BOILIES CTENO

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

BOILIES CTENO

Mesaj de Issey » 25 Iun 2012, 23:32

salutare! sunt in cautarea unei retete de boilies special pentru cteno daca este cineva dispus sa impartaseasca din secrtetele unui astfel de mix este invitatul meu sa o faca. orice informatie este bine venita asa ca va rog nu ezitati. aici pe forum nu am gasit inca un subiect dedicat si sunt sigur ca prezinta interes nu doar pentru mine. pentru cei dispusi sa "dea din casa" daca tot o fac ii rog sa ofere indicii si despre procentul proteic si tipul de proteina pe care boiliesurile pt amur este recomandat sa il contina. sunt complet nesigur in ceea ce priveste cantitatea de proteina pe care aceste bile trebuie sa o contina si mai mult de atat nu sunt sigur daca proteina animala este la fel de eficienta ca in cazul crapului amurul fiind cunoscut ca mare consumator de materie vegetala. astept raspunsurile voastre.

fir intins tuturor!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Iun 2012, 23:51

Am mai spus-o si o repet,cea mai buna bila pentru ten ramane porumbul,incearca sa te axezi mai mult pe localizare decat pe facut bile fiindca e timp pierdut degeaba.
Este o parere personala,sper sa nu te deranjeze.
Fire intinse si spor la cautat retete castigatoare de bile in pescuitul tenului ;)

Issey scrie:salutare! sunt in cautarea unei retete de boilies special pentru cteno daca este cineva dispus sa impartaseasca din secrtetele unui astfel de mix este invitatul meu sa o faca. orice informatie este bine venita asa ca va rog nu ezitati. aici pe forum nu am gasit inca un subiect dedicat si sunt sigur ca prezinta interes nu doar pentru mine. pentru cei dispusi sa "dea din casa" daca tot o fac ii rog sa ofere indicii si despre procentul proteic si tipul de proteina pe care boiliesurile pt amur este recomandat sa il contina. sunt complet nesigur in ceea ce priveste cantitatea de proteina pe care aceste bile trebuie sa o contina si mai mult de atat nu sunt sigur daca proteina animala este la fel de eficienta ca in cazul crapului amurul fiind cunoscut ca mare consumator de materie vegetala. astept raspunsurile voastre.

fir intins tuturor!

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Issey » 26 Iun 2012, 19:56

salut! o sa incep prin a ti spune ca parerea ta desi este una care ma nemultumeste (nu pentru ca ar fi departe de ceea ce cred ci pentru ca nu corespunde cu ceea ce caut) nu ma deranjeaza in nici un fel ba din contra ma bucura pentru ca odata vine si confirma ceea ce deja stiam cu certitudine (porumbul ruleaza la cteno) si alta data ma ambitioneaza mai tare sa gasesc ceea ce vreau. in ceea ce priveste localizarea ai 101% dreptate aceasta fiind daca nu cea mai importanta cu certitudinea una dintre cele mai de seama componente ale pescuitului modern dar... pentru ca intotdeauna exista un dar ce ne facem in situatia in care localizare a fost facuta cu succes (btw la cteno nici nu i foarte greu luand in considerare comportamentul acestuia) insa pestele refuza cu indarjire porumbul prezentat in toate formele, marimile, aromele si cantitatile? aici a aparut problema mea asadar nu mi am propus sa inlocuiesc porumbul in pescuitul amurului ci doar sa caut sub forma unei bile o alternativa pentru acesta. cine mai doreste cine mai pofteste este invitatul meu orice sfat orice parere orice opinie este bine venita mai e mult pana departe dar trebuie sa plec de undeva spre ceea ce mi am propus asa ca va rog nu ezitati si postati orice fel de informatie care considerati ca m ar putea ajuta. fire intinse!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Iun 2012, 21:48

Sunt situatii cand pestele nu se hraneste indiferent cu ce pescuiesti/nadesti si nici nu s-a inventat nada prinzatoare 100%, culmea ca au incercat multi sa o gaseasca si n-au reusit ;) .............spor la rulat si fire cat mai intinse.
P.S. Sa ne spui si noua dupa ce te apuci si faci bile de ten care au fost rezultatele in comparatie cu porumbul si fainuril ;) !

Issey scrie:salut! o sa incep prin a ti spune ca parerea ta desi este una care ma nemultumeste (nu pentru ca ar fi departe de ceea ce cred ci pentru ca nu corespunde cu ceea ce caut) nu ma deranjeaza in nici un fel ba din contra ma bucura pentru ca odata vine si confirma ceea ce deja stiam cu certitudine (porumbul ruleaza la cteno) si alta data ma ambitioneaza mai tare sa gasesc ceea ce vreau. in ceea ce priveste localizarea ai 101% dreptate aceasta fiind daca nu cea mai importanta cu certitudinea una dintre cele mai de seama componente ale pescuitului modern dar... pentru ca intotdeauna exista un dar ce ne facem in situatia in care localizare a fost facuta cu succes (btw la cteno nici nu i foarte greu luand in considerare comportamentul acestuia) insa pestele refuza cu indarjire porumbul prezentat in toate formele, marimile, aromele si cantitatile? aici a aparut problema mea asadar nu mi am propus sa inlocuiesc porumbul in pescuitul amurului ci doar sa caut sub forma unei bile o alternativa pentru acesta. cine mai doreste cine mai pofteste este invitatul meu orice sfat orice parere orice opinie este bine venita mai e mult pana departe dar trebuie sa plec de undeva spre ceea ce mi am propus asa ca va rog nu ezitati si postati orice fel de informatie care considerati ca m ar putea ajuta. fire intinse!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de iulian petre » 27 Iun 2012, 06:12

mai sunt unele balti pe care se prinde bine la bile ctenul . Anul asta la Sarulesti in concurs m/am dus pregatit de cteno si am facut un pat de nada din grau,porumb,spartura ..etc . Binenteles la carlig plastice alaturi de un saculet solubil special facut din spartura ,porumb ,lapte praf ,faina de porumb ..etc .

Nimic nu am prins .

Pe patul de bile am prins si cteno si crap .

Am crezut ca nu am facut unde trebuie patul de nada initial dar cand am auzit ca 4 echipe din clubul nostru au patit la fel ca mine si au prins cteno la bile am devenit suspicios . Saptamana trecuta la fel in concurs am prins cteno la bile .

Sincer nici nu am mai incercat sa pescuiesc de data asta cu porumb :-?

Este prima balta pana acum in care prind cteno la bile facute pt. crap :-?

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Issey » 27 Iun 2012, 19:22

salut! daca nu te deranjeaza te rog imi poti oferi cateva detalii despre bilele pe care le ai folosit? din experienta redusa pe care o am pana in acest moment pot sa concluzionez ca aromele grele nu au absolut nici o sansa la cteno. exceptand aromele despre care cred ca sigur trebuie sa fie fructate/fersh/dulci sau scoica am un semn de intrebare urias in ceea ce priveste o posibila compozitie pentru un mix. am tendinta sa merg pe un birdfood insa nu stiu la ce procent proteic sa l aduc si cat de importanta este digerabilitatea acestuia in cazul amurului si nici ce ingrediente sa folosesc astfel incat sa potentez atractivitatea in mod dedicat pentru cteno. vreau sa gasesc o alternativa (nu mi inchipui ca la fel de buna) pentru porumb insa aceasta sa nu fie una cu caracter general valabil in pescuitul ciprinidelor ci particularizata pentru cteno in ceea ce priveste atractivitatea. orice informatie este bine venita.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de AlinBina » 18 Sep 2012, 17:31

issey....hai sa incercam sa facem niste bile de cteno.......macar in imaginatia noastra......cteno: ce mananca? unde mananca? ce fel de gusturi si mirosuri ii plac? ....sa facem niste analogi, pe care cred ca le-au mai incercat si altii, dar nu se stie la ce concluzie vom ajunge noi....ok.....si daca gresim ne corectam din mers.....astept idei de la toti
DESPRE CTENO, PESCUIT SI ANALOGII:
1.mananca "iarba"
2.de la fitoplancton la stuf
3.are "maxilarul" creat pentru a "musca"
4.de obicei mananca "intre ape"
5.din constructia corpului, observam ca seamana cu o torpila, deci e un peste care face miscare si mananca la regim
6.este pescuit des cu porumb
7.ii place anasonu,uturoiu,lucerna,etc
8. nu stiu, dar am auzit ca "maduva" sau "scoarta" de stuf sau papura ar avea gust de usturoi
9.presupun ca-i place paleta de culori intre alb, galben si verde
10.presupun ca malurile inierbate de pe laga multe balti se cosesc sau tund si acestea, daca nu se strang, ajung in balta la prima ploaie mai abundenta sau violenta
11.presupun ca pe malurile multor balti exista culturi, care se scutura de roade la cam toate ploile abundente sau violente

as dorii ca lista sa se prelungeasca, NU GLUMESC, inventiile sau nascut din lucruri simple.........concluziile, putin mai tarziu
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
octopussy
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Sep 2012, 09:28

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de octopussy » 28 Sep 2012, 10:11

Salutare.Eu pescuiesc pe o balta unde la fiecare partida am prins la boilies de crap si cate un cteno,doi majoritatea intre 5 si 7 kg.Bilele cu care am prins sunt urmatoarele:DYNAMITE BAITS Boilies Fresh Squid&Octopus Black Pepper 20mm,RICHWORTH Boilies Strawberry cu Squid&Octopus 20mm,Dynamite Baits Boilies Spicy Tuna & Sweet Chilli 20mm,Boilies Instant Atract StarBaits Rich Strawberry 14mm cate 2 la rig,1016 de 24 mm(solubile),home made cu aroma de peste de 20 mm.
Deci trage si la boilies.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de AlinBina » 06 Oct 2012, 12:36

octopussy scrie:Salutare.Eu pescuiesc pe o balta unde la fiecare partida am prins la boilies de crap si cate un cteno,doi majoritatea intre 5 si 7 kg.Bilele cu care am prins sunt urmatoarele:DYNAMITE BAITS Boilies Fresh Squid&Octopus Black Pepper 20mm,RICHWORTH Boilies Strawberry cu Squid&Octopus 20mm,Dynamite Baits Boilies Spicy Tuna & Sweet Chilli 20mm,Boilies Instant Atract StarBaits Rich Strawberry 14mm cate 2 la rig,1016 de 24 mm(solubile),home made cu aroma de peste de 20 mm.
Deci trage si la boilies.
cred ca excepti exista....
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Allen Besnovich » 31 Oct 2012, 01:25

Ultima data cand am prins cteno, am prins la o bila de 18 cu aroma de peste, homemade. Daca mai am timp, vreau sa incerc de la dynamite baits, cu aroma de anchovy si de culoare verde!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
octopussy
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Sep 2012, 09:28

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de octopussy » 24 Apr 2013, 12:20

aleendark scrie:Ultima data cand am prins cteno, am prins la o bila de 18 cu aroma de peste, homemade. Daca mai am timp, vreau sa incerc de la dynamite baits, cu aroma de anchovy si de culoare verde!
Cumva alea de la mine?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Apr 2013, 13:29

Da, cele care le-ai facut tu. :))
Cred ca stii foarte bine, eram la pescuit impreuna.

ps: mai ai bile ca alea ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Tnt Baits
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 11 Mar 2013, 17:38

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de Tnt Baits » 26 Apr 2013, 14:24

cteno cand se hraneste intens mananca orice.

Avatar utilizator
octopussy
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Sep 2012, 09:28

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de octopussy » 26 Apr 2013, 17:09

aleendark scrie:Da, cele care le-ai facut tu. :))
Cred ca stii foarte bine, eram la pescuit impreuna.

ps: mai ai bile ca alea ?
Da mai am dar le dau la pret de editie limitata. :P

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: BOILIES CTENO

Mesaj de darthfather » 30 Apr 2013, 06:28

Salutare!A-ti incercat bilele sweetcorn solubile de la Carping club?Eu am avut surpriza sa iau un cteno la aceasta bila,dar am dat o singura data cu ele,asa ca nu pot spune ca sunt OK.O sa mai incerc si urmatoarea partida(daca mai am unde) sa vad cu ce rezultate.Numai bine si sanatate!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”