Pescuit pe OLT

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 15 Ian 2010, 11:17

Buna ziua! Sunt nou pe forum si am cateva intrebari: merg vara destul de des la pescuit pe Olt si deseori momesc cu mamaliga facuta din grau cu diferite esente (vanilie, rom), colorata in toate felurile si nu prea da randament. As vrea sa va intreb ce as putea sa folosesc (pentru crap, caras, platica,somn). Crapul nu a muscat niciodata la porumb, mai mult platica decat el :)) , carasul musca la viermusi. Va rog dati-mi si mie niste idei cu ce sa-l atrag, sa-l momesc, ca nu stiu. Nu sunt niste foarte mare ca varsta si nepriceput :D .Va multumesc, astept raspunsurile voastre.

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de tonny » 15 Ian 2010, 20:05

In primul rand vreau sa iti spun ca "mamaliga " pe care o faci tu nu trebuie facuta doar din faina de grau si esente deoarece n-o sa dea niciodata randament.Mamaliga cu care vrei u sa ademenesti crapu mai nou se numeste "nada" si ea trebuie sa contina mai multe ingrediente in special pe baza de spartura de seminte(porumb,canepa,grau,alune tigrate) se poate completa aceasta cu difetite arome si atractanti pe care le gasesti la magazinele de pescuit si in aceasta compozitie se mai pot adauga si boilesuri intregi si sparte,pelete.Si eu sunt incepator dar citesc destul de mult pe acest forum si am gasit multe lucruri interesante si totodata utile.Fir intins si incearca sa inveti de la cei mai experimentati care isi dau cu parerea pe acest forum.

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 15 Ian 2010, 22:34

am sa incerc sa citesc, este prima oara cand intru pe acest forum, multumesc pentru raspuns ;)

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Carphunting » 16 Ian 2010, 10:02

Salutare.In ce zona a Oltului pescuiesti?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de stefanflorin » 16 Ian 2010, 14:32

cea mai importanta etapa ar fi locatia pestelui, apoi in stilul clasic nadire masiva cu seminte (porumb, grau inmuiat) momeala porumb preparat sau uscat si apoi rabdare si tutun. E clasica metoda dar da rezultate. Am vazut anul trecut pe olt niste crapari care in zilele bune prindeau si cate 30 de pesti cu o medie ziec eu de 5-6 pesti pe zi. Ce nu inteleg si cu ce nu sunt eu de acord este de ce folosesc 20-30 de lansete cand prind numai la aceleasi 3-4.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 17 Ian 2010, 11:26

pescuiest de obicei in zona digului (Babiciu), pana acum am prins doar caras si platica, platica avea chiar dimensiuni frumoase pentru mine (1,5 kg ; nu e o captura mare pentru un profesionist, dar pentru un incepator e) si carasul la vreo 800-900 de grame. am nadit doar cu mamaliga cu niste nuca de cocos rosie combinate si in ace viermusi. Noaptea am incercat sa dau la rama, pufulete, porumb, dar nici o miscatura. Bine nu am nici situatia financiara care sa ma ajute sa imi cumpar avertizor, merg pe varianta veche bambina.(am doar 17 ani, nu am un job sa pot sa-mi permit) si nici sa merg pe lacurile private.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2010, 15:20

nu iti trebuie avertizor, ci mai degraba un suport bun pt lanseta ca sa nu ti-o smulga crapul de pe mal, muscatura de regula e violenta. Incearca sa urmaresti cum procedeaza ceilalti pescari de crap in zona aia si cu siguranta apar si rezultatele
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 17 Ian 2010, 15:45

asta e suportul :
Imagine
problema e ca niciunul nu spune cu ce nadeste, daca ii intrebi spun ca e reteta proprie si nu se spune :))

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2010, 17:57

pai iti garantez eu ca toti nadesc cu porumb :) la cat peste marunt este in Olt cu altceva nu prea ai sanse (excludem boilies si alte nade scumpe)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de pescar_s » 17 Ian 2010, 18:04

Salut! nu ai nevoie pe olt de asemenea suporti(90% sunt dale) si nici de semnalizari acustice ,ca te omoara maruntisul si o sa dai cu senzorii de pamant @-) asa ca bambinele florescente sunt cele mai bune(noaptea le activezi) si ai scapat de stres.(eu folosesc clopotei cu starlete) Daca vrei nada de cosulet: iei de la magazinele de specialitate unde gasesti uruiala(nutret combinat) compusa numai din grau, porumb, si floarea soarelui(macinate mare)- cca. 2kg, dai pe la magazinul de pescarit si iei o punguta de (Cauciuc pentru crap-praf) este la 250gr. si costa 1-1,5 lei,mai cumperi o sticluta cu esenta -scoica- (scoica este hrana de baza pentru ciprinide-pe olt-mai ales pt. crap)-cum faci nada: cele 2kg de uruiala le pui intr-un bol de plastic,adaugi punga cu cauciuc pt. crap, 10-15ml. de esenta si le iei la invartit cu mana pana se omogenizeaza.(asta o faci pe malul balti) pui cate putina apa din balta(olt) si amesteci intens pana vezi ca incepe sa se tina(faci o bila in pumn si tre sa fie legata) atentie!! sa nu pui multa apa de la inceput ca se mocirleste....iar nada trebuie sa se desfaca pe fundul apei, deci atat cat sa faci un bulgare si sa il poti arunca cu mana fara sa se desfaca L-) . PS. cateva secrete: la toata cantitatea de mai sus adaugi doua pungi mici de seminte de floare(prajite) date prin masina de tocat carne si 8-9 buc. de turta dulce-la fel prin masina de tocat-- amesteci totul la rece si apoi adaugi apa----Fire-ntinse!! si daca reteta asta iti este de ajutor..ma bucur ;)

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 17 Ian 2010, 19:02

multumesc pentru nada...o sa incerc...;), suportul este chiar foarte bun, toate picioarele sunt extensibile, extinzi 2 din ele si unul il las scurt si eee perfect :D

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 17 Ian 2010, 19:21

anul trecut am fost in perioada iunie-iulie si am observat ca se prindea bine dupa ce ploua, cat era caldura mare tragea foarte greu ori tragea o data si gata. n-am stiut ce sa-i dau sa manance, sper ca nada de mai sus sa mearga :D

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Ion Mironov » 17 Ian 2010, 19:40

poate ne vedem la baraj acolo...acum doua sau 3 luni am dat mai in aval de baraj cu vreo 1 sau 2 km...spre izbiceni....am luat 20 kg caras 20 ore...frumos peste 1,200 gr...si vreo 3 ciortanici eliberate ca nu aveau mai mult de kg si era pacat.....din pacate plase si in stanga si in dreapta... >:P >:P >:P >:P

am pescuit la mamaliga amestecata cu benzar si pe firul de par porumb de la dan mitranescu...am fost vreo 4 insi ...o partida de vis....si o vreme de poveste...cred ca peste 2 sau 3 saptamani ma duc sa vad daca a inceput ceva.daca auzi ca merge da si noua de veste
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de pescar_s » 17 Ian 2010, 19:47

Stefan spunea mai sus de boabele de porumb: stie el ceva -la babiciu este ocupat tot timpul anului si se da cu 10-15 bete de caciula si cu saci boabele la 100-150m-plantat-(zici ca-s paratrasnete) de la baraj pana haaat departe la a doua stana, iar astia ca noi pescari de weekend, la plesneala ce sai faci si ca sa mai vii si cu peste iti trebuie ceva cunostinte. Atentiae! pe olt patratica de mamaliga este la putere, pentru crap 20 pe20 carlig de 1 si fir de o,25 pentru fund si ai grija ca ciortanii nu stau la suta de metri in larg ci sub dig la 30-40m.daca nadesti bine locul sar putea sa ai si surprize placute(ciortani-carasi mari-platici-babusti 8-> )si de multe ori multa experienta <:-P

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Pescuit oe OLT

Mesaj de Madalin Dirla » 17 Ian 2010, 19:57

jonny_23 scrie:poate ne vedem la baraj acolo...acum doua sau 3 luni am dat mai in aval de baraj cu vreo 1 sau 2 km...spre izbiceni....am luat 20 kg caras 20 ore...frumos peste 1,200 gr...si vreo 3 ciortanici eliberate ca nu aveau mai mult de kg si era pacat.....din pacate plase si in stanga si in dreapta... >:P >:P >:P >:P

am pescuit la mamaliga amestecata cu benzar si pe firul de par porumb de la dan mitranescu...am fost vreo 4 insi ...o partida de vis....si o vreme de poveste...cred ca peste 2 sau 3 saptamani ma duc sa vad daca a inceput ceva.daca auzi ca merge da si noua de veste
carasul l-ai eliberat? :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”