Pescuit Scrumbie

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 18 Noi 2010, 14:35

Deschid acest topic , deoarece vreau sa adun niste informatii de la pescarii de scrumbie . Imi doresc sa ma apuc sa leg taparine , folosind materiale net superioare dpdv calitativ celor din magazine , materiale pe care vreau sa le comand din US.
In acest scop , as vreau sa stiu :
1. Cele mai prinzatoare 3 culori .
2. Cu sau fara fire luciaose ?
3. Cu sau fara folie lucioasa in spate ?
4. Carlige albe ? Negre ? Rosii ? Ce marime ? 4...6...8... ?
5. Care vi s-au parut cele mai benefice ? cu 5 ace pe fir sau mai mult de 5 ?
6. Credeti ca daca as face linia taparinei din fir textil , nu s-ar minimiza numarul taparinelor rupte in Dunare dupa agatare ?


Astept raspunsurile voastre si poate facem ceva klumea ptr sezonul ce urmeaza impreuna , cu care sa prinda toata lumea scrumbii intr-un ritm satisfacator .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 21 Noi 2010, 14:19

nimeni .. nimic .. ?
:O
N-a dat nimeni de pe aici la scrumbie ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 18 Ian 2011, 22:03

coool_marius scrie:nimeni .. nimic .. ?
:O
N-a dat nimeni de pe aici la scrumbie ?

dEJA AM INCEPUT FABRICAREA TAPARINELOR ... AM COMANDAT MATERIALE IN POLONIA .
PRIN PIATA AM VAZUT CA SUB 10 RON ... IEI NUMAI STIFTURI ... SI DEJA AU APARUT .. DACA AACUM SE DAU CU 10 RON , NU VREAUU SA MA GANDESC CAT OR FI IN MAI , IN PLIN SEZON ...
ORICUM , MULTUMESC CELOR CARE AU TRECUT PE AICI SI AU LASAT SI EI O PARERE ...IDEE ..
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de vampyru_a1 » 18 Ian 2011, 22:22

ai vazut ca sunt 10 ron in magazinele din severin alea de la linea effe ?
sunt cele mai bune si sunt in mag. de asta primavara si putea oricine sa isi cumpere nu sa dea de disperare in primavara cand se cumpara si nu se mai gasesc.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 20 Ian 2011, 13:03

vampyru_a1 scrie:ai vazut ca sunt 10 ron in magazinele din severin alea de la linea effe ?
sunt cele mai bune si sunt in mag. de asta primavara si putea oricine sa isi cumpere nu sa dea de disperare in primavara cand se cumpara si nu se mai gasesc.

:) eu le fac cu materiale mult mai bune decat cele de la lineaeffe ... materiale comandate special din polonia si usa ... si ca idee , vor fi si taparine cu care se poate da si pe timpul noptii , la care voi folosi doar materiale fosforescente ... ceea ce in magazin nu cred ca exista . pretul..va fi net sub al celor din magazine sau din piata care profita de moment sa scoata parleala ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de vampyru_a1 » 20 Ian 2011, 14:21

acu vreo 3 ani am dat si eu intr-o noapte cu una de aia cu fosfor vreo 2 ore de mi-am rupt mainile si degeaba am dat
in cel mai rau caz poti sa iei vreun somn sau crap(da sunt interzise ambele specii in perioada aia)

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 20 Ian 2011, 17:02

vampyru_a1 scrie:acu vreo 3 ani am dat si eu intr-o noapte cu una de aia cu fosfor vreo 2 ore de mi-am rupt mainile si degeaba am dat
in cel mai rau caz poti sa iei vreun somn sau crap(da sunt interzise ambele specii in perioada aia)

:) daps..stiu ce ai folosit u .. taparine ce au niste opritoare de cauciuc/plastic verde , fosforescent , pe piciorusul de la ac si eventual vopsea fosforescenta pe capatul carligului ( la nod ) ... dar nu este suficient ... cele care vreau sa le fac au si puful din fibre fosforescente / stralucitoare - vezi foto .

Nu garantez 100 % ca merg pentru ca nu a fost probat asa ceva pana acum , neproducand nici o firma astfel de model , dar cred ca merita incercate iar eu , personal , am mare convingere ca ar merge .. daca bineinteles merge si scrumbia asa cum trebuie .
Fişiere ataşate
2.jpg
1.jpg
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de vampyru_a1 » 20 Ian 2011, 18:51

stiu de care zici cu vopseaua la picior dar nu de alea ziceam ,asta de care iti zic am luat de la cineva adusa din italia (nu era china sau mai stiu ce alea) ,dar numai ca firele erau un pic mai late decat ce e in poza
oricum incercarea moarte n-are
eu ti-am spus ca am incercat cu asa ceva si nu am avut nimic
si iarasi noaptea nu am prea auzit pe nimeni sa fi luat ceva , acu poate o mai fi vre unu care a luat

Avatar utilizator
dany_eok
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Ian 2011, 00:46
Localitate: Otopeni
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de dany_eok » 21 Ian 2011, 03:01

La taparina cred ca ai mai multe sanse sa prinzi avat decat scrumbie.

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de vampyru_a1 » 21 Ian 2011, 14:24

poti sa dai si dupa avat cu taparina da nu cu atatea ace cate are o taparina pt scrumbie .
poti sa iti faci , noi ne facem cu 3 ace maxim pt avat.
am incercat si cu asta de scrumbie dar ai toate sansele 90 % sa se rupa cand ai doi cai de avati , pe cand scrumbie poti sa ai in toate 6 acele si nu se rupe

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 23 Ian 2011, 01:48

vampyru_a1 scrie:poti sa dai si dupa avat cu taparina da nu cu atatea ace cate are o taparina pt scrumbie .
poti sa iti faci , noi ne facem cu 3 ace maxim pt avat.
am incercat si cu asta de scrumbie dar ai toate sansele 90 % sa se rupa cand ai doi cai de avati , pe cand scrumbie poti sa ai in toate 6 acele si nu se rupe
De obicei , taparinele din comert sunt facute din materiale destul de ieftine ... incepand de la carlige , pufuri pana la fire . Cea mai scumpa taparina de scrumbie din comert ajunge ca si cost de fabricatie la 2....2,5 ron , in conditiile in care ea se vinde cu 10 ... restul .. sunt adaosurile comerciantilor .. de cand pleaca din china , pana ajung la noi pe taraba .
Asa cum am mai spus , eu unul urmaresc ca ceea ce fac , sa fac din materiale foarte bune , fara a tine cont de pretul lor. Cred ca folosirea unor ace potrivite si a unui fir cu rezistenta mare la abraziune & nod .. un Shimano , un Sufix ... ar duce la mai putine taparine rupte in Dunare , chiar si in conditia agatarii lor. Ca si la jiguri , urmaresc folosirea unor ace nu foarte rigide , care in caz de agatare sa se poata desface / indrepta , astfel scapand din agatatoare . ..
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 29 Ian 2011, 02:00

coool_marius,spune-mi te rog care este prohibiţia la scrumbie? Am studiat toate informaţiile despre acest lucru şi am găsit numai proiecte...nimic clar despre perioadă.Cred că ordinul nici nu a fost emis de ANPA.Mulţumesc.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 29 Ian 2011, 17:38

florian1954 scrie:coool_marius,spune-mi te rog care este prohibiţia la scrumbie? Am studiat toate informaţiile despre acest lucru şi am găsit numai proiecte...nimic clar despre perioadă.Cred că ordinul nici nu a fost emis de ANPA.Mulţumesc.

De obicei , pescuiesc fara nici o restrictie la scrumbie in zona satului Pristol - Gruia , Mehedinti . Din ceea ce stiam eu , era interzis pescuitul la scrumbie din dreptul Gurii Timokului in jos ... pana unde , nu stiu exact . Ca si data exacta a prohibitiei la scrumbie , nu am cunostinte dar ceea ce stiu sigur este ca in prohibitia normala , la pestii pasnici , pe anumite zone de kilometri , este interzis si pesc scrumbiei , tot din considerente de prohibitie .
Plus ca .... de la gura timokului in jos , anul trecut s-a prins cel mai bine , fiind plin de pescari ... care bineinteles ca au incalcat restrictia ... la sute de oameni cati erau , nu aveau ce sa le mai faca nici granicerii ...



Prohibiţia pescuitului scrumbiei de Dunăre se stabileşte pe sectoare, astfel:
a) �n Marea Neagră, pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră p�nă la
Ceatal Chilia, Mm 43, �n perioada 20-27 aprilie inclusiv;
b) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale de la Ceatal Chilia, Mm 43, p�nă la Vadul Oii, km 238,
�n perioada 24 aprilie-13 mai inclusiv;
c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, p�nă la Gura Timocului, km
845,6, �n perioada 28 aprilie-27 mai inclusiv.
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 30 Ian 2011, 22:25

Am inceput productia de taparine ,mergand pe alb / verde de baza , fiindca am inteles ca asta a mers f bine anul trecut .
O sa fac si un negru f f stralucitor , combinat cu putin galben ... violet si alte culori .


http://taparina.cabanova.com/
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
julio
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 21 Feb 2010, 15:26

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de julio » 03 Feb 2011, 20:41

din cate imi aduc aminte am vorbit si anul trecut despre scrumbie asa ca sfatul meu este ca cel mai bine a mers pe taparinele sabiki nr 4 si 5 iar anul acesta o sa merg tot pe ele pt ca eu unul am avut rezultate foarte bune,intradevar costa 10 lei bucata,dar, ganditi-va ca merita,sa vezi 5 scrumbii odata e cva frumos din punctul meu de vedere
Fişiere ataşate
big_12029.jpg
big_12029.jpg (15.45 KiB) Vizualizat de 9815 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”