Carasul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Carasul

Mesaj de kamasan » 27 Noi 2007, 19:42

De ceva vreme , corespondez cu tot felul de pescari din toata tara si strainatate. Ce am aflat insa e faptul ca fiecare regiune are cite ceva special in pescuitul acestui peste . Ciudat pentru mine.
Sint curios sa aflu ce tehnica , nadele si momelile folosite la acest pescuitul acestui peste.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 29 Noi 2007, 14:02

CLASICELE:Tehnica: varga, pluta paun, carlig 10-12, fir 0.14-0.18(unde mai intra crap), momeala cocolos mamaliga ;sau :lanseta 3m, usoara, mulineta medie, fir 0.22-0.25, momitor culisant, un carlig sus, unul in capat, pe naditor srot amestecat cu mamaliga, carlig :cocolos de mamaliga, rama rosie, 2 viermusi cu patratel in capat sau ceva mai special cocolos dintr-o pasta facuta din paine si turta dulce (se da pe razatoare turta dulce, separat se ia miezul de paine si se framanta cu apa pana ce se obtine o pasta, apoi treptat se introduce pulberea obtinuta din turta dulce, treptat, pana ce pasta va deveni la consistenta ca o plastelina, sta ff bine in carlig si succes garantat la caras, platica, cantitatile de turta dulce si miez de paine sa fie cam jumate jumate sau in functie de consistenta dorita)
Englezesti: Sheffield : mulineta match, lanseta 3.90 match(chiar 3.60), fir 0.12-0.14 scufundator, carlig 12-16(in funcite de momeala), pluta insert waggler(dimensiune in functie de conditii), momeala viermusi, libelule, rame rosii, patratel de mamaliga, bob porumb.
Feeder: lanseta 3.30-3.90 (unde trebuie lansari lungi), fir scufundator 0.16-0.22 (ca mai da si crap), cosulet tip cusca pe care il umplem cu nada (obtinuta prin amestecul de diferite fainuri,stiti dvs :D), carlige 10-16, momeli : viermusi, rame, bob porumb, diferite paste, combinatii ale acestora. Monturile pot fi gen pater-noster sau cu cosuletul montat ca la pescuitul crapului elicopter sau culisant sau....sau... ideea este ca nodurile sa fie bine facute.
Astea simple le stiu eu, ca asa exista si rubeziana de care nu cred ca o sa ma ating vreodata din pricina preturilor. Dintre acestea cel mai bun randament zic eu ca il da varga unde locul e propice pt ea.
PS: Si de restul acadele. Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Zaplaic Nic
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 24 Noi 2007, 17:54
Localitate: Brasov

pescuitul carasului

Mesaj de Zaplaic Nic » 30 Noi 2007, 20:17

Banuiesc ca te referi la carasul salbatic(nu la cel"domesticit "prin balti particulare).Ei bine,in Brasov,pe Olt,cele mai bune rezultate le obti cu o montura simpla-pe o lanseta(peste 3,5 m-ca sa nu ai probleme la scoatere),montezi un lest pe linie,ii pui stop cu o carabiniera de care prinzi un forfac ceva mai lung cu un momitor de mici dimensiuni(de preferat de fabricatie proprie din sarma de cupru),un carlig deasupra momitorului si unul dedesubtul lui.Momeala-un expandat mic prin care treci carligul si un viermus.Am avut cu montura descrisa capturi de caras(destul de dese)si peste kg!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 01 Dec 2007, 00:39

hai sa va dau si o reteta de nada simpla si eficienta (banuiesc ca multi o stiti). Avem nevoie de o paine alba, una neagra (de preferinta feliate pentru ca sunt mai crude) si seminte de canepa, srot, porumb fiert sau in lapte, depinde ce aveti la indemana. Piesa importanta este blenderul prin care o sa trecem cele 2 paini, urmand ca apoi sa amestecam cele 2 parti obtinute ( partea alba cu partea de paine neagra). Nu e nici o suparare daca mai raman bucati de paine netocate complet, pestii le adora. Puteti adauga si atractanti dar eu zic ca painea are un miros puternic si daca mai puneti si seminte mai ales cele de canepa sau niste srot e perfect. Daca painea e cum trebuie nici nu mai trebuie umezita nada. O lanseta feeder cu cosulet de nadire va sporesc randamentul. Cosuletul il puteti confectiona din sarma sau o bucata de pvc cu multe gauri si lestata cu o fasie de plumb de care atasam un ochet de sarma cu vartej, e f simplu de realizat si la fel de eficient ca Drennanul. Este de preferat cel de tip cusca cel din sarma) fata de cel din pvc (tubul cu gauri) pt ca la recuperare opune o rezistenta mult mai mica si la lansare nada se va desface mult mai repede pe fundul apei, eventual in urma unei tractiuni de vreo 20-30 cm dupa contactul cu fundul apei. Folositi nada de mai sus cu incredere ca la englezi e pe primul loc (si ca pret si ca efect)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2008, 18:20

Mar interesa sa cumpar caras rosu . Daca stie cineva de unde pot procura asa ceva ias ramine profund indatorat :roll: :twisted: :lol: ---<>< [O]

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Mesaj de doru » 28 Ian 2008, 20:43

Eu folosesc pe baltile din TiMIS si ARAD viermusi pe montura cu momitor culisant,randamentul este mare la caras si pun 5-6 viermi in carlig.Cel putin pe aici ,trage bine in acest mod.Foarte des pune botul si Crapul.Pentru pluta legea o face miezul de paine inmuiat,la care se adauga zahar vanilat.Pentru momire folosesc mamaliga cu seminte de floarea soarelui prajite si macinate .Daca momesti de cu seara dimineata nu mai ai odihna.Monturile fine si cat mai simple,un fir bun si o bere rece fac minuni.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 28 Ian 2008, 21:18

doru scrie:...o bere rece fac minuni.
:D :D :D M-ai omorat ma...si cand nu trage ,un portofel bine garnisit face minuni la piata :!: :wink:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Mesaj de doru » 28 Ian 2008, 21:32

Cand nu trage folosesti portofelul tot pt. bere.Daca te vede cineva la piata cand cumperi peste ,esti un pescar de rasul lumii.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 28 Ian 2008, 22:06

doru scrie:...Daca te vede cineva la piata cand cumperi peste ,esti un pescar de rasul lumii.
:shock: :( :oops: ...Stii... suntem cativa care... eliberam pestii... desi ne plac si atunci... mai cumparam. Ce sa facem ca sa nu rada lumea de noi?

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 28 Ian 2008, 23:46

pe baneasa la biotera sambata s-a prins caras bine de tot ( cateve kg bune ) eu am fost si am dat cam 2 kg de bile sa mai ma dezmortesc pentru ca vreau sa-l incerc cand se mai incalzeste pana atunci cred ca ajung la 15 - 20 kg de bile
taxa 10 ron cu undita

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 29 Ian 2008, 00:21

doru scrie:Cand nu trage folosesti portofelul tot pt. bere.Daca te vede cineva la piata cand cumperi peste ,esti un pescar de rasul lumii.
Pai daca ma duc si cumpar... calcan si somon ? :wink:
Pe bune ,am 33 de ani si nu am cumparat niciodata peste ! Mananc rar doar somn ori salau (nu au oase) prins de mine !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 29 Ian 2008, 14:54

Incearca carasul de Dunare dat prin malai si prajit in untura. Bate somonu si calcanul si...si...
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 29 Ian 2008, 16:09

Depinde de gusturile fiecaruia! :wink: :wink: :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
GELU STATACHE
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 12 Feb 2008, 12:12

Re: Mai ieftin nici ca se poate.(da si rezultate)

Mesaj de GELU STATACHE » 12 Feb 2008, 13:29

stefanflorin scrie:hai sa va dau si o reteta de nada simpla si eficienta (banuiesc ca multi o stiti). Avem nevoie de o paine alba, una neagra (de preferinta feliate pentru ca sunt mai crude) si seminte de canepa, srot, porumb fiert sau in lapte, depinde ce aveti la indemana. Piesa importanta este blenderul prin care o sa trecem cele 2 paini, urmand ca apoi sa amestecam cele 2 parti obtinute ( partea alba cu partea de paine neagra). Nu e nici o suparare daca mai raman bucati de paine netocate complet, pestii le adora. Puteti adauga si atractanti dar eu zic ca painea are un miros puternic si daca mai puneti si seminte mai ales cele de canepa sau niste srot e perfect. Daca painea e cum trebuie nici nu mai trebuie umezita nada. O lanseta feeder cu cosulet de nadire va sporesc randamentul. Cosuletul il puteti confectiona din sarma sau o bucata de pvc cu multe gauri si lestata cu o fasie de plumb de care atasam un ochet de sarma cu vartej, e f simplu de realizat si la fel de eficient ca Drennanul. Este de preferat cel de tip cusca cel din sarma) fata de cel din pvc (tubul cu gauri) pt ca la recuperare opune o rezistenta mult mai mica si la lansare nada se va desface mult mai repede pe fundul apei, eventual in urma unei tractiuni de vreo 20-30 cm dupa contactul cu fundul apei. Folositi nada de mai sus cu incredere ca la englezi e pe primul loc (si ca pret si ca efect)

Avatar utilizator
GELU STATACHE
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 12 Feb 2008, 12:12

Re:Daca ai mai avea si o varza murata.

Mesaj de GELU STATACHE » 12 Feb 2008, 13:35

gor965 scrie:
doru scrie:...o bere rece fac minuni.
:D :D :D M-ai omorat ma...si cand nu trage ,un portofel bine garnisit face minuni la piata :!: :wink:
:oops:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”