Scule Siweida

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Scule Siweida

Mesaj de Nelutu » 16 Dec 2009, 22:35

Eden, ceva de genu' asta-ti trebuie : http://www.bigfish.ro/producatori/korda ... sting.html
;)

Avatar utilizator
andrei_i
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 14 Dec 2007, 20:56

Re: Scule Siweida

Mesaj de andrei_i » 17 Dec 2009, 00:51

Am vazut tot felul de pareri..ca siweida ar fi poloneza japoneza chineza :)

http://www.xswd.com/about/contactus.asp -- eu zic ca e chineza:))

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 17 Dec 2009, 02:35

mda deci oficial pescuiesc cu ,,chinezarii'' :)) am ajuns bine...dar tinand cont de la ce scule de stationar am plecat... e bine (telescopice de fibra si mulinete okuma din plastic :)) )
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scule Siweida

Mesaj de craparulsef » 06 Ian 2010, 13:39

eden scrie:oameni buni, sunt printre dumneavoastra pescari care au folosit scule de la siweida ? ... oare am facut o greseala ?
Nu cred ca e o greseala. Eu am primit cadou acum aproape 2 ani 3 lansete Siweida Egret art 2439391 40-120 gr feeder 3.90m. Le-am echipat cu mulinete Shimano Baitrunner 6000 GTE pentru ca le aveam pe stoc. Lansezi usor cu greutati relativ mari - eu am incercat cu max 80 gr. si fire relativ mari in diametru 0.28 si nu am avut surprize neplacute. Nu stiu cum posta imagini aici, (sunt la inceput si nu mi-am batut capul) dar te pot indruma pe http://www.facebook.com/home.php?ref=lo ... 2302738594
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2010, 13:54

craparulsef scrie:......Nu stiu cum posta imagini aici, (sunt la inceput si nu mi-am batut capul) ........
Vezi AICI cum se pot posta imagini f. usor si rapid ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scule Siweida

Mesaj de craparulsef » 06 Ian 2010, 14:02

gor965 scrie:
craparulsef scrie:......Nu stiu cum posta imagini aici, (sunt la inceput si nu mi-am batut capul) ........
Vezi AICI cum se pot posta imagini f. usor si rapid ! :)
Multumesc pentru amabilitate - am inteles - recunosc ca nu am fost atent la optiunile de editare.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 13 Ian 2010, 09:12

ca exemplu eu am o fixă Sella de 7 m cu care am pescuit pe Neajlov şi am luat o ştiucă la 2 kg, care deşi a făcut tot posibilul să ajungă în crăci, nu a avut succes. deşi pare extrem de firavă, şi nu poate arunca greutăţi mai mari de 5-6 grame decât cu greu, se comportă excelent în drill. cât despre lansete, am fost să le încerc în aceste zile călduroase, pe un câmp de la periferie. lungimea lanseelor a variat între 110 şi 127 de metri maximul... fir 0.34 şi plumb de 90 de grame de forma celui tournament cast de la korda... m-am lăsat pe lansetă cât am putut şi am lansat cu aplecare de corp în faţă, lungimea firului cca. jumătate din lungimea lansetei. pentru cei care mă consideră :^O vă spun că nu am motiv de laudă, sunt perfect conştient că mai am mult de lucrat la lanseu, şi mai multe de învăţat despre pescuitul la crap...dar încet încet, cu paşi mărunţi...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de gor965 » 13 Ian 2010, 11:49

127 m cu asa fir gros si plumb usor...ca sa nu mai zic ceva de lanseta ...domne' , eu va felicit ptr. performata ,ptr. ca TEORETIC , daca bagati un 0.25 mai castiagti vre-o 20m ...daca bagati un plumb de 118 gr mai castigati iar vre-o 20 m ...daca schimbati lanseta Siweida cu Free Spirit mai bagati la ghiozdan vre-o 40m ...deci asa ,un total ,la ochi ...cam aruncati vre-o 207 m #:-S ...si inca n-ati aruncat cu Basia si nici n-ati gresat firul ! #-o
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Scule Siweida

Mesaj de nastase » 13 Ian 2010, 22:16

gor965 scrie:127 m cu asa fir gros si plumb usor...ca sa nu mai zic ceva de lanseta ...domne' , eu va felicit ptr. performata ,ptr. ca TEORETIC , daca bagati un 0.25 mai castiagti vre-o 20m ...daca bagati un plumb de 118 gr mai castigati iar vre-o 20 m ...daca schimbati lanseta Siweida cu Free Spirit mai bagati la ghiozdan vre-o 40m ...deci asa ,un total ,la ochi ...cam aruncati vre-o 207 m #:-S ...si inca n-ati aruncat cu Basia si nici n-ati gresat firul ! #-o
lasa-i George in pace cu visele lor I-)

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 14 Ian 2010, 00:34

firul e dat cu ulei siliconic, sau ceva de genu, nu mai are eticheta demult :P o să fac o filmare cât de curând îmi permite timpul, ca să nu mai existe replici ,,interesante''. şi dacă nici filmarea nu vă multumeşte, o să vă invit să vedeţi pe viu :P ok ?
p.s. : nu folosesc înaintaş pentru că nu am reuşit nici pînă acum să fac nodul să ţină 7 kg şi să se şi strângă...
lansetele sunt foarte foarte rigide, şi sincer la plumb mai greu de 90 de grame mi-e frică să nu mă trezesc cu vârful pe fir... prin rigide eu înţeleg că plumbul de 90 de grame îndoaie foarte puţin vârful... dacă mai vreţi detalii aştept întrebări...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de gor965 » 14 Ian 2010, 01:20

eden scrie:firul e dat cu ulei siliconic, sau ceva de genu, nu mai are eticheta demult :P o să fac o filmare cât de curând îmi permite timpul, ca să nu mai existe replici ,,interesante''. şi dacă nici filmarea nu vă multumeşte, o să vă invit să vedeţi pe viu :P ok ?
p.s. : nu folosesc înaintaş pentru că nu am reuşit nici pînă acum să fac nodul să ţină 7 kg şi să se şi strângă...
lansetele sunt foarte foarte rigide, şi sincer la plumb mai greu de 90 de grame mi-e frică să nu mă trezesc cu vârful pe fir... prin rigide eu înţeleg că plumbul de 90 de grame îndoaie foarte puţin vârful... dacă mai vreţi detalii aştept întrebări...
Incearca cum am zis eu...fir de 0.25 ,plumb de 118 ,o mulineta bunicica ...si da-i cati poti de tare ! Daca se rupe lanseta ,eu ti-o platesc ...daca nu dai 167 m ,nici sa nu te mai vad ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 14 Ian 2010, 01:40

omule nu pot să fac nodul între înaintaş şi fir... plus că nu prea am cum să umplu tamburu ăla de 65 cu fir de .25 :)) nu ştiu dacă e vorba de forţă fizică sau vânt din spate, dar chiar am dat între 110 si cel mai mult 127... e chiar aşa greu de crezut ? deci îţi promit ţie personal Gor, zilele astea cum prind puţină căldură să nu-mi îngheţe mâinile pe cotor, ies pe câmp cu un prieten şi îl pun să mă filmeze, de la lanseu la măsurătoarea cu ruleta de 50 de metri... dar dacă într-adevăr dau atât îmi faci nodurile de înaintaş la toate 4 mulinetele ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de gor965 » 14 Ian 2010, 22:24

eden scrie:omule nu pot să fac nodul între înaintaş şi fir... plus că nu prea am cum să umplu tamburu ăla de 65 cu fir de .25 :)) nu ştiu dacă e vorba de forţă fizică sau vânt din spate, dar chiar am dat între 110 si cel mai mult 127... e chiar aşa greu de crezut ? deci îţi promit ţie personal Gor, zilele astea cum prind puţină căldură să nu-mi îngheţe mâinile pe cotor, ies pe câmp cu un prieten şi îl pun să mă filmeze, de la lanseu la măsurătoarea cu ruleta de 50 de metri... dar dacă într-adevăr dau atât îmi faci nodurile de înaintaş la toate 4 mulinetele ?
...mai bine te invat sa ti-i le faci singur ! :)) ...incearca un Albright ! ;)
P.S
Albright !!!...ptr. inaintas textil
http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
Blood !!! ...ptr inaintas mono
http://www.animatedknots.com/bloodknot/index.php
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 15 Ian 2010, 00:17

când am zis că nu-mi iese, mă refeream că am încercat de cca. 100 de ori, din care primele 10 au fost nereuşite... restul nodurilor am reuşit să le fac, dar (în cazul a 20 spire) ori ţine circa 5 kg, ori ţine mai mult dar nu se strânge indiferent cum încerc să-l strâng... deci soluţia care ar fi ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Scule Siweida

Mesaj de nastase » 15 Ian 2010, 02:06

sa te lasi :-q :))
sau incearca cu 50 de spire :O

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”