Okuma longbow 665

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 01 Ian 2013, 22:21

OKUMA LONGBOW 665


As vrea si eu o parere despre aceste mulinete !
In pretul de 2 milioane as putea sa imi iau ceva mai bun ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 01 Ian 2013, 22:54

am avut eu longbow 660
e o mulineta low cost ok, dar nu are tambur long cast iar acest lucru va incepe sa te deranjeze mai repede sau mai tarziu...
eu mi-am vandut mulinetele acum 1 luna la jumatate de pret desi erau ca si noi din acest inconvenient...
Ca plusuri: este foarte robusta, foarte trainica, finisata ok
Ca minusuri: nu infasoara firul foarte bine, nu are tambur long cast, se "impiedica" firul in lanseu

Eu iti recomand sa iti iei altceva daca dispui de 200 lei. Ceva sh dar bine intretinut cum ar fi Banax Helicon 5600nf, Okuma PL 860, Attack FR6000.. (asta daca vrei mulinete cu baitrunner)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 02 Ian 2013, 00:32

Hmm deja mi-am luat una si nush ce sa fac, asa imi place mulineta nu am nimic de reprosat dar voiam si parerile celor mai batrani.
Astept in continuare pareri !

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 03 Ian 2013, 18:54

Nici o parere ?
Nu a folosito nimeni?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2013, 14:33

nu comparati 60 cu 65, diferentele sunt destul de mari
65 este mai mare din toate pdv, tamburul inclusiv mai larg, deci mai long cast
o poti folosi si pe balta, desi nu cred ca a fost facut apentru asta. pentru dunare sau delta, nu cred ca exista ceva mai reusit in banii astia

mai cauta pe forumuri, este folosita la scara larga de cel putin 7-8 ani
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 18:16

marian_popescu scrie:nu comparati 60 cu 65, diferentele sunt destul de mari
65 este mai mare din toate pdv, tamburul inclusiv mai larg, deci mai long cast
o poti folosi si pe balta, desi nu cred ca a fost facut apentru asta. pentru dunare sau delta, nu cred ca exista ceva mai reusit in banii astia

mai cauta pe forumuri, este folosita la scara larga de cel putin 7-8 ani


Scuze da nu inteleg ce zici
E facuta pentru balta sau e facuta pentru dunare sau delta ?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 18:20

E facute pentru dunare sau delta, pe balta poti pescui cu ea decat cand bate vantul puternic.
Marele minus al acestei mulinete este ca nu poti pescui cu ea pe Olt.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 18:23

osc1or scrie:E facute pentru dunare sau delta, pe balta poti pescui cu ea decat cand bate vantul puternic.
Marele minus al acestei mulinete este ca nu poti pescui cu ea pe Olt.

Pai eu pescuiesc numai pe lacuri.
Deci sa inteleg ca nu am facut o alegere buna ?
Le am cu mtx9....

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 18:26

Gandeste si tu putin logic, de ce ar fi buna mulineta ta pt rau si nu ar fi buna pt lac? :)
Cel mai mare minus al mulinetei tale este ca nu are tambur long cast pentru nivelul unui pescar de week-end cu buget limitat. Adica nu te ajuta la lansari lungi, probabil lansezi cu 2-3-5% mai putin decat cu o lanseta cu tambur long cast.
Ma rog, ca are si alte probleme cum ar fi ca nu infasoara firul bine pe tambur sunt detalii de finete care pe tine nu te vor incurca foarte tare.
Parerae mea e ca nu ai facut o alegere proasta. Sub nici o forma proasta... poate ca puteai sa iti iei ceva mai bun sh, dar asta e alta discutie.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 18:39

osc1or scrie:Gandeste si tu putin logic, de ce ar fi buna mulineta ta pt rau si nu ar fi buna pt lac? :)
Cel mai mare minus al mulinetei tale este ca nu are tambur long cast pentru nivelul unui pescar de week-end cu buget limitat. Adica nu te ajuta la lansari lungi, probabil lansezi cu 2-3-5% mai putin decat cu o lanseta cu tambur long cast.
Ma rog, ca are si alte probleme cum ar fi ca nu infasoara firul bine pe tambur sunt detalii de finete care pe tine nu te vor incurca foarte tare.
Parerae mea e ca nu ai facut o alegere proasta. Sub nici o forma proasta... poate ca puteai sa iti iei ceva mai bun sh, dar asta e alta discutie.


Nu sunt eu mare pescar , inca nu sunt mare pescar:)))) , dar cu timpu o sa le schimb poate o sa trec pe powerline 865.
As vindeo pe asta de o am,si as mai pune eu diferenta pana la 3 powerline sh numai sa le cumpar.
Si mulineta asta de o am e noua noua , am aruncat de cateva ori cu ea pe un lac numai sa probez batul , de 3-4 ori am aruncat.
Nush ce sa fac cred ca am sa o pun la vanzare si as trece pe powerline sau axeon v60.
O sa ma gandesc ce fac , daca nu o vand si continui setu pana la 4 o sa tin cativa ani de ele

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 18:42

eu nu as vinde-o, e pacat de ea, ai luat-o cu 170 lei sau cat e noua... mai mult de 100-110 lei nu mai iei pe ea..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de osc1or » 04 Ian 2013, 18:43

si... de ce sa o vinzi ca nu inteleg?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 18:46

Am dat 200 lei pe ea , am si garantie la ea un an sau doi.
Nu stiu ma gandeam ca ar fi mai buna powerline , din ce am citit toti zic ca e buna buna,

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de pharaoh » 04 Ian 2013, 18:49

Cred ca se referea la 660 care e mai mica.
Poti sa pescuiesti unde vrei cu ea, evident. Dezavantajele vin din marimea tamburului, cum aseaza firul sau cat fir recupereaza pe tura. Asta nu inseamna ca nu poti sa pescuiesti cu ea fara probleme la 70-80 m.
Nu-ti mai bate capul cu mulineta. Acum, ca ai cumparat-o, concentreaza-te la alte aspecte ale pescuitului: unde, cat si cum pescuiesti. Restul sunt detalii, o sa iti dai seama de ele si o sa le intelegi mai bine in practica. De ce mulineta trebuie sa fie nu stiu cum sau lanseta in nu stiu ce fel. Asta este punctul meu de vedere. Degeaba am mulinete scumpe, lansete din nu stiu ce carbon si altele, daca nu ies cu ele la pescuit sau le folosesc necorespunzator sau unde nu trebuie (adica unde nu e peste :)). Si degeaba imi explica juma` de forum ca fox e mai bun decat...solar. Pana nu o sa le vad eu la lucru e in van. Bineinteles ca e foarte importanta capacitatea fiecaruia de a sintetiza si aprecia corect si informatiile din mediul virtual, pana la un punct.

LE: aoleu, cat ati scris intre timp...:)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Okuma longbow 665

Mesaj de Matei Robert » 04 Ian 2013, 18:57

pharaoh scrie:Cred ca se referea la 660 care e mai mica.
Poti sa pescuiesti unde vrei cu ea, evident. Dezavantajele vin din marimea tamburului, cum aseaza firul sau cat fir recupereaza pe tura. Asta nu inseamna ca nu poti sa pescuiesti cu ea fara probleme la 70-80 m.
Nu-ti mai bate capul cu mulineta. Acum, ca ai cumparat-o, concentreaza-te la alte aspecte ale pescuitului: unde, cat si cum pescuiesti. Restul sunt detalii, o sa iti dai seama de ele si o sa le intelegi mai bine in practica. De ce mulineta trebuie sa fie nu stiu cum sau lanseta in nu stiu ce fel. Asta este punctul meu de vedere. Degeaba am mulinete scumpe, lansete din nu stiu ce carbon si altele, daca nu ies cu ele la pescuit sau le folosesc necorespunzator sau unde nu trebuie (adica unde nu e peste :)). Si degeaba imi explica juma` de forum ca fox e mai bun decat...solar. Pana nu o sa le vad eu la lucru e in van. Bineinteles ca e foarte importanta capacitatea fiecaruia de a sintetiza si aprecia corect si informatiile din mediul virtual, pana la un punct.

LE: aoleu, cat ati scris intre timp...:)


Ai dreptate !
Nu stiu ce sa fac , cred ca pana la urma am sa raman la asta , daca tot am cumparato si pana la urma nu sunt eu cine stie ce experimentat in timp am sa imi schimb echipamentu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”