Balti de suflet

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 08 Feb 2012, 17:37

Deschid acest topic pentru a afla balta cea mai apropiata de sufletul fiecarui pescar de pe acest forum si,daca se poate,motivele pentru care aceasta e aleasa.Va astept domnilor!

Avatar utilizator
STIGMA FISHING
senior
senior
Mesaje: 249
Membru din: 05 Mai 2011, 22:23

Re: Balti de suflet

Mesaj de STIGMA FISHING » 08 Feb 2012, 18:10

Amenajarea piscicola STIGMA FISHING pentru ca este visul meu impinit
.................................. :x.............................................

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 08 Feb 2012, 18:55

Ca patron,cu siguranta ca balta dv. va e cea mai apropiata de suflet.Numai ca topicul acesta se referea la noi,muritorii,pescarii de rand.Oricum, felicitari pentru realizare!
Ultima oară modificat 08 Feb 2012, 19:02 de către bebe2011, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Exo_luci
membru activ
membru activ
Mesaje: 143
Membru din: 18 Mai 2010, 22:16

Re: Balti de suflet

Mesaj de Exo_luci » 08 Feb 2012, 18:57

Deocamdata balta mea de suflet este Chiroiu 4.Pe aceasta balta am prins gustul de C&R acum 2 ani .Pana atunci am pescuit doar pe baltile din jurul Brasovului care pe an ce trecea imi lasau un gust tot mai amar...asa ca am ales sa incerc o balta in jurul Bucurestiului C&R. Am vrut sa merg la Tancabesti dar dupa indrumarea d-lui Cozma am ajuns la Chiroiu. >:D<
Din prima partida in prima noapte nu am reusit sa aduc la mal un crap destul de frumos si colegul meu a prins unul de 7,5kg....deh prima partida slab pregatiti si incepatori in tainele boilesului . Deja de la a 2-a partida am inceput sa prindem mult mai bine. Am avut recordul personal pe aceasta balta de 192kg crap si 18 scapati in 48 ore 2, pescari. E o balta minunata cu un peisaj splendid ,cu stuf, plauri si multa agatatura, dar am invatat destul de multe pescuind pe o balta cu multa agatatura.
Aici am si recordul personal un romanesc de 12kg .Pacat de distanta as fii mers mult mai des.
....sper ca incet incet balta de la Stigma sa imi de-a puterea sa nu mai bat 200km pentru ca dupa cum am observat anul trecut balta promite multe **==

Fire intinse !

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de suflet

Mesaj de Siledoctorul » 08 Feb 2012, 20:00

Putem pune si balti care nu mai exista sau au ajuns rataria satului? Ca totusi acolo, poate, am avut partide de pescuit de neuitat neegalate in ziua de azi in baltile ieftine. Nu discutam de asa zisele carpodroame. Preferabil ar fi o balta cat mai salbatica sau cat mai comuna cu acces pt toti pescarii.

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 08 Feb 2012, 20:22

Siledoctorul scrie:Putem pune si balti care nu mai exista sau au ajuns rataria satului? Ca totusi acolo, poate, am avut partide de pescuit de neuitat neegalate in ziua de azi in baltile ieftine. Nu discutam de asa zisele carpodroame. Preferabil ar fi o balta cat mai salbatica sau cat mai comuna cu acces pt toti pescarii.
Cu siguranta,Doctore!Ai atins un punct sensibil,despre care o sa scriu si eu mai tarziu,balta mea de suflet tocmai a fost navodita la sfarsitul anului trecut si probabil se va alege prafu' de ea!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de pharaoh » 08 Feb 2012, 20:30

Balta 6 Martie, jud. Tulcea. Acolo am copilarit in vacante, acolo am invatat sa inot, acolo am pescuit prima data, acolo am prins primul crap. O mica bucatica de Delta, as putea spune, cu o frumusete si salbaticie pe masura. O vizitez destul de rar in ultimul timp, din pacate.
Ar mai fi Corbu 3, care va deveni istorie in curand.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de suflet

Mesaj de Siledoctorul » 09 Feb 2012, 00:11

pharaoh scrie: Ar mai fi Corbu 3, care va deveni istorie in curand.
Istorie? Poate. Nu acolo se desfasoara C.M. de crap anul acesta?

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: Balti de suflet

Mesaj de bitza35 » 09 Feb 2012, 00:24

buna seara.balta Gostilele...si cu toate ca multi pescari o stiu mai mult ca o balta (12km lungime) de pescuit la rapitor...este o balta care ma facut sa ma simt un pescar campion la pescuitul crapului (crap romanesc 8kg primavara 2009,crap romanesc 11kg in 2010 toamna si mult caras cu prezentari peste 1kg...)
anul trecut nu am onorat cu prezenta aceasta balta decat o singura din cauza secetei si din cauza ca administratorii o tineau si ei mai scazuta ptr pescuitul industrial cu navodul...poate multi stiu ca se pescuieste industrial pe Gostilele dar se pescuieste doar chinezesc ptr comercializare...stiu din sursa sigura lucrul asta...
anul asta sper sa ajung mai des...ca anul trecut am vizitat si batranul fluviu...
numai bine **==
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de pharaoh » 09 Feb 2012, 00:57

Siledoctorul scrie:
pharaoh scrie: Ar mai fi Corbu 3, care va deveni istorie in curand.
Istorie? Poate. Nu acolo se desfasoara C.M. de crap anul acesta?
Nu. Va fi pe Lacul Corbu Mare. E chiar langa bazinul Corbu 3, administrat de aceeasi societate. Si tot pestele din bazinul mic va fi mutat in lacul mare.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: Balti de suflet

Mesaj de Siledoctorul » 09 Feb 2012, 11:02

Ahaa..nu stiam exact...

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de Coleman » 09 Feb 2012, 19:16

Balta mea de suflet ,de fapt baltile mele de suflet au fost Calareti 3,dupa aceea Fantana Doamnei si Benga,din pacate din toate astea 3 doar Benga a mai ramas cat de cat o balta buna.Cam 10 ani am pescuit numai pe aceste 3 balti,fara sa ma mai intereseze altele.Din pacate acum nu pot spune ca am o balta de suflet,dar sunt in cautare ;)
TOTUL PENTRU CRAP

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Balti de suflet

Mesaj de gogu steriade » 09 Feb 2012, 19:26

Coleman scrie:Balta mea de suflet ,de fapt baltile mele de suflet au fost Calareti 3,dupa aceea Fantana Doamnei si Benga,din pacate din toate astea 3 doar Benga a mai ramas cat de cat o balta buna.Cam 10 ani am pescuit numai pe aceste 3 balti,fara sa ma mai intereseze altele.Din pacate acum nu pot spune ca am o balta de suflet,dar sunt in cautare ;)
ce vrajala ai in tine ! ;;) MV2 ie moartea ta da nu vrei sa recunosti ! =((
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Balti de suflet

Mesaj de bebe2011 » 09 Feb 2012, 21:04

Salut prieteni!Recunosc ca am deschis acest topic si pentru sufletul meu,pentru un of care ma roade.Am pescuit in aceasta viata cam pe toate baltile de top din tara dar,desi probabil o sa radeti,balta mea de suflet se numeste Puiesti,o balta nu prea mare,aflata la nici 20 de km de Rm.Sarat,locatie despre care am aflat acum cativa ani intamplator,de la un prieten care si el auzise de la altul,asa ca am hotarat sa fac o vizita acolo,mai ales ca-i promisesem sotiei un picnic la iarba verde.Am ajuns pe balta,binenteles dupa ce am gresit drumul si era sa ma inpotmolesc de vreo doua ori prin noroaiele campului din Puiesti,pe la 3 dimineata,dar cu ajutorul lui Dumnezeu,cand se lumina de ziua am ajuns si noi pe balta.Mi-a placut din prima,uitand de peripetiile drumului si reprosurile sotiei pentru faptul ca a impins la masina si era plina de noroi pe trening,peisajul era de vis,mult verde,iarba deasa,stuf ca-n delta,liniste si ceea ce ne-a frapat curatenie bec.Am aflat imediat ca nu e voie cu masina pe balta,trebuia sa o lasam la intrare si sa ne descurcam cum putem asa ca am ales un loc nu prea departat,la sfatul pertinent al sotiei,ca daca e peste in balta mananca oriunde.M-am comformat,oricum pentru ea iesisem si imi placea atat de mult salbaticia acestui loc incat nu ma mai interesa daca o sa prind ceva sau nu asa ca am inceput sa-mi intind sculele,sub ochii uimiti ai paznicului care probabil nu vazuse atata tehnologie pe balta.Regulament strict:50 ron,3 lansete, pentru a patra inca 10 ron,nu conteaza ca e nevasta,copil sau nou-nascut,daca vrea sa pescuiasca plateste.Ce sa fac,mai platesc 10 ron si la insistentele sotiei ii fac o telescopica de 2,70 echipata cu o mulineta ratacita printr-un rucsac,fac o montura cu doua carlige de caras,pun in fiecare cate un o boaba de porumb Bonduelle ca altceva decat asta si boabe uscate nu aveam la mine,si o arunc in siktir la nici 30 de metrii de mal,langa niste cocioace.Le aranjez frumos dupa aceea si pe ale mele,delicat,cu grija,monturi fine cu saculet solubil si toate cele pentru ca am uitat sa va spun ca era primavara si nu ma asteptam sa-mi faca praf lansetele,binenteles conditia fiind sa fie si ceva peste in balta.Se facuse aproape 11 si nici un tac,asa ca ma hotarasc sa incing gratarul,pun manganul si plec la masina sa aduc preparatele.Ajung la masina dar nu ma grabesc,las' sa mai treaca jarul ma gandesc,si o iau pe langa balta sa mai vad ceva locuri de pescuit,ocazie cu care fac cunostinta si cu administratorul,un nene in varsta,Voicu,pe care l-am perceput initial ca ursuz si suspicios,dar mai tarziu,cand ne-am imprietenit mi-am dat seama ca avea destule motive sa fie asa,si ca era un om deosebit,singurul lui scop fiind respectarea regulamentului si curatenia.Mi-a raspuns monosilabic la cele cateva intrebari pe care i le-am adresat asa ca m-am intors la masina,mi-am luat sacosele cu de-ale gurii si am purces catre consoarta,pe care am gasit-o stand pe una din bancutele de lemn amenajate,aproape plangand,cu genunchii tremurand si aratand fara sa poata vorbi, undeva,in stanga ei,de unde ma privea cu gura cascata o splendoare de salonta de peste 5 kg.Era bine cand nu putea sa vorbeasca pentru ca imediat ce si-a revenit a inceput scandalul,ca unde am fost atata timp,ca i-am dat o mulineta care nu recupereaza,ca a trebuit sa tina firul cu mana si sa o ia pe camp,ca daca nu o ajuta paznicul cine tinea minciogul......si multe altele.Verific si constat "defectul' pe loc,uitasem sa-i strang frana la tambur,dar tac malc si incep sa o laud pentru stilul unic de-a aduce pestele la minciog si desi nu gusta gluma,privind frumusetea de peste ii revine zambetul pe fata si salvam ziua.Atunci l-am cunoscut si pe Sorin,unul din paznici,baiat deosebit dar care atunci m-a enervat teribil,zic' da-mi si mie telefonul tau pentru ca-mi place balta si o sa mai vin,asta-i zice si mi-l da,ii dau un bip si zic sa ma treaca in memorie: bebe,lasa dom'le zice el,cand ma suni zici ca esti ala lu' care i-a prins nevasta un crap mare si stiu eu cine esti",asa ca va dati seama cum m-am simtit,dar aveam nevoie de om asa ca n-am comentat nimic si am inceput sa-l intreb despre balta.Mi-a spus atunci ca ar fi ceva crap dar nu mai mare de 7 kg si astia destul de rari,media fiind de 2-3 kg,dar tot atunci mi-a zis c-ar mai fi si cativa batrani locatari ai baltii,amuri de peste 20 kg,am zambit in sinea mea si am trecut povestea la"pescaresti,reclama de paznic".In fine,s-a incheiat ziua,eu am luat doua bucati la vreo doua kile si ceva si nevasta-mea niste carasi frumosi,asta fiind prima mea intalnire cu aceasta balta.In urmatorii ani am revenit de cate ori eram in tara si aveam timp,nea Voicu a inceput sa aiba incredere in mine si,desi pe atunci nu se pescuia noaptea,ma lasa sa campez,sa fac un gratar si sa ma bucur linistea noptii degustand cate o berica-doua,pentru ca dupa mine,nimic nu se compara cu noptile petrecute pe balta,indiferent daca pescuiesti sau nu.Mai tarziu chiar imi dadea voie sa nadesc noaptea asa ca in primele ore ale diminetii deja aveam activitate la bete iar partidele erau de vis.Una peste alta in cativa ani am prins 10-11 crapi de 7-7,5 kg pe langa destui mai mici,cativa amuri de 12-13kg culminand cu unul de 14,3 pe care l-a scos baiatul meu,(dar fiind la minciog se pune si la mine,nu?)insa gandul ma ducea la batranii amuri si chiar incepusem sa am convingerea ca totul era o poveste.Asta pana in vara anului trecut cand am fost martor la un rateu din gura minciogului,chestie care i se intamplase unui localnic,iar salupa care evadase sarea clar peste 18kg.Va dati seama ca asta m-a pus pe jar si,de cate ori aveam posibilitatea,dadeam fuga pe balta cu gandul ca doar,doar......Am uitat sa va spun ca ultimii doi ani am pescuit in acelasi loc,vesnic liber,in coltul cel mai indepartat de parcare al baltii,un coluar intre stufuri unde cu greu puteai pescui cu doua lansete iar ca sa scoti pestele trebuia sa intrii vreo 8-10 mt in apa pana la limita stufului,asa ca va dati seama ca nu era bataie pe acest loc,romanul in genere vrand sa pescuiasca macar ca maximul de lansete admise,iar de intrat in apa putini o faceau mai ales ca era mal pe fund si apa iti ajungea aproape de piept.Eu ma simteam acolo super,eram in mediul meu mai ales ca tot timpul era liniste urmatorul stand fiind la peste 300mt,asa ca n-as fi schimbat locul asta indiferent de tentatie(amurul cel mare fusese scapat undeva pe la mijlocul baltii,pentru cunoscatori"la plaja mica").V-am povestit toate asta pentru ca acolo am avut onoarea sa ma lupt prima,si poate ultima oara,cu unul din acei batrani ai baltii.Eram impreuna cu George,partenerul meu de pescuit si consoartele chiar in ziua cand Genes amenaja standurile pentru "Cupa Hook Buzau"2011.Promiseseram tuturor inca de acasa ca pescuim impreuna pe acelasi loc,mai ales ca locul vizat de George era destul de bun si permitea montarea a cel putin doua baterii de lansete,dar ajungand acolo n-am rezistat tentatiei si suparand pe toata lumea am disparut la vechiul meu loc,singurul vesnic liber,am dat putina nada si am lansat cele doua lansete la apa.Pana la pranz eu aveam 5 pesti,si ei 3 asa ca situatia devenise un pic tensionata si cu ocazia mesei am hotarat sa petrec mai mult timp cu sotia si prietenii lasand lansetele nesupravegheate,distanta fiind de peste 300mt statia nu-mi era de nici un folos,dar pentru linistea conjugala ce nu face barbatul!?Am mancat cu noduri,stateam ca pe ace,dar nu putam sa plec pentru ca din 5 in 5 min trebuia sa fac linii pentru undita nevesti-mii pe care o agata periodic in stuful din fata.Am rabufnit intr-un tarziu,ba io plec,puteti sa va suparati,asa faci mereu zice sotia dar eu tac si o sterg nemteste.Ajung si gasesc la batul din stanga swinger-ul cazut,firul slab,o ridic si incerc sa mulinez dar constat ca firul era paralel cu linia de stuf din stanga,intru in apa si ajungand la limita dinspre balta a stufului constat ca montura era agatata asa ca intind firul si incerc prin socuri scurte sa o desgat,se libereaza brusc si o taie exact in mijlocul baltii desirand,fara sa exagerez peste 100mt de fir.Am realizat imediat ca este Batranul din visele mele si am strigat la George care nici nu stiu cand a ajuns langa mine cu minciogul.Am stat in apa aproape o ora,l-am adus pe textil de nenumarate ori,dar de fie care data cand incercam sa-l ridic se supara si o taia oprindu-se in acelasi loc,adica in mijlocul baltii.Adrenalina nu-si mai facea efectul fiind inlocuita de oboseala si am hotarat in disperare de cauza sa strang frana tamburului si sa-l aduc la minciog,gandindu-ma ca o fi obosit si el.Fals,cand a ajuns la 7-8 metrii a inceput sa dea niste socuri in lanseta,si instantaneu mi-a venit in minte imaginea unui caine care incearca sa rupa lantul(stiu ca e o comparatie aiurea,dar atunci chiar asta vedeam in ochii mintii si asta vad si acum cand ma gandesc la momentul acela).Lanesta se facuse covrig,am strans frana la maxim,am dat sa-l ridic deasupra apei,dar dupa inca doua smucituri puternice i-a sarit carligul din gura si dus a fost.Va spun cu mana pe inima ca nu mi-a parut rau si nici acum nu-mi pare ca am fost invins,poate un pic,pentrU faptul ca nu mi-am vazut deloc adversarul,in rest RESPECT era cuvantul potrivit.Am ajuns la mal unde am observat ca ni se inegrise si sbarcise pielea picioarelor de la atata timp petrecut in namol si apa.Nevasta-mea mi-a atras atentia ca eram suspect de vesel,dar eu aveam motivele mele,daca nimeni nu pusese vreodata pe saltea un asemenea exemplar,de ce sa fiu eu mai cu mot.Am mai facut de atunci pana in toamna inca doua partide,dar stiam ca sansa mea de a ne mai intalni nu mai exista.
Unde-i oful o sa ziceti!?Tocmai vi-l spun:de Anul Nou l-am sunat pe Sorin,cu care legasem o frumoasa prietenie si mi-a dat o veste care m-a lovit in moalele capului-balta s-a pus in vanzare,a fost navodita la greu si s-au scos cateva tone ,mult peste cat se asteptau sa fie in balta.Am reusit sa ingaim o intrebare,cati Batrani s-au scos si cat aveau,nu mi-a raspuns imediat,stia ca fierb si ma tinea la foc mic.Dupa cateva secunde care m-i s-au parut o vesnicie zice,hai sa-ti dau o veste mare,n-am scos nici unul mai mare de 15,au fost cativa care au spart plasele ca erau cam vechi , a venit frigul si nea Voicu a zis ca ajunge.Sa-i dea Dumnezeu sanatate,zic eu fiind convins ca si el,ca si mine,nu vroia sa-i vada macelariti pe tarabele din hala,preferand sa ramana acolo unde le era locul,chiar daca balta ajungea pe mana altcuiva.Se apropie primavara si nu stiu ce se va intampla,voi mai avea o balta de suflet sau nu,oare voi mai avea sasa sa stau fata in fata cu un Batran sau va ramane doar o amintire pe care o voi povesti nepotilor si ei var zambi cu subanteles punand povestea pe seama senilitatii varstei mele?Voi ce ziceti prieteni?



0
'
'
'


'
'

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Balti de suflet

Mesaj de dragan claudiu » 09 Feb 2012, 22:09

@ Bebe2011

Fara cuvinte....... **== **== frumos
Pe site-ul mincinosi e un concurs cu povesti ale pescarilor e pacat daca nu pui si tu povestea ta....

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”