Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Broscutza
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2010, 22:26

Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de Broscutza » 09 Apr 2013, 23:42

Ce mix ar fii mai potrivit acuma pentru astea 2 luni mai reci:(..sau un groundbait pt momitor si bulgari? un sfat va rog>:D<

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de darthfather » 10 Apr 2013, 07:32

Salutare!Depinde foarte mult de balta, si ce vrei sa prinzi.De obicei ,primavara e bine sa fol.mixurile dulci(miere,vanilie,capsuna)amestecate cu ceva mix cu aroma de proteina,gen larve.E bine sa folosesti neaparat in prepararea nadei CSL pt o atractie sporita.Ca un sfat,de fiecare data cand te duci pe o balta,intreaba un pescar care frecventeaza des balta ,ce se fol. de obicei pt vremea respectiva.
Asta a fost parerea mea,bineinteles o sa fie si alti pescari, bine intentionati,cu alte sfaturi la fel de bune.Numai bine si sanatate!

Avatar utilizator
Broscutza
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2010, 22:26

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de Broscutza » 10 Apr 2013, 21:05

Este o balta salbatica:d..pe care se foloseste foarte mult porumbul si alunele tigrate>:D<!!:D..

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de mdl82 » 11 Apr 2013, 10:31

Salut! Deja ai un atu foarte important: stii care este cea mai folosita nada a baltii, astfel ca, personal as amesteca intr-o galeata porumb cu alune tigrate si grau in care as adauga CSL cu larve de libelule, un aditiv lichid pe baza de usturoi si lichior de porumb (pe baza de alcool)- nu lapte de porumb caci e destul de rece apa si nu va lucra cum trebuie. Tot amestecul l-as tine 2-5 zile inainte de partida de pescuit intr-un loc separat (balcon,beci...), dar pe care sa il amestec cel putin odata pe zi pentru ca semintele sa se imbibe cu aditivii respectivi. Parerea mea este ca in perioada aceasta nu trebuie nadit intens, pestele este apatic. Dupa asta...anunta-ne si pe noi daca ai prins ceva :)
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
Broscutza
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2010, 22:26

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de Broscutza » 04 Mai 2013, 23:09

Am fost la o partida de 3 zile,si nada a dat rezultate foarte bune..Am prins 10 ciortani intre 1,5-2,5 kg:D!!! >:D<

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de osc1or » 04 Mai 2013, 23:39

dar poate ne zici si pe ce balta "salbatica" ai fost
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Broscutza
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2010, 22:26

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de Broscutza » 07 Mai 2013, 12:28

In Bihor, balta de la Gepiu:D!!

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de mdl82 » 07 Mai 2013, 22:22

Broscutza scrie:Am fost la o partida de 3 zile,si nada a dat rezultate foarte bune..Am prins 10 ciortani intre 1,5-2,5 kg:D!!! >:D<
......care nada :-? , ce ai folosit pana la urma ?
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de corsaru » 07 Mai 2013, 23:03

Broscutza scrie:Am fost la o partida de 3 zile,si nada a dat rezultate foarte bune..Am prins 10 ciortani intre 1,5-2,5 kg:D!!! >:D<
Salut,
Poate ne spui si noua ce nada ai folosit!
Totusi, 10 ciortani in 3 zile nu cred ca e tocmai bine.

Avatar utilizator
georgenemes
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 22:35

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de georgenemes » 08 Mai 2013, 01:32

pentru balta aia... ii bine. ce-i drept nu am fost pe acolo si de 6 ani. dar cine stie daca ``a revenit`` pestele, poate fi o idee buna. fire intinse!

Avatar utilizator
Broscutza
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2010, 22:26

Re: Ce fel de mix merge acuma Aprilie-Mai?

Mesaj de Broscutza » 08 Mai 2013, 22:58

"Salut! Deja ai un atu foarte important: stii care este cea mai folosita nada a baltii, astfel ca, personal as amesteca intr-o galeata porumb cu alune tigrate si grau in care as adauga CSL cu larve de libelule, un aditiv lichid pe baza de usturoi si lichior de porumb (pe baza de alcool)- nu lapte de porumb caci e destul de rece apa si nu va lucra cum trebuie. Tot amestecul l-as tine 2-5 zile inainte de partida de pescuit intr-un loc separat (balcon,beci...), dar pe care sa il amestec cel putin odata pe zi pentru ca semintele sa se imbibe cu aditivii respectivi. Parerea mea este ca in perioada aceasta nu trebuie nadit intens, pestele este apatic. Dupa asta...anunta-ne si pe noi daca ai prins ceva"...am folosit ceea ce mi s'a spus aici,doar ingredientele astea+canepa si soia!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”