Intrebari

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Intrebari

Mesaj de Alberto » 11 Oct 2009, 01:11

Am niste intrebari in legatura cu concursurile de stationar.
Care este echipamentul pe care trebuie sa-l deti pentru a participa la un astfel de concurs?
De cata nada e nevoie pt un concurs de 3 ore?
Cu cate bete ai voie sa megi ? stiu ca se pescuieste cu 1 bat 1 carlig ,dar am vazut la maty ca avea un match si o varga si cand nu tragea la varga baga matchu si invers e permis asa ceva?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de florentiniuga » 11 Oct 2009, 09:53

In concursurile "libere" este permis sa pescuiesti cu orice scula de stationar, la alegere dar in cele cu tema se pescuieste doar cu cu un singur tip, care face subiectul concursului. Alte detalii despre echipament le vei primi cu siguranta de la cei mai priceputi in domeniu decat mine. ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 11 Oct 2009, 10:17

Imi permit sa raspund la intrebarile puse de Alberto:
- cel putin o undita, sau un batz echipat de match (varga de 3.90-4.20 m + mulineta) sau o rubensiana, sau cat mai multe din toate trei. Obligatoriu este juvelnicul din material textil, lung de cel putin 2-3m si minciogul cu coada lunga. In unele concursuri/manse tematice este impusa utilizarea unui anumit tip de scula, de exemplu rubensiana, cat si utilizarea scaunului special.
- nada este limitata de regula la 17 litri, din care max. 2,5 litri de nada vie / mansa.
- Maty a pescuit alternand sculele in functie de pestele ce-l avea in vad. Regulamentul spune ca nu este permis decat cu o singura scula in apa, restul sculelor de pe mal fiind in numar nelimitat.

Numai bine,
al. trentea
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Intrebari

Mesaj de Alberto » 11 Oct 2009, 21:20

Multumesc pentru raspunsuri .
Mai am cateva intrebari:
Este permisa nadirea cu prastia?
Nada se prepare inaintea mansei pe balta sau cu os eara dinainte acasa?
Care sunt nadele preferate de voi pentru stationar? Pescuiesc mai mult la crap si nu am avut contact cu nade de stationar deasta intreb.

Avatar utilizator
pescar_adevarat
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Oct 2009, 17:37

Re: Intrebari

Mesaj de pescar_adevarat » 21 Oct 2009, 17:49

La pscuitu stationar este bun un bat feeder sau mil recomandati si pentru alt tip de pescuit feederu batul nu cosuletele acelea raspudetimi cand aveti timp.Multumesc anticipat

Avatar utilizator
pescar_adevarat
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Oct 2009, 17:37

Re: Intrebari

Mesaj de pescar_adevarat » 21 Oct 2009, 17:51

scuzati ortoografia jalnica dar m-am grabit :D

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 29 Oct 2009, 19:02

Cu prastia este permisa nadirea in tot timpul manselor. La inceput de mansa este permisa nadirea grea timp de 5 min., cu bulgari de nada aruncati cu mana.

La pescuitul de competitie 'stationar' in regulament se specifica pozitia plutei (obligatoriu verticala), cat si a monturii care nu trebuie sa stea pe fund. Deci nu feeder. Sunt si concursuri in care se pescuieste numai la feeder, desi sunt destul de rare la noi.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Intrebari

Mesaj de Marinita » 30 Oct 2009, 09:26

al_trentea scrie:Cu prastia este permisa nadirea in tot timpul manselor. La inceput de mansa este permisa nadirea grea timp de 5 min., cu bulgari de nada aruncati cu mana.

La pescuitul de competitie 'stationar' in regulament se specifica pozitia plutei (obligatoriu verticala), cat si a monturii care nu trebuie sa stea pe fund. Deci nu feeder. Sunt si concursuri in care se pescuieste numai la feeder, desi sunt destul de rare la noi.

Salut Alex ce mai faci ma bucur ca ai intrat pe forum =D> :-*
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 03 Noi 2009, 16:15

Salut Dane, intru si eu cand am timp. Sunt al naibii de prins...Iti trimit eu un e-mail.

Numai bine!
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: Intrebari

Mesaj de Marinita » 03 Noi 2009, 19:08

al_trentea scrie:Salut Dane, intru si eu cand am timp. Sunt al naibii de prins...Iti trimit eu un e-mail.

Numai bine!
Multumesc Alex .Toate cele bune iti doresc. :-h
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Intrebari

Mesaj de Radu Dascalescu » 13 Dec 2009, 14:06

Alberto scrie:Am niste intrebari in legatura cu concursurile de stationar.
Care este echipamentul pe care trebuie sa-l deti pentru a participa la un astfel de concurs?
De cata nada e nevoie pt un concurs de 3 ore?
Cu cate bete ai voie sa megi ? stiu ca se pescuieste cu 1 bat 1 carlig ,dar am vazut la maty ca avea un match si o varga si cand nu tragea la varga baga matchu si invers e permis asa ceva?
Salut,
Pentru inceput ia in calcul un echipament " minim", care poate fi compus din urmatoarele:

Modular -scaun adaptat pentru competitii, compartimentat, dotat pentru adaugarea de suporti speciali atat pentru rubi cat si match.Vezi gama Trabuco

Rubesiana (am scris fonic acest termen) - probabil ai si vazut-o in diverse filmari ; pentru inceput ia una de 11.00 m, invata-te cu ea apoi treci la 13.00m. Iti recomand gama TOP MIX sau TRABUCCO pentru inceput.

Match - este bine sa ai in dotare minim 2 bete : unul de 3,9 m si unul de 4.2 m. Personal am in dotare gama Shimano seria Catana. Un bat flexibil, pentru aruncari precise cu care am dat afara crap de 7 Kg fara mari batai de cap. Nu te axa pe gama GIPO decat la batul de 3,9m Chiar este reusit. Cel de 4.2 este extrem de moale, iar eu unul nu m-am inteles prea bine cu el.

Juvelnic- mare atentie pe ce dai banii ! Trebuie sa fie de minim 3 m si din plasa microfila. Iti recomand modelele dreptunghiulare pretate atat pentru lacuri cat si ape curgatoare ( daca pe rau mergi cu rotund, se va rasuci si daca sunt dale risti sa il rupi).

Set vergi obleti- vei vedea in timp ca acdest instrument face diferenta. Daca pestii mari nu trag vei puncta bine cu maruntisul. Maty a demonstrat acest lucru de "n" ori .Vezi gama Maver sau Colmic.

Vergi- cate una de 5, 6, 7, 8 m.In timp e bine sale dublezi .

Galeti pentru nada - un BAC pentru amestec si 2 galeti pentru depozitare.

Pompa umezire - poti folosi pe cele din hornbach. Sunt bune pentru inceput.

FIR INTINS ! ---<><
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de nagy victor » 13 Dec 2009, 20:59

Da , un inceput bun , dupa ce le ai pe astea , poti sa incepi cu ''maruntisul'', cirlige , plute , fire , .... si astea au o importanta majora
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Intrebari

Mesaj de Alberto » 21 Dec 2009, 23:57

sunt vergi speciale pentru obleti? sau ce numiti voi vergi pentru obleti ? o poza un sait ceva :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de florentiniuga » 22 Dec 2009, 03:31

Alberto scrie:sunt vergi speciale pentru obleti? sau ce numiti voi vergi pentru obleti ? o poza un sait ceva :D
Am vazut eu la Tatalor si la Maty ce inseamna varga de obleti. E practic ca un segment de varf (din 2-5 elemente) de lungime intre 2-4m, foarte usor de manevrat, cu ajutorul caruia sa poti executa un pescuit de viteza. Daca reusesti sa scoti 10 obleti/minut fara sa-ti oboseasca mana, atunci ai o buna varga de obleti. :D
Vergi Speedy.jpg
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de nando » 22 Dec 2009, 06:47

Alberto scrie:sunt vergi speciale pentru obleti? sau ce numiti voi vergi pentru obleti ? o poza un sait ceva :D
problema este ca sint putin cam piperate la pret 1000--1200 la depozit
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”