craioveni

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: craioveni

Mesaj de AcidAzotic » 17 Iul 2010, 14:50

Ai dreptate vorbim de acelasi loc ,numai ca tu faci o mica confuzie din cate stiu eu digul nu a fost rupt de catre Dunare,ci afost dinamitat de catre armata,iar in zona pietrelor erau trase vreo 3-4 barci si nu prea mai aveai loc sa dai.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: craioveni

Mesaj de timer » 17 Iul 2010, 20:14

Info,pentru craioveni si cei din zona Corabia etc...Se poate intra cu masina..Si-n stanga paraului si-n dreapta..Am vorbit acum o juma de ora cu un amic ,care e acolo...In stanga paraiasului (unde-s pomisorii)n-au putut sa stea ,din cauza ..TANTARILOR...milioane...S-au mutat in dreapata ,unde-i pajiste..N-au prins decat niste somnotei si cateva platicute...Au dat cu rame,viermisori si au bagat si ceva lipitori..Crapul,nici o trasatura la bob de porumb...Spera la noapte,la somn...In fine...Din alte surse ,alta zona...La Bechet ,in zona portului s-a prins stiuca la vobler..Acum,sa mut azimutul..La Bistret,la capatul digului,in zona fostei sparturi...Se prinde carasel si, din cand in cand ,ciortan la jumatate de Kg(cei care intra cu barca ,mai in fata)..Fir intins ,de va hotarati... :)

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de mini_mic » 18 Iul 2010, 17:37

AcidAzotic scrie:in zona pietrelor erau trase vreo 3-4 barci si nu prea mai aveai loc sa dai.
Aia sunt curentasii sefi. Sa ne traiasca !

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: craioveni

Mesaj de Allen Besnovich » 19 Iul 2010, 21:12

timer scrie:La Bistret,la capatul digului,in zona fostei sparturi...Se prinde carasel si, din cand in cand ,ciortan la jumatate de Kg(cei care intra cu barca ,mai in fata)..Fir intins ,de va hotarati... :)
Da, trage carasel maxim ca palma, cu lanseta nu poti sa arunci pentru ca n-ai unde, e prea multa iarba. Am aruncat 2 lansete, care s-au agatat in acelas loc si implicit s-au rupt. Inca unul de langa mine a agatat lanseta tot acolo, si n-a mai putut s-o scoata intreaga...nush, undeva in fata acelui "calugar", cer e ca nu mai arunc niciodata lanseta acolo.
Sa revin la subiect, se prinde carasel mic si ciortan de maxim 1kg. Am prins la rama rosie,am incercat cu porumb,rame,solubile de la carping club. N-a tras nimic decat la rama.
Cat am stat eu, a venit si politia de frontiera si ne-a intrebat de permise :D
Am fost singurul pescar care avea permis :-/
Iar canalul de la malaieni era plin de pescari...dar n-am vazut sa se prinda decat carasel foarte mic.

ps: pacat de balta (bazinul 1) , are o intindere foarte mare si o locatie super frumoasa. Dar daca nu se mai ocupa nimeni de ea, e plina de iarba si de altii care o braconeaza cu plasele. E una din acele balti pe care eu le ador, cu nisip pe fund. Asta e, sper sa vina si vremuri mai bune.
Fişiere ataşate
djalinuu_1413.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: craioveni

Mesaj de AcidAzotic » 08 Aug 2010, 19:38

Sambata si Duminica am fost pe canalul care face legatura intre malaieni si Dunare,multi pescari(Duminica)pe canal si pe Dunare iara peste pe la unii mai mult si pe la altii mai putin sau chiar deloc.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: craioveni

Mesaj de Allen Besnovich » 08 Aug 2010, 21:15

Hai noroc. Concret, spune-ne cum a decurs partida :D
Ai dreptate, pe canalul ala mereu este plin de lume. Dar de cate ori am trecut pe acolo, se prindea doar peste mic. N-am ajuns pana la Dunare, dar am inteles ca acolo ar trage mai mare (pe Dunare, in locatia respectiva).
Din ce mi-au spus cei de la frontiera, daca prinzi un loc acolo ai sanse la capturi serioase. Daca te mai duci acolo, si ai un loc in plus (si chef de un coleg de pescuit) , ma poti anunta si merg cu tine :)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: craioveni

Mesaj de AcidAzotic » 08 Aug 2010, 22:03

Canalul despre care vorbesc are o lungime de 70-100m,iar unde am dat eu eram chiar langa Dunare. Sambata am ajuns la ora 6.30 ,eu impreuna cu cumnatul meu iar pe la ora 8 au mai venit niste baietii cu un cielo(Vineri noaptea a plouat si drumul a fost foarte greu),pana la ora 13 cand s-a pus ploaia am prins cam 5-6 kg.de caras,platica si mai rar cate un biban mare.Duminica amaruncat 2 lansete in Dunare la boabe de porumb si nimic iar caras tot ca in ziua precedenta,dar s-a prins stuca chiar in buza canalului lapestisor.Cand o sa merg cu masina mea si am liber o sa te sun.

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: craioveni

Mesaj de timer » 13 Sep 2010, 08:02

Fost ieri pe baltile Bistretului,optimism.Om langa om,om peste om.Intrat in apa,imbracat causugurile,pus cracanele.Namol,leapsa.Amicu’ super-leapsa.Tras la cabestan de subsemnatu’.Luat apa la chilotzi si celular.Mobilu colegului pus la uscat,mort.Injuraturi diferite.Revenire in namol,incepe partida.Pestii dau flit sau muitza,la alegere.Prindem doi carasei,primii veniti ,primii serviti.Zburdalnici,cat tigara.Strans sculele,iesire din namol,injuraturi.Eforturi 10 min,infundare alternativa a picioarelor,fleosc in namol.Mutare loc,la statia 3,la tevi ,la lansete.Cartea recordurilor:ghibortzi cat unghia,nefotografiati,neomologati si eliberati.Se repeta muitza si flitu’,la alegere.Strans scule,plecat acas.nemancati ,nebauti.Zilele astea,alta iesire,balta 4,fara causuguri,de pe mal
ps/Pe ei,pe mama lor... :-??

Avatar utilizator
n_nicu79
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 14 Noi 2010, 17:09
Localitate: CRAIOVA
Contact:

Re: craioveni

Mesaj de n_nicu79 » 15 Noi 2010, 14:29

salutare craioveni! mai concret....pe unde mergeti la pescuit pe dunare in dolj?

Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

Re: craioveni

Mesaj de pcristian » 25 Mar 2011, 10:18

Incercam sa revigoram topicul cu informatii noi !

Avatar utilizator
Ivanescu Adi
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Mar 2011, 10:53

Re: craioveni

Mesaj de Ivanescu Adi » 28 Mar 2011, 11:15

pcristian scrie:Incercam sa revigoram topicul cu informatii noi !
Salut ,

Am luat vreo 20 taparine de la Marius ( coool_marius ) printre care si culorile alb si galben . Sambata seara am fost la Dunare dupa avat cu un amic si am zis sa incerc si taparinele cum evolueaza in apa. Surpriza : 3 avati trecuti de 1,5 kg au intrat pe taparinele de scrumbie 2 pe culoarea alb si 1 pe galben . Pentru amatorii de pescuit la scrumbie le recomand pentru ca sunt foarte bine lucrate , dar si pentru cei care dau la avat sunt f bune , jucate cu plumb mic pe la suprafata apei .
Adi

Bals , Craiova

Avatar utilizator
pcristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Mar 2011, 15:15

Re: craioveni

Mesaj de pcristian » 08 Apr 2011, 09:08

Ce stiti despre stiuca in perioda de prohibitie?Se poate pescui cu .momeli artificiale in zona DOLJULUI?

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: craioveni

Mesaj de cosmake » 08 Apr 2011, 09:11

prohibitia la stiuca s-a incheiat pe 26 martie deci poti pescui linistit la artificiale

Avatar utilizator
adyadryan1992
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 29 Mar 2011, 14:14

Re: craioveni

Mesaj de adyadryan1992 » 01 Mai 2011, 21:28

am fost io la dunare in zona satului POTELU am dat la porumb fermentat si nimik cei de langa mn au prins un crap la vreo 3 kg la patratica deci concluzia tr sa se m-ai incalzeasca apa pt porumb acum cel m-ai bn e la mamaliga

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: craioveni

Mesaj de sorprodan » 02 Mai 2011, 05:51

unii baieti din craiova au ocupat deja locurile de crap pe dunare,,,,si zic ca nu pleaca pana in octombrie [-x
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”