Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 27 Ian 2012, 08:47

In mod evident, cu feederul ! :P

Anul trecut am fost de multe ori la pescuit ( cam de 3 ori/luna ) si am avut ocazia sa-mi mai aranjez putin echipamentul.
In principal am reusit sa-l reduc mult, poate la mai putin de jumatate fata de ce aveam la inceputul sezonului.
M-am convins ca feederul e exact pe gustul meu, pentru ca-mi ofera tot ce-mi doream. Am mai schimbat cate ceva, si in primavara voi intra cu un echipament pe care nu-l voi schimba foarte probabil o perioada destul de lunga. Lansetele sunt Daiwa facute pentru piata engleza, mulinetele sunt Shimano Aspire, scaunul + accesoriile lui le-am luat de la Korda, multe accesorii de feeder de la Preston si Korda, nada in mare parte de la Dynamite Baits ( in principal pelete/minipelete ), etc..
Pana sa dea "vaju" am tot fost la pescuit, chiar si anul asta, adica pe 14 Ianuarie cand am prins o zi superba ( vezi poza atasata ). Pestele n-a pus gura, dar vinovat am fost eu pentru ca m-am incapatanat sa caut crapul in loc sa incerc sa pacalesc vre-un carasel.
Ma rog, acum chiar ca nu mai e nimic de facut decat sa asteptam primavara, cu temperaturi ale apei care sa faca pestele macar putin activ.
Oricum anul trecut am luat la rand majoritatea baltilor cu oarece pretentii din jurul bucurestiului, si am ajuns sa ma opresc la doar 2 maxim 3. Acum sa vedem ce vor face si patronii cu popularile, altfel va fi mai nasol decat anul trecut cand nu a excelat niciuna !
p.s.
Am ajuns sa pot lansa ( cu destula precizie ) cand e nevoie chiar 50-60 metri, cu feederul mediu si 50 grame nada inclusa ! :D
Fişiere ataşate
mivardi.JPG

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 27 Ian 2012, 12:00

Foarte bine. Daca stilul asta vi se potriveste, atunci e perfect. Anul asta vreau sa incerc si eu sa vad cum e cu feederul. Poate ma indragostesc si eu :))) pana acum n-am reusit, mi se pare prea subtire totul, de la scule pana la montura finala.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 27 Ian 2012, 13:30

Initial, asa mi s-a parut si mie. Totusi, dupa ce vei avea contact cu scule usoare ( care nu te obliga sa faci efort aproape deloc ), vei avea revelatia unui pescuit extrem de eficient, si senzatii deosebit de placute chiar daca pestii nu sunt monstrii apelor. Drilul pe care-l ai cu un crap de 2-4 kg si un feeder medium, e comparabil cu drilul unui crapar cu un peste de peste 10 kg, dar depui un efort fizic incomparabil mai mic. La asta se adauga cel mai important lucru pentru mine, si anume faptul ca feederul ii ofera pescarului activitate aproape continua.
Nu in ultimul rand, faptul ca intr-o luna pot avea de ex. 3 partide a cate 12 ore in locul unei partide la crap de 72 ore, m-a facut sa renunt pentru totdeauna la pescuitul specific crapului. Nu-i vorba ca nici balti bune de crap nu prea mai exista, sau daca exista sunt nejustificat de scumpe, asa ca am migrat catre feeder fara sa ma uit in urma.
Ca sfat prietenesc, daca vrei sa faci o incercare cu feederu evita compromisurile, si anume ereste-te cat poti de echipamentul ieftin si slab calitativ. Mai bine incepi cu un singur batz, usor si bun, plus o mulineta foarte usoara, la care adaugi accesoriile specifice cum ar fi: fir foarte bun, momitoare de calitate, carlige bune, etc ...
Daca si cand vei face pasul asta, o sa-ti dau cateva sugestii sa poti evita greselile pe care le-am facut eu ( si le fac absolut toti incepatorii la feeder ) neavand de la cine sa invat mare lucru.
Si mai gandeste-te la un lucru, si anume ca pana acum n-am auzit pe nimeni sa treaca de la feeder la pescuitul dedicat crapului, dar invers se intampla foarte des ! ;)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 27 Ian 2012, 13:57

La mine in zona oricum nu sunt balti dedicate crapului, ca sa zic asa. Deci de fiecare data cand merg la pescuit, am 2 lansete pentru crap si inca una pentru pesti mai mici tocmai pentru a nu ma plictisi. Lanseta care o folosesc separat este un fel de feeder. O sa fac o poza cu prima ocazie cand o scot pe balta.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
claWbar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 19 Mai 2011, 00:24
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de claWbar » 03 Feb 2012, 18:28

Reluaurel scrie:In mod evident, cu feederul ! :P

Anul trecut am fost de multe ori la pescuit ( cam de 3 ori/luna ) si am avut ocazia sa-mi mai aranjez putin echipamentul.
In principal am reusit sa-l reduc mult, poate la mai putin de jumatate fata de ce aveam la inceputul sezonului.
M-am convins ca feederul e exact pe gustul meu, pentru ca-mi ofera tot ce-mi doream. Am mai schimbat cate ceva, si in primavara voi intra cu un echipament pe care nu-l voi schimba foarte probabil o perioada destul de lunga. Lansetele sunt Daiwa facute pentru piata engleza, mulinetele sunt Shimano Aspire, scaunul + accesoriile lui le-am luat de la Korda, multe accesorii de feeder de la Preston si Korda, nada in mare parte de la Dynamite Baits ( in principal pelete/minipelete ), etc..
Pana sa dea "vaju" am tot fost la pescuit, chiar si anul asta, adica pe 14 Ianuarie cand am prins o zi superba ( vezi poza atasata ). Pestele n-a pus gura, dar vinovat am fost eu pentru ca m-am incapatanat sa caut crapul in loc sa incerc sa pacalesc vre-un carasel.
Ma rog, acum chiar ca nu mai e nimic de facut decat sa asteptam primavara, cu temperaturi ale apei care sa faca pestele macar putin activ.
Oricum anul trecut am luat la rand majoritatea baltilor cu oarece pretentii din jurul bucurestiului, si am ajuns sa ma opresc la doar 2 maxim 3. Acum sa vedem ce vor face si patronii cu popularile, altfel va fi mai nasol decat anul trecut cand nu a excelat niciuna !
p.s.
Am ajuns sa pot lansa ( cu destula precizie ) cand e nevoie chiar 50-60 metri, cu feederul mediu si 50 grame nada inclusa ! :D
Interesant daca ai facut turul baltilor de pe langa Bucuresti, te-ai orit la 2-3...spune-mi te rog si mie care, ca si eu tot caut. Nu vizez sa prind crap mai mare de 5 si nici sa le mai bag bani frumosi in buzunare patronilor de balti ptr ciortan sau platica si carasel. Daca nu poti zice aici da-mi pe privat te rog frumos!!!
Daca judeci un peste pe baza abilitatii sale de a se urca in copac, o sa crezi toata viata ca e un prost...asta zicea Einstein... da' ce stia el, ca nu era pescar ca tine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 03 Feb 2012, 19:14

Ok

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”