TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
petcu victor
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 03 Mar 2008, 02:06

TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de petcu victor » 01 Feb 2009, 06:01

TAXE INCEPIND CU DATA DE 05 04 2009 PENTRU CEI CARE VOR SA PESCUIASCA PE BAZINUL PISCICOL MOARA
VLASIEI 2 :

1 - 60 RON = 12 ORE (PESCUIT C&R)
2 -120 RON = 24 ORE (PESCUIT C&R)
3 -100 RON = 12 ORE (PESCARUL POATE PESCUII SI RETINE 5 KG DE PESTE DUPA CARE POATE PESCUII RESTUL
ZILEI C&R)
4 - 40 RON = TAXA PLANTAT(PENTRU FIECARE PESCAR CARE PLANTEAZA)

MEMBRII APCR SI CARP ZONE AU REDUCERE 20% LA PUNCTELE 1 SI 2 !!!!


REGULAMENT DE PESCUIT MOARA VLASIEI 2 ANUL 2009


1)Pescarul poate sa pescuiasca cu maxim 4 scule
(lansete sau undite)obligatoriu dotate cu 1(un)singur carlig si sunt obligatorii monturile care sa permita eliberarea plumbului sau a momitorului in caz de rupere a firului!!!
2)Capturile de CRAP care vor depasi 5 KG vor fi eliberate imediat ce au fost prinse in stare vie si
fara a fi ranite !!!
3)Capturile de SALAU nu se vor retine indiferent de greutate si se vor elibera imediat in stare vie
fara a fi ranite !!!
4)Capturile de SOMN SI STIUCA,care vor depasi 5 KG vor putea fi retinute,cu conditia ca pescarul sa
plateasca 15 RON FIECARE KG CARE ESTE IN PLUS PESTE CELE 5 KG CARE POT FI RETINUTE
5)Este strict interzis sa puna pestele in acelas juvelnic 2 sau mai multi pescari!!!
6)Este strict interzis pescuitul la BOMBA !!!
7)Fiecare pescar este obligat sa se aseze numai in dreptul locului marcat pentru pescuit !!!
Nu se elibereaza decit maxim 2 bonuri unui pescar(valabil pentru cei care vor sa retina mai mult decit
cele 5kg admise)!!!
9)Pe acest bazin sunt interzise manelele,injuriile,chefurile si oricare alte activitati care pot
deranja ceilalti pescari aflati pe balta(pescarul insa nu trebuie sa inteleaga ca nu poate face un gratar
sa bea o bere,dar sa o faca in asa fel incit sa nu deranjeze pe ceilalti pescari)!!!
10)Fiecare pescar are dreptul sa fie insotit de o persoana,restul persoanelor care-l vor insotii,vor
platii o taxa de agrement de 10 RON !!
11) Acela care va fi gasit ca nu respecta unul din punctele de mai sus va fi scos imediat de pe
bazin,dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment(daca este unul dintre acei
pescari care au platit taxa ca sa retina peste)!!!
12) Pescarii vor trebuii sa fie dotati cu saltea de primire si spray dezinfectant(cei care nu au asa
ceva,pot cere de la paznicul care incaseaza taxa,contra sumei de 5 RON/pescar)

ACCESUL PE BALTA SI PESCUITUL INCEP DE LA ORELE 06,00 SI SE TERMINA LA ORELE 18,00 !!!!!!!!!!!!!!
PESCARII TREBUIE SA LASE LOCUL DE PESCUIT CURAT(FARA CHISTOACE DE TIGARI,COJI DE SEMINTE,ETC)

ATENTIE!!!

PE ACEST BAZIN CEL CARE VA FI PRINS CA SUSTRAGE(ASCUNDE)PESTE,ALTUL DECIT CEL CARE POATE FI RETINUT
CONFORM TAXEI ACHITATE,SE FACE VINOVAT DE FURT,FAPTA PENALA PEDEPSITA DE ART 208 CODUL PENAL.VINOVATII
VOR FI RECLAMATI ORGANELOR DE POLITIE !!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Feb 2009, 10:06

Multumim dl. Petcu!!

Avatar utilizator
DragosS
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 04 Ian 2009, 01:33
Localitate: Bucuresti

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de DragosS » 01 Feb 2009, 19:15

Vad ca acest regulament este valabil de la data de 05.04.2009. Dar se poate pescuii si pana in aprilie in sistem C&R,nu?

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Madalin013 » 02 Feb 2009, 02:26

In plina criza economica preturile imobiliarelor , masinilor , etc. scad numai pe balti cresc :)) deci sa inteleg ca la patroni de balti nu a ajuns inca criza :)) foarte tare . Si inca o chestie care ma scoate din sarite ce e fratilor cu taxa pt. plantat am obesrvat ca pe multe balti sa adoptat aceasta metoda de a stoarce bani de la pescari eu unu chiar nu inteleg rostul acestei taxe , dar cine stie poate oi fi eu batut in cap si nu imi dau seama chiar va rog dak pote cineva sa imi explice si mie cineva rostul acestei taxe pt. plantat cand pescuim in sistem C&R si avem o barcuta cu telecomanda pe care am dat o gramada de bani si pe care o mai platesc inca odata patronului de balta prin acasta taxa de plantat . Pt. patroni de balti care percep o asa taxa SA VA FIE RUSINE !! :(

Avatar utilizator
DragosS
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 04 Ian 2009, 01:33
Localitate: Bucuresti

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de DragosS » 02 Feb 2009, 08:52

Nu au crescut preturile. Au ramas la acelasi nivel ca in 2008. A aparut in plus numai taxa de plantat.

Avatar utilizator
catalin duta
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Sep 2008, 09:02

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de catalin duta » 02 Feb 2009, 09:09

Hai sa-ti explic eu de ce,pt. ca tu care plantezi poti duce monturile mult mai departe,iar pescarul care arunca din mana nu, iar taxa e aceeasi pt.amandoi.si pana la urma nu-ti baga nimeni mana in buzunar,sa nu mai spunem ca pe moara nici nu ai avea nevoie sa plantezi,sau................ :D

Avatar utilizator
DragosS
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 04 Ian 2009, 01:33
Localitate: Bucuresti

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de DragosS » 02 Feb 2009, 09:59

Nu ai avea nevoie sa plantezi daca ai niste scule bune. :D Oricum, mie taxa pentru plantat mi se pare ok si inteleg motivele pentru care a fost introdusa. As dori insa sa il intreb pe domul Petcu daca ea se aplica si la 24h sau numai la 12h C&R. Adica 24h C&R +plantat vor costa 160 RON sau 200RON?

Avatar utilizator
maryusflopy
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mar 2008, 09:16

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de maryusflopy » 02 Feb 2009, 13:40

Madalin013 scrie:In plina criza economica preturile imobiliarelor , masinilor , etc. scad numai pe balti cresc :)) deci sa inteleg ca la patroni de balti nu a ajuns inca criza :)) foarte tare . Si inca o chestie care ma scoate din sarite ce e fratilor cu taxa pt. plantat am obesrvat ca pe multe balti sa adoptat aceasta metoda de a stoarce bani de la pescari eu unu chiar nu inteleg rostul acestei taxe , dar cine stie poate oi fi eu batut in cap si nu imi dau seama chiar va rog dak pote cineva sa imi explice si mie cineva rostul acestei taxe pt. plantat cand pescuim in sistem C&R si avem o barcuta cu telecomanda pe care am dat o gramada de bani si pe care o mai platesc inca odata patronului de balta prin acasta taxa de plantat . Pt. patroni de balti care percep o asa taxa SA VA FIE RUSINE !! :(
Prin pescuit sportiv unii dintre noi intelegem ca intre doi luptatori(pescaru si crapul) trebuie sa fie sanse egale, iar o barcuta de plantat este o arma in plus pe care o are pescarul.O taxa pentru plantat se justifica nu numai pe o balta ca Moare Vlasiei dar si pe baltile unde cantitatea de peste cu care ramai in juvelnic poate influentata considerabil de modul de pescuit si unde plantatul poate chiar deranja un alt pecar care a platit o taxa pentru pescuit si relaxare, pentru ca nu chiar toti stiu cum sa planteze.

Nu am spus-o cu rautate si vreau sa intelegi ce e cu taxa asta.Pana la urma proprietarul la el in casa iti impune ce reguli doreste si isi apara cum stie mai bine,,copiii" ;)

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Coleman » 02 Feb 2009, 15:45

maryusflopy scrie:
Madalin013 scrie:In plina criza economica preturile imobiliarelor , masinilor , etc. scad numai pe balti cresc :)) deci sa inteleg ca la patroni de balti nu a ajuns inca criza :)) foarte tare . Si inca o chestie care ma scoate din sarite ce e fratilor cu taxa pt. plantat am obesrvat ca pe multe balti sa adoptat aceasta metoda de a stoarce bani de la pescari eu unu chiar nu inteleg rostul acestei taxe , dar cine stie poate oi fi eu batut in cap si nu imi dau seama chiar va rog dak pote cineva sa imi explice si mie cineva rostul acestei taxe pt. plantat cand pescuim in sistem C&R si avem o barcuta cu telecomanda pe care am dat o gramada de bani si pe care o mai platesc inca odata patronului de balta prin acasta taxa de plantat . Pt. patroni de balti care percep o asa taxa SA VA FIE RUSINE !! :(
Prin pescuit sportiv unii dintre noi intelegem ca intre doi luptatori(pescaru si crapul) trebuie sa fie sanse egale, iar o barcuta de plantat este o arma in plus pe care o are pescarul.O taxa pentru plantat se justifica nu numai pe o balta ca Moare Vlasiei dar si pe baltile unde cantitatea de peste cu care ramai in juvelnic poate influentata considerabil de modul de pescuit si unde plantatul poate chiar deranja un alt pecar care a platit o taxa pentru pescuit si relaxare, pentru ca nu chiar toti stiu cum sa planteze.

Nu am spus-o cu rautate si vreau sa intelegi ce e cu taxa asta.Pana la urma proprietarul la el in casa iti impune ce reguli doreste si isi apara cum stie mai bine,,copiii" ;)

O discutie pe aceeasi tema a mai fost si in topicul MOARA VLASIEI si nu s-a ajuns la nici o concluzie.Haideti sa incerc sa va explic eu (din cate am inteles) cum sta treaba cu aceasta taxa.Aceasta taxa a fost bagata(dupa cum a declarat chiar patronul baltii) pentru ca anumiti ''pescari'' s-au simtit ''lezati'' de faptul ca cei care planteaza prind iar ceilalti nu si s-au ''plans'' administratorului ca cei cu navomodele au ''invatat'' pestele sa manance numai aproape de malul celalalt,dar s-au inselat amarnic pentru ca pestele sta ''in malul'' celalalt din cu totul alte motive(explicate de pescari mai ''vechi'' ai baltii) si acest lucru se intampla in special in lunile foarte calduroase.Ceea ce nu au inteles cei care au ''protestat'' este ca prin aceasta taxa nu vor disperea navomodelele iar ei vor avea aceeasi ''problema''.
In alta ordine de idei tin sa va spun ca DL PETCU nu a introdus aceasta taxa pentru a-si rotunji veniturile, pentru ca daca dorea acest lucrul o facea intr-un mod cat se poate de simplu:Crestea taxa cu 20-30 ron si va garantez eu ca scotea mult mai multi bani asa.
Deci, din punctul meu de vedere aceasta taxa de plantat nu este aberanta sau exagerata si asta o spune unul care detine un navomodel si care a ''contestat'' aceasta taxa pana in momentul in care au aparut taxele pe anul 2009.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
petcu victor
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 03 Mar 2008, 02:06

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de petcu victor » 02 Feb 2009, 16:01

DragosS scrie:Nu ai avea nevoie sa plantezi daca ai niste scule bune. :D Oricum, mie taxa pentru plantat mi se pare ok si inteleg motivele pentru care a fost introdusa. As dori insa sa il intreb pe domul Petcu daca ea se aplica si la 24h sau numai la 12h C&R. Adica 24h C&R +plantat vor costa 160 RON sau 200RON?
Taxa pentru plantat este aceeas 40 ron,indiferent daca pescuiesti 12 ore sau 24 ore!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Coleman » 02 Feb 2009, 16:27

Domnule PETCU am si eu o intrebare :eu de obicei pescuiesc 36 ore adica vin la ora 6 dimineata platesc un bon de 12 ore iar la ora 18 mai platesc unul de 24 ore,taxa de plantat este valabila in acest caz 24 ore adica de la ora 6 dimineata pana a 2 a zi la ora 6?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Madalin013 » 02 Feb 2009, 20:08

Deci sa inteleg ca taxa pt plantat a fost introdusa pt ca uni pescari se oftica cand vad ca un alt pescar prind mai mult peste dect ei prin faptul ca planteaza inloc sa arunce lansetele cu propriile maini =)) oftica asta ce face din om si nu cred ca plantatul influenteaza cu cat peste ramai in juvelnic daca pescuiesti in sistem C&R . Si daca tot veni vorba de oftica ar trebui sa puna o taxa si pt pescuitul cu boilies , nu ? pote ma sunt pescari care se simt "lezati" de faptul ca nu isi permit sa cumpere mixuri care sunt cam scumpe si omul da cu porumb si sigur va fi deranjat de faptul ca pescarul de langa el prinde bucati mari una dupa alta si la el numic =)) ( asemanator ca si in cazul cu barcuta pt plantat ) . oricum deci vad ca sunt numai pareri pro pt taxa pt plantat , oare cei care si-au exprimat opinia sunt cumva cunostinte sau prieteni de-ai Dlomnului Petcu ? =)) oricum eu tot nu gasesc o explicati plauzibila pt aceasta taxa decat cea de a mai stoarce niste bani de la pescari ... Si oricum eu nu plantez sau daca o fac o fac foarte rar atunci cand pesti se hranesc foarte departe in larg si pe langa maluri se prinde foarte slab .. oricum multunesc celor care au incercat sa ma lamureasca si pe mine ce e cu taxa asta si care este rostul ei ... Fir Tzeapan tuturor ---<><

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Coleman » 03 Feb 2009, 19:57

''Madalin013
oricum deci vad ca sunt numai pareri pro pt taxa pt plantat , oare cei care si-au exprimat opinia sunt cumva cunostinte sau prieteni de-ai Dlomnului Petcu ? oricum eu tot nu gasesc o explicati plauzibila pt aceasta taxa decat cea de a mai stoarce niste bani de la pescari
Daca asta ai inteles tu din toate comentariile inseamna ca :ori nu sti sa citesti ori nu intelegi ce citesti.Si dupa cum ti-am mai spus daca administratorul baltii dorea sa ''stoarca'' bani de la pescarii crestea taxa cu maxim 20-30 ron si iesea mult mai bine.Si inca ceva cu domnul PETCU am stat de vb de max 2 ori la telefon si o singura data pe balta,asa ca nu sunt prieten cu dumnealui.Citeste comentariile de la Topicul MOARA VLASIEI si poate iti schimbi parerea.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de misu_sipanu » 03 Feb 2009, 21:21

:( salut-eu as avea alta intrebare??-vin de la 300km si vreau sa stau 2 zile,adica 48ore.Cu taxa treaca mearga in viata mea am vazut multe ,dar daca se pescuieste si se plateste 48ore,in regulament se spune 06 - 18,eu ce fac ca vin cu tot calabalicul nu pot sa campez si sa pescuiesc noaptea? :-??

Avatar utilizator
Lucian-Toni
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 03 Dec 2007, 20:00

Re: TAXE SI REGULAMENT MOARA VLASIEI 2 PE ANUL 2009

Mesaj de Lucian-Toni » 03 Feb 2009, 21:31

Nu as dori sa intru in polemica cu nimeni dar parerea mea este ca taxele sunt mai mult decit rezonabile pentru 2009 pentru aceasta balta....Fir intins tuturor....

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”