Jiul - acumularea Isalnita

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 18 Iun 2010, 17:51

Am deschis acest topic pentru toti pescarii care pescuiesc pe Jiu.
Pot spune ca am fost la Jiu in Dolj, in zona Isalnita, am pescuit noaptea dar in afara de cativa somni mici care i-am eliberat, altceva n-am prins.
As fi interesat de o partida pe canalul de apa calda, daca este cineva amator poate mergem impreuna.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jiul

Mesaj de stefanflorin » 03 Iul 2010, 11:16

Trebuia sa pui si tu topicul acolo la rauri, ca nu prea are treaba cu lacurile.
Ontopic: trebuie inteles ca vara, dupa ce afara temperaturile ating 25-30 de grade canalul devine nepescuibil (cu mici exceptii) apa avand cred 35-40 de grade (minim) in unele zile, si tot pestele se retrage pe partea cu Jiul, unde apa are vara cam 20-25 de grade. Oricum cam de pe la mijlocul lui Iunie (in functie de limpezimea si de nivelul apei) incepe sezonul de spinning pe Jiu, clean, somn, mreana, avat, cam asta ramane de pescuit pana pe la jumatea lui septembrie. Sunt unele locuri unde poti da si de crap insa e chestie care tine cont de cat peste s-a retras si s-a localizat in gropanele respective. Lacul de acumulare de la Isalnita are mult peste, dar care este foarte mofturos si care in ultimii ani nu prea se mai lasa prins dar in care merge incercat vara la stationar, la fel si toamna.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Jiul

Mesaj de sorin1362 » 03 Iul 2010, 12:32

Pe Jiu este lacul de acumulare de la Isalnita. Deci topicul lui Alin are "treaba" cu lacurile (de acumulare). Florine, nu fi mai catolic decat papa :D .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Iul 2010, 20:29

M-am gandit si la asta, insa este si lac de acumulare:D
Iar Oltul este pus tot aici, Arges la fel..cam toate au lacuri de acumulare.

Ultima iesire pe Jiu a fost pe canalul de apa calda, dar deja nu mai trage acolo.
Sunt curios, in lacul de acumulare daca este si crap. Somn stiu sigur ca este, dar crap n-am prins niciodata acolo. E prea frumos acolo ca sa nu fie crap.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jiul

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2010, 13:23

mergi prin august-septembrie acolo, dimineata devreme sau dupa-masa tarziu sa vezi sarituri de crap, problema e ca foarte rar ii pacalesti :-?? au mancare din belsug si sunt "fitzosi".
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Iul 2010, 14:05

Acum ma pregatesc sa dau o fuga pana la Isalnita , sa vad cum se prezinta jiul. O sa incerc si in apa mare si la apa mica.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de AcidAzotic » 04 Iul 2010, 19:45

Am auzit ca in zona barajului sunt si vreo cativa parasutisti... ---<><

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Iul 2010, 22:54

Am fost pe acolo, o gramada de pescari dar pestele cam rar in unditele lor. Pana la urma am plecat, incepuse sa vina furtuna si am zis ca nu se merita. Dar erau o gramada de pescari acolo. Apa insa prea tulbure.

M-am saturat de apa curgatoare, ce dor imi este sa merg la o balta si sa pun doar porumb in lansete..fara rame sau alte chestii, la care sa traga pesti nou nascuti.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2010, 23:05

:)) mergi la balta si o sa dai bani sa prinzi pestii aia nou-nascuti :)) ai rabdare, ca incepe si pescuiala cand s-o stabiliza Jiul.
PS: Baltile ma plictisesc, cand nu trage nici ca ai ce-i face, pe rau situatia e mult mai simpla ;)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Iul 2010, 23:31

Da, problema este ca eu nu prea ma pricep sa prind peste la jiu.. ti-am zis, sunt obisnuit cu mamaliga,porumb sau bolilies - toate pe firul de par. Pe jiu e putin diferit si spun asta pentru ca am incercat cu porumb pe firul de par la jiu si n-am prins nimic...deci nu stiu ce sa zic..
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de mini_mic » 05 Iul 2010, 22:17

alinuu scrie:Da, problema este ca eu nu prea ma pricep sa prind peste la jiu.. ti-am zis, sunt obisnuit cu mamaliga,porumb sau bolilies - toate pe firul de par. Pe jiu e putin diferit si spun asta pentru ca am incercat cu porumb pe firul de par la jiu si n-am prins nimic...deci nu stiu ce sa zic..
Si eu am avut prejudecata asta cu fir de par pe ape curgatoare, insa in ultimul timp am reusit sa prind pe Dunare mai multi crapi asa. Oricum majoritatea celor care pescuiesc pe Dunare si Jiu nu folosesc firul de par. Explicatii am auzit diverse, mai ales de la pescarii mai batrani sceptici la noutati. Din ce am testat eu merg ambele variante - bob pe ac sau bob pe fir de par. Cred totusi ca secretul consta in nadire cand vine vorba de prins crapi pe ape curgatoare - si aici sunt pareri impartite, unii dau pe sub maluri cu nada fina ( mamaliga si alte amestecuri ) iar altii varsa porumb din barci. Varianta a 2 a da rezultate in timp, mai exact dupa ce fac plantoane pe malu apei in echipe si isi dau locurile de la unu la altu ca si cum ar fi ale lor :-t

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 06 Iul 2010, 23:17

Am fost acolo unde e lacul de acumulare, dar nu chiar langa baraj.. ceva mai in fata la apa mai mica. Am momit cu benzar,mamaliga,porumb, toate amestecate.. n-am prins mare lucru, doar niste pesti nou nascuti.
Inca n-am descoperit o momeala sau o nada care sa dea rezultate acolo. @-)
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de stefanflorin » 08 Iul 2010, 00:10

Intai trebuie sa inveti sa intelegi o apa curgatoare si apoi poate prinzi si ceva.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 12 Iul 2010, 19:02

Poate imi dai un sfat, sa am un punct de plecare :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Jiul - acumularea Isalnita

Mesaj de Allen Besnovich » 07 Oct 2010, 20:14

In weekend intentionez sa merg in lacul de acumulare. Sper doar sa ma ajute vremea...la cum se prezinta acum, nu prea ma incanta.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”