Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 17 Ian 2013, 17:02

Nodul care il face Vlad Pavlovici intre firul de soc si leadcore se face cam asa: Se introduce firul inaintas prin bucla leadcorului, se indoaie si se roteste pe fir de 6-7 ori , apoi capatul firului cu care s-a spiralat se introduce in mica bucla ramasa de langa bucla leadcorului . Se umezeste si apoi se strange nodul .
Asa am obtinut nodul Half Blood.
Pt desfacere lui este de ajuns sa prindem cu unghia de baza nodului si sa tragem in sus.Este un nod care il folosesc deja de 2 sezoane si niciodata nu ma dezamagit in dril,agataturi sau in lansari.Sper sa va fie de folos acest nod de acum inainte.
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 17 Ian 2013, 17:10

da.....si eu vreau sa vad nodul ala.Nu prea imi dau seama de partea cu desfacutul.......o poza ceva?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de darthfather » 17 Ian 2013, 18:07

Cred ca nodul acela nu este definitivat,se mai introduce inaintasul prin bucla formata ,si apoi este gata.Cat despre desfacerea facila ar trebui sa dea de gandit.Dupa ce s-a udat si apoi fortat in aruncare si in recuperare n-ar mai trebui sa se desfaca usor.Si eu las o lungime a ,,biciului" de cca 9 m din cauza ca eu il desfac cu forfecuta,si la cca 7-8 partide il schimb(mai ales dupa ce vine iarna).Despre Master Pavlovici nu l-am vazut ce noduri face,dar ma gandesc ca dumnealui are ca tinta capturile capitale,pescuieste f. mult in agatatura,numai plantat,si nu prea foloseste fir textil ,indeosebi fire 0.45,asadar nodurile banuiesc ca si le face tinand cont de conjunctura.Asta este parerea mea.Salutare!

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de max-carpfishing » 17 Ian 2013, 18:13

Sunt curios cum prinzi cu unghia si desfaci nodul asta Half Blood Knot,dupa ce sa strans pe bucla leadcorului...valabil cu inaintas textil, mono sau mono conic :-
@ Apropo de intrebarea lui Matei Robert...in cazul lui poate nici nu are nevoie de inaintas textil,din contra poate trebuie sa foloseasca un inaintas mono de abraziune <:-P si atunci isi poate baga ceva in inaintasul textil,lungimea lui si bineanteles in legendarul si vesnicul nestiut nod,folosit la legarea de linia principala :)) ...inclusiv in numarul de spire si modul lor de asezare pe tamburul mulinetei :))
Imagine

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 17 Ian 2013, 23:47

Nu prea imi dau seama despre ce nod vorbiti aici :)))) :D

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de max-carpfishing » 18 Ian 2013, 00:02

Da clik pe numele nodului...Half Blood Knot (cuvantul rosu)din postul meu si il vezi acolo :D
Imagine

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 18 Ian 2013, 00:19

max-carpfishing scrie:Da clik pe numele nodului...Half Blood Knot (cuvantul rosu)din postul meu si il vezi acolo :D

Am sa il incerc maine sa vad ce iese :)))

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 18 Ian 2013, 03:18

in imaginea asta am incercat sa va arat cu se desface acest nod .Cel mai bine este sa il faca fiecare acasa si sa vada cat de simplu se desface cu ajutoru unei unghii.
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 18 Ian 2013, 03:25

max-carpfishing scrie:Sunt curios cum prinzi cu unghia si desfaci nodul asta Half Blood Knot,dupa ce sa strans pe bucla leadcorului...valabil cu inaintas textil, mono sau mono conic :-

Nu stiu daca este valabil si la firul inaintas mono sau nono conic pt ca eu doar cu inaintas textil lucrez.
Ultima oară modificat 18 Ian 2013, 03:47 de către tavii83, modificat 1 dată în total.
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 18 Ian 2013, 03:45

darthfather scrie:Cred ca nodul acela nu este definitivat,se mai introduce inaintasul prin bucla formata ,si apoi este gata.
Nu se mai introduce inaintasul prin nici o bucla.Nodul la care te referi tu este Nodul Clinch iar eu am zis ca se face nodul Half Blood
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de darthfather » 18 Ian 2013, 09:17

Tavi,e posibil sa ai dreptate.Personal cand fac nodurile,nu ma gandesc sa fac Clinci,blinci,half blood motherfucker,eu vreau sa-l fac cat mai sigur.De fapt ce pierd,5cm de textil.La sfarsitul postarii mele am scris,,parerea mea".Mi-e teama ca l-am lasat e deschizatorul topicului putin mai mult in ceata cu divagatiile noastre.Salutare si o iarna cat mai scurta!

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de bosfor » 18 Ian 2013, 10:49

tavii83 scrie:
darthfather scrie:Cred ca nodul acela nu este definitivat,se mai introduce inaintasul prin bucla formata ,si apoi este gata.
Nu se mai introduce inaintasul prin nici o bucla.Nodul la care te referi tu este Nodul Clinch iar eu am zis ca se face nodul Half Blood

Pana cum doi-trei ani faceam nodul fara sa-l mai trec la sfarsit prin bucla.Acum dupa multi pesti scapati datorita desfacerii nodului (mai ales la fire cu diametre mici) trec textilul inca odata prin bucla.Daca vreti faceti un experiment pe "half blood", apucati extremitatile(firul si vartejul) cu 2 clesti sau ceva care sa faca o priza buna si trageti tare si sacadat.Deznodamantul eu unul il cunosc.
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de darthfather » 18 Ian 2013, 10:54

Deci Cosmine sa inteleg ca si tu il faci tot ca mine?

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 18 Ian 2013, 15:55

Bosfor asa cum zici,,fire cu diametre mici".Eu tot sezonu trecut am pescuit cu un inaintasi de 28 lbs si credema ca nu sa desfacut niciodata.O zi buna tuturor
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de bosfor » 20 Ian 2013, 11:00

Cel mai bun nod este acela in care ai cea mai mare incredere.
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”