Neajlov

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Neajlov

Mesaj de besliu » 16 Sep 2009, 19:11

A fost cineva pe acest rau ??? vreau sa ma duc cat de curand pana da frigul si vreau sa stiu cum sta treaba !!! Dc a fost cineva sa de-a niste detalii !! Multumesc !!

Avatar utilizator
nastase cristian
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Sep 2009, 01:02
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de nastase cristian » 23 Sep 2009, 10:26

Salut,Neajlovul este un curs de apa in care poti gasi urmatorii pesti = clean ,caras,somn (in gropi) ,ten si mai putin crap .Datorita faptului ca adancimea este foarte mica sansele de a prinde ''ceva mare'' sunt reduse,dar exista portiuni in zonele de padure (Calugareni) unde ai sanse sa-ti rupa si lanseta . Momeala folosita este cea naturala si spre surprinderea mea s-a prins la corcodusa ten (in padure sunt multi corcodusi pe marginea apei) @-)

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de PsiHo » 23 Sep 2009, 17:10

ai uitat sa mentionezi de stiuca si mreana :) in zona singureni (de la calugareni 10km in dreapta) la marginea unei padurii e o groapa unde se ia stiuca in prostie la sabioara(asta zic satenii).au intrat niste baietii la mana dintr-un sat ceva mai in fata si-au luat in stuf crap la 5kg ;) in rest te toaca la undita Guvidu

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Neajlov

Mesaj de besliu » 23 Sep 2009, 19:46

mai multe amanunte dc se poate !! ce naluci a-ti folosit !!!??

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de PsiHo » 31 Iul 2010, 19:27

un rau atat de frumos pe atat de necunoscut!
Da domne are peste,si chiar foarte mult!
predomina cleanul si stiuca, nu am pescuit la artificiale..am dat numai la vietati stiuca la sabioara dar nu mai mare de 1kg-1,5kg si clean la lacusta sau viermisori
nu am mai fost de anul trecut pe el,sper saptamana viitoare sa ajung ! si sigur ajung o zi.. o sa incerc si artificiale am un rapala de 2cm,un salmo hornet de 3-4cm pt clean si pt stiuca niste lingurite(sa incerc si cu jig-uri?)
ma gandesc cu inundatiile astea,s-a umplut garla de peste trebuie doar cautat,cand au fost inundatiile alea mari 2006-2008 ca numai stiu s-a luat si ten,crap,salau....la halau!
sunt multe balti in apropiere si ma gandesc ca..le-a luat peste! nu stiu cine si-a facut o balta acolo parca ''mica anglie'' am inteles ca apele i-ar fi spart un dig si ..niste peste a scapat nu tot dar a scapat!
Mentionez ca mereu am fost in zona calugareni,la intersectie am facut stanga spre stalpu,am trecut un pod si-am facut dreapta,am mers pana langa padure,e o groapa mare..facuta cu cativa ani in urma.in groapa s-a luat si moace pana intr-un kil la rama!

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de PsiHo » 10 Aug 2010, 03:23

salut am fost joi si vineri pe neajlov, joi de la ora 18:00 pana la 20:00 si-am prins un clean la 700-800gr si 2 marlite cat pixul, a doua zi la 6 dim eram pe mal pana la ora 13:00 am prins 2 cleni cam la 400-500gr si iar 2 marlite la fel de mici(am dat cu o rotativa blue fox vibrax shad nr 1)socramiu a scapat o stiuca 1kg-1,5kg la undita (dadea la sabioara) si-a luat un clean la fel de mare ca ai mei la o CORCODUSA GALBENA...
sapt viitoare s-ar putea sa merg iar..

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: Neajlov

Mesaj de besliu » 10 Aug 2010, 21:16

iama si pe mine dc te duci in weekend

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de PsiHo » 11 Aug 2010, 20:44

besliu daca ai masina, nu tre sa te iau:)
eu nu am,ma duc cu un maxi-taxi dar ultimu care pleaca din singureni e la 13:00 :)

Avatar utilizator
Parhomencu
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 09 Aug 2010, 21:52
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de Parhomencu » 01 Sep 2010, 10:19

a dat cineva pe Neajlov de la POd de la Calugareni inspre aval? Locuri ceva stie cineva sa imi spuna?

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Neajlov

Mesaj de ionutniculae » 18 Oct 2010, 11:43

chiar nu stie nimeni nimik

in primavara se prindea frumos

acum ...
Never give up

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de serban_31 » 18 Oct 2010, 11:54

Locuri bune sunt la Singureni, in padure la Calugareni, Falastoaca la Ciobani, dar din pacate anul asta a cam trecut RENEL-ul pe acolo si sa dus dracu pestele nostru, eu am pescuit in general la viermusi dupa clean, mreana si balos. Raul are potential mare dar din pacate nici acesta nu a scapat de braconaj, ultima partida a fost la Falastoaca si a fost o deziluzie pt ca trecuse " baietii destepti" cu curentul si nu mai aveai ce sa prinzi.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Neajlov

Mesaj de ionutniculae » 18 Oct 2010, 12:25

serban_31 scrie:Locuri bune sunt la Singureni, in padure la Calugareni, Falastoaca la Ciobani, dar din pacate anul asta a cam trecut RENEL-ul pe acolo si sa dus dracu pestele nostru, eu am pescuit in general la viermusi dupa clean, mreana si balos. Raul are potential mare dar din pacate nici acesta nu a scapat de braconaj, ultima partida a fost la Falastoaca si a fost o deziluzie pt ca trecuse " baietii destepti" cu curentul si nu mai aveai ce sa prinzi.

Eu am fost in primavara si am prins ceva marlite, pe care bineinteles le-am eliberat
Eram curios daca se misca ceva, dar se pare ca doar baietii de la RENEL s-au miscat, pacat
Never give up

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Neajlov

Mesaj de PsiHo » 21 Apr 2011, 20:19

salut, am fost sapt trecuta in vizita la cineva in singureni,si-am dat o fuga si pe malul neajlovului,era un domn avea 2 cleni la vreo 500 gr plus multa ''babusca'' (ceva gen intre rosioara si platica) la 2 undite la viermusi.
E o groapa chiar aproape de padure,unde s-a luat stiuca si la 3kg la carasel (asta spuneau aia dp acolo)

Avatar utilizator
Calin Ungureanu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 24 Iun 2011, 15:17

Re: Neajlov

Mesaj de Calin Ungureanu » 24 Iun 2011, 15:56

Si eu am fost cu un prieten, 2 lansete si multe sperante. Nu stiu daca re-Nelu a bagat instrumentul de breakdance la pesti, dar sigur erau plase.
Un nene cu urme de dinti in gura, dupa ce m-a tapat de 2 tigari m-a sfatuit sa dau mai la vale de padure "ca p-aicea face copii baie". Dupa 10 minute era pe maulu celalalt si tragea de mama focului de niste plase. In conditiile astea am inteles de ce n-am avut nici un atac.
A doua oara nu era nimeni la stationar dupa podul de la Calugareni dar sub pod un cetatean de etnie rroma fara ocupatie, se ocupa cu spalatul unui murg.
Am calculat viteza baligii in apa si m-am gandit la o posibila mreana.... Ti-ai gasit....Nu m-a gasit.
Poate data viitoare.

Avatar utilizator
ezekiel
Veteran
Veteran
Mesaje: 614
Membru din: 03 Aug 2011, 14:06

Re: Neajlov

Mesaj de ezekiel » 17 Aug 2011, 19:12

Am fost duminica in zona unde s-a excavat (la padure,cu acces pe la iesirea din SINGURENI spre IEPURESTI si pe langa terenul de fotbal din islaz) unde am dat cu varga dar mai nimic , in afara de niste sabioara la viermusi , cativa moshoi(guvizi de apa dulce) la rama si o broasca testoasa tot la rama in rest nimic ! Se chinuia un localnic la stiuca cu pestisor viu si o montura cu pluta de parca dadea la somn, dar totul era in zadar !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”