pregatiri delta dunarii

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

pregatiri delta dunarii

Mesaj de turboslider » 21 Sep 2013, 12:59

sa traiti , marti plec pentru o saptamana in delta dunari pentru mine prima oara , pentru colegi mei a 2 oara , de data asta incercam la mila 23 . astept de la dumneavoastra cateva sfaturi in pregatirea monturilor , momelilor , si a bagajului !

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: pregatiri delta dunarii

Mesaj de Andu105 » 21 Sep 2013, 13:22

sunt multe exemple pe forum dar fugitiv sa-ti dau cateva.

1. nr.1 in delta din punctul meu de vedere este mamaliga (si pe arc si patratica),cat mai simpla,poate cu putina miere in ea.
2. porumb: uscat,dipuit,de lapte ,bonduell etc.
3. rama neagra (serpeasca),eu le cumpar din tulcea,preturi ff accesibile.
Cam cu momelile astea dau eu de fiecare data cand plec in delta.

Ca monturi: pentru peste mai marere crap/somn folosesc o singura montura...ac jos si plumb culisant pe firul principal.
pentru peste normal: montura cu doua ace cu arc,cand folosesc aceasta montura nu lansez mai departe de 2-10m

stima si fire intinse

Avatar utilizator
sporea
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 18 Feb 2009, 20:49

Re: pregatiri delta dunarii

Mesaj de sporea » 21 Sep 2013, 14:35

.....Poi ca sa-l citez pe domnul..... Sorin1362....referitor la o parte din bagaje ,valabil in toata Delta Dunarii............ "Lichide, dupa recomandarea medicului ... minim doi litri pe zi. Acuma respectivul medic nu precizeaza gradele (nu alea Celsius) lichidelor respective, dar nici maxim cati litri ... Deobicei cam cat poate duce individul. Singur isi va da seama cand e hidratat temeinic. :))
Va avertizez sa nu va asteptati la bere leffe sau corona, ori la vin de nustiuce chateau frantzuzesc ... ca astea trec primele. De cum acosteaza vaporul in portul Chiliei cu asemenea licori, apai lipovenii tabarasc pe el cu mic cu mare si ... si gata, mai raman doar alea cu "prietenii stiu de ce" si alea cu "gust puternic si amarui" :))
Revenind la treburi mai serioase, ar fi bine sa aveti cu voi un butoias de plastic pentru apa potabila, adica apa pentru ciorba, cafea, ceai, etc. Cand mergeti la Chilia dupa aprovizionare, duceti si butoiasul la umplut. "Ciorba cu apa de Dunare" e o vrajeala care face sa-ti scrasneasca dintii la ultimele linguri. :-&
PS : Hidratare intinsa ! :)) "

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”