intrebare inaintas rapitor !

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de turboslider » 02 Iul 2013, 16:45

salutare, pana acum eu am dat numai cu textil si nu am avut ghinionul sa imi plece vreo stiuca cu tot cu naluca , dar nu am avut capturi mari , maxim 2kg jumate ! vi sa intamplat sa va taie stiuca textilu ?pana acum am dat numai cu oscilanta si daca era sa imi taie textilu nu era paguba chiar asa mare , dar acum situatia sa schimbat deoarece folosesc voblere de calitate si normal ca nu imi permit sa pierd din aceasta cauza . concluzia se merita sa merg pe textil in continuare? sau sa folosesc un inaintas special (dar si aici am auzit din multe parti ca poate schimba in rau evolutia naluci ! ) dumneavoastra ce folositi si vi sa parut eficient si sigur ? --si alta intrebare la un rapala de 9 cm putin alungit modelul din 3 lanseuri de 2 ori ancora se prinde in firul principal , se poate rezolva aceasta problema?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Iul 2013, 01:17

Nu exista "textil pentru stiuca" . Aceasta taie in toate situatiile in care ajunge cu dintii la fir ,indiferent de calitatea acestuia . Pacat de naluci si de capturi .
Solutia este struna metalica .

Avatar utilizator
MihaiBucuresti
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 17:57

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de MihaiBucuresti » 03 Iul 2013, 08:39

Unele persoane mai folosesc fluorocarbon de calitate de grosime mai mare, eu personal cand merg la stiuca pun strune metalice.

Unde pescuiesti dupa stiuci de 2,5Kg? Multumesc

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de turboslider » 03 Iul 2013, 11:06

pe snagov ! nu pun struna metalica am observat ca am mult mai putine atacturi din cauza strunei!

Avatar utilizator
dreamer85
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 15 Iul 2013, 11:16

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de dreamer85 » 16 Iul 2013, 17:33

eu am avut fir textil toata mulineta si am avut ghinionul sa scap o stiuca de aproape 4 kg deoarece mi-a indreptat carligul de la ancora si i-a iesit din gura. Am innebunit. Deci aveti grija knd va cumparati naluci sa va uitati la rezistenta ancorei!

Avatar utilizator
larrypescarul
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 31 Dec 2012, 09:53

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de larrypescarul » 04 Feb 2014, 10:14

strune metalice.

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de odoctee » 04 Feb 2014, 22:51

sunt mai multe modele de strune, nu numai metalice pe care le poți încerca : fluorocarbonul, wolframul sau titanul
eu dau numai la șalău (de rapitori vorbind) mi se pare cel mai tehnic si de finete pescuit, am folosit in anumite situatii cu succes wolframul
numai bine, adrian
CARP HUNTERS TEAM

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: intrebare inaintas rapitor !

Mesaj de shahjaban » 04 Feb 2014, 22:59

wolfram folosesc si eu.....mi se pare cel mai ok.. !

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”