fitofag

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
joniii
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 29 Iun 2009, 14:31

fitofag

Mesaj de joniii » 05 Oct 2009, 21:56

salut la toata lumea.Va rog frumos spuneti-mi si mie cu ce sau cum prind fitofag

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fitofag

Mesaj de gor965 » 05 Oct 2009, 22:30

joniii scrie:salut la toata lumea.Va rog frumos spuneti-mi si mie cu ce sau cum prind fitofag
S-a mai discutat cate ceva AICI ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
joniii
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 29 Iun 2009, 14:31

Re: fitofag

Mesaj de joniii » 06 Oct 2009, 12:12

multumesc dar te-as ruga sa imi spui mai multe.Merg la o balta privata nu este foarte mare dar totusi e.Vegetatie nu prea are cine stie ce,anul asta a inceput sa creasca papura si mai are tipirig.Pe fund e mil destul de gros,cum ma inveti sa procedez.daca poti sa imi arati si montura.Nu stiu daca bomba e buna

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: fitofag

Mesaj de Driscu Radu » 09 Oct 2009, 09:00

Ca sa nu mai deschid alt topic poate sa-mi spuna cineva daca sunt comestibile icrele de fitofag?Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: fitofag

Mesaj de ali29ppk » 19 Oct 2009, 19:10

buna ziua,sunt un incepator in ale pescuitului,dar imi asum raspunderea in a va povesti cate ceva din aventurile mele la pescuit,in general ma duc la un iaz particular din apropierea orasului piatra neamt destul de bogat in peste(crap romanesc,novac,fitofag,somn).trebuie sa o spun,chiar daca e rusinos ca nu practic un pescuit catch&release :-< la aceasta balta nu cred ca e vreun pescar care o face,in fine....am prins crap romanesc,novac si fitofag la montura pt crap,helicopter dar si la sobolan,nada umeda de la puff,si in carlig pufulete galben sau verde,aici din cate am inteles pestele nu este invatat cu boiles,dar pentru balti unde se foloseste este boiles cu verdeturi,de care cica fitofagul e atras.sper sa va fie de vreun folos si fire intinse!!!

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: fitofag

Mesaj de fane141 » 19 Oct 2009, 19:17

joniii scrie:Nu stiu daca bomba e buna
Numai lucruri ilegale vreti sa faceti? :-w
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
meserie
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 19:57

Re: fitofag

Mesaj de meserie » 19 Oct 2009, 20:13

da
Driscu Radu scrie:Ca sa nu mai deschid alt topic poate sa-mi spuna cineva daca sunt comestibile icrele de fitofag?Multumesc anticipat.
**== da sunt comestibile dar se leaga mai greu (pregatesc)

Avatar utilizator
meserie
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 19:57

Re: fitofag

Mesaj de meserie » 19 Oct 2009, 20:19

[quote="joniii"]multumesc dar te-as ruga sa imi spui mai multe.Merg la o balta privata nu este foarte mare dar totusi e.Vegetatie nu prea are cine stie ce,anul asta a inceput sa creasca papura si mai are tipirig.Pe fund e mil destul de gros,cum ma inveti sa procedez.daca poti sa imi arati si montura.Nu stiu daca bomba e buna[/quot Fitofagul se prinde lapufulete (2-3)2pe coada acului daca are coada lunga si unul pe ac atentie are buza de sus foarte tare trebue sa folosesti ace ff bune ac marimea 4

Avatar utilizator
Paul1985
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 21 Feb 2009, 18:12

Re: fitofag

Mesaj de Paul1985 » 21 Mar 2010, 15:16

o nada care sper sa te ajute pe care o folosesc eu in pescuitul fitofagului este urmatoarea: lapte praf, pesmet, nada de trestie si canepa ttx ala verde, putin ttx sa lege mixul iar la partea lichida in loc de apa pun lapte si amestec pana iasa un mix care sa stea pe naditor iar in carlig pufi galben si verde sper sa te ajute mie imi da rezultate eu pescuiesc pe langa cj fir intins

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: fitofag

Mesaj de LUCKY » 21 Mar 2010, 16:56

Sa prinzi fitofag fregvent ( nu accidental) trebuie sa fie in densitati mari si ciclul de schimbare a apei din lac sa fie destul de rapida si cu apa destul de rece ca sa nu permita formarea de zooplancton si fitoplancton daca aceste doua conditi nu se intilnesc a povesti despre pescuitul de fitofag e pierdere de vreme .Capturarea lui si in aceste conditii cum sa mai amintit se bazeaza pe mult lapte praf care atrage in zona nadita vietuitoare acvatice consumate de fitofag find un peste care umbla in carduri descopera aceste zone si aspira multa apa si o filtreaza prin acest mod se hraneste ,avand monturi cu multe carlige cu pufarin care e flotant in frenezia cu care se hranesc aspira accidental cirligul cu pufarin.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: fitofag

Mesaj de nando » 22 Mar 2010, 00:02

unu din secrete este sa faci nada din momitor sa se desfaca in apa[ sa creeze efectul de nor] iar carligele sa le ai cu tehopufi sa se miste in curentul apei sa poata fitofagul sa le aspire
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: fitofag

Mesaj de Tibi30 » 22 Mar 2010, 08:29

trebuie sa te contrazic LUCKY,aici..pe apa rece nu prinzi novac..novacul se prinde vara,cand lncep caniculele,si cum bine ai spus,cand se formeaza zooplanctonul sau fitoplanctonul ln apa..el ,,filtreaza" apa,sa se hraneasca,si asa lti ia si acul tau,cu pufulete,tehnopufi etc..
PS-Am pescuit foarte multi ani la novac. ;)

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: fitofag

Mesaj de LUCKY » 22 Mar 2010, 09:43

Tibi sa nu crezi ca m-am gandit la o apa rece de munte ,m-am referit la o apa mai racoroasa unde datorita ciclul de rotatie a apei din lac apa nu ajunge la temperaturi in care fiptoplanctonul si zooplanctonul se dezvolta in cantitati mari ( inverzirea apei)coroborat cu o densitate mare de fitofag creaza conditii de capturare organizata a acestuia.

Avatar utilizator
catalin .chinezu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Apr 2010, 22:58

Re: fitofag

Mesaj de catalin .chinezu » 24 Apr 2010, 21:21

pe apa rece nu prinzi chinezi apa trebuie sa fie peste 15 grade

Avatar utilizator
catalin .chinezu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Apr 2010, 22:58

Re: fitofag

Mesaj de catalin .chinezu » 20 Iun 2010, 09:38

cea mai buna perioada pentru novac incepe la sfrisitul luni iunie in rest el maninca pina in septembrie octombrie

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”