu asa ceva.
Prefer sa ma bucur sincer cind scot un crap de 5 kile la citeva luni, decit sa caut sa-mi fac poze cu monstrii, si sa trag de lanseta de 3 ori/zi ...
Imi iau "ban" ?? :))

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Aug 2011, 23:42

Eh, Dl Relu v-ati lasat de pescuit sau ce se intampla de nu mai scrieti nimic pe la noi ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 24 Aug 2011, 08:24

Nu m-am lasat, dar am schimbat "stilul" ... ;)
Ti-am zis de anul trecut ca nu ma impac cu noul "trend" ( sau mai binezis balti ) cand e vorba de pescuitul la crap, asa ca am dat-o pe feeder !
Dupa gusturile mele in ale pescuitului, feederul e exact ce-mi doream. Pescuit activ ( nu stau cu orele dupa o trasatura ), scule fine, "arsenal" redus, partide de 12 ore, satisfactii deosebite !
E drept ca a trebuit s-o iau de la zero cu achizitiile, dar satisfactiile sunt pe masura.
In general dau cu 1 singura lanseta, dar uneori ( cand pestele mananca slab sau urmaresc si crapul ) dau si cu a 2-a. A 2-a este ori una identica cu prima ( medium ), sau cand urmaresc crapul, este o lanseta heavy. Toate lansetele sunt de 3,60 de data asta ! :D

Uite o poza pe Moara cu frate-miu. El cu sculele de crap, eu cu "nuielele" de feeder :">
Fişiere ataşate
gigi.jpg

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Aug 2011, 10:45

Pana la urma tot la vorba mea ati ajuns, cu lansetele de 3.60 :D :D :D
Mulinetele Mitchell le folosita acum la feeder? In poza asta nu prea se vad bine sculele..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 24 Aug 2011, 11:00

Trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate. Dar, in cazul feederului, tot nu arunc departe ! :))

Mulinetele Mitchell le-am dat, si acum am asa: pentru heavy o Shimano 4000 XT-FA ( cu BR ), si pentru mediumuri o Shimano Stradic 2500FI ( de state ), si o Shimano Twin Power 2500 XT-RB cu frana de lupta. Ideal ar fi fost sa fie la fel ambele pentru mediumuri , dar asa a fost sa fie ....

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 27 Ian 2012, 02:32

In 2012 cu ce stil continuati ? :)
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”