Belciugatele LIVADA 4

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de georgemarian » 10 Aug 2012, 19:40

Laurentiu scrie:Ti-ai furat-o zilele trecute pe Fundulea 2, este? :))
Nu doar eu,aproape toti :)) slab de tot...am mai aruncat si 4 kg de nada in apa :)) Dai cu saculet,cu pungi,cu momitoare,...nimic,nu am avut o trasatura,era mort,am luat un somn tongolez :)) nesuferit peste,mai mi'a tras unu eram la 7 m de lanseta,a plecat cu totul,am avut frana stransa..a rupt fir de 40, nucredeam ca are asa forta,si cu primul m'am chinuit pana sa il dau afara...norocul meu a fost ca sa oprit mulineta in suport ca o lua cu totul...!peste 1 sapt ma duc la walter sa vedem....aici am stat 24 h..!cea mai slaba partida pe anul asta :-S

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de AlinBina » 27 Sep 2012, 19:38

A fost cineva curand pe balta?.....Daca, da?... va rog niste detali..
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de AlinBina » 06 Oct 2012, 12:34

datorita timpului limitat pe care il am......am fost pe balta sambata 29.09.2012 pentru o partida scurta de 12h......dupa ce joi 27.09.2012 patronul cica a bagat aprox 2 tone crap intre 2-4kg......n-am luat nimic, decat am scos 2 buc pesti morti, unul plutea, celalalt l-am scos de pe fund, iar fratele a mai luat unul ametit la undita cu acul gol ce a murit la aprox 1-2h........apa a curs in permanenta dinspre belciugatele dinei........n-apm vazut pe nimeni sa ia ceva semnificativ.......am stat aproape de digul cu dinei, locul 2, langa dig era ocupat de o persoana de 24 h ce a luat doua buc aprox 2kg langa stuf.........am incercat la tot ce se putea, fara pelete, am dat din mana pe o raza de aprox 50 m, inclusif la zig rig de 50-70 cm, cu saculet, cu momitor, cu spobm, cu cobra.......concluzie nimic
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
linkus
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 15 Ian 2012, 15:29

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de linkus » 06 Oct 2012, 20:51

Si pe fundulea 6 aceleasi rezultate adica zero ordinarii plimba apa dinspre fundulea 6 spre livada 4 in afara unor ciortani mici nimeni nu a prins nimic.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de Laurentiu » 06 Oct 2012, 21:18

A scazut Dinei apa in vederea navodirii si din cauza asta au plimbat astia apa pana la Darvari. Adica livada 4, fundulea 6-7-8-1-2.
Dar cine a dat dupa peste mare l-a pacalit. Chiar nesperat de mare pt garlele astea.
Dar nu in weekend si pescuit cat mai izolat. Insa daca ai avut vreun bomber man sau plantator langa tine, adio peste mare.
Din mana, numai din mana si cu nada foarte buna; sareau lansetele de pe rod-pod cand dadea in ele..

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de georgemarian » 06 Oct 2012, 21:52

Laurentiu scrie:A scazut Dinei apa in vederea navodirii si din cauza asta au plimbat astia apa pana la Darvari. Adica livada 4, fundulea 6-7-8-1-2.
Dar cine a dat dupa peste mare l-a pacalit. Chiar nesperat de mare pt garlele astea.
Dar nu in weekend si pescuit cat mai izolat. Insa daca ai avut vreun bomber man sau plantator langa tine, adio peste mare.
Din mana, numai din mana si cu nada foarte buna; sareau lansetele de pe rod-pod cand dadea in ele..
Ia uimeste'ne bre' nea laurentiuLe,nu spune ca ai prins un 'ciortocrap' de vreo' 4 kg acolo? :)) :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de Laurentiu » 06 Oct 2012, 22:37

Eram sigur ca sari tu repede.. >:)
4 kile e mic spre f mic.. :P ..

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de georgemarian » 07 Oct 2012, 23:20

Laurentiu scrie:Eram sigur ca sari tu repede.. >:)
4 kile e mic spre f mic.. :P ..
>:) <:-P sunt si mai mari acolo? :O :O

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de Laurentiu » 08 Oct 2012, 10:19

Da..

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de frostyrca » 08 Oct 2012, 18:32

Laurentiu scrie:A scazut Dinei apa in vederea navodirii si din cauza asta au plimbat astia apa pana la Darvari. Adica livada 4, fundulea 6-7-8-1-2.
Dar cine a dat dupa peste mare l-a pacalit. Chiar nesperat de mare pt garlele astea.
Dar nu in weekend si pescuit cat mai izolat. Insa daca ai avut vreun bomber man sau plantator langa tine, adio peste mare.
Din mana, numai din mana si cu nada foarte buna; sareau lansetele de pe rod-pod cand dadea in ele..

Pe care garla ati dat ? si cat avea pestele ala mare?

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de AlinBina » 11 Oct 2012, 08:15

zi secretu' ,ca POATE MĂ MAI DUC, eu m-am uitat la ele și am dat din mâna, și izolat, și cu bile, și cu porumb, și cu cânepă, pe fund și la suprafaţă, cu detoate și peste tot, în concluzie nimic, poate n-am dat cu ce trebuie.
*tu cu ce nadă/momeală dai?
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de georgemarian » 11 Oct 2012, 14:54

AlinBina scrie:zi secretu' ,ca POATE MĂ MAI DUC, eu m-am uitat la ele și am dat din mâna, și izolat, și cu bile, și cu porumb, și cu cânepă, pe fund și la suprafaţă, cu detoate și peste tot, în concluzie nimic, poate n-am dat cu ce trebuie.
*tu cu ce nadă/momeală dai?
Nea' laurentiule zi secretu' sa se duca ca e balta matale' si ai de castigat :))

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de Laurentiu » 11 Oct 2012, 21:08

Nu e niciun secret. In primul rand locul, apoi liniste, deci sa stai cat mai izolat de manelisti, cocalari, plantatori si bombargii. Trebuie sa pui la momitor si carlig ceva cu care nu dau ceilalti si n-a vazut crapul ala niciodata in viata lui, dar de foarte buna calitate, gen CCMoore. Adica o pastura pe momitor si doua boabe de porumb dipuite cam in aceeasi aroma cu pastura. Fara nadire masiva, maxim patru gogoloaie cat nuca.
Azi a fost a patra oara consecutiv in 10 zile cand a dat iar ala mare dar de data asta a avut noroc, nu s-a intepat bine si l-am pierdut pe drum...:(

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de frostyrca » 15 Oct 2012, 19:40

Daca nu ne spuneti balta macar greutatea pestelui se poate, De exemplu stiu pe cineva care a luat la porumb tinut in apa 2 zile peste de 7KG pe belciugatele4.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Belciugatele LIVADA 4

Mesaj de Laurentiu » 15 Oct 2012, 22:17

Am luat un comun de 6 kg, doua salonte de 7 kg si un comun tot de 7 kg si surpriza a fost o salonta de 10 kg.
Prinsi in ultimele 17 zile in care am facut 5 partide cam de 10 ore partida. Ziua. Cate unul pe partida. Tenul de 4 kg nu l-am pus.
Prin tipul nadei am incercat sa capturez numai crap mare pt aceste balti periate, cu riscul de a nu prinde nimic. Nu-mi explic ce a cautat tenul ala la nada respectiva, eventual ma asteptam la un somn european, ca mai sunt pe acolo, foarte rari ce-i drept dar mari. In schimb n-am scapat de carasul mare de la 5-600 grame in sus. Am luat si cativa la kil.
In schimb ciortanul si crapul pana in 4 kile nu a pus gura pe nada mea, parca era soricioaica, cu toate ca pescarii de alaturi mai ciuguleau pe la 2-3 kile.
N-am poze la toti ca am mai fost si singur, dar la cele doua salonte de 7kg si la cel de 10 kg am poze.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”