cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 21 Apr 2009, 22:34

Dupa ce am platit permisele AJVPS, ANPA, PG, dupa ce am facut 900km din Baia-Mare pana in Chilia, dupa ce am facut planuri 11 luni, dupa ce am legat carlige, dupa ce am facut monturi, dupa ce am format grupul, dupa ce am cumparat arome si momeli, dupa ce mi-am cumparat masina de teren, dupa ce am cumparat remorca, dupa ce am dat nenumarate telefoane sa ma informez daca Dunarea e curata sau ce nivel are...spune-mi ce trebuie sa mai fac sa pot pescui linistit pe malul Bratului Chilia?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de toader nicolae » 21 Apr 2009, 23:40

sorin1362 scrie:Dupa ce am platit permisele AJVPS, ANPA, PG, dupa ce am facut 900km din Baia-Mare pana in Chilia, dupa ce am facut planuri 11 luni, dupa ce am legat carlige, dupa ce am facut monturi, dupa ce am format grupul, dupa ce am cumparat arome si momeli, dupa ce mi-am cumparat masina de teren, dupa ce am cumparat remorca, dupa ce am dat nenumarate telefoane sa ma informez daca Dunarea e curata sau ce nivel are...spune-mi ce trebuie sa mai fac sa pot pescui linistit pe malul Bratului Chilia?

Din ce spui tu ,ai totul.Trebuie sa mai astepti sa treaca prohibitia si poti sa pescuiesti linisstit. ---<><

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Ion Mironov » 21 Apr 2009, 23:46

sa te faci presedinte....si sa concesionezi tot bratul si sa angajezi BGS sa pazeasca.....sa nu vezi urme de plasari si de tarani..... pana atunci fire intinse urmatoarele 11 luni......in fata calculatorului.... =)) =)) =)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de toader nicolae » 22 Apr 2009, 01:58

jonny_23 scrie:sa te faci presedinte....si sa concesionezi tot bratul si sa angajezi BGS sa pazeasca.....sa nu vezi urme de plasari si de tarani..... pana atunci fire intinse urmatoarele 11 luni......in fata calculatorului.... =)) =)) =)) =)) =))


Ai grija cu aia de la BGS ca unii sunt angajati de braconieri ca sa-i pazeasca de pescari.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Ion Mironov » 22 Apr 2009, 13:10

toader nicolae scrie:
jonny_23 scrie:sa te faci presedinte....si sa concesionezi tot bratul si sa angajezi BGS sa pazeasca.....sa nu vezi urme de plasari si de tarani..... pana atunci fire intinse urmatoarele 11 luni......in fata calculatorului.... =)) =)) =)) =)) =))


Ai grija cu aia de la BGS ca unii sunt angajati de braconieri ca sa-i pazeasca de pescari.

bine zis nicule...... =)) =)) =)) =)) =)) =))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de toader nicolae » 22 Apr 2009, 13:51

Si mai trebuie avut grija la unii dintre ei,deoarece au auzit ca electrostimularea dezvolta musculatura. =)) =)) =))

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de ladau_alex » 25 Apr 2009, 09:35

a.. si eu am fost akm 2 ani :D la stiuka pe bratul chilia am luat in vreo saptamana nenumarati bibani la lingurita si doar 2 stiuci . Una a luat-o tata si una eu :D din 15 oameni ( fara sotii si prietene) :D doar 2 stiuci :O dar in fiecare dimineata vedeam pe cate un canal branconieri care isi scoteau plasele pline cu peste :P

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de toader nicolae » 25 Apr 2009, 13:38

Aveti grija prin delta ca scaldatul este interzis.PERICOL DE ELECTROCUTARE.
Si poti sa bati recordul de stat sub apa daca te incurci intr-un fileu de tenis.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 30 Apr 2009, 00:37

Dar ce te deranjeaza Sorine? Ca din filmuletele tale expuse pe Youtube, nu pare ca te-ar incurca ceva sau cineva ,sa scoti acele exemplare superbe!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 30 Apr 2009, 21:24

Ehei...dragul meu prieten Crownyboy, pana la acele exemplare frumoase am trecut prin toate furcile caudine.Vreau ca pe viitor sa intru in Delta Dunarii cu toate actele in regula.Din pacate nu stiu inca ce mai trebuie achitat pe langa permisul AJVPS, ANPA si viza politiei de frontiera ca sa pot pescui linistit pe un brat al Dunarii care se considera a fi concesionat. Asta cu concesionarea unui curs de apa este o poveste care poate suporta multe, multe discutii...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 04 Mai 2009, 15:11

Pai se pare ca anul acesta ai scapat de acele furci si poti pescuii cu actele enumerate de tine, cel putin pe bratele principale. Concesionari nu mai sunt decat vreo doua am inteles, dintre care una sigur este zona Periprava, banuiesc.Daca intentionezi sa mergi in acea zona este posibil sa ai surprize.Sunt intr-adevar, vreo doua proiecte guvernamentale care cer reconcesionarea si obligativitatea asocierii pescarilor, dar sa speram ca se abroga. Si eu abia astept sa plec imediat ce se termina prohibitia pe Chilia. Apropo, viza PG se poate pune la fata locului, in Tulcea ,pentru ca am auzit ca ar dura 15 zile.Fire intinse!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 11 Mai 2009, 01:54

Chestia cu 15 zile este la fel de neclara ca mai toate legile noastre. Deci trebuie sa ajung in Tulcea cu 15 zile inainte de concediu sau pot obtine viza PG pe loc, asa cum o obtineam in anii trecuti?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 13 Mai 2009, 17:57

Am sunat la IJPF Tulcea, unde o doamna mi-a spus ca s-ar putea rezolva si pe loc cu ceva amabilitate, ca se poate suna la Chilia Veche unde mai au un sediu si sa se acorde viza PG pe loc.(legal este in termen de 15 zile). Eu unul nu vreau sa risc, sa dau peste cine stie ce mutros acolo si sa ma rog de ei si o sa le trimit inainte la vizat. Ideal ar fi si pentru ei si pentru noi, sa o lase dreaq de viza si sa anunti in prealabil politia de frontiera in momentul in care vrei sa pleci la pescuit, sa-ti dai datele din CI,perioada , zona in care mergi . In felul acesta s-ar putea prevenii si infractiunile, actele de braconaj, etc asta daca bineanteles se si doreste. Dar se pare ca se vrea doar alambicarea sistemului a.i. sa nu le prea treci pragul si sa-si vada linistiti de ale lor. Fir intins.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 13 Mai 2009, 22:20

Ai dreptate ca amabilitatile si alambicarile sunt la ordinea zilei..., dar m-am cam saturat
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 22 Mai 2009, 12:14

Sorine, ai idee daca gasim gheata la cherhanaua din Chilia Veche?

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”