Fire fluo pro si contra

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Fire fluo pro si contra

Mesaj de William Joyce » 28 Noi 2012, 23:03

Salutare,

As incepe prin a preciza ca eu am pescuit mai mereu cu fire fluo, fie Daiwa tournament 0.28 sau Sufix ultraknot 0.28, si am inceput sa le pun sub semnul intrebarii cand am observat ca sunt destul de vizibile in apa.
Personal pe mine nu ma convinge vizibilitatea sporita pe timpul noptii (pescuiesc destul de mult noaptea)si, intr-un concurs de imprejurari, am observa ca nu sunt cu mult mai vizibile decat alte fire olive green sau chiar clear....
Cautand pe net, am vazut niste filmari subacvatice si intr-adevar fierele fluo sunt foarte vizibile sub apa...
Isi merita suprematia aceste fire fluo? Voi ce parere aveti? Ce fire folositi si de ce folositi un tip de fir in detrimentul altuia?

Ps: trebuie sa recunosc ca urmaresc sa schimb firele de pe muliente si sper sa primesc cat mai multe pareri pertinente de la voi, sa imi fac astfel o idee si sa imi fie alegerea mai usoara :)

Toate cele bune si fum in frane!!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
cristi30
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 22 Ian 2011, 11:13
Localitate: Iasi

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de cristi30 » 01 Dec 2012, 23:47

Personal si eu folosesc ultraknot fluo plus inaintas de 8m verde inchis plus leadcore de 1m tot verde inchis asa ca nu vad ce dezavantaje poti sa ai fata de o linie inchisa la culoare,nu folosesc insa fire fluo la plantat unde pescuiesc fara inaintas

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de REMUSGL » 05 Dec 2012, 18:53

Problema camuflarii nu se poate pune pe marea majoritatea a apelor din Romania, deoarece acestea au fundul malos si sunt relativ tulburi, astfel este imposibil sa vezi ceva in apa, nu conteaza ce culoare are firul.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Alexandru Mihai » 05 Dec 2012, 19:59

Un nene pescar batran spune asa: cu cat mai inchise firele la culoare cu atat mai bine pentru pescar.

ps: tot cu fluo dau si acum... :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Dec 2012, 21:23

Eu pescuiesc cu fire fluo pentru ca pestii incercand sa le ocoleasca ajung in zona monturilor ... :-$ ( :D )

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Alexandru Mihai » 06 Dec 2012, 10:42

Dan Mitranescu scrie:Eu pescuiesc cu fire fluo pentru ca pestii incercand sa le ocoleasca ajung in zona monturilor ... :-$ ( :D )

...si tu Brutus?...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Dec 2012, 16:38

Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:Eu pescuiesc cu fire fluo pentru ca pestii incercand sa le ocoleasca ajung in zona monturilor ... :-$ ( :D )

...si tu Brutus?...
Vezi ca Brutus este ala care te face pe ascuns, pe la spate. Nu este buna comparatia . Sau da ...? Cioculet ! :x

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Alexandru Mihai » 06 Dec 2012, 16:53

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:Eu pescuiesc cu fire fluo pentru ca pestii incercand sa le ocoleasca ajung in zona monturilor ... :-$ ( :D )

...si tu Brutus?...
Vezi ca Brutus este ala care te face pe ascuns, pe la spate. Nu este buna comparatia . Sau da ...? Cioculet ! :x
Vorbim pe privat... ;;)

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de William Joyce » 06 Dec 2012, 21:56

Va multuesc mult pentru raspunsuri...
Totusi eu cred ca pe apele pescuite mult, carpodromuri, pestii devin suspiciosis si ma gandesc, ca in situatia asta e posibil sa avem castig de cauza daca nu pecuim cu fluo (fire foarte folosite); cred in educatia crapilor prin reflex
Si intr-adevar la noi baltile nu sunt chiar atat de limpede...dar poate aceasta mica diferenta, de culoare de fir, poate sa ne aduca acel crap mare si timid din orice balta....
Inca odata va multumesc pentru raspunsuri si astept cu interes alte pareri si discutii pe marginea acestui subiect
Toate cele bune si fum in frane!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Zoran Wiener » 12 Ian 2013, 18:06

William Joyce scrie:Salutare,

As incepe prin a preciza ca eu am pescuit mai mereu cu fire fluo, fie Daiwa tournament 0.28 sau Sufix ultraknot 0.28, si am inceput sa le pun sub semnul intrebarii cand am observat ca sunt destul de vizibile in apa.
Personal pe mine nu ma convinge vizibilitatea sporita pe timpul noptii (pescuiesc destul de mult noaptea)si, intr-un concurs de imprejurari, am observa ca nu sunt cu mult mai vizibile decat alte fire olive green sau chiar clear....
Cautand pe net, am vazut niste filmari subacvatice si intr-adevar fierele fluo sunt foarte vizibile sub apa...
Isi merita suprematia aceste fire fluo? Voi ce parere aveti? Ce fire folositi si de ce folositi un tip de fir in detrimentul altuia?

Ps: trebuie sa recunosc ca urmaresc sa schimb firele de pe muliente si sper sa primesc cat mai multe pareri pertinente de la voi, sa imi fac astfel o idee si sa imi fie alegerea mai usoara :)

Toate cele bune si fum in frane!!!!

Salut William,
ai cumva un link spre acele filmari de care aminteai? Imagine M-ar interesa mult sa le vizionez...
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de William Joyce » 20 Feb 2013, 10:07

Salutare,

Eu am dowloadat toate seria "STATE OF THE ART UNDERWATER CARP FISHING" (1-6; 7 inca nu l-am gasit) si acolo in partea a 2-a filmeaza cum se vad liniile principale sub apa (de la montura la lanseta).
Ca sa fim corecti, e adevarat ca la ei apa e mult mai limpede...insa mi s-a parut ca unele fire sar mai mult in eveideta ca altele.
Si de aici conluzia mea ca, pe ape unde se pescuieste mult cred ca face sens folosirea unor linii cat mai discrete ca si culoare.
Astept in continuare parerile voastre.
Toare cele bune.
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Neamtul » 23 Feb 2013, 11:13

Si crezi ca daca pestele vede firul, fuge de montura ? :)
Sunt balti unde gasesti in apa dragline, masini, sructuri metalice vopsite, masini de spalat, pet-uri si tot fel de gunoaie colorate care nu-si au locul in apa si pestele n-are nici o treaba cu ele. De ce crezi ca un amarat fir de nailon l-ar deranja pe domnu crap ? Oricum, de la 1-2m maxim(!) nu mai vezi nimic sub apa, nu mai faci nicio diferenta intre un fir fluo si unul verde sa zicem, indiferent cat de limpede ar fi apa.

Avatar utilizator
adriani
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 07 Apr 2012, 10:23
Localitate: Calarasi

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de adriani » 28 Feb 2013, 18:46

cristi30 scrie:Personal si eu folosesc ultraknot fluo plus inaintas de 8m verde inchis plus leadcore de 1m tot verde inchis asa ca nu vad ce dezavantaje poti sa ai fata de o linie inchisa la culoare,nu folosesc insa fire fluo la plantat unde pescuiesc fara inaintas
Pai daca folosesti acest fir numai cu inaintas, care este de fapt avantajului firului fluo ? :-/

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de Zoran Wiener » 05 Mar 2013, 08:04

Neamtul scrie:Si crezi ca daca pestele vede firul, fuge de montura ? :)
Sunt balti unde gasesti in apa dragline, masini, sructuri metalice vopsite, masini de spalat, pet-uri si tot fel de gunoaie colorate care nu-si au locul in apa si pestele n-are nici o treaba cu ele. De ce crezi ca un amarat fir de nailon l-ar deranja pe domnu crap ? Oricum, de la 1-2m maxim(!) nu mai vezi nimic sub apa, nu mai faci nicio diferenta intre un fir fluo si unul verde sa zicem, indiferent cat de limpede ar fi apa.
Prima oara cind il vede, probabil ca nu fuge. Dar daca-i intepat si eliberat, poate invata ca firele fluo sunt periculoase si se fereste de ele.

Culorile fluo se vad si la mai mult de 2 m, daca razele ultraviolete ajung la el.
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
floeug76
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Ian 2012, 11:04
Localitate: Bucuresti

Re: Fire fluo pro si contra

Mesaj de floeug76 » 17 Mar 2013, 10:04

eu am folosit formax fluo galben + 10 m de inaintas,iar de anul asta am ales nevis orange la recomandarea unui amic.am tot schimbat fire de alte culori dar tot la fluo ma reintorc deoarece merg numai la partide de 24-48 ore.intradevar daca e soare si apa e mica ,1.5-2m,dupa cate am tot auzit devin vizibile dar pentru asta am tamburii de rezerva umpluti cu multicolor cu se zice pe timp de zi.totusi daca e 10 m de inaintas texil verde eu zic ca nu ar fi o problema firul fluo! ---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”