DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 09 Aug 2010, 19:21

alinuu scrie:Te risti sa pescuiesti cu fluo pe Dunare? :D
de ce nu?
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Allen Besnovich » 09 Aug 2010, 20:31

Din cate am observat eu, sunt mai putin rezistenta, decat monofilamentele normale. DIn cauza solutiei cu care sunt tratate, rezista mai putin. Eu personal nu am incredere decat intr-un singur fir fluo. Si ala e produs de daiwa.
Am zis asta pentru ca, ultima data cand mi-am facut pregatiri pentru dunare - nu ca as fi si ajuns, ca n-am ajuns, s-a stricat masina - prietenii mei isi umpelau tamburii cu 0.35 monofilament normal, sa reziste. Eu ma uitam la ei cu gandul ca am 0,28 fluo pe tamburi :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 09 Aug 2010, 20:59

sorprodan scrie:
alinuu scrie:Te risti sa pescuiesti cu fluo pe Dunare? :D
de ce nu?
si eu folosesc fluo pe Dunare ... la crap ... mai ales pe timpu noptii ...

http://www.fisela.ro/produse/51/7418/Ca ... 1000m.html

destul de bun , zic eu .
Sa vina ele animale sa-l rupa pe asta , ca nu ma supar daca raman numa cu aia de 10..15 kg :)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Aug 2010, 12:24

As vrea sa va intreb si eu cateva chestii , legate de pescuitul cten`ului pe Dunare .. din experienta voastra , la ce merge cel mai bine ? Ceva monturi care au dat rezultate ?
Dipuirea boabelor de porumb in acel dip de la carp expert , special ptr cten , ar avea vreun efect ?
De asemenea , am mai inteles ca se prefera dispunerea boabelor de porumb cat mai aproape de carlig , sub forma de coronita ... unii ziceau ca mai pun acolo pe ac niste firicele de patrunjel ....

Montura asta din comert a folosit-o cineva ? Rezultate ?

http://www.fisela.ro/produse/245/7388/M ... -Amur.html

Astept pareri , idei dar strict legate de Dunare , nu de balti unde vorbim despre altceva .

Merci .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de mini_mic » 12 Aug 2010, 11:24

Eu am prins cu boabe pe ac fara fir de par, nadit cu porumb fiert. Boabele din ac aveau aroma scopex dar erau stricate de mult si miroseau a spirt, oricum ceva foarte itnepator :D . Montura folosita cea clasica : plumb culisant si ac sub. Despre montura care ai prezentat-o nush ce sa zic, tind sa nu am incredere in pastila aia minune ( mi se pare balarie cu alte cuvinte ), nu cred ca poti aduce ctenii pe Dunare cu o pastila...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Allen Besnovich » 14 Aug 2010, 21:59

Am avut o partida saptamana asta, la dabuleni, apa crescuta dar in scadere.Am avut trasaturi frumoase,am prins si somotei si crap, prietenii mei au luat avat,stiuca,scobar.Am vazut multe sarituri crec ca erau avati, pacat ca nu am apucat sa fac poze,doar peisaje.
S-a prins la rama. Am incercat porumb si mamaliga dar n-am vrut.
ps: e plin de tantari cum se lasa seara :))
Fişiere ataşate
djalinuu_1521.jpg
djalinuu_1536.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: DUNAREA

Mesaj de AcidAzotic » 15 Aug 2010, 20:22

alinuu scrie:Am avut o partida saptamana asta, la dabuleni, apa crescuta dar in scadere.Am avut trasaturi frumoase,am prins si somotei si crap, prietenii mei au luat avat,stiuca,scobar.Am vazut multe sarituri crec ca erau avati, pacat ca nu am apucat sa fac poze,doar peisaje.
S-a prins la rama. Am incercat porumb si mamaliga dar n-am vrut.
ps: e plin de tantari cum se lasa seara :))
Prin ce zona ai fost pe la Dabuleni ,si cum sunt drumurile de la dig pana pe malul Dunarii.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 16 Aug 2010, 23:35

Am fost si eu in zona Iril , la Pristol ...
Am stat de Vineri dupa masa pana pe sambata dupa amiaza .
Peste ... foarte slab ... am incercat la crap , caras ... tot felul de boabe de porumb , mamaligi si alte monturi inclusiv arici de diferite marimi .
Am fost 4 pers . Ceilalti au prins vreo 3..4 pui de crap la palma , la arici , la rama peste noapte si sambata au avut o trasatura foarte serioasa care le-a luat jos batzu de pe cracana , dar care s-a materializat in ruptura mai tarziu , nereusind sa scoata mustaciosul .
Eu am prins peste noapte vreo 2..3 carasi mai frumusei si o tentativa de somn , sub 1 kg , care a intrat la arici , la viermisori .
De dimineata , la sfatul unui localnic care venise la placa la scobar , am dat la stiuca pe langa mal . Am avut 3 atacuri ... 3 hardubale trecute lejer de 5 kile , dar care au atacat toate din lateral vobleru ( Salmo skinner ) si n-am reusit sa le dau de cap .
Pe la ora 10 am infipt in curent o teava de al de vreo 1,8 m , ce avea un arc hand made pe ea . Am luat pamant , l-am maruntit , boabe de porumb , cauciuc din ala pt crap , mamaliga .. l-eam mestecat bine si am facut o pasta f tare care am dat cu ea pe arc . De pe la ora 10 , pana pe la 2 dupa masa am prins undeva la 35 bucati de scobar ... norma era cam 3 buc la kil si asa am salvat partida .

Oricum , in afara de scobar , nu merge mai nimic ptr ca apa fluctueaza f tare ... acum creste 5 cm .. peste o ora scade 10 cm ..si tot asa ... m-a inebunit . Cine vrea sa mearga la scobar , sa-si ia placa si sa mearga in zona ptr ca se prinde binisor ... insa nush cat se va mai prinde si scobar .

Toate cele bune .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefan_kwr » 17 Aug 2010, 19:00

coool_marius scrie:Am fost si eu in zona Iril , la Pristol ...
Am stat de Vineri dupa masa pana pe sambata dupa amiaza .
Peste ... foarte slab ... am incercat la crap , caras ... tot felul de boabe de porumb , mamaligi si alte monturi inclusiv arici de diferite marimi .
Am fost 4 pers . Ceilalti au prins vreo 3..4 pui de crap la palma , la arici , la rama peste noapte si sambata au avut o trasatura foarte serioasa care le-a luat jos batzu de pe cracana , dar care s-a materializat in ruptura mai tarziu , nereusind sa scoata mustaciosul .
Eu am prins peste noapte vreo 2..3 carasi mai frumusei si o tentativa de somn , sub 1 kg , care a intrat la arici , la viermisori .
De dimineata , la sfatul unui localnic care venise la placa la scobar , am dat la stiuca pe langa mal . Am avut 3 atacuri ... 3 hardubale trecute lejer de 5 kile , dar care au atacat toate din lateral vobleru ( Salmo skinner ) si n-am reusit sa le dau de cap .
Pe la ora 10 am infipt in curent o teava de al de vreo 1,8 m , ce avea un arc hand made pe ea . Am luat pamant , l-am maruntit , boabe de porumb , cauciuc din ala pt crap , mamaliga .. l-eam mestecat bine si am facut o pasta f tare care am dat cu ea pe arc . De pe la ora 10 , pana pe la 2 dupa masa am prins undeva la 35 bucati de scobar ... norma era cam 3 buc la kil si asa am salvat partida .

Oricum , in afara de scobar , nu merge mai nimic ptr ca apa fluctueaza f tare ... acum creste 5 cm .. peste o ora scade 10 cm ..si tot asa ... m-a inebunit . Cine vrea sa mearga la scobar , sa-si ia placa si sa mearga in zona ptr ca se prinde binisor ... insa nush cat se va mai prinde si scobar .

Toate cele bune .
La ce distanta fata de suprafata apei se afla acel arc cu nada si ca momela la carlig ce ai folosit???

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Aug 2010, 11:36

Este vorba despre 2 tevi de Al , cu diametre f apropiate . Pe mijlocul lor se pune antena , care tre sa aiba diam celei de-a doua tevi . Ca si lungime , tevile & antena au aceeasi lungime . Lungimea trebuie calculata in functie de inaltimea celui care pescuieste . Teava trebuie sa ajunga la barba pescarului asa incat atunci cand intra in curent pana la gat , teava principala sa nu iese deasupra de apa .

Chestia asta este extraordinar de buna in apele cu curent , dar al caror debit este cat de cat constant .
In apele unde debitul creste / scade frecvent , isi cam pierde din utilitate , fiind necesar sa intri in apa - fie sa o impingi mai la adanc daca scade apa , fie sa mai ridici antena , daca creste apa . Eu unu din jumate in jumate de ora am mutat-o , dar a fost ok . Nu dura mai mult de 5 minute pana cand scobareii roiau din nou in jurul arcului .
Cei care au placa si o pot impinge de pe mal , este super ... eu asta am avut la mine si m-am folosit de ea .
Curentul e cel mai important - abia ma puteam tine in picioare , cu apa pana la gat .
Am pescuit doar cu un carlig - no 10 , pluta de 3 g , fir de 0,14 . Am folosit viermisori albi ... cate 2..3 pe ac .

O alta conditie f importanta este ca acul tre sa ajunga f repede la fundul apei si sa treaca cat mai aproape posibil de arc , deci pluta trebuie sa treaca aproape lipit de antena .

Mai jos un desen cu ansamblul .
Fişiere ataşate
Arc scobar
Arc scobar
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefan_kwr » 19 Aug 2010, 12:02

Multumesc mult marius.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Aug 2010, 13:26

stefan_kwr scrie:Multumesc mult marius.
Mai jos un desen cu o placa .
Este cu mult mai buna decat arcul , ptr ca nu intri deloc in apa , dar mai costisitoare de facut / transportat .
Fie se foloseste varianta cu cuie sudate pe placa si se acopera toata suprafata ei cu momeala , fie se foloseste aceeasi chestie ca si la arc , dar in loc sa se infiga , se infileteaza pe placa - renuntand la cuiele de pe placa .
Placa tre facuta din fier , tre sa aiba cam 50 / 50 cm si grosime de minim 3 cm , ptr a fi foarte grea si a nu o rasturna-o curentul .
Fişiere ataşate
placa scobar
placa scobar
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefan_kwr » 19 Aug 2010, 15:29

Foarte interesanta asta cu placa.
Am vazut la cineva la Dunare in dreptul conacului lui Dinescu de la Cetate, unde este un mic golf practicand acest gen de pescuit dar care in loc de teava avea o sipca de lemn sau un ciumag care era iesit din apa circa 20cm iar nada situata pe el era la 50-70cm sub nivelul apei si nu pe fundul acesteia.Acum fiecare cum s-a obisnuit, din cauza asta am intrebat si eu...
Multumesc mult pentru aceste imagini detaliate.
ps: cred ca acea placa la dimensiunile care le-ai spus ar putea avea vreo 40-50kg :D

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Aug 2010, 20:36

stefan_kwr scrie:Foarte interesanta asta cu placa.
Am vazut la cineva la Dunare in dreptul conacului lui Dinescu de la Cetate, unde este un mic golf practicand acest gen de pescuit dar care in loc de teava avea o sipca de lemn sau un ciumag care era iesit din apa circa 20cm iar nada situata pe el era la 50-70cm sub nivelul apei si nu pe fundul acesteia.Acum fiecare cum s-a obisnuit, din cauza asta am intrebat si eu...
Multumesc mult pentru aceste imagini detaliate.
ps: cred ca acea placa la dimensiunile care le-ai spus ar putea avea vreo 40-50kg :D

Nici chiar 40...50 kg , dar vreo 15 ar trebui sa le aiba .
Eu pescuiesc in curent f f f puternic , si daca nu ar fi atat de grea , apa ar impinge in teava si ar intoarce placa de pe fundul apei .

Din cate stiu eu , la scobar se pescuieste pe fundul apei ... cel putin pe Dunare , si nu intre ape deci momeala trebuie sa stea pe fund ... asta unu .. si doi .. scobarul are gura sub el , ceea ce inseamna ca daca momeala ar fi mai sus de fundul apei , ar trebui sa stea intr-o pozitie foarte ciudata ptr a pune botu pe ea ... think about it ...
daca unii pescuiesc cumva , nu inseamna ca e si bine ;)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de stefan_kwr » 20 Aug 2010, 11:56

Am gasit in Aventuri la pescuit un articol despre pescuitul scobarului, incerc sa-l postez.Daca este interzis, rog un moderator sa stearga acest post.

Pescuitul stationar si scobarul tablagiu
Decembrie 2005 | de AvP
Pescuind la stationar intr-un sfârşit de toamnă târzie, cand soarele nu mai are putere, frunzele ruginii dau un farmec aparte copacilor de pe malurile Dunării. Peisajul este deosebit, Dunărea curge domol, peste ea se vede graniţa dintre Serbia şi Bulgaria. În acest loc se spune că se aude cocoşul în trei ţări. Deseori ne salutăm cu sârbii, de genul “Ce faci, cuscre, zdravo druje!”.
Pescuitul stationar si scobarul tablagiu
de Eugen Bitlac
Iubeşte pescuitul la plută pentru că este mai activ, dar şi pescuitul ştiucii cu linguri oscilante. Locuri preferate de pescuit: Porţile de Fier II în ecluză sau pe clisura Dunării, Dubova, Sviniţa.

Festin pe tavă metalică

De la jumătatea lunii septembrie până la începutul lunii noiembrie, se pescuieşte scobar cu o metodă denumită ¬pescuit pe placă.
Sunt trei zone în care se obişnuieste acest gen de pescuit, toate la 60 km sud de Drobeta Turnu Severin: Gruia, Pristol şi aval de barajul de la Porţile de Fier II. Prietenul meu de pescuit, Sorin Luca, şi cu mine alegem mai mereu locurile din Pristol.

Ce e placa şi cu ce se mănâncă
Placa se confecţionează din tablă groasă de 5 mm cu dimensiunile de 50x50 cm. Marginile se îndoaie în sus cam 3 cm pe cele două laturi opuse, pentru a nu pierde nada atunci când placa este împinsă prin apă şi întâlneşte diverse obstacole. La unul din colţuri, pe o latură a tablei, se sudează un ştuţ din ţeavă, cam de 5 cm, prevăzut cu filet interior, în care se înfiletează o ţeavă cu diametrul de 20-25 mm şi un metru lungime. În ţeavă se introduce o bucată de sârmă oţelită, semicurbată la vârf, pentru a putea trece firul peste ea (înălţimea celor două este în jur de 1,7m). Sârma se tensionează în prealabil, strâmbând-o puţin pentru a se fixa bine în ţeavă. Această sârmă are rolul de a ne semnaliza poziţia exactă a plăcii şi, de aceea, capătul sârmei trebuie să iasă din apă, astfel încât nu se vor alege locuri de pescuit unde adâncimea apei este mai mare decât distanţa de la placă la vârful sârmei. Pe o margine a plăcii se fixează printr-o legătură mobilă o bucată de ţeavă de 5 cm, prevăzută de asemenea cu filet interior, în care se înfiletează un sistem de cinci, şase ţevi lungi de 1 m (pentru a fi mai uşor de transportat), înfiletate una în alta. După ce este montat dispozitivul, se pune pe placă o “mămăligă” de nadă lipicioasă, cu o înălţime de 10 cm. Nada este compusă din pământ negru de muşuroi de cârtiţă (care este spălat mai uşor de curentul apei), amestecat cu cât mai mulţi viermuşi, orez fiert şi alte făinuri vegetale şi aditivi de gust şi miros, în funcţie de reţetele folosite de fiecare în pescuitul speciilor vizate. În nadă se poate adăuga şi pietriş, cu rol de îngreunare şi de imitare a substratului pe care trăieşte peştele. Placa se leagă cu o sfoară înfăşurată pe sistemul de ţevi şi fixată pe mal cu un ţăruş. De sfoară se trage de fiecare dată când vrem să stimulăm alimentarea vadului de pescuit cu o nouă cantitate de nadă.

Imagine

Scobar şi nu numai
Scobarul este un peşte luptător, puternic, care preferă locurile cu substrat de pietriş şi curent puternic. De obicei, se pescuieşte în echipă de doi pescari pentru că acest sistem de nădire se pregăteşte şi se introduce în apă mult mai uşor în doi.
Pregătirea ansamblului este esenţială, la fel şi consistenţa nadei, care trebuie să reziste curentului apei şi să de desfacă relativ lent.

În funcţie de distanţa de pescuit şi de adâncimea apei, sistemul încărcat cu nadă se introduce în apă de pe mal, împingând ţevile până rămâne afară din apă doar 1 cm din sârma verticală, cu rol de semnalizare a poziţiei plăcii. În locurile cu apă mică, când suntem nevoiţi să pescuim la distanţe mai mari de 5 m, pescarii intră în apă pentru a plasa sistemul de nădire. Placa încărcată este ridicată de unul dintre pescari, iar celălalt ţine ţevile: amândoi intră în apă, atât cât permite costumul de neopren. Apoi se împinge ansamblul cu ţevile, până ce sârma sârma de semnalizare se scufundă în apă aproape complet, afară rămânând doar vârful ei, cu rol de indicator al poziţiei plăcii. Curentul apei va “spăla” placa, astfel formându-se în aval o dâră de nadă şi viermuşi ce atrage cârdurile de scobari, de ciprinide în general. Peştii vor urca pe dâra de nadă, până ajung la nada consistentă de pe tablă, unde vor staţiona. Pescuitul poate începe.

Cât ai zice peşte
Acest tip de nădire are un efect foarte rapid şi, datorită cunoaşterii exacte a locului unde se află placa, pescuitul devine extrem de precis. După 10 minute de aşteptare, timp suficient, de cele mai multe ori, ca peştii să găsească placa de nădire, se lansează linia de pescuit, cu trei metri în amonte faţă de sârma care are rol de indicator al poziţiei plăcii şi totodată al patului de nadă. Când linia de pescuit ajunge deasupra plăcii se păstrează linia de pescuit întinsă ţinând contra din vârful lansetei. La o oprire instantanee a plutei sau la scufundarea ei, se înţeapă energic. Drilurile sunt furtunoase pentru ca scobarul e un luptător prin excelenţă. Pe placă se mai pot prinde cosac, plătică, babuşcă şi mreană, în general exemplare mari. Dacă frecvenţa muşcăturilor scade, va trebui să încărcaţi din nou tabla cu nadă, la intervale care, în funcţie de consistenţa nadei şi de viteza curentului apei, depăşesc în general o oră.

Ca echipament, se utilizează lansete “bolognese” de 5-6 m lungime, cu mulinete “micro”, fir monofilament de 0,16 mm, forfac de 0,10-0,14 mm, cârlige cristal numerele 10 sau 12, plută fixă de 3g şi plumb culisant pentru o coborâre mai rapidă, stopat de o alică situată la 25 cm deasupra cârligului. Pluta se poziţionează astfel încât, la deplasarea liniei plutitoare în curent, plumbul să se “târască” pe substrat. Ca momeală pentru cârlig se folosesc doar viermuşi, grupaţi câte trei, patru pe cârlig. Se poate încerca şi cu râme, arpacaş sau pâine, dar randamentul va fi mai scăzut, iar capturile vor avea dimensiuni mai mici.
În principiu, pescuitul pe placă este un sistem de nădire mult mai eficient şi mai precis decât nădirea obişnuită cu bulgări, ce poate fi folosit cu succes de majoritatea pescarilor de râu. Construcţia ansamblului este relativ simplă şi ieftină, iar rezultatele nu se vor lăsa prea mult aşteptate la această metodă. Folosiţi-o cu încredere!
Ultima oară modificat 20 Aug 2010, 12:19 de către stefan_kwr, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”