Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Daaaaan » 01 Sep 2013, 14:06

Salut

Am o mare dilema, si poate ma lamuriti voi:

Am inceput cu pescuitul de 2 ani, am vreo 30-40 de iesiri facute si cateva zeci bune de pesti trasi pe mal...nu ma consider experimentat, nici pe departe...poate doar trecut de partea cu "incepatoreala". Cand am inceput sa-mi iau scule am urmat un principiu celebru - "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine" - prin urmare mi-am ales 3 lansete Okuma Epix V2 de 3.90 la 3.5 lbs. si 3 mulinete Okuma Longbow LB65, la indrumarea unor pescari cu putin mai multa experienta. Sunt bete rezistente, relativ rigide, la un moment dat am dat si cu Spomb-ul nu foarte incarcat cu ele, nu am nimic de comentat de rau la adresa lor. Mulinetele la fel, nu caraie, nu aduna firul aiurea, nimic.

Toate bune si frumoase pana cand am stat pe balta sa ma uit la un coleg pescar cu niste lansete Carp Expert LongCast de 3 lbs, cum se distreaza cu ciortanii de 2-3 kg si ce drill frumos are. Avea senzatiile pe care le am eu cu crapii de 7-8 kg!!!...care sunt destul de rari pe baltile din zona Clujului.

Concluzia e ca: vreau si eu lansete de 3 lbs. :)) ...evident, imperecheate cu mulinetele aferente. Ce modele imi sugerati - bugetul e de maxim 300 lei/buc. lanseta, 300 lei/buc. mulineta. Progresive, semiparabolice, parabolice?

Si...cu ale mele ce sa fac? Pastrez 2 si imi iau 2 de 3 lbs. sau le vand pe toate si imi iau totul de 3 lbs.? Nu am pretentii la lanseuri foarte lungi dar parca nici nu le-as vinde pe jumatate pretul...

Scuze pt post-ul kilometric :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de osc1or » 01 Sep 2013, 14:22

daca nu ai nevoie de distanta, iti poti lua niste parabolice de 3lbs, 3,6m..
Buget ai suficient cat sa iti gasesti ceva calumea
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de florinalin » 01 Sep 2013, 14:56

Salut.
Am avut si eu aceeaşi dilema că si tine.....să iau beţe rigide de distanta sau beţe pentru plăcere în drill. Acum folosesc două beţe mtx 14 de 3.60 si 3.5 lbs pentru distanta si două beţe daiwa black widow de 3.60 si 3 lbs pentru plăcere în dril. Si cu daiwa arunc binişor.....ci momitor bine încărcat cam 110 m. Că mulinete folosesc okuma axeon V2 60 pentru toate beţele

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de gor965 » 01 Sep 2013, 15:53

Daca vrei sa strangi bine din buci in drill cu pesti de 3 kg, ia-ti bete de 2.5 lbs, foarte subtiri si pescuieste cu fir de 0.18 ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de osc1or » 01 Sep 2013, 17:23

florinalin scrie:Salut.
Am avut si eu aceeaşi dilema că si tine.....să iau beţe rigide de distanta sau beţe pentru plăcere în drill. Acum folosesc două beţe mtx 14 de 3.60 si 3.5 lbs pentru distanta si două beţe daiwa black widow de 3.60 si 3 lbs pentru plăcere în dril. Si cu daiwa arunc binişor.....ci momitor bine încărcat cam 110 m. Că mulinete folosesc okuma axeon V2 60 pentru toate beţele

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
daca tu arunci cu daiwa black widow de 3lbs, cu momitorul bine incarcat 110m, inseamna ca cu mtx 14 arunci de la 140m in sus!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de florinalin » 01 Sep 2013, 20:06

da, cu mtx cu un plumb de 100 de grame arunc in jur de 130 140 de m. ce ti se pare asa ciudat?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Daaaaan » 01 Sep 2013, 21:07

osc1or scrie:daca nu ai nevoie de distanta, iti poti lua niste parabolice de 3lbs, 3,6m..
Buget ai suficient cat sa iti gasesti ceva calumea
Care sunt alea parabolice, ca eu la toate vad la specificatii doar blanc progresiv? Da-mi te rog niste exemple...
florinalin scrie:Salut.
Am avut si eu aceeaşi dilema că si tine.....să iau beţe rigide de distanta sau beţe pentru plăcere în drill. Acum folosesc două beţe mtx 14 de 3.60 si 3.5 lbs pentru distanta si două beţe daiwa black widow de 3.60 si 3 lbs pentru plăcere în dril. Si cu daiwa arunc binişor.....ci momitor bine încărcat cam 110 m. Că mulinete folosesc okuma axeon V2 60 pentru toate beţele

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Daiwa-urile sunt din 2 sau 3 bucăti? Le recomanzi mai degraba decat de exemplu Shimano cu aceleasi specificatii si aceeasi categorie de pret?

Sa păstrez 2 Okuma Epix si sa completez cu 2 lansete mai moi, sau sa le schimb cu totul?
Si mulinete? Axeon? Sau sa păstrez Okumele mele?
Ultima oară modificat 01 Sep 2013, 21:47 de către Daaaaan, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
pokemonu
Veteran
Veteran
Mesaje: 991
Membru din: 07 Oct 2012, 19:38

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de pokemonu » 01 Sep 2013, 21:25

La fel e si la mine. Am 5 mtx 12 de 3.60 din care 3 de 4 lbs si 2 de 3.5 lbs si mi-am luat carpelan de 3.60 si 3lb modelul din Decathlon , la set cu mulineta. Le recomand sunt perfecte pt ce vrei tu....daca le gasesti la 40-50 ron fara mulinete cum le-am luat si eu merita ultimul ban. Asa, cand nu am nevoie de distanta mare si dau cu momitor merg pe Carpelan

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
"Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Daaaaan » 02 Sep 2013, 00:07

pokemonu scrie:La fel e si la mine mtx 12 de 3.60 din care 3 de 4 lbs si 2 de 3.5 lbs si mi-am luat carpelan de 3.60 si 3lb modelul din Decathlon , la set cu mulineta. Le recomand sunt perfecte pt ce vrei tu....daca le gasesti la 40-50 ron fara mulinete cum le-am luat si eu merita ultimul ban. Asa, cand nu am nevoie de distanta mare si dau cu momitor merg pe Carpelan

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
Nu stiu ce sa zic...nu prea imi inspira incredere o lanseta de 50 de lei. Părere personală, nu vreau sa nasc polemici si nici sa fiu ars pe rug :))

Astept un raspuns la ce am intrebat in postul de mai sus, daca ma poate îndruma cineva...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Sep 2013, 00:25

Daaaaan scrie:Salut

Am o mare dilema, si poate ma lamuriti voi:

Am inceput cu pescuitul de 2 ani, am vreo 30-40 de iesiri facute si cateva zeci bune de pesti trasi pe mal...nu ma consider experimentat, nici pe departe...poate doar trecut de partea cu "incepatoreala". Cand am inceput sa-mi iau scule am urmat un principiu celebru - "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine" - prin urmare mi-am ales 3 lansete Okuma Epix V2 de 3.90 la 3.5 lbs. si 3 mulinete Okuma Longbow LB65, la indrumarea unor pescari cu putin mai multa experienta. Sunt bete rezistente, relativ rigide, la un moment dat am dat si cu Spomb-ul nu foarte incarcat cu ele, nu am nimic de comentat de rau la adresa lor. Mulinetele la fel, nu caraie, nu aduna firul aiurea, nimic.

Toate bune si frumoase pana cand am stat pe balta sa ma uit la un coleg pescar cu niste lansete Carp Expert LongCast de 3 lbs, cum se distreaza cu ciortanii de 2-3 kg si ce drill frumos are. Avea senzatiile pe care le am eu cu crapii de 7-8 kg!!!...care sunt destul de rari pe baltile din zona Clujului.

Concluzia e ca: vreau si eu lansete de 3 lbs. :)) ...evident, imperecheate cu mulinetele aferente. Ce modele imi sugerati - bugetul e de maxim 300 lei/buc. lanseta, 300 lei/buc. mulineta. Progresive, semiparabolice, parabolice?

Si...cu ale mele ce sa fac? Pastrez 2 si imi iau 2 de 3 lbs. sau le vand pe toate si imi iau totul de 3 lbs.? Nu am pretentii la lanseuri foarte lungi dar parca nici nu le-as vinde pe jumatate pretul...

Scuze pt post-ul kilometric :)
Daca vrei sa te distrezi cu pesti de 3 kg, atunci n-ai nevoie de lansete de crap.
Ia-ti 2 feedere si gata!

Oricum, nu iti recomand sa cumperi lansetele fara sa le studiezi in realitate. Parerea mea este ca ai deja niste lansete foarte bune. Decat sa iti pierzi timpul cautand lansete mai moi, mai bine ti-l pierzi cautand noi metode de a prinde pesti mai mari :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Daaaaan » 02 Sep 2013, 01:02

Oricum am de gand sa le studiez in magazin...eram curios cam in ce directie ma îndruma lumea...

Si...degeaba zici tu ca decat sa imi iau bete noi mai bine sa caut metode pt prins pesti mai mari...deja ma arde. Si cand ma arde...nu mai pot da inapoi. Stii cum e... :D

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de bradlly » 02 Sep 2013, 01:19

gor965 scrie:Daca vrei sa strangi bine din buci in drill cu pesti de 3 kg, ia-ti bete de 2.5 lbs, foarte subtiri si pescuieste cu fir de 0.18 ! :))
Corect , George are dreptate si la bani putini îți iei super bete de pe la Chub, Fox ... De 2,5 lb


Sent from my iPhone using Tapatalk
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
pokemonu
Veteran
Veteran
Mesaje: 991
Membru din: 07 Oct 2012, 19:38

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de pokemonu » 02 Sep 2013, 05:05

Carpelanurile pe care le am sunt 150 ron bucata. Cu 50 le gasesti sh, sunt cam la fel ca cele de la setul de 170 cu mulineta. :grin:

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
"Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de florinalin » 02 Sep 2013, 08:07

Daaaaan scrie:
osc1or scrie:daca nu ai nevoie de distanta, iti poti lua niste parabolice de 3lbs, 3,6m..
Buget ai suficient cat sa iti gasesti ceva calumea
Care sunt alea parabolice, ca eu la toate vad la specificatii doar blanc progresiv? Da-mi te rog niste exemple...
florinalin scrie:Salut.
Am avut si eu aceeaşi dilema că si tine.....să iau beţe rigide de distanta sau beţe pentru plăcere în drill. Acum folosesc două beţe mtx 14 de 3.60 si 3.5 lbs pentru distanta si două beţe daiwa black widow de 3.60 si 3 lbs pentru plăcere în dril. Si cu daiwa arunc binişor.....ci momitor bine încărcat cam 110 m. Că mulinete folosesc okuma axeon V2 60 pentru toate beţele

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Daiwa-urile sunt din 2 sau 3 bucăti? Le recomanzi mai degraba decat de exemplu Shimano cu aceleasi specificatii si aceeasi categorie de pret?


Sa păstrez 2 Okuma Epix si sa completez cu 2 lansete mai moi, sau sa le schimb cu totul?
Si mulinete? Axeon? Sau sa păstrez Okumele mele?

Daiwa ale mele sunt din 2 bucati. Nu-ti lua din 3 bucati, lansetele sunt ceva mai rigide. Ti le recomand, mai ales modelul din 2012....mergi la magazin si joaca-te putin cu ele. Shimano nu le cunosc, nu am avut si nu am pescuit cu niciuna. Numele spune destul...e shimano...dar.....nu le cunosc. Mulinetele axeon v2 60 le gasesti noi la 240 lei si crede-ma ca merita toti banii, sunt superioare lui okuma longbow
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: Sa schimb lansetele, sa nu le schimb...?

Mesaj de Daaaaan » 02 Sep 2013, 08:23

Mi-as lua din 3 buc. doar din considerente de transport. Okumele de 3.90 din 3 buc. încap la limita in masina...e cu 2 locuri :D

Cum stiu daca sunt model 2012? Ma pot baza pe ce spune vanzătorul? Care ar fi diferentele vizibile?

Stiu ca Axeon sunt cu mult peste Longbow...alea vroiam sa le iau in prima faza, dar nah...bugetul :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”