okuma axeon v2-80

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

okuma axeon v2-80

Mesaj de magnatum » 23 Feb 2013, 21:51

Salut!!!am cumparat acest model de mulinete de la un magazin,iar cand am rulat firul pe tamburi am observat o asezare mai slaba pe mijlocul tamburului(mai gol)am inceput sa caut pareri pe forum unde am si gasit k ar fi vorba de niste saibe care se aplica pe ax sub tambur si k ar rezolva problema cu asezarea firului....INTREBARE:ACESTE SAIBE SE GASESC IN CUTIE SAU TREBUIE CUPMARATE SEPARAT?eu am primit mulinetele fiecare in cutia ei cu tambur de rezerva si o descriere a piesele mulinetei.ce ati primit voi cei care ati cumparat asa ceva????????????????????????????

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2013, 11:01

Saibele te ajuta sa schimbi configuratia asezarii firului ...mai la baza (conic) sau mai spre varf(conicitate inversa) ...asta presupunand ca fara saibe, asezarea firului este centrata pe mijlocul tamburului ! Daca Axeon V II aseaza firul dintr-un capat in altul al tamburului, suplimentar pe extreme, n-o sa te ajute nici o saiba sa asezi firul la fel si pe centru ! In cel mai bun caz, bagi fir suplimentar pe mijlocul tamburului asa incat dupa ce tragi tot firul principal, sa ai o asezare uniforma !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de magnatum » 24 Feb 2013, 15:38

gor965 scrie:Saibele te ajuta sa schimbi configuratia asezarii firului ...mai la baza (conic) sau mai spre varf(conicitate inversa) ...asta presupunand ca fara saibe, asezarea firului este centrata pe mijlocul tamburului ! Daca Axeon V II aseaza firul dintr-un capat in altul al tamburului, suplimentar pe extreme, n-o sa te ajute nici o saiba sa asezi firul la fel si pe centru ! In cel mai bun caz, bagi fir suplimentar pe mijlocul tamburului asa incat dupa ce tragi tot firul principal, sa ai o asezare uniforma !
multumesc gor965 inca o data raspunsul tau iti ridica rang de profesionist,dak se poate sa-mi spui si dak deti aceasta informatie,,,,ce contine cutia la cumpararea mulinetei inafara de tambur rezerva si mulineta??????mersi mult

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2013, 22:01

magnatum scrie:...............dak se poate sa-mi spui si dak deti aceasta informatie,,,,ce contine cutia la cumpararea mulinetei inafara de tambur rezerva si mulineta??????mersi mult
Nu stiu actualele modele cum vin la cutie, dar in anii din urma, mulinetele Okuma nu aveau decat ce ai mentionat si tu...respectiv, mulineta, tamburul de rezerva si schema tehnnica ! O singura saiba de reglaj este deja introdusa pe ax, sub tambur. Grosimea ei difera de la model la model.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de magnatum » 25 Feb 2013, 20:21

gor965 scrie:
magnatum scrie:...............dak se poate sa-mi spui si dak deti aceasta informatie,,,,ce contine cutia la cumpararea mulinetei inafara de tambur rezerva si mulineta??????mersi mult
Nu stiu actualele modele cum vin la cutie, dar in anii din urma, mulinetele Okuma nu aveau decat ce ai mentionat si tu...respectiv, mulineta, tamburul de rezerva si schema tehnnica ! O singura saiba de reglaj este deja introdusa pe ax, sub tambur. Grosimea ei difera de la model la model.
ok!mersi mult

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de AlexFI » 26 Feb 2013, 10:40

Pot sa confirm ca in cutie nu vei gasi altceva decat ceea ce ai mentionat. Am achizitionat o okuma axeon VII (60 ce-i drept) acum 3 saptamani si nu a venit cu nimic in plus fata de schema mulinetei si tamburul de rezerva.

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de magnatum » 04 Mar 2013, 20:47

AlexFI scrie:Pot sa confirm ca in cutie nu vei gasi altceva decat ceea ce ai mentionat. Am achizitionat o okuma axeon VII (60 ce-i drept) acum 3 saptamani si nu a venit cu nimic in plus fata de schema mulinetei si tamburul de rezerva.
ok!mersi mult,ce parere ai despre ele,eu nu am reusit sa le folosesc inca doar ce am tras fir pe ele,la prima vedere la bani astia
sunt multumit

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de sorrynn » 05 Mar 2013, 00:26

Salut. Eu am 2 buc v2 80 si le-am folosit sezonul trecut. Se comporta ok. Intr-adevar nu vei gasi saibe in pachet. Discutiile care le-ai gasit erau cred despre ceva mulinete shimano. Eu nu am intampinat aceast problema. Poate si diametrul firului pe care il folosesti conteaza. Eu am daiwa tournament de 0.28. La mine aseaza drept,nu conic si nu cred ca face excursia completa a tamburului pana jos cand mulinez deoarece firul nu se infasoara pe partea imediat urmatoare buzei tamburului. Acum imi doarme lume si nu pot sa fac o poza insa incerc in zilele urmatoare. Pana acum nu am intampinat probleme la lansare insa nu am facut lansari mai mari de 75m. Anul acesta voi exersa pe ceva lacuri mai intinse.

Sanatate.

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de sorrynn » 05 Mar 2013, 00:30

gor965 scrie:
magnatum scrie:...............dak se poate sa-mi spui si dak deti aceasta informatie,,,,ce contine cutia la cumpararea mulinetei inafara de tambur rezerva si mulineta??????mersi mult
Nu stiu actualele modele cum vin la cutie, dar in anii din urma, mulinetele Okuma nu aveau decat ce ai mentionat si tu...respectiv, mulineta, tamburul de rezerva si schema tehnnica ! O singura saiba de reglaj este deja introdusa pe ax, sub tambur. Grosimea ei difera de la model la model.
Salut...eu din cate am observat cand am scos tamburul nu am nicio saiba acolo. Si asa e la toate mulinetele okuma pe care le am. Dar ca sa nu vorbesc prostii la ore tarzii o sa mai verific o data maine si revin cu poze.
Toata stima.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de gor965 » 06 Mar 2013, 11:56

sorrynn scrie: Salut...eu din cate am observat cand am scos tamburul nu am nicio saiba acolo. Si asa e la toate mulinetele okuma pe care le am. Dar ca sa nu vorbesc prostii la ore tarzii o sa mai verific o data maine si revin cu poze.
Toata stima.
Sub tambur, e piesa aia zimtata ...in interiorul ei, de obicei translucida (si greu de observat din prima), e o saiba !
O sa le fac cateva poze ...
101_1430.JPG
101_1431.JPG
101_1432.JPG
101_1433.JPG
101_1434.JPG
101_1435.JPG
101_1436.JPG
101_1437.JPG
101_1438.JPG
101_1442.JPG
101_1443.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de gor965 » 06 Mar 2013, 12:11

Ultimele 2 poze de mai sus sunt de la un Oryx si dupa cum se vede in prima poza, sub piesa metalica pe care se sprijina tamburul pe ax, se mai afla o mica saiba metalica ! La Powerliner, nu am saiba aia metalica ...diferenta facand-o probabil sistemul de infasurare al firului, diferit la cele 2 modele (EOS vs. Wormshaft) , care probabil permite doar anumite cote de reglaj ptr. fiecare model in parte !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de sorrynn » 07 Mar 2013, 23:46

Salutare. Scuze ca revin asa tarziu...atasez niste poze facute cu telefonul. La axeon am ca o saiba dar nu e de metal...e acel material nevru ce se vede in poza. Pe tambur am crezut ca este lipita o saiba cu vaselina dar m-am inselat. In schimb,la shimano nexave 3000 se vad clar 2 saibe negre pe ax...nu stiu ce sa zic...astept pareri.
Fişiere ataşate
Aranjare fir tambur axeon
Aranjare fir tambur axeon
Shimano nexave 3000 are 2 saibe
Shimano nexave 3000 are 2 saibe
Axeon
Axeon

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de atb333atb » 11 Mar 2013, 10:38

Si eu am fost nevoit sa adaug saibe la axeon v2 60. Am luat drept model o saiba de la un powerlinear si am decupat cu forafeca, o saiba de aceeasi grosime dintr-un capac de plastic. Nu a rezolvat problema asa ca am pus 2 saibe. Cu 2 saibe deja era prea mult asa ca am gasit alt plastic cu o grosime jumatate din precedenta. Am pus o saiba groasa si o saiba subtire. Mi-a distribuit firul de umplutura de 0.28+ 150m textil de 0.13 bine cu exceptia unei diferente de nivel la mijlocul tamburului (cu 0,5-1mm mai putin fata de baza si fata de buza unde a pus mai mult). Am facut manual burajul cu firul de umplutura inainte de a pune textilul pentru ca golul din mijloc sa fie anulat si am reusit sa umplu la linie tamburul. Mentionez ca am lasat 2-3 mm lipsa peste tot ca sa nu-mi faca peruci la spod si la marker firul.
Sper sa va fie de ajutor raspunsul meu.
In principiu este o mulineta buna la banii ei.

Lui Sorin i-as recomanda sa mai faca putin buraj manual in zonele goale inainte sa puna ultimii 150m de fir daca pescuieste lansat. La plantat nu prea conteaza. Eventual si o saiba subtire ar ajuta ca sa fie ceva mai mult fir pus spre baza.

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de sorrynn » 13 Mar 2013, 01:08

multumesc de recomandare. O sa analizez putin situatia, in sensul ca vreau sa incerc fie o plantare la 150 - 200m - sau sa scot cam 200m de pe tambur apoi sa mulinez, sa vad cum aseaza firul. Ce am momentan este 150m de 0.4 + 300m de 0.28, evident pusi pe tambur de la magazin.

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: okuma axeon v2-80

Mesaj de ingerasdefoc » 07 Oct 2013, 09:38

sorrynn scrie:Salut. Eu am 2 buc v2 80 si le-am folosit sezonul trecut. Se comporta ok. Intr-adevar nu vei gasi saibe in pachet. Discutiile care le-ai gasit erau cred despre ceva mulinete shimano. Eu nu am intampinat aceast problema. Poate si diametrul firului pe care il folosesti conteaza. Eu am daiwa tournament de 0.28. La mine aseaza drept,nu conic si nu cred ca face excursia completa a tamburului pana jos cand mulinez deoarece firul nu se infasoara pe partea imediat urmatoare buzei tamburului. Acum imi doarme lume si nu pot sa fac o poza insa incerc in zilele urmatoare. Pana acum nu am intampinat probleme la lansare insa nu am facut lansari mai mari de 75m. Anul acesta voi exersa pe ceva lacuri mai intinse.

Sanactate.
Cum pana mea sa nu reusesti sa lansezi cu mulinetele astea mai mult de 75 de m???

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”