Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 06 Apr 2013, 22:47

Alte pareri nimeni ????
Nu cunoaste nimeni scaunul carp expert cu manere cel din poza de mai sus ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de osc1or » 06 Apr 2013, 23:06

arunca un ochi si la senzor satelite http://www.snz.ro/produs.php?id=622
eu am daiwa infinity, un super scaun! merita fiecare banut daca iti maresti putin bugetul! http://www.totalfishing.ro/scaun-daiwa- ... -5642.html
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 07 Apr 2013, 12:13

osc1or scrie:arunca un ochi si la senzor satelite http://www.snz.ro/produs.php?id=622
eu am daiwa infinity, un super scaun! merita fiecare banut daca iti maresti putin bugetul! http://www.totalfishing.ro/scaun-daiwa- ... -5642.html

vreau sa fie cu manere , iar scaunul tau e prea scump pentru mine.
astept pe cineva care are sau a avut scaunul pe care l-am aratat eu carp expert !


Stie cineva vreun magazin in Craiova unde pot vedea scaunul ? Sau macar sa vad alte scaune asemanatoare !

Avatar utilizator
ionut_catalin
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mar 2013, 15:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de ionut_catalin » 08 Apr 2013, 22:36

Matei Robert scrie:
osc1or scrie:ce rod pod ai? e din inox? e foarte ok!

da este din inox de la atack e...
de unde l-ai cumparat ? si cat a costat? :D
Keep calm and go fishing

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 09 Apr 2013, 12:57

ionut_catalin scrie:
Matei Robert scrie:
osc1or scrie:ce rod pod ai? e din inox? e foarte ok!

da este din inox de la atack e...
de unde l-ai cumparat ? si cat a costat? :D


L-am luat de la un prieten , el nush de unde l-a cumparat probabil dupa net si-a facut comanda.
Dar e un rod pod super ok ! Am fost la peste cand era vantu ala afara de 40-60 km/h si vreau sa iti spun ca nu s-a miscat nici un cm :) .

Avatar utilizator
vik_2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 05 Dec 2012, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de vik_2008 » 09 Apr 2013, 19:41

cei de la Baracuda au ceva asemanator si la un pret foarte bun . Eu am unul si sunt multumit de el , tin sa spun ca am peste 90 de kg si duce

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 09 Apr 2013, 22:03

vik_2008 scrie:cei de la Baracuda au ceva asemanator si la un pret foarte bun . Eu am unul si sunt multumit de el , tin sa spun ca am peste 90 de kg si duce

Eu vreau sa fie comod , sa simt diferenta dintre un scaun la 90 lei si unul la 300 lei...

Avatar utilizator
vik_2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 05 Dec 2012, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de vik_2008 » 10 Apr 2013, 18:49

Matei Robert scrie:
vik_2008 scrie:cei de la Baracuda au ceva asemanator si la un pret foarte bun . Eu am unul si sunt multumit de el , tin sa spun ca am peste 90 de kg si duce

Eu vreau sa fie comod , sa simt diferenta dintre un scaun la 90 lei si unul la 300 lei...
Atunci vezi la Daiwa diferenta ca au la 500 si ceva...
Ai spus ca vrei ceva asemanator cu cel afisat de tine de la carp expert

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 10 Apr 2013, 19:46

Astept pe cineva care are scaunul de la carp expert , sa-mi spuna cum este ,eventual sa-mi faca si un video cu scaunul...

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de mdl82 » 11 Apr 2013, 15:12

Salut! Scaunul este Carp Expert,MODEL: 73530001, se gaseste la pretul de 278,00RON la un magazin care nu stiu daca am voie sa ii public numele pe forum si nu vreau sa fac vre-o greseala asa ca dai search pe google si il gasesti repede. Altele: mi-a luat ceva timp sa citesc tot ce s-a postat pe topicul asta, insa te apreciez pentru alegerile facute, in ciuda unor descurajari si te asigur ca in mod cert nu gaseai alte variante mai bune decat cele alese de tine(la bugetul precizat) .Deasemenea iti pot garanta 100% ca daca o sa nadesti cu una din lansetele tale mtx9 NU vei avea nici o problema, curaj. Aceste lansete se ridica usor la nivelul unora care se situeaza ca pret in jurul valorii de 500 ron si spun asta pentru ca eu am probat in paralel unele astfel de bete(nu si mai scumpe); si pt ca - vezi castingul HAKUYO care arata adevarul(acolo MTX14 a egalat si depasit uneori hi-s 200 free spirit), deci sculele de mii de euro pe care nu toti ii avem lasa-le deocamdata pt cine isi permite.Vis a vis de mulinete - daca nu faci "peruci" in timpul aruncarilor eu zic sa incetezi cu teama ca nu sunt bune ale tale.Dupa experientele mele legate de mulinete asezate pe lansete cu inel de plecare de 50 concluzia este ca cel mai bine se potrivesc cele cu tambur de 7000-8000 si nu mai mici (cu acestea nu am intalnit peruci pe fir).Deasemenea cei care te-au sfatuit despre stilul de aruncare ar trebui sa ii asculti pentru ca au dreptate-nu mulineta arunca ci lanseta si pescarul, DACA are o tehnica buna.Aici pot sa iti spun ca cea mai mare si comuna greseala intalnita in aruncare este indoirea mainilor in timpul efectuarii lanseului - asa ca mainile trebuiesc sa stea intinse(mana de la mandrina in dreptul urechii si cealalta pe manerul cotorului cat mai spre sfarsitul lansetei) si tragi puternic inspre in jos de mana de la cotor formand o parghie.Dupa ce a plecat plumbul mentine lanseta cat mai aproape de unghiul de 45 de grade fata de pamant.Si cel mai important-arunca fara teama(incearca cu plumb de 90 grame la lansetele tale) si exerseaza cat mai mult .Despre dinstanta din poza de pe malul baltii-renumitul program google earth are o optiune numita "rigla" cu care poti masura destul de exact distantele dintre maluri (daca stiam unde te aflai la pescuit iti spuneam eu distanta).Mentionez ca tot ce am scris sunt parerile mele personale si nu vreau sa se inteleaga altceva.Nu stiu de ce, dar vad in tine un viitor pescar de competitie (esti serios si te interesezi INSISTENT :)) in domeniul echipamentului si al pescuitului la varsta ta ). In speranta ca nu am deranjat pe nimeni cu "pomelnicul" meu(am incercat sa iti acopar toate intrebarile) iti urez succes la cumparaturi si fir intins!!!
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de osc1or » 11 Apr 2013, 16:19

apropos de incarcarea lansetei, am un prieten care incarca mtx9 cu plumbi de 115g, in rest sunt de acord cu mdl82
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 14 Apr 2013, 13:13

osc1or scrie:apropos de incarcarea lansetei, am un prieten care incarca mtx9 cu plumbi de 115g, in rest sunt de acord cu mdl82

Am pus eu si mai mult :))) si nu mi-a dat senzatia ca ar avea vreo problema !
Mdl82 fir intins si tie ! Si nu doresc sa fac o meserie din pescuit , o sa pescuiesc numai de placere.Nu sunt de mine concursurile :D
In continuare are cinevaaaa scaunul de la carp expert ???? Imi poate face si mie cineva un video cu el ???

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 16 Apr 2013, 20:27

Nimeni nu are acel scaun ????

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”