DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de mini_mic » 20 Sep 2010, 21:14

coool_marius scrie:Seara am luat o stiuca la 1 kg in canal la chesoane , pe blincher .
De dimineata , la prma ora am dat cu acelasi blincher in Dunare , pe langa mal , si am mai pacalit vreo 2 stiuculite tot la 1 kg .
Hmm ..... in ultimele 2 partide la Dunare am prins cumulat peste 20 marle, la shad, oscilante si cred ca as fi prins si la bucata de lemn dotata cu ancora . La voi vad ca sunt mai mari, in zona noastra sub 500 grame bucata.
Eliberate toate !

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: DUNAREA

Mesaj de AcidAzotic » 22 Sep 2010, 20:31

Saptamana trecuta marti si miercuri am fost pe Dunare,a crescut apa cam 30 cm. si crapul nu si-a facut deloc aparitia dar iesirea a fost salvata de niste carasoi, care au inceputsa traga miercuri pe la pranz.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 24 Sep 2010, 08:29

aceasta poza i-o dedic lui nea ION
Fişiere ataşate
22092010648.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 24 Sep 2010, 20:27

dedic filmarea asta tuturor iubitorilor de natura,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 24 Sep 2010, 20:28

cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: DUNAREA

Mesaj de iorgu » 25 Sep 2010, 08:19

Sorine ,asa cum am facut in prima postare apreciez acest clip ca fiind unul dintre cele mai tari de pe FORUM =D>
Este o raritate sa fii in acelasi loc si in acelasi moment cu traversarea Dunarii de catre o turma de mistreti.
Acum jumatate in gluma, jumatate in serios: daca seful turmei si odata cu el si ceilalti schimbau directia spre tine? Daca te inconjurau ce ai fii facut? Se schimbau rolurile din urmaritor in urmarit? :)) Atunci era chiar unicat o filmare si sunt sigur ca nu te pierdeai si ne bucurai privirea cu imaginile respective ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 25 Sep 2010, 20:07

[quote="iorgu"]Sorine ,asa cum am facut in prima postare apreciez acest clip ca fiind unul dintre cele mai tari de pe FORUM =D>
Este o raritate sa fii in acelasi loc si in acelasi moment cu traversarea Dunarii de catre o turma de mistreti.
Acum jumatate in gluma, jumatate in serios: daca seful turmei si odata cu el si ceilalti schimbau directia spre tine? Daca te inconjurau ce ai fii facut? Se schimbau rolurile din urmaritor in urmarit? :)) Atunci era chiar unicat o filmare si sunt sigur ca nu te pierdeai si ne bucurai privirea cu imaginile respective ;)[/qMAESTRE nu e prima data cand ma intalnesc cu mistretii pe apa , norocul a facut sa am mobilul deschis , deobicei cand merg pa DUNARE il inchid, asa ca ei ma stiu si nu s-au speriat tare se poate vedea si in clip :-B
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: DUNAREA

Mesaj de iorgu » 25 Sep 2010, 20:58

@Sorine, te rog sa ma crezi, din suflet iti spun, esti o persoana fericita in zona ta :lol: Daca ai ajuns la nivelul de acceptare intre tine si acea turma este un lucru mare :noob: Sunt sigur ca inca pe acea zona nu a patruns civilizatia distructiva a pescarilor ,,de performanta''. Am vorbit cu ,,tata Ion Paun'' si cu acordul tau vrem sa venim 2-3 zile in zona ta. Nu urmarim neaparat sa prindem ,,peste mult si mare'' ci doar sa ne relaxam incarcandu-ne bateriile. Fata de ce este in alte zone si in mult laudata si dezamagitoarea Delta Dunarii suntem siguri ca nu vom fi dezamagiti din nici un punct de vedere. Maine il astept pe Ion de la pescuit si voi stabilii de comun acord cu el, ceva in privinta unei posibile viitore iesiri in natura pe zona unde esti ,,REGE" ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 26 Sep 2010, 09:53

intradevar zona e mirifica nici urma de pescar p-aci ,decat cormoranii ne mai supara =P~ linistea
Fişiere ataşate
22092010635.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: DUNAREA

Mesaj de costelino » 26 Sep 2010, 19:43

Rugaminte pentru cunoscatori:

La ce se prinde avatul?
Am fost in zona Oltenita de vreo 3 ori in ultima saptamana,si am "alergat dupa avat dar nu musca la ce am dat eu.Poate ca nu-i dau ce trebuie.Am dat cu oscilante,rotative,shad-uri,wobler...dar degeaba.Am auzit azi la Romexpo ca ar fii niste linguri sau rotative speciale.Imi puteti arata, cei care stiu despre ce este vorba,cu imagini daca este posibil.
Sau sa-mi spuneti si mie cum reusiti voi sa-l agatati pe avat.
Va multumesc

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 26 Sep 2010, 20:11

costelino scrie:Rugaminte pentru cunoscatori:

La ce se prinde avatul?
Am fost in zona Oltenita de vreo 3 ori in ultima saptamana,si am "alergat dupa avat dar nu musca la ce am dat eu.Poate ca nu-i dau ce trebuie.Am dat cu oscilante,rotative,shad-uri,wobler...dar degeaba.Am auzit azi la Romexpo ca ar fii niste linguri sau rotative speciale.Imi puteti arata, cei care stiu despre ce este vorba,cu imagini daca este posibil.
Sau sa-mi spuneti si mie cum reusiti voi sa-l agatati pe avat.
Va multumesc
Rotative argintii...iar secretul e sa mulinezi imediat cum lingurita a tinge apa ! Avatul ataca predominant la suprafata !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de cristian505ro » 26 Sep 2010, 23:11

gor965 scrie:
costelino scrie:Rugaminte pentru cunoscatori:

La ce se prinde avatul?]
Rotative argintii...iar secretul e sa mulinezi imediat cum lingurita a tinge apa ! Avatul ataca predominant la suprafata !
George, abia ai venit de la concurs, cand mai ai timp de avati?
De acord cu tine, la suprafata, argintiu, dar nu numai : eu am dat mult la avat ( mare ) in Delta si montura era deosebit de simpla un plumb picatura de 15- 50 gr., bagat pe o tija metalica scurta, apoi ancora medie si mult fir,puf rosu. Punct ochit,punct lovit, cum aruncam cum luam..cand manca avatul . Vorbesc de acum 20 de ani cand avatii de 7-9 kg. erau ceva normal. Din cauza asta ca rapitorul, a devenit rar si mic am trecut de 3 ani pe crap, la concursuri....unde te intalnesc cu mare placere la cantare !
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 26 Sep 2010, 23:25

Hmm ..... in ultimele 2 partide la Dunare am prins cumulat peste 20 marle, la shad, oscilante si cred ca as fi prins si la bucata de lemn dotata cu ancora . La voi vad ca sunt mai mari, in zona noastra sub 500 grame bucata.
Eliberate toate ![/quote]



Am fost ieri la Pristol , la chesoane la canal , toata ziua .
De dimineata pe la 7 am fost la cariera , in marginea satului si-am luat catziva carasei ptr stiuka.
Pe la 8 jumate eram la canal .
Am pregatit vreo 3 lansete cu monturi ptr pestisor viu si le-am lansat la 4...5 m de mal .
Apa destul de mare , poate pe mijlocul canalului avea la 10..12 m.
Dupa aceea am inceput sa dam la pipait , la voblere de adancime ... linguri si alte cele , fara rezultate . Intre timp au dat vreo 2 stiuci la 700...800 g la pestisorii vii . Am dat vreo 2 ore fara rezultate , dupa care m-am bagat langa zid la stationar .. am luat catziva carasi sanatosi , la 600..700 g .
Dupa ora 5 am revenit la stiuca , de data asta cu cauciucuri . Voblerele erau in mare parte de la Salmo - horneturi de diferite marimi/modele , dar care se pare ca mai jos de 5 m nu coborau .
Am pus jig`uri de 15 g si am inceput iar pipaiala . Dupa ceva timp am luat o bucata la 1,5 kg pe un
http://www.fishshop.ro/Products/customview.aspx?id=299
, culoarea WB .

Spre ora 18 , am mai tot schimbat si am pus un
http://www.mastershop.ro/shad_shadxpert ... 20555.html#
cu cap de 28 g , sa pot cauta pe tot fundul apei .
Dupa vreo 3 lansari mi-a intrat o stiuca cam la 3 kg .

Prietenul meu a luat si el una tot cam la 3 kg si inca 3 buc la vreo 1...1,5 kg - toate pe

http://www.mastershop.ro/shad_berkley_p ... 53696.html#

cu cap de 15 g , la apa adanca .

Acasa am despicat stomacul stiucii celei mari si am gasit in ea jumatatea dinspre coada a unui pui de crap cam cat palma .

Concluzie .. a inceput sa manance - bucatile mari la apa adanca si cele mici catre mal insa nu au disparut obletii si carasul inca , avand mancare. Pe la sfarsitul lui octombrie , zic eu , se va prinde stiuka frumoasa in zona .
Fişiere ataşate
DSC07804.JPG
DSC07798.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 26 Sep 2010, 23:50

cristian505ro scrie:
George, abia ai venit de la concurs, cand mai ai timp de avati?
N-am avut niciodata timp de avati dar am vazut tot timpul cum ii prindea frate-miu ! Eu pazeam betele lui la crap si el umbla pe mal cu o lanseta de spin si o lingurita rotativa argintie !...si mai mereu prindea cativa avati (cel mai mare cam 3 kg) !
p.s
Ca fapt divers ,legat de faptul ca avatul ataca la suprafata , am prins o data un avat la fundul apei ,pescuind dupa somn ,avand in carlig tot un avat ...ca nu gaseam alta albitura sa-i pun in ac ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de cristian505ro » 27 Sep 2010, 00:08

gor965 scrie:
cristian505ro scrie:
George, abia ai venit de la concurs, cand mai ai timp de avati?
N-am avut niciodata timp de avati dar am vazut tot timpul cum ii prindea frate-miu ! Eu pazeam betele lui la crap si el umbla pe mal cu o lanseta de spin si o lingurita rotativa argintie !...si mai mereu prindea cativa avati (cel mai mare cam 3 kg) !
p.s
Ca fapt divers ,legat de faptul ca avatul ataca la suprafata , am prins o data un avat la fundul apei ,pescuind dupa somn ,avand in carlig tot un avat ...ca nu gaseam alta albitura sa-i pun in ac ! :D

Eh, si eu cand mergeam in Delta ma duceam dupa stiuca si somn,.Numai. Si mari. Exemplare capitalel! Avatul era de distractie cand manca furtunos la suprafata. Ce zici tu cu avat mic, la avat mare, pe fund, era pe vemuri cand pe Dunare se petreceau multe ....aventuri la pescuit. Acum, ca sa revin la topic si eu cred ca o mica rotativa argintie muscarita pe suprafata prinde si avati. Ma rog ...sa le zicem asa.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”