Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapincea65
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2009, 17:25

Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de crapincea65 » 26 Apr 2009, 23:32

Aceasta balta a fost buna pana in 2007. Apoi din ce in ce mai slab. Taxa pe balta este de 800000 lei 24 de ore. La aceasta taxa ar trebui sa pleci acasa cu cel putin 5 kg de caras desi balta are si crap dar forte putin, numai de amagire.In acest an, incepand cu 01.03.2009 am fost de 5 ori pe aceasta balta. Daca la inceput am dat vina pe apa foarte rece dupa aceea nu am m-ai gasit nicio scuza.In total am prins 3 kg de peste si nu am fost singurul dezamagit. Pe 24.04.2009 pe balta au fost cel putin 20 de pescari platitori de taxa(16000000 lei cel putin, incasati de catre paznic in contul societatii Pesco Gogosari). Nu s-au prins mai mult de 10 kg de peste in total, majoritatea caras.Dezamagitor nu? Balta a fost populata in acest an cu: 3 tone caras, 1tona crap si 3 tone novac. Cam putin pentru o balta de 28 ha. In afara acstui fapt, cum sunt mai mult de 5 pescari pe balta, cum vine paznicul(Marian) si da drumul la apa noaptea la 3.00. Nu va mai lasati pacaliti, nu se vede la gratar pentru ca are o folie pe care o ridica sau coboara.
P.S. 1) Aceasta balta nu merita nici 300000lei taxa.
2)Daca va intrebati, am folosit toate stilurile, si plantat si aruncat din mana, si toate tipurile de momeli cu toate aromele de firma cunoscute, cred ca am dat pe acestea peste 20 000 000 lei :-t ~x( ~x( :(( :(( ---<><

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de mircea pescar » 29 Mai 2009, 17:17

Am Inteles ca au mai bagat peste la Izvoru , dar ce faci cu racii, pt. ca sunt foarte multi ? **==

Avatar utilizator
mario75
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Apr 2009, 23:45

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de mario75 » 28 Iun 2009, 13:46

poate cineva sa dea relati proaspete despre balta de la salcami sau cea de pe sat unde se prinde caras. sunt foarte curios ca vreau sa merg la o partida de pescuit acolo.
multumesc si fire intinse

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de mircea pescar » 29 Iun 2009, 19:44

Daca vei pescui In cea de la sat , sa-ti iei neaaparat viermusi si mamaliga pt. ca merge carasul la bomba , daca vei merge In cea de la salcami, musai sa ai la tine porumbul asta nou care este din cauciuc cu aroma de porumb pt. ca sunt foarte multi raci si risti sa-ti toace porumbul normal. Musai sa le plantezi daca vrei sa ai rezultate. **==

Avatar utilizator
mario75
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Apr 2009, 23:45

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de mario75 » 01 Iul 2009, 11:04

ma intereseaza daca a fost cineva in ultima perioada si ce a prins
fire intinse

Avatar utilizator
m2d2lin
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2012, 01:04

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de m2d2lin » 21 Iul 2012, 01:14

balta e destul de buna (ca sa nu zic cea mai buna...asta in comparatie cu celelalte de pe langa ea) dar singurul defect este k are destul de multi raci...in cazul in care stii sa ii fentezi este ok in cazul in care nu stii e jale...dar cum spuneam si mai sus pt mn e ok am cativa ani buni de knd ma duc acolo si pana in momentul de fata sunt destul de multumit...nu pot spune k am avut cine stie ce capturi dar de fiecare data knd m_am dus acolo nu am plecat fara cel putin 2 ,3 crapi...adevarat k nu foarte mari dar undeva la 4 kg , 5 kg aproximativ...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Izvoru-Giurgiu-la salcami

Mesaj de Laurentiu » 21 Iul 2012, 10:09

Pai...pestii astia ii prind cam pe orice balta mult mai aproape de Bucuresti fara sa ma toace racii, sa fac 200 km dus-intors si sa mai iau si in roti drumul ala bombardat de la Giurgiu pana in Izvoarele. Adevarul e ca balta e frumoasa, tine caras foarte mare, salau, si capturi capitale de crap, dar asa e...greu cu racii....plus ca e o balta foarte dificila si sclifosita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”