cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 19 Oct 2009, 00:59

Bine, bine ! Alcoolul diminueaza reflexele pescarului, si ca atare, el scapa peturile din mana la intamplare. Si cu cat bea mai mult se inmultesc si peturile si dozele de bere "scapate" la intamplare. Iar a doua zi il doare capul si mai scapa pe gat vreo doua doze...Acum 40 de ani, pe vremea regretatului Toma Caragiu, sticla era 2 lei la centrele de achizitii si nu primeai bere fara sticla la schimb, rar vedeai o sticla aruncata aiurea. Nu se inventasera nici peturile sau dozele.
Poate am devenit stereotip, dar este unul din aspectele care ma dor. Dar trebuie sa le intre tuturor in cap ca orice recipient aruncat aiurea inseamna mult mai mult decat 2 lei in economia naturii.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 19 Oct 2009, 08:34

".. orice recipient aruncat aiurea inseamna mult mai mult decat 2 lei in economia naturii."
Bine zis... :-w

Avatar utilizator
booghy28
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 04 Mai 2009, 12:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de booghy28 » 19 Oct 2009, 09:36

cat gunoi am strans noi cand am fost in delta.........cei care l-au lasat il aruncasera in desisul plopilor...probabil credeau ca delta este un loc special si peturile,dozele si conservele se transforma in ingrasamant acolo .......sau poate ii taxau baietii cu barca la plecare, ca sa-l care .........din pacate sunt multi care nu apreciaza si tespecta natura..............

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de fane141 » 19 Oct 2009, 19:37

Din 2 motive fac oameni astfel de gesturi :
1 lenea
2 indiferenta
De cate ori sa intamplat sa scot din apa pungi si haine rupte care nu mai erau purtate , e mai usor sa le arunci in apa sau la voia intamplarii
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 19 Oct 2009, 23:42

Priviti aici:

"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 20 Oct 2009, 18:28

da sorine ,ai mare dreptate,poate de aceea prefer sa fac un efort in plus ,adica barca,cind plec in delta #-o .si pe bratul sfantu gheorghe sau mai bine spus pina unde se poate ajunge cu masina gunoiul e rege ,si toate malurile sunt un dezastru ca sa nu mai vb de apa.la locul meu gasesc mai putina poluare si aici ma refer si la ceea fonica,sunt mai mult gunoaie aduse de dunare si mai rar lasate de pseudo pescari,oricum le pot controla .dar ma tem ca odata cu trecerea timpului si aici va fi la fel de murdar pt ca si anul acesta cita circulatie am vazut pe dunare nam vazut decind merg eu acolo.era un dute vino ca pe bulevard,ca sa nu mai vb de braconieri si haiduci.ma tot gandesc la ce fel de masuri sar putea lua pt ca acest flagel sa fie oprit.hai sa nu vb de pungi menajere ca deja e banal si stereotip,am sa dau un exp cat se poate de simplu la cat demult tin eu la locul meu de pescuit si la natura in general,imi car 800km adica baia mare -dunavat bratul sfgheorghe km49,in fiecare an ,scrumiere :D si vb cat se poate de serios **==

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 20 Oct 2009, 19:57

Tu-i mama ei de viata Sorine!Pe de o parte m-am intristat vazand mizeria umana pe de alta m-ai ravasit din nou cu pozele din Delta! Fain frate!Prea fain ca sa dureze!Mama ei de romanica! :-q
Si totusi... **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Oct 2009, 02:36

Hei, baieti! Ati ramas fara comentarii apropos de "curatenia" din delta? Nutresc speranta ca niciunul din cei care sunt membri ai forumului nu fac asa ceva...Hai sa nu-i lasam nici pe altii s-o faca.
In alta ordine de idei, se spunea ca nu mai sunt concesiuni in delta. Probabil ca nu. Dar inertia si pirateria persista.
Fostii agenti ai concesionarilor mai bantuie prin delta, asemeni fantomelor din vechile castele medievale si pretind in continuare taxe. Iar daca refuzi si faci galagie, te ameninta cu tot felul de metode tortionare. Probabil ca se bazeaza pe ceva...probabil pe cardasia cu politia de frontiera...probabil pe alti batausi care sa-ti ofere un ospat traditional.
In concluzie, daca fac 1000km, daca gasesc gunoaie, daca ma taxeaza "fantomele", daca ma verifica toata politia de frontiera ca pe cel mai mare terorist, daca vin "haiduci" (vorba lui Sebi) si imi fura pestele din "sajoc"... si daca nu mananca pestele, oare nu-mi vine sa-mi pun intrebarea: cum sa pescuiesc linistit in delta?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 24 Oct 2009, 09:58

Ai dreptate!Si atunci iti spun eu concluzia mea...NU mai poti sa pescuiesti LINISTIT in Delta! :(( Si nu o sa poti sa-mi demonstrezi,din pacate,ca nu am dreptate...Asa ca in Delta o sa pescuiesti cum iti e norocul...Linistit incep sa pescuiesc eu pe Mures deoarece nu mai prea este peste,nu se prinde si lumea nu mai merge la Mures :P Asa ca locurile "celebre" au inceput sa se salbaticeasca ,astfel ca am avut partide unde pe kilometrii de Mures era SINGUR! :D

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 24 Oct 2009, 13:08

norocosule =P~ . 8-> eu caut un medicament care sa ma faca sa dorm pina la prima iesire din delta de la anul. I-) ca pe la noi raurile sunt varza ,de balti nam ce vbi ca ele nici macar nu exista

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 24 Oct 2009, 13:15

sorine ai deplina dreptate,nu prea mai vad cum sar mai putea intoarce vremurile in care puteai pescui linistit in delta ,da am vazut la tv un documentar cica sa descoperit apa pe marte ,si daca e adevarata treaba ma reprofilez si schimb locu ,da trebuie de miscat repede ca vine clanul guta si seaca tot sa maince si gura lu copii lui ceva :-q

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Oct 2009, 15:16

Imi pare rau sa aflu ca si Muresul e secatuit de peste. Inseamna ca toate apele Romaniei sunt kaput. Interesant este faptul ca raurile care "trec" granita in Ungaria, incep sa musteasca de peste. Care este explicatia? O fi pestele frate cu unguru"? Sau gradul de civilizatie o fi mai ridicat? Ori, poate unguru" e mai gospodar? Ori poate e mai corect? Oricum, in Ungaria poti avea surpriza sa te opreasca politistul si sa te verifice la portbagaj, iar daca ai mai multe kilograme de peste decat prevede legea, pot urma alte surprize.
La noi, in schimb, daca se aude ca musca pestele, indivizi parca scapati din foamete, care indraznesc sa spuna ca-s pescari sportivi, sunt in stare sa-si ia concediu si sa "traga" pana isi tixesc congelatoarele. Se spune ca dupa peste mintea creste, dar se pare ca nu-i asa. Creste doar rapacitatea, aviditatea dupa "recorduri" de neanteles pentru un om normal, dorinta unora de a se lauda cu numar si kilograme.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Oct 2009, 15:27

Sebi, e o idee foarte buna, totul e sa gasim un vehicul pana pa Marte. Crezi pa plumbi de 5kg sunt suficienti, avand in vedere imponderabilitatea?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 25 Oct 2009, 07:37

acuma lasind gluma la o parte,paradoxul este ca suntem tara cu cele mai multe organe de control,ce sa mai vb de taxe si hartii de complectat,dar treaba deloc.chiar vb cu niste paznici pe vremea cind o parte din bratul sf.gheorghe era concesionat,care imi spuneau ca prind braconieri la greu ,si nau ce face decit sai predea politiei,care le da o simpla amenda,pe care o platesc pe loc sin jumatate de ora ,se intorc la braconat pt ca amenda avea valoarea a 3kg de salau ,pe cind ei curentau minim 20kg numai de salau pe zi. :-< .in pofida vicisitudinilor,eu mai sper,si visez la o delta unde sa pot pescui si relaxa linistit si civilizat,si in continuare nu imi vine sa imi fac calcule cu cat ma costa o iesire in delta si sa plec urechea la vorbele invidioase ale unor amici care imi spun ca in metro pestele trage la greu :D

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 25 Oct 2009, 10:03

visez la o delta

Corect! Nu neaparat a Dunarii...Ca mai e si altele... :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”