Balti de evitat in 2012

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarul200461
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 13 Mai 2009, 17:04

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de pescarul200461 » 05 Iun 2012, 08:48

Atata timp cat face bani fara sa miste un deget de sa investeasca?
Luni cu toate ca a spus ca nu se pescuieste decat de pe un singur mal era ca la nunta pe ambele maluri le-a luat banii la fraieri caci asta suntem o spun fara nici o jena si pe balta nu cred ca s-a prins mai mult de 5 kg de peste(caras)unul singur am vazut pe malul opus care a bagat minciogul in apa si a scos un crap care era la bataie la scule nimic,foisoarele sub orice critica rupte mizerie de nedescris in incinta lor am crezut ca ce scrie in saitul de prezentare este adevarat dar adevarul este unul cutremurator japca pe fata asa cum am mai spus este prima si ultima data cand calc pe aceasta balta

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de valentin... » 05 Iun 2012, 09:33

aveti dreptate
anu trecut am fost si eu pe aceasta ,,superba balta"si nu am prins nimic
si daca a fi moca pescuitul pe aceasta balta nu as mai refeni pe ea

Avatar utilizator
danviziru
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 28 Feb 2012, 19:27

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de danviziru » 05 Iun 2012, 16:28

acum 3 saptamani la Butimanu - cativa carasei, la Crevedia 2 acum o saptamana, cativa carasei, sambata dupa amiaza si duminica asta, toata ziua la Mariuta 3 - doi carasei si un ciortan la 0,8 Kg, Am revenit duminica pt ca la penultimul stand cu parasolar, sambata au luat unii cam 6 bucati la plantat, ciortani cam la 1-1,5 KG si un novac mai mare de 5 KG. Am plantat si noi, eu si un amic cate 4 lansete fiecare( pe locul vizat de sambata), am si nadit bine de dimineata, iar rezultatul a fost un singur ciortan. Distanta nu e mai mare de 120m asa ca am si lansat dupa pranz...am incercat cu boilies , boabe de porumb uscat dipuit cu miere(la care am si prins)si bomba cu pufuleti pt nevasta-mea( 2 lansete) Apa la stavilar curgea bine dinspre 2, taxa 50 lei de persoana fara bon!!!! Deci se poate negocia ...Am vb si cu alti pescari duminica spre seara...oameni cu scule si barcute....total dezamagiti...se pare ca se umbla la apa in weekend si nu numai...dar pestiluci, ceva, sunt, ca i-am vazut @-)


PS- pacat ca nu am vazut mai demult forumul asta ca scutem doua iesiri macar...offf :-w

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de AlinBina » 14 Sep 2012, 12:44

cred ca adevarul este undeva intre patroni de balti si pescari........recunosc am citit intreg topicul si am constatat:
1.pescari ce pescuiesc la bomba....conform legii interzis montura cu mai mult de 2 ace....pe ape publice
2.patroni ce plimba apa, pun azot,etc,
3.pescari ce, din setea de a prinde mult, prost si fara rost,(ex:) in loc de 4/5 lansete (conform regulamentului baltii) baga 6/7
4.patroni ce dupa o rezervare telefonica, te anunta, cand ajungi pe balta, ca locul e ocupat, si altele, etc
5.sau grupuri de pescari, cel putin 4/5 cu 30 lansete in linie, toate plantate si care sunt convins ca nu stiu sa "dea din mana", sa faca o montura, sa sondeze fundul apei, sa caute pestele si zonele de hranire, SI LISTA POATE CONTINUA.......


cam cati dintre cei ce isi expun o parere pe acest topic, de altfel libera si neconditionata, cunosc de ex: topografia baltilor mentionate, cati dintre ei planteaza, cati dintre ei dau cu montura tip "BOMBA", cati fac curat dupa ce pleaca de pe locul de pescuit,.........

in cazurile astea ce mai inseamna PESCUIT SPORTIV........cumva PLANTAT si pescuit la BOMBA
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de valentin... » 21 Sep 2012, 14:53

anul acesta am avut multe partide pe mariuta 3
pot spune ca daca reusesti sa gasesti un loc bun ai numai de castigat
am fost de 8 ori pe mariuta de 6 ori am venit cu peste acasa,o data am scapat 2 bucati si o singura data nu am vazut nici o trasatura
media pestilor prinsa pe mariuta este de 6-13 kg

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de AlinBina » 23 Sep 2012, 20:05

valentin... scrie:anul acesta am avut multe partide pe mariuta 3
pot spune ca daca reusesti sa gasesti un loc bun ai numai de castigat
am fost de 8 ori pe mariuta de 6 ori am venit cu peste acasa,o data am scapat 2 bucati si o singura data nu am vazut nici o trasatura
media pestilor prinsa pe mariuta este de 6-13 kg
cred ca ai o reteta secreta cu care nadesti?!?! =P~ astept ziua cand n-o sa mai fie secreta?!?!?! :D
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de valentin... » 23 Sep 2012, 23:12

sa sti ca nu e secreta am dat cu porumb pus in punga solubila si plantat cu barcuta,poate uni pescari o sa rada cand cand vad cum am plantat si pe firu de par plastice
priveste in poza o partida de 12h noapte
Fişiere ataşate
550873_3094200328741_1709784691_n.jpg

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Balti de evitat in 2012

Mesaj de AlinBina » 24 Sep 2012, 04:02

valentin... scrie:sa sti ca nu e secreta am dat cu porumb pus in punga solubila si plantat cu barcuta,poate uni pescari o sa rada cand cand vad cum am plantat si pe firu de par plastice
priveste in poza o partida de 12h noapte
sa inteleg ca ai pus numai porumb tare/uscat?.......nu am fost pe mariuta 3 niciodata......eu dau 100-120m din mana si ma gandeam ca ar merge o partida de 12 sau 24 acolo, asta daca n-ar fi un inconvenient plantatul cu barca si mi-ar ajunge lungimea de aruncat din mana, nu am barca, si ma incanta o iesire.
"Iubitor de pescuit si bere"

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”