Avanataj sau nu?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Avanataj sau nu?

Mesaj de Laurentiu » 17 Iun 2010, 13:55

Sunt intr-o polemica cu un amic...
Povestea arata in felul urmator: omu' si-a cumparat 4 lansete de 2.70m pt pescuit universal (crap, caras, etc). Intre timp a vazut aceeasi marca si tip de lansete dar la 3 metri. Practic sunt identice ca inele, mandrina, maner, blank, actiune, amandoua au o putere de 2.5 lbs, sase inele (cel de varf de 10 si cel de plecare de 30) dar difera lungimea.
I-a intrat in cap ca ar fi mai bune cele de 3 metri, ca arunca cu nu's cat mai mult, ca are de nu's cate ori mai bun control al pestelui decat cele de 2.70m. Eu i-am explicat ca diferenta de 30 cm este insignifianta la aruncari si controlul pestelui. El nu si nu, batman, batman.
Ar mai trebui sa plateasca o diferenta de 50 lei per total, plus de o "ciunga" la vanzatori. Eu i-am explicat ca de aia 50 lei plus "ciunga", mai pune inca 50 lei si o cumpara pe a cincea de 2.70 m.
Va rog sa va exprimati opiniile daca nu va cer prea mult, in speranta ca si amicul va citi acest topic si ne vom lamuri amandoi.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de pharaoh » 17 Iun 2010, 15:26

Cel mai bine e sa lasi omu` sa-si faca damblaua :D
E o mica diferenta intre cele 2 lungimi. Eu cel putin arunc un pic mai departe cu cea de 3. Nu cu mult, dar asta e senzatia. Dar nu face diferenta intr-o partida. Daca vrea si distanta din cand in cand sa-si ia de 3,6 m.
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de gor965 » 17 Iun 2010, 17:05

Daca omul are senzatia ca il avantajeaza cei 30 de cm , e cel mai indicat sa-si schimbe betele ! Diferenta de bani oricum e mica si lanseta de 3.00 m face ce face si cea de 2.70 + ceva in plus (cativa metri in plus la aruncare , control imbunatatit in drill ,recuperare mai rapida ) ...basca ,stie omul ca foloseste exact modelul care-i place mai tare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de Laurentiu » 17 Iun 2010, 18:19

gor965 scrie:Daca omul are senzatia ca il avantajeaza cei 30 de cm
Pai asta vrem sa stim: il avantajeaza sau e numai are senzatia?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de pharaoh » 17 Iun 2010, 18:24

Chiar daca nu arunca mai departe, o face mult mai usor decat cea mai scurta. Cred ca daca e sa masurati efectiv diferentele sunt pana in 10 -15 m, parerea mea . Nu masor niciodata dar senzatia ca arunc mult mai usor cu cea de 3 este evidenta.
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de gor965 » 17 Iun 2010, 19:53

Laurentiu scrie:
gor965 scrie:Daca omul are senzatia ca il avantajeaza cei 30 de cm
Pai asta vrem sa stim: il avantajeaza sau e numai are senzatia?
Pai numai el stie ce senzatie si gusturi are !...eu pot sa-i spun ca o lanseta mai lunga e mai buna decat aia scurta ,dar se trezeste baiatul ca-i pare lanseta prea grea (sa zicem) si s-a ales praful de ce consider eu ca e bun ptr. el !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de Laurentiu » 17 Iun 2010, 21:35

Ok, deci omu' are dreptate ca merita cele de 3 metri in favoarea celor de 2.70m.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de iorgu » 17 Iun 2010, 23:02

gor965 scrie:Daca omul are senzatia ca il avantajeaza cei 30 de cm , e cel mai indicat sa-si schimbe betele ! Diferenta de bani oricum e mica si lanseta de 3.00 m face ce face si cea de 2.70 + ceva in plus (cativa metri in plus la aruncare , control imbunatatit in drill ,recuperare mai rapida ) ...basca ,stie omul ca foloseste exact modelul care-i place mai tare !
George, de multe ori conteaza doar 3 cm. in plus :)) Scuza-ma ca mi-am permis. Da-mi voie sa te contrazic putin,referitor la controlul in drill si la recuperare mai rapida. De ce consideri ca la o lanseta cu 30 de cm. mai lunga, recuperarea este mai rapida? Si la controlul in drill, recte finalizare in minciog, am mai multe avantaje cu o lanseta mai scurta. Astept argumente si te asigur ca aceasta este parerea si experienta mea. In urma unei discutii controversate, sigur vor castiga terte parti.
P.s. Sunt constient ca m-am bagat pe un teritoriu minat pentru mine. Le ai cu fire, lansete, mulinete, marci, dar la control in drill si finalizare, mi-am permis in virtutea dreptului la o parere, sa fiu sincer :-?
Ocroteste natura, merita!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de gor965 » 17 Iun 2010, 23:36

"Alonja" unei lansete mai inalte va face orice recuperare de fir sa fie mai mare decat recuperarea unei lansete mai scurte ! Eu cu 3.00 m recuperez montura din zonele cu agatatura mai rapid si mai in siguranta decat cu o lanseta de 2.70 m ...ma refer strict la pompajul pe care-l efectuez din lanseta ! In drill un control bun inseamna din punctul meu de vedere , amortizarea oricarui soc pe care-l poate crea pestele in zona malului prin preluarea rapida a tensiunii din fir , stoparea lui dintr-un runing prelungit , contact permanent cu pestele , protejarea firului de obstacole in zona malului ! O varga mai lunga si mai sensibila e mult mai buna decat una mai scurta si cu un grad de tensionare mai mic ! Expl. : betele de match de 3.60 -3.90-4.20 . Daca betele scurte ar oferii un control mai bun (per ansamblu) cred ca nimeni n-ar mai fabrica lansete in 10 variante de lungime ! Eu inca mai pescuiesc la varga fixa si cel mai bun control il am cu cea mai mare varga ...cu toate ca e cea mai grea si mai obositoare ! Nu zic ca ce spun eu e valabil peste tot si in toate situatiile (nici pe departe) dar stiu sigur ca atunci cand ne intereseaza drill-ul betele mai lungi te ajuta cel mai mult ,ptr. ca iti permit o miscare mai ampla si te lasa sa folosesti dimensiuni mai mici la fir !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de iorgu » 18 Iun 2010, 00:17

Iti respect sincer parerea. Dar da-mi voie sa fiu sincer pana la capat. Locurile unde eu de obicei pescuiesc, sunt stramte si incomode (nu-mi place sa dau ,,la pomul laudat''), crede-ma ca am logistica necesara, referitor la vergi si mulinete. Personal am constatat, ca viteza de recuperare are o mica importanta la aducerea pestelui in minciog, mai ales cei de top. Revenind la locurile stramte, sincer am avut multe esecuri cu vergile lungi, 3m, 3,60m. 3,90m. In schimb cu cele de 2.10m., esecurile au fost aproape 0. Aceasta este convingera mea pe care o sustin :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de Laurentiu » 18 Iun 2010, 09:07

Adevarule este ca si eu mi-am adus aminte cand pescuiam cu lansete de 2.10 m acum douazeci de ani, parca era mai bun controlul pestelui in mal si aducerea in mincioc cu lansete scurte mai ales cand esti singur fara ajutor la mincioc. Mai ales in balti unde era malul inalt sau padure, nici nu avea rost sa te complici cu lansete lungi.
Studiind si alte forumuri de specialitate, am ajuns la concluzia ca lungimea lansetei depinde de foarte multi factori : inaltimea pescrului, amplasamentul baltii si a malului, modul de pescuit, etc..
Adevarul e undeva la mijloc sau e de partea tuturor.:))
Sau sa detii mai multe seturi de lansete de diferite lungimi.
Ultima oară modificat 18 Iun 2010, 09:17 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de gor965 » 18 Iun 2010, 09:12

iorgu scrie:Iti respect sincer parerea. Dar da-mi voie sa fiu sincer pana la capat. Locurile unde eu de obicei pescuiesc, sunt stramte si incomode (nu-mi place sa dau ,,la pomul laudat''), crede-ma ca am logistica necesara, referitor la vergi si mulinete. Personal am constatat, ca viteza de recuperare are o mica importanta la aducerea pestelui in minciog, mai ales cei de top. Revenind la locurile stramte, sincer am avut multe esecuri cu vergile lungi, 3m, 3,60m. 3,90m. In schimb cu cele de 2.10m., esecurile au fost aproape 0. Aceasta este convingera mea pe care o sustin :">
Mai repet o data...cand am spus viteza mare la recuperare nu m-am referit la aducerea rapida a pestelui la minciog ,ci la recuperarea monturilor din zone cu agatatura (cand ''alonja" lansetei mai lungi te lasa sa ridici montura peste obstacole si sa tragi din apa mai mult fir ).
Va inteleg parerea legat de lansetele scurte dar va raportati doar conditiile locului de pescuit...eu ma raportam doar la lupta efectiva cu pestele ,cand o lanseta mai lunga e mai utila decat una mai scurta !
Facem abstractie de lansetele dedicate( pescuit din barca ,pescuit la somn ,etc. ) care e considerentul ptr. care NU mi-as lua o lanseta de 3.00m in locul uneia de 2.10 ? Va spun eu o parte din raspuns ...in majoritatea cazurilor ,omul cand se duce la magazin ,n-are habar cum se comporta in dril ambele variante si-l intereseaza in primul rand sa-i pice lanseta bine in mana (sa fie mai usoara sau mai grea , depinde de gust ) ,apoi ,sa nu-i fie incomoda in locul unde pescuieste (de pe mal ,din barca ,la distanta,etc) ,sa fie pe stilul lui de pescuit (la peste mare sau mic , la finete sau in forta ,etc) ,si tot asa ...tine cont doar de ce poate considera in magazin ,punanad mana pe bat ...la capitolul drill (control asupra pestelui ) si-ar putea da seama care-i place doar daca ar face o proba practica cu ambele modele ! De-aia spun mereu ca fiecare stie cel mai bine ptr. el ce lanseta e mai buna si din pacate ,modul in care lucreaza o lanseta in drill nu-l poti observa decat la balta ,nu in magazin !
Una peste alta eu cred ca lansetele mai mari au acest avanataj fata de lansetele mai scurte ,al controlului in dril , si dezavantajul ca sunt mai grele si mai incomode, dar indiferent de ce recomanda unul si altul ,fiecare se va bucura in plus daca foloseste scula care-i place ...chiar daca ,teoretic, nu e scula care-l avantajaza !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de iorgu » 18 Iun 2010, 09:45

Acum, DA, esti chiar foarte convingator cu aceste argumente =D> In final sfaturile pe care le dam sunt pur orientative pentru cei mai putin initiati. Ceilalti, stiu de acasa cand pleaca ce fel de lansete sa caute pentru achizitionare :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de raduionescu45 » 18 Iun 2010, 10:55

cred ca mai intervine ceva dar nu este exclus sa ma insel: trasaturile fine aproape nesesizabile atunci cand pestele se agata dar nu pleaca cu montura. excludem cazul cand avem un run si e nevoie doar sa ridicam batul si sa opunem putina rezistenta. ma refer la situatia in care trebuie sa i-o "dam" ca la caras. cu un bat de 2.7 pescuind la o distanta acceptabila 70-80m, atunci cand faci inteparea daca nu smucesti destul de rapid e posibil sa nici nu clintesti plumbul din loc sau sa o faci foarte putin si... s-a dus captura. ma refer aici la lungimea firului pe care o pune in miscare un bat de 3.90/3.60 si unul de 2.70. se formeaza un triunghi si se pierd/castiga cativa m care pot fi decisivi.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Avanataj sau nu?

Mesaj de gor965 » 18 Iun 2010, 11:36

raduionescu45 scrie:................ i-o "dam" ca la caras. cu un bat de 2.7 pescuind la o distanta acceptabila 70-80m...........
Pe bune...cine draq pescuieste la 80 m ,ca la caras ,cu bete de 2.70m ? :-? ...unii de-abia arunca un momitor la 80m cu bete de 3.90m ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”